Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Том Бомбадил

• Please log in to reply
74 replies to this topic

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Имах предвид частта с камъчето и везните, пазителя на доброто и материализираните детски мисли. Както и да е. Карайте нататък, пък да видим.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Извинявам се, че е извън темата, но не беше ли създаден Роувърандъм по подобни причини?
(Mалкият Кристофър пак си беше изгубил играчката!?)

Не, брат му Кристофър Толкин си загубил оловното кученце-играчка по време на някаква семейна почивка и за да успокои момчето си, тате:) измисля разказ, в който се разказва за едно кученце, превърнато в играчка...Това е поводът за появата на "Роувърандъм".

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Хм и на мен лично ми е примамлива идеята за това под покривалото си Том де я Еру, я Ауле, че защо не и Ороме ( приятел е на дърветата - Алдарон )... :unsure:
Но откъде елфите го познават толкова добре, че да му знаят възможностите?
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Beren, на теб винаги ти се радвам, защото с голям финес успяваш да насочиш разговора в правилна посока и винаги поставяш нещата на основата на дискусия, а не просто да дойдеш с готова презумция и да размахаш ултимативно пръст :) :thumb: От друга страна, аз никога не съм успявал сериозно да свържа този благ нехранимайко, разсеян, бъбрещ и безобидно несериозен образ с представата за Еру, Единственият. Лично мнение.

Сюзън Смърт

• Гости
Привидно несериозен, привидно и съвсем не разсеян. Зависи каква ти е представата за Еру.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
:blush: :blush: :blush: .....
Ами то от даскал какво друго да очакваш Драконоубиецо...Пък и нали и затова се събираме в този форум.
Искаме да си говорим с други за Средната земя и всичко в нея, но и за това, което се крие зад думите и лицата.Това, за което Професорът е оставил почитателите на книгите му да си блъскат главите :tooth: и да влизат в спорове и дискусии, неизменно водещи ги към ... още по - забутани кътчета и ъгли.
Такъв е и случая с Том Бомбадил - всеки може да си каже мнението и да уважи това на другите. Защото най - накрая пак може да излезе прав в преценката си.
Но уважаеми колеги, като добър учител не мога да не Ви обърна внимание - не съм получил отговор на въпроса си :yes: !
Защото ако ще си играем на детективи, нека започнем от готовите улики B) .
940b259b91f858aa.jpg

• Гости
Даскале понеже явно си доста сведущ по въпроса / предполагам пак с някое изследване в Арменелос /, дай аргументи "за" и "против". Е ли е Том, въплъщение на Еру или е просто един весел лесничей, на който не му пука за заплатата отпускана от Министерстовото на земеделието и горите /то май си има вече отделна агенция по горите/ и си живее сред дърветата и си ги пасе заедно със своята лесничейша Златоронка. Като тъй между другото си пее, свири и шматка на воля и ей тъй за развлечение спасява няколко заблудени хобити, първо от киселия стар Върбалан, а после и от гнусните могилни твари. Без да знае, разбира се, че спасявайки тях спасява света.

П.П.
Кво ли му трябва на един горски - малко дървета, Златоронка и един свят за спасяване, не непременно в този ред. ;)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
За лесничей се съмнявам - има си Енти и Хуорни за тази работа ;) .Том е Стопанин, чийто образ е със сигурност създаден, за да показва на читателите какво трябва да бъде Човека, ако се пише за Стопанин и Господар на Природата :thumb: !

Кой знае може и сам Еру да го е създал като Първообраз за човешкия вид, но калъпа се е пръснал... :tooth:
940b259b91f858aa.jpg

• Гости
Писанията ми за лесничея, следва да бъдат приемани саркастично. Поддържам становището, че Том е Еру. Еру, Който следи всичко, вдъхновява, когато е нужно помага, но не прекалено, оставяйки на тези, които са заплашени да се осъзнаят, съюзят и спасят. "Спасението на давещите се, е преди всичко занимание на самите давещи се". Свободните народи от Средната земя, трябва сами да извървят своя път и да заслужат това, което им е дал Еру, както и всички ние.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Следи отблизо това, което са сътворили Айнурите му, казваш с други думи, но не се меси, а просто се забавлява.
Има хляб в тази мисъл :thumb: !
Но нека чуем и други мнения. :yes:
940b259b91f858aa.jpg

• Гости
Не говоря за Айнурите, а за самите Чеда!!! И ги оставя да се оправят сами /донякъде/, защото така трябва, а не защото Му е забавно!

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
"Бомбадил е замислен като положителен образ.Като символ на всичко добро" - това са точните думи,с които Анар охарактеризира веселият брадатко, със синьото сетре и с шапката с перото на нея.
Интересен е следния абзац:
"- Във всеки случай - каза Глорфиндел - да му изпратим Пръстена, би означавало само да отложим деня на злото. Той е далече. Не можем сега да върнем Пръстена при него незнайно, незабелязани от съгледвачи. И дори да можехме, рано или късно Властелинът на Пръстените ще узнае за скривалището му и ще насочи цялата си мощ към него. Би ли могъл Бомбадил сам да устои на тази мощ? Мисля, че не. Мисля, че накрая, когато всички други бъдат покорени, Бомбадил ще рухне. Последен, както е бил Пръв; и тогава ще настъпи Нощта.
- За Ярвен не знам почти нищо освен името - каза Галдор, - но мисля, че Глорфиндел е прав. Няма в него сила да устои на Врага, освен ако в самата земя има такава сила. И все пак виждаме, че Саурон може да измъчва и унищожава дори хълмовете. Колкото мощ е останала, тя е събрана в нас - тук в Имладрис, в Заливите при Кирдан и в Лориен. Но имат ли те силата, имаме ли ние силата да устоим пред Врага, пред набега на Саурон накрая, когато всички други бъдат съкрушени?"

Откъде ли Елфите знаят с такава сигурност каква е силата на Том?
940b259b91f858aa.jpg

• Гости
А дали наистина знаят? "За Ярвен не знам почти нищо освен името" - това ако наричаш знание!? "Освен ако в самата земя има такава сила" - не е много сигурно изказване нали? А и още нещо, Даскале, когато пред думата има предлог, тя не се пише с пълен член, но това е сериозен офтопик.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не, не е сериозен офтопик, а сериозна проява на големи познания по българския език и ниска култура на общуване от твоя страна. Чудя се специални усилия ли полагаш, за да се изявяваш толкова чепато или ти идва отвътре? Сега модераторите могат да изтрият и това мнение и да го впишат в графата "добре свършена работа".

Сюзън Смърт

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Драконоубиецо в училище имам толкова такива деца :passifier: , че вече и внимание не им обръщам - нека и това е Спам или както там се казва.

Но нека запазим добрия тон и отново се върнем към същността на темата ни.Надявам се, че многоуважаемия Торин ще се съгласи, че също е невъзпитано да пренебрегва добрият стар Том Бомбадил ;) и да се занимава с други!
940b259b91f858aa.jpg

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Според Дървобрад, Том Бомбадил е... човек: "Ярвен Бен-Адар го наричаме ние, пръв измежду човеците, най-стар и без баща". Дали ентите бъркат тук?

Друг е въпросът дали е коректно да разглеждаме Том Бомбадил и Златоронка поотделно. Нима не са те "олицетворение" на двуполюсното начало на Света: Ин - Ян, Мъж - Жена (Адам - Ева), Ден - Нощ, Север - Юг... (Бих споменал Добро - Зло, но не и в случая с Том и Златоронка, те са Добри или поне неутрални, а отделен е проблемът дали въобще би могло да съществува добро и зло начало в един свят с Единствен Бог, става дума както за Толкиновия, така и за реалния свят...)

Срам - несрам, още не съм чел "Недовършени предания" :blush: (онзи ден си я купих в оригинал, дано имам време да я прочета), а и вече мина доста време, откакто за последен път четох каквото и да е на Толкин, и затова не знам, а ми е интересно: упоменато ли е някъде кога двамата заживяват заедно и при какви именно обстоятелства? (Може да е споменато и във самия ВнП, но да не помня :blush: )
"If in doubt, always follow your nose."

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Ето това е добро мислене Elfstenar :yes: !Много ми харесва развитието на темата, което предлагаш и смятам да помагам :)
940b259b91f858aa.jpg

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Има някаква загадка около Том Бомбадил, поне за мен, или по-точно загадъчност. И аз още не съм чела Преданията :blush: и не мога да твърдя каквото и да било, не знам там какво е казано за него или дали въобще е казано. Вчера и днес прочетох отново главите от ВнП с Том Бомбадил и мога да кажа, че го намирам за много интересен персонаж. :)

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
в НП няма нищо за Бомбадил.

упоменато ли е някъде кога двамата заживяват заедно и при какви именно обстоятелства? (Може да е споменато и във самия ВнП, но да не помня :blush: )

Не е упоменато и във Властелина. :)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

в НП няма нищо за Бомбадил.

упоменато ли е някъде кога двамата заживяват заедно и при какви именно обстоятелства? (Може да е споменато и във самия ВнП, но да не помня :blush: )

Не е упоменато и във Властелина. :)

Което ми се струва странно... Значи материал за Том и Златоронка има само във ВнП и Опасното кралство (което също не съм чел още :blush: ) ???
"If in doubt, always follow your nose."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users