Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

За и против компютърните игри...

• Please log in to reply
94 replies to this topic

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
От цифра време се каня да пусна точно тази тема :geek:
Само не знаех как да я започна. Първо се чудех дали да не ви дръпна една дълга лекция слагаща на кантара годините пропиляно време от младостта ми срещу незабравимите моменти преживяни с цял билюк интерактивни виртуални приключения (първите изстреляни гилзи в DOOM, кръстосването на безбрежните пустини във Fallout, странните идеи, които ми оставиха съветите на Кейн, разходката в Half - Life 2 през 1984 година, пикника в Чернобил, разпарчадосването на човешки тела в Blood Omen 2, жуженето на лазерни мечове и незабравимото превъплщение на Крея / Darth Traya или пък удоволствието ЛИЧНО ДА СГАЗИШ САЩ в Red Alert 2...). После реших че един толкова дълъг пост ще доведе до самоубийства ( :lol: ) и реших да си ви попитам:

Как мислите?

Сериозно, заглавия като споменатия HL2, KOTOR, Fallout или Blade Of Darkness ме карат да мисля, че създаването на игри може да граничи с изкуство.

От друга страна, много други заглавия ме карат да мисля че отделеното за тях време е в най - добрия случай загубено, да не говорим за почти осезаемото чувство на затъпяване, което се получава :teethqhq:

Освен да ви прочета мнението в кратце ще се радвам и да се обосновете - защо сте за или против, наистина ще ми е интересно. :)
Пишете :)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts
Аз като съм далеч от компютър известно време и лудвам. Игрите са просто нещо за правене, докато се зомбирваш пред монитора.
Бътлъров джихад фтв!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
От 2000 г. насам (двехилядната, не две хиляди, не сме толко дърти) кеся пред компове като дебил. Няма отърване. Почна се с игрици, сега сме на форуми (ама и игриците не отказваме). Като малък си умирах да чета истории за военни подвизи, а после със съученици се опитвахме да си направим собствени приключенски и стратегически игри на карта и със зарчета. Не много успешно, пък и не знаехме нищо за "Дънджънс" и прочие заглавия.
Обаче през 2000-2002 ми попаднаха "Хироус ІІІ", "Шогун: Тотал Уор" и "Медивъл: Тотал Уор". После дойдоха "Роум: Тотал Уор" и "Найтс ъв Онър" (мързи ме да прехвърлям на латиница). Стратегиите са ми страст. "Косакс" във всичките си версии, "Еуропа Универсалис" и всякакви други възможности да направиш от малкото си село просперираща метрополия просто ме хвърлят в джаза. Дали ще играя с византийците в "Барбериън инвейжън" и ще размажа всички нечестиви езичници по картата, дали ще се подвизавам като даймьо на Уесуги и ще донеса в Япония железен ред, подчинен на принципите на Конфуций и Сун Дзъ в "Шогун" или ще изтребя всеки жалък християнин в Британия начело на викингските екипажи във "Вайкинг инвейжън" - това е без значение. Важното е да има славни кампании, отчаяни атаки, блестящи отбранителни действия и подли кавалерийски маневри по фланговете. Рок енд рол форевър, мадафака Донке, ле, "Теория на голямата война" и по-мощен процесор с хладилна чанта, пълна с бира до него са нещото, което може да ме откаже дори от жените.
Сега сънувам "Медивъл: Тотал Уор ІІІ. Ди Отоман Инвейжън" и епически кланета при Черномен, Плочник, Търново и Константинопол. Маниак, дето ми казаха веднъж, мхехе.

Другият голям кеф ми е "Лайнидж" или "Лайнейдж", или както там се произнася. Не е стратегия, но е велика игрица. Има дух в нея. Триумф на фентъзито. Много време губи обаче като яхнеш малкото грозно драконче и се облечеш в прилични доспехи, чувството е повече от добро.

Според мене игриците са си полезни направо. Тема за разговор са, забавни са, може даже и да научиш нещо от тях. Освен това ти правят чувството за хумор по-добро. Ако не си вманиачен геймър, просто не можеш да разбереш къде му е смешното на: "Мейк Лав, нот Уоркрафт".

darkymir

darkymir
  • Потребители
  • 162 posts

Другият голям кеф ми е "Лайнидж" или "Лайнейдж", или както там се произнася. Не е стратегия, но е велика игрица. Има дух в нея. Триумф на фентъзито. Много време губи обаче като яхнеш малкото грозно драконче и се облечеш в прилични доспехи, чувството е повече от добро.

хвала!

от 4-5 до 8-10 часа на денонощие (правя)
познавам хора, за които 8 часа са минималната доза
хора които си заебават децата
иначе има и по-зле :)

Remember kids, L2 day keeps WoW away!

ПП: за или против компютърните игри ще стане един от философските въпроси, които вълнуват човечеството

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Трудно ми е да се обоснова, тъй като за мен такъв въпрос въобще не стой. Аз лично отдавна съм признал компютърните игри за изкуство и следователно да се пита "за" или "против" тях за мен е като да се пита "за" или "против" литературата или киното. От компютърните игри, както и от всяко изкуство, практическа полза няма. Но аз не бих определил време, през което съм се чувствал приятно за изгубено (независимо какво съм правил, дали съм играл или нещо друго), напротив - ако ще да съм прекарал цял ден заринат в лекции, ако накрая не разцъкам някаква игра (или пък не изгледам някой филм) не чувствам, че денят е бил ползотворен.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
@ Дарки
Той вече Е един от философските въпроси, вълнуващи Човечеството ( :lol: ) - имаше не един случай в който криминални психолози се опитваха да обяснят виолентно и социопатично поведение с влияние от компютърни игри, вместо да потърсят проблема където си е - в средата на субектите. Един познат психолог пък беше съставил цяла дисертация за... Ползите от компютърните игри!

@Кем
Я, как хубаво си се обосновал... :yes: Значи слагаме игрите до "седмото изкуство"? А че от изкуството практическа полза няма не съм съгласен - просто не се разбира веднага от нея :)
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Едно време имаше предаване, наречено "Десета муза". Беше посветено на киното. Сега си представете единайсетата муза - на игрите. Така де - нали всяко изкуство си има муза! Искам картина с музите в хола! Ще изобразява следното - девет сащисани къдрави гъркини, облечени в драпирани завеси, с лири, трагически маски, свитъци и други бутафорни атрибути в ръце зяпат в ужас към Мерилин Монро с цигара, прехвърлила крак връз крак (ммм) и някакво недорасло момиченце със зачервени очета и лаптоп на коленете. На заден план парти геймъри отстрелват бедния бог Аполон като жалък райд бос, мухахаха!!!!!!

Кой може да каже, че няма практическа полза от изкуството? Ако художникът си продаде картината, нали после ще има какво да яде? А ако картината е скъпа и купувачът си я окачи в хола, всичките му бизнес-партньори ще я виждат там и ще си казват, че с тоя си струва да се върти бизнес, щом може да си позволи такава скъпа картина. Парите може да са бензинът за бизнеса, но изкуството е водата и маслото.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1054 posts
Ами според мен човек просто не трябва да зацикля много(знам го от собствен опит, не е хубаво).
А дали е Изкуство?Ами по принцип да, но по-скоро игрите, попадащи в тази категория, са тези, създадени в зората на гейминга.Просто тогава хората е трябвало да компенсират грозотата със завладяваща атмосфера и история.Много от сегашните заглавия залагат повече на графика(DOOM3 , в която след 20та минута вече не е страшно понеже знаеш откъде ще излязат лошите.А сега си припомнете сцената с доктора с фенера в коридора и сенките по стените.Дали не е напълно излишна във всяко едно отношение освен изфукването ? :) ).Разбира се, не трябва да пропускаме и невероятно идейни игри като Портал например, която за първи път от много години се появи изцяло оригинална идея в игра(не мотив , а идея).
Стратегиите...те се копират една друга, единственото нововъденение за което се сещам сега е Company of Heroes.
Толкоз от мен за сега :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Относно ползата - на нас ни казаха, че ако дори попитаме има ли полза от изкуството директно ни късат :Р Понеже самата същност на изкуството изключва ползата, тъй като то е единствената сфера, където получаваме удоволствие от несъществуващото. Ако се намеси практичен интерес навлизаме в границите на съществуващото/полезното и излизаме от границите на красивото/несъществуващото. Преподавателят изхождаше от позицията на Кант за красивото и аз лично съм съгласен и с него и с Кант :) Но ще спра дотук, че много офф-топик стана. ;)

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Най - си е он топик, ако приемем игрите за изкуство (аз ги приемам - поне определени образци).
Бих казал нещо за преподавателя ти, но ако пак се отпусна вече ще ми нашокат репата, а една причинно следствена връзка защо-от-изкуството-има-директна-полза би трябвало да си излезе в отделна тема :) Прочее, никой не ти говори за материални ползи, а за създаването на предпоставки за добиването на такива ;)

Аа, е предпоставките вече са друга бира :) - бел. Кем

Е, можеше и в отделен пост - кой ще разбере иначе :lol:
Posted Image

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts

Прочее, никой не ти говори за материални ползи, а за създаването на предпоставки за добиването на такива ;)

Точно така! *Спонтанни викове "браво", ръкопляскания и ръкостискания.*

Но аз да си се върна в началото на темата. Ползите са ясни, а и аз съм склонна да се съглася с това че игрите могат да минат за изкуство, но и вредите си ги има. Който не се е забивал да играе нещо по 14 часа на ден, той не знае че зависимост към игрите се развива съвсем реално. Създава ти се измамното усещане че се развиваш ('щото трупаш левели, примерно), а всъщност в "реалния свят" не се развиваш. Далеч съм от мисълта да кажа че съм против компютърните игри, но трябва с мярка, като с телевизията и с пиенето, за да не затъпееш.

Другият довод против, който се пласира често е че се смята, че игрите водят към склонност към насилие. При някои хора, да, но те са си лабилни по принцип. Ако наистина беше така улиците щяха да са пълни с въоръжени с моторни резачки армии. :teethqhq: През 16ти век на публичните екзекуции са продавали билети за седящи места, а сред тълпата са се продавали "програмки" с престъпленията на екзекутирания. Мостът в Лондон е бил поръбен с набити на колове глави. Изобщо да не ми пробутват че през 20ти век виждаме повече насилие.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Всъщност някои може ли да разясни какви са тея предполагаеми предпоставки?

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Предполагаеми предпоставки за по-голямо въображение?
Съществува ли или не о-в Vvardanfell? :ninja:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Всъщност някои може ли да разясни какви са тея предполагаеми предпоставки?

Най - краткото обяснение е разликата да отиваш на работа в добро настроение и в лошо настроение. Ако произведенията на изкуството ти приповдигат духа, е логично да се очакват повишени резултати в работата, спорта, секса и други полезни дейности :proff:

@ Костенурка - точно

измамното усещане че се развиваш

ме провокира да отпочна темата въобще. :thumb:
Posted Image

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
По-скоро е измамното усещане, че правиш нещо полезно :P

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
И да и не. :)
Нали се опитахме да разграничим правенето на нещо красиво (изкуство, соътв. "консумацията" му) от нещо полезно - примарно работа. :)
Posted Image

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Поправка, измамно усещане за някакво постижение. Тва е.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз имам възражение срещу това да се противопоставят красивото и полезното. Казах, че една картина може да бъде красива за купувача и полезна за продаващия я художник. Красива и полезна е и гибелта в името на Отечеството, примерно. Така е и с игрите. Освен това зависимост към изкуствата са имали всички меценати навремето. Мислете за геймърството като за вид меценатство.

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts
В един известен смисъл този форум произлезе от форума на Gamers' Workshop, та смятам това е достатъчно като коментар :)

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts

Аз имам възражение срещу това да се противопоставят красивото и полезното. Казах, че една картина може да бъде красива за купувача и полезна за продаващия я художник. Красива и полезна е и гибелта в името на Отечеството, примерно. Така е и с игрите. Освен това зависимост към изкуствата са имали всички меценати навремето. Мислете за геймърството като за вид меценатство.

Говоря за красиво in the eye of the beholder, т.е. художникът като участник в покупко-продажбата не ме интересува. А че полза от изкуството/красивото може да се извлича - може, разбира се, но тя или е за някое трето лице (спрямо въпросния beholder) или е извлечена косвено (както каза Жоро чрез създаването на предпоставки за това).
Но за това по-скоро бих говорил ако в някакво неясно далечно бъдеще реша, че съм достатъчно подготвен да пусна тема за Кант и същевременно страдам от временна липса на мързел, та да взема наистина да я пусна тази евентуална тема.

Сега по темата - за времето, което се прекарва в игране на игри, човек действително би могъл да свърши много други неща. Но като гледам назад, не бих си разпределил времето по друг начин и не ме се иска да не бях се захващал с някоя игра. Пък и в крайна сметка компютърните игри сами по себе си не са виновни, че водят до пристрастяване. Това просто е показател, че са добре направени. Проблемът идва според мен не от пристрастяването, а от това, че самото естество на игрите изисква повече време, а и го има елементът с преиграването (или зациклянето). Но да се обявиш против игрите заради тези им свойства е като да се обявиш против дебелите и/или увлекателни книги.

NB! Всичко това се отнася до сериозните (или поне големите) игри. Малките игрички-времегубки са едно от най-ужасяващите адски изобретения и трябва да бъдат преследвани и наказвани от държавата, църквата и всеки съвестен гражданин, който се случи наблизо. Като си помисля колко време съм загубил с проклетия Solitaire и ми се плаче.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users