Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Жените на Толкин

• Please log in to reply
60 replies to this topic

Арлекин

Арлекин
  • Потребители
  • 46 posts

Ролята на Алдарион в делата на епохата не е никак посредствена, всъщност. Разширил много флота, после залесил много области, за да има дървен материал за нуждите на Нуменор в бъдеще (нали от тази дейност му идва и прозвището), построил нови пристанища и крепости в Средната земя, сключил съюз с Гил-Галад, изменил наследствения закон, така че дъщеря му да седне на трона... Това са неща, които явно изобщо не са били схващани като кой знае какво от Ерендис.

А и как няма нейното да не е родителски провал - тя говори на дъщеря си злъчни неща и я държи в провинцията, докато в един момент се появява някакъв безотговорен вятърничав тип, надонася куп бижута от екзотични земи и между другото обявява, че детето един ден ще получи престола на страната. Децата понякога са си гнусни материалистчета и за тях цялата домашна топлота и уют на света невинаги се равняват на "Порше" и вила на Ривиерата, примерно.

Да, за Алдарион и аз това съм прочела.
Но за другото пак стигаме да задънена улица - тя тя тя тя Ерендис еди каква си и еди що си. Такава е, озлобена, мрачна и незаинтересована. Умишлено въздейства на дъщеря си да е подозрителна по отношение на мъжете и външния свят и моделира нейния характер по свой вкус, според чувствата и мислите си. Но защо само тя да е отговорна за това положение? Опитвам се да обясня, че ако съпругът не отдава признание на съпругата си, ако я лишава системно от своето внимание и обич и ако тя не е на първо място в неговия живот заедно с децата (детето), тогава резултатът и в живота, както и при Толкин е тъжна, озлобена, нещастна жена, а може би дори и болна.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Да се е качила на кораб и да е плавала с него. Ако пък е имала морска болест, винаги е можела да се захване с поезия, рисуване, история, любовници, придворни интриги, астрономия или гастрономия. Жените са си нормални човешки същества. Не е необходимо да бъдат оценени непременно от някакъв работохолик, за да се чувстват реализирани. Всъщност дали Ерендис е имала някакви дарби? А любов към някоя наука? Берутиел и Лутиен са били направо магьосници, което си е сериозно умение. Арвен пък е била добротетелна и търпелива... и слава на Еру, защото ако беше като Ерендис, Арагорн щеше с радост да се хвърли под харадските ханджари. Или пък просто кралица на Гондор щеше да стане Еовин, а Фарамир щеше да влезе в ролята на влюбения Ланселот, което да превърне Четвъртата епоха в преразказ на крал Артуровото царуване :)

Арлекин

Арлекин
  • Потребители
  • 46 posts

Да се е качила на кораб и да е плавала с него. Ако пък е имала морска болест, винаги е можела да се захване с поезия, рисуване, история, любовници, придворни интриги, астрономия или гастрономия. Жените са си нормални човешки същества. Не е необходимо да бъдат оценени непременно от някакъв работохолик, за да се чувстват реализирани. Всъщност дали Ерендис е имала някакви дарби? А любов към някоя наука? Берутиел и Лутиен са били направо магьосници, което си е сериозно умение. Арвен пък е била добротетелна и търпелива... и слава на Еру, защото ако беше като Ерендис, Арагорн щеше с радост да се хвърли под харадските ханджари. Или пък просто кралица на Гондор щеше да стане Еовин, а Фарамир щеше да влезе в ролята на влюбения Ланселот, което да превърне Четвъртата епоха в преразказ на крал Артуровото царуване :)

Много истини казваш. Но нещата не винаги са такива, каквито изглеждат.
На пръв поглед ми се набива на очи, че сравняваш несравними неща, а именно човешка жена с кратък живот и същества от женски пол, но с елфически произход и с дарби по рождението си.
За другото може да си прав, но може и да не си прав. Могла е, наистина да се занимава с плетки, изкуство, любовници, алхимия или фокуси, за да се разсейва. Но това няма да промени главния факт, че съпругът й е избрал да пренебрегне обещанията и уговорките и че за него тя и детето са на трето-четвърто-десето място по важност.
Отново се връщаме в първите постове по темата за „моряшката съпруга”. Аз също смятам, че Ерендис няма потенциала да бъде съпруга на владетел и тази история е типичен пример за партия избрана чрез родителско водителство, а не чрез сърцето и ума. Но не мога да приема, че само жената е отговорна за този развой на нещата. В семейството мъжът и жената са скачени съдове – количеството на щастие и нещастие се разпределя закономерно и безвъзвратно. Дори и при фактическа раздяла щом има дете.

Струва ми се, че изчерпахме това, което можем да кажем за Ерендис и Алдарион. :facepalm4:
Но можем да доразвием темата за сътрудничеството в брака чрез Явана. :rolleyes:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Права си, естествено. Мисля, че в разказа си личи, че Алдарион се жени главно, за да угоди на желанието на родителите си да имат внуци. Династична потребност... харесал си момиче, помотал го доста време, накрая спали и я зарязал. Жалко, че Толкин е толкова консервативно морален и че нуменорците нямат право да държат наложници. Инак просто Алдарион щеше да преспи със случайно момиче. Като при моите любими франки: кралят води девойката в храстите, после предава кралското си копеле за отглеждане в двореца, връчва торба сребро на момичето, а то се жени за друг и после цял живот го уважават, че е било наложница на стария крал и че е майка на новия.
А в кого, по дяволите, се е влюбила Ерендис? В Алдарион или в кралския син? Според мен - в кралския син, но после й се е прищяло и да я ценят. Алдарион е прав в едно: вместо да се забива в провинцията, тя би могла да стане скандално известна в столицата и да настрои хората в своя полза.
Самият Алдарион е трябвало направо да отстъпи трона на племенника си Соронто, който явно е имал по-добри разбирания за домашния и династичния живот, а сам да си остане с флота, за да не го принуждават като крал: а) да има дете и б) да царува на острова, вместо да пътува с корабите. Така Ерендис щеше може би да си намери нормален съпруг, Алдарион щеше да е напълно спокоен, а на страната щеше да й се размине династичната криза.
Само че освен асоциален тип и работохолик, Алдарион несъзнателно е и суетен и го блазни мисълта за кралската титла и заслугата за сключването на съюза с Гил-Галад. Както и да уреди трона за дъщеря си. А защо й е на малката Анкалиме да я правят кралица? Срещу такива решения е имало закон и обичай, но Алдарион като проклет тип е искал просто да натрие носа на бившата си жена. Дъщеря им после дори не е кой знае каква владетелка.
А Ерендис си е дребнава и доста провинциална като мислене. Крайно неподходяща двойка, наистина.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
А злата гондорска кралица Берутиел? И тя е жена на Толкин, нали? Да не я забравяме...

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
По въпроса за Ерендис съм съгласна с Менедел. Тя просто не става за кралица. Някоя друга на нейно място щеше да си стои в столицата, да се занимава с политика, да обучи добре дъщеря си за владетелка, и да си намери няколко приятни хобита като отглеждане на 20 котки, писане на поезия на Куеня и дейно участие в дворцовите интриги. А ако толкова не може да преживее отношението на мъжа си - да се позанимава с литература, да издаде под псевдоним книга за живота си и да стане хит сред моряшките съпруги.
А Ерендис просто се прехласва по лъскавия кралски наследник, и при положение че страстта му към дългите пътешествия е всеизвестна, очаква от него едва ли не изведнъж да се кротне и да започне да си стои при нея; е не става така. Това е много често срещана и много глупава илюзия сред жените - "Той може да е еди какъв си, ама аз ще го променя, защото го обичам". Еми... няма да го промениш, сори. Не става така. Или го приемаш такъв, какъвто е, с все недостатъците му, или не се обвързваш с него. Същото се отнася и за мъжете. Изобщо ако смяташ да създаваш семйство, трябва да си готов на компромиси, а Ерендис заявява - "Всичко или нищо, или аз, или Морето", което е просто детинско. Всъщност Алдарион се държи по-зряло от нея, още в началото предлага компромиси, предлага й да пътува с него, но тя - не, няма, аз или Морето, мрън мрън мрън. От тежка морска болест ли страдаш бе буля?
Алдарион пък хич не става за съпруг и баща, но би могъл да стане сносен такъв, ако жена му беше проявила малко повече далновидност. Ако беше направила няколко дълги пътешествия с него, не би било трудно щом забременее да го убеди да стои в къщи, докато детето порасне. После - пак на пътешествие, после - пак в къщи... и така. И времето и времетраенто на пътуванията да се нагласят според нуждите на кралството и семейството, а не според Алдарионовите капризи. Ама кой да се сети... И кой да спре да се държи като осмокласничка, ревнуваща от футболната мания на гаджето си...

За гондорската кралица Берутиел честно казано не знам нищо, освен че е имала котки и е била нещо като магьосница. Някъде има ли по-подробна информация?

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

За гондорската кралица Берутиел честно казано не знам нищо, освен че е имала котки и е била нещо като магьосница. Някъде има ли по-подробна информация?

Взимала е дейно участие в дворцовите интриги :tooth:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
И не е родила и едно-единствено наследниче на трона. И са я прогонили от страната на кораб без екипаж...

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Аз нещо ви изгубих тезите във всичките тия мнения...

Във всеки случай, колкото и да ни се струва, че историята е бедна откъм жени, все пак успяваме да открием доста голямо разнообразие от персонажи:

1. Високопоставената жена, която се влюбва в обикновен мъж (Мелиан)
2. Свободолюбивата девойка, превърнала се в жертва на манипулатор-деспот (Аредел)
3. Тази, която обича безпрекословно, но без сама да бъде обичана (Финдуилас)
4. Жената, която жертва всичко най-ценно, за да бъде с този когото обича, без да съжалява никога за това (Лутиен)
5. Жената, която жертва всичко най-ценно, за да бъде с този когото обича, но след това съжалява (Арвен)
6. Великата кралица (Галадриел)
7. Преследваната от опасен маниак (Идрил)
8. Втората съпруга и мащеха (Индис)
9. Съпругата, която се разочарова от мъжа си и се отдръпва от него (Нерданел)
10. Нещастният съюз - дали въобще е било с нейно съгласие... (Митрелас)
11. Прунидително омъжената наследница, намразила мъжете и брака (Анкалиме)
12. Сляпо влюбената (Тар-Мириел)
13. Вещицата, която мрази всичко и всички (Берутиел)
14. Силната и горделива вдовица (Морвен)
15. Не толкова силната и горделива вдовица (Риан)
16. Мъжкото момиче, което иска да бъде наравно с мъжете (Еовин)
17. Разведената (Ерендис)
18. Предводителката (Халет)
19. Момичето, което израства без мъжка подкрепа до себе си и после я вкарват в разни сапунки (Ниенор)
20. Некви други...

Та просто не можем да се оплачем от липса на разнообразие, ако питате мен - и толкова благодатни теми за обсъждане покрай тях, че дори можем да си направим отделен подфорум :tooth:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts

Аз нещо ви изгубих тезите във всичките тия мнения...

Във всеки случай, колкото и да ни се струва, че историята е бедна откъм жени, все пак успяваме да открием доста голямо разнообразие от персонажи:

1. Високопоставената жена, която се влюбва в обикновен мъж (Мелиан)
2. Свободолюбивата девойка, превърнала се в жертва на манипулатор-деспот (Аредел)
3. Тази, която обича безпрекословно, но без сама да бъде обичана (Финдуилас)
4. Жената, която жертва всичко най-ценно, за да бъде с този когото обича, без да съжалява никога за това (Лутиен)
5. Жената, която жертва всичко най-ценно, за да бъде с този когото обича, но след това съжалява (Арвен)
6. Великата кралица (Галадриел)
7. Преследваната от опасен маниак (Идрил)
8. Втората съпруга и мащеха (Индис)
9. Съпругата, която се разочарова от мъжа си и се отдръпва от него (Нерданел)
10. Нещастният съюз - дали въобще е било с нейно съгласие... (Митрелас)
11. Прунидително омъжената наследница, намразила мъжете и брака (Анкалиме)
12. Сляпо влюбената (Тар-Мириел)
13. Вещицата, която мрази всичко и всички (Берутиел)
14. Силната и горделива вдовица (Морвен)
15. Не толкова силната и горделива вдовица (Риан)
16. Мъжкото момиче, което иска да бъде наравно с мъжете (Еовин)
17. Разведената (Ерендис)
18. Предводителката (Халет)
19. Момичето, което израства без мъжка подкрепа до себе си и после я вкарват в разни сапунки (Ниенор)
20. Некви други...

Та просто не можем да се оплачем от липса на разнообразие, ако питате мен - и толкова благодатни теми за обсъждане покрай тях, че дори можем да си направим отделен подфорум :tooth:

Ето, на! Кой после смее да разправя, че Толкин бил зле с женските персонажи?

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Всъщност не пръв поглед са много, но мъжките персонажи са неизмеримо повече и най-вече образите им не са толкова силно определени от пола им. Забелязвате ли в списъка как номера 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11,12, 17 и не толкова очевидно 16 и 19 (тоест почти всички) са определени изцяло в рамките на мъжете в живота им, т.е. от факта че са жени? Това е като в която и книга или филм да подхванете, където има отряд в който всеки герой е характерен с нещо, ще имате "мъжественият", "забавният", "ниският", "онзи с трагичното минало" и "жената". :teethqhq:

Сега да не ми скочите! Не заемам някаква ужасна феминистка онеправдана позиция нито осъждам "ужасните мъже" по никой начин, просто изтъквам факт. :)
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Забелязвате ли в списъка как номера 1,2,3,4,5,7,8,9,10,11,12, 17 и не толкова очевидно 16 и 19 (тоест почти всички) са определени изцяло в рамките на мъжете в живота им, т.е. от факта че са жени?

Е, все пак това са си лично мои определения и аз нарочно ги написах така. Иначе, ако ме предизвикате, мога да напиша същия списък с "майки", "занимания" или "подвизи", ако щете. Ама пък нали всичко е любов, за какво друго да пишем... :)

Вярно е, че на пръв поглед на мъжките персонажи се отделя много по-голяма роля, но всъщност така ли е? Според мен по-скоро се отделя по-голяма роля на отношенията между хората, на характерите, на моралността, принципите, например - смелост, страхливост, вярност, измама, чест, безчестие, любов, омраза и т.н., в случая представени главно от мъжки персонажи. Никой не е казал, че жените не могат да бъдат смели като Берен или яростни като Феанор. Със същия успех можеха да се изразят такива послания и чрез женски персонажи, ама да бъдем честни... Какво предпочитате - прекрасен елфически воин с блестящи доспехи и меч в ръка + приказно красивата му жена, облечена в ефирна коприна, или обратното? :D
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Всъщност това сюжетът го определя. При Урсула Ле Гуин рядко става дума за войни, а действието често се развива в спокойна обстановка и проблемите са от по-частен характер. Така че жените в книгите й се определят далеч не само по отношенията си с мъже. А в Средната земя всичко е война - няма как жените да не си останат по къщите, а мъжете да водят действието. Толкин надали е вярвал, че жените трябва да служат в армията. а и дори Толкин да го вярваше, то Саурон, Денетор и Теоден не биха го допуснали, ако ме разбирате :)
Еовин в случая е дан към митологията :)

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts
Много интересна тема. По тоя повод се сетих, че за жените на джуджетата пишеше само, че приличали на мъжките джуджета : )

Не съм мислила за Галадриел толкова, но не останах с впечатлението че идеята на Толкин е била, като разказва повече за нея, да намекне, че съпругът й е с по-малки сили и дарби. Просто истината е, че във всяка война и изпитание, до мъжете се докосва и женска ръка, къде да утеши, къде да изцели или да подкрепи. Толкин е избрал в началото на изпитанията им до отряда да се докосне Галадриел. Едновременно като кралица /тоест - без да буди съмнение искреността и чистотата й/, едновременно и като вдъхновителка , едновременно и като майка... И го е постигнал по-добре, отколкото да беше описал срещите на героите с майките им.

За Еовин, мога да кажа, че много добре разбрах момента, когато среща Фарамир в болницата и се засрамва. Защото и на мен ми се е случвало да се засрамя, като разбера, че не съм знаела какво всъщност искам, и че то не винаги е било това, кото изричам и върша. Да, ужасно далеч може да стигне една жена по пътя след мъжа, на когото се възхищава! Ако той е воин, воин ще бъде и тя. Ако той е в чужбина, в чужбина ще иде и тя... Ако той следва високи цели, и тя ще е до него. Но когато ТОЙ не я иска, и я отблъсне, тя попада в безтегловност, пред която понякога смъртта изглежда желан избор. За щастие на Еовин не й се налага да направи тоя избор, защото съдбата /чрез перото на Толкин/ оценява смелостта и верността й, като ги предава на обич и съхранение в други достойни ръце. Хм, аз мисля че тя би станала и спокойна царица и майка, ако усеща че това е нужно на силния й съпруг.

А относно целителството, мисля че в самата книга достатъчно ясно е описано, а и животът го потвърждава, че да изцелиш някого, много пъти е битка не по-лесна от битките с меч.

: )
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Жените в произведенията на Толкин наистина са малко, но за сметка на това са с ключови позиции и роли.
Дали ще е Галадриел или Мелиан, Лутиен или Арвен, жената винаги ще е опора на мъжът в тежки моменти - тук Толкин влага личното си виждане по въпроса за ролята на жената като майка и съпруга.
Отделно и като личност, но тук трябва да се изкаже някой по - устат (само да не е с розова шапчица :tooth: ) !

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Да не говорим, че Галадриел просто е политически фактор сама по себе си :) А Еовин? Еовин ми е любимка. Бензин в кръвта има това момиче и браво на Фарамир за добрия вкус. Ако аз бях на мястото на Арагорн между Арагорн и Еовин... впрочем, какво да ви разправям... :D

Във всеки случай между Ерендис и Еовин е ясно коя по-симпатична. И браво на Толкин, че е могъл да направи и двата характера.

Мощен офф-топик:
Разбира се, Рохиримите изобщо рулллззз, както обичам да казвам. Те всичките имат бензин в кръвта. Конете им са Харлитата на Средната земя, а отзад на ризниците им пише: Born in the saddle. Всъщност главата "Роханският сбор" трябва да се чете "Рокерският събор". И се казва Рокерими :P

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
С баш Рокерина - Теоден Рокерски!
Извинявам се за глупостите, но Менедел е Велик!

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Но някак оставам с впечатлението, че за мъжете съпругата рядко се оказва важно съображение в плановете им. Арагорн тъй или иначе би се борил за наследството си.

Да... но може би е така не защото не държат на браковете и любимите си, а защото винаги са поставяли личния си живот на втори план пред общочовешките/общоелфическите/ проблеми.
То толкова рядко вече има такива мъже, че наистина стана както е казал Ботев: "свестните у нас считат за луди..."

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

...Съпругата, която се разочарова от мъжа си и се отдръпва от него (Нерданел)

Впечатли ме това, че макар и силен характер като мъжа си, Нерданел била по-търпелива защото не искала непременно да наложи своя харектер, а да разбере и чуждия.
Рядкост...

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

... ще ли намери дълготрайно щастие Еовин, девата-воин, или ще се претопи неусетно в "отчаяна съпруга"

Ще намеря повод да поговоря отново за Еовин : )

Какво всъщност търси една силна жена - дали мъж, който да стои под чехъла й /това лесно би намерила/ или напротив, търси някой дето да е "по-мъж от нея" ? ...

Винаги ми е правила впечатление първата им среща с Фарамир : “Той се вгледа в нея и тъй като беше дълбоко жалостив, стори му се, че тая красота в скръбта всеки миг ще разкъса сърцето му. А тя го погледна и видя печалната нежност в очите му, ала в същото време разбра, че е израснал сред воини, че нито един от Конниците на Пределите не би могъл да се мери с него в сражение…. макар словата да бяха все тъй горделиви, сърцето й потръпна и тя за пръв път се усъмни в себе си. Досещаше се, че този снажен, суров и нежен мъж може да я помисли просто за капризна като дете, което още няма волята да довърши докрай скучната задача.”

Ето конкретните думи, с които иначе влюбеният Фарамир й говори без заобикалки и директно: “Ти желаеш любовта на господаря Арагорн. Защото той беше величав и могъщ, а ти искаше почести и слава, искаше да се издигнеш високо над нищожните твари, плъзнали по земята. И той ти се струваше възхитителен като велик пълководец пред взора на млад войник. Такъв е - властелин човешки, най-велик мъж на нашето време. Но когато получи от него само разбиране и жалост, ти възжела единствено храбра смърт на бойното поле.”

Като препрочитах втория път книгата, ми направи впечатление подобна реплика и на Арагорн. Точно за този момент има разлика във филма и книгата. Във филма, когато Еовин го моли да отиде с него, той просто й казва че любовта й е към “сянката на един глупак” /или по-точно към някаква нейна представа/. Пасна си, но казаното в книгата според мен по-добре разкрива характера на Арагорн и причината по която тя го обича: “Колкото до теб, лейди - не прие ли задачата да ръководиш народа до завръщането на краля? Ако не те бяха избрали, щяха да изпратят вместо теб някой пълководец или командир и той не би могъл да се отскубне от поста, независимо дали му е омръзнал, или не.”

Това са си думи на военачалник и крал.

Така че Еовин, която за мене има много истински и плътен образ /за разлика от Арвен, която особено в книгата остава в периферията на разказа, и в средата само на сърцето и мотивацията на Арагорн/, си има и "кусурите" и порастването...

Осъзнаването, че дамите които не са толкова смели и обсипани с чест воини, не са "нищожни твари" .... според мен е дало дори свобода и радост на Еовин в направления, които преди това не е познавала.

Edited by Pavlina, 11 октомври 2010 - 06:15 .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users