Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

XII. "Среща с дракона"

• Please log in to reply
3 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Най-накрая се срещнахме с дракона Смог. Много ми харесва как е описан шумът, който чува Билбо, когато за първи път влиза в пещерата:
[...] сякаш голямо гърне вреше на силен огън, а към неговото клокочене се прибави и силното мъркане на гигантски котарак.
Драконите като цяло са интереси създания и са прочути с алчност и лукавост, което веднага си проличава в тази глава, особено при разговора между него и хобита, когато Билбо влиза за втори път при съкровището. А ми харесва как е описана и алчността, когато Смог разбира, че някой е откраднал чашата:
Яростта му беше невъобразима — такава ярост обзема само богаташа, който има повече, отколкото му е необходимо, и изведнъж открива, че е загубил нещо, което много отдавна притежава, но никога не го е използувал или пък желал.

Това, което ми направи впечатление също е тоталната липса на планове от страна на джуджетата, което се забелязва и в предната глава. Те какво са очаквали наистина, че Билбо може да изнесе тайно цялото съкровище? Както казва той: Дори да бях петдесет пъти по-голям, а Смог да беше кротък като заек, пак щяха да са ми нужни стотици години, за да го изнеса цялото.
Интересно ми е вие, ако бяхте на мястото на джуджетата, какъв план щяхте да измислите за измъкване на съкровището (ако имахте пръстена, разбира се)? Какво друго ви прави впечатление в поведението на Смог? Харесва ли ви подхода на Билбо към него, гатанките и увъртането? Защо на Билбо не му бяха идвали на ума съмненията, които Смог му насади?

В тази глава също все още упорито проследяваме развитието на характера на Билбо, как той става все по-смел и уверен.
Истинската битка той проведе сам със себе си в тунела, преди още да беше видял какво всъщност го очакваше.
Това, без съмнение, се е случвало на всеки от нас, макар и не в ситуация с дракон и съкровище.
The main thing in life is to know your own mind.

mirror99

mirror99
  • Потребители
  • 56 posts
Джуджетата за пореден път оставиха Билбо да върши "черната работа", докато те чакат. Според мен хобитът накрая трябваше да получи не 1/14, а направо половината съкровище, защото почти всичко беше свършено от него.
Съкровището обаче може да бъде изнесено, само ако дракона го няма, което е най-голямата пречка. Единствения начин е да убият дракона, но това щеше да бъде много трудно, защото макар и да откриха слабото му място (което пак е работа на Билбо), те трябваше отидат точно до него. Но след грабежа той винаги бе нащрек, и няма как да се промъкнат, дори и да използват пръстена.
И по някаква случайност, пак Билбо свърши тази работа, като без да иска изпрати дракона при Езерните хора, където той намери гибелта си. Ако не беше Брад, дракона нямаше да бъде убит, и тогава вече няма как да изнесат съкровището, по никакъв начин.
Макар и да не знаеше много за драконите, само това което беше чел, Билбо успя да подходи много добре, като увърташе работите. Мисля, че никое от джуджетата нямаше да успее да направи това, и щяха да погинат. Така за пореден път, ако не беше Билбо, всичко щеше да пропадне.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Май в Недовършени предания беше отбелязано, че джуджетата всъщност се надяват да изнесат съвсем малка част от съкровището (най-вече камъка Аркен), колкото да си покрият разходите по пътуването и да имат някакъв спомен, някакъв знак от старото Кралство под Планината... Гандалф променя резултата от похода - и то драматично.

"Добра среща, както казваме в Средната земя" ;)

great

great

Убиец

• Потребители
  • 135 posts
Е, в крайна сметка съкровището си остава под Планината.Posted Image
Но все пак те си ,,пълнят джобите,, с него.

А що се отнася до главата ,това е ,,сблъсъкът на титаните,, - Смог vs. Билбо. С малко предимство Билбо води в резултата, макар и да издава детайла че Есгаротяните са помагали на Торин и съдружие,което има катастрофални последици.:axesmiley:
Смог - 33 точки
Билбо - 34.5 точки

Edited by great, 11 август 2012 - 03:12 .

Praemonitus,praemunitus!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users