Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Настолни ролеви игри (rpg)

• Please log in to reply
47 replies to this topic

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Завръщане към корените - hardly, дето се вика. Или всъщност не, завръщане е ако се има предвид Chainmail а не DnD като корени-корени. DnD 4 е по-суховата, тактическа и близка до игрите с миниатюри - и според мен това положение ще важи с особена сила за не особено опитно парти, което не е свикнало да си прави fluff-a без да му се подхвърлят кукички за това от системата. Наистина има относително освобождаване, но то не е точно в посоката която ми се струва че искаш, когато говориш за DnD Basic и рядко хвърляне на зарове :)

Общо взето, за мен DnD 4 e "стерилна" в много отношения, при все всичките си предимства и балансираността си. Това като от човек който не е и особен фен и на механиките в DnD 3.5, макар че се пада по разбираеми причини това да е играл най-много.
I'll be your imagination,
Tear apart what you believe,
Make a mess of your conviction,
Take away my pride and leave.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Жалко за четворката тогава. Аз си имах едно на ум при всичките тези хвалби, които чух по неин адрес..
Ян ми прати днес и непреведената част от DnD бейсика, и аз все по-сериозно се замислям дали да не я проуча подробно и да взема да спретна едно приключенийце по нея. :)
Rogue's Gallery

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts
Мен 4 ме влече с факта, че представя възможността за нов свят, по-лесно вписване на новопрохождащите играчи и до известна степен магьосниците ми се струват по гъвкави и не са статични crossbow-turrets като им свършат наличните магии. Въпреки че това е повърхностното ми впечатление, за момента съм на stand-by относно дълбокото разучаване на 4-ката и водене на приключения точно поради причината, че DnD4 приема наличието на всякакви DnD шукарийки като даденост - tile sets / minuatures / etc etc. По скоро бих пробвал да имуфтя DnD3 Core книгите от стария ми DM във Варна, защото DnD3 го играхме баш pen and paper без излишни гъзарии :rolleyes:

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Хм, странно. 4Е магьосниците практически са доста нърфнати спрямо старите, защото заклинанията са едно от най-чупещите баланса неща в 3Е. От една страна е напълно разбираемо защо сегашните магьосници са просто като всички други нови класове, обаче с аркейн източник, но от друга почти абсолютната липса на влияещи на средата магии и заместването на небойните от специални ритуали малко убива усещането да си магьосник изобщо. За мен де. Не че има много системи които се справят с мощта на магьосничеството без да са фокусирани точно върху него и всички игрови герои да са магове.

Колкото до света, космогонията на четворката и на мен ми звучи по-благодатна и интересна, без да коментираме многото явни заемки от други места, които изобщо не са важни когато манджата стане добра :)

Phobia

Phobia
  • Потребители
  • 4 posts
Ролевите игри - много приятно занимание! ^_^
Особено когато случиш на подходящите хора и настроение за игра. Време все ще се намери (все пак-този сън всъщност изобщо не е чак толкова нужен, не, изобщо никак не е нужен, мх, мха хаха...тука малко пръски кола и котката отива да се крие под леглото).

ДнД и 4Е е дългичка дискусия, но все пак си мисля че баланса с небалансираните магьосници не е непостижимо нещо - все пак ако ти се играе могъщ персонаж с илюминации, нямаш проблем магьосниците да са твърде могъщи (нали затова ги играеш) а пък ако искаш да размахваш мечовете заради самото им очарование, какво те притеснява че магьосниците хвърлят твърде много огън, ти дотогава вече можеш да бягаш бързо.

А иначе кое според вас е по-хубаво? Да водиш, или да ти водят? :rolleyes:

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
Да водиш е адски трудно - опитвала съм веднъж :)

Да ти водят е страхотно - нито трябва да измисляш света, нито приключението... можеш да се отпуснеш и спокойно да се въплътиш в героя си! :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Половината от удоволствието (ако приема, че ролевият елемент, свободата на отиграването, приятната компания и спокойният неделен следобед са другата половина) е когато ДМ е наистина добър. Когато ти е спретнал наистина интересно приключение: смислено, заплетено, логически издържано и с много въображение; когато компенсира твоите пропуски в игралната система без това да тежи на играта; когато стане и започне да отиграва някое NPC с гримасите, жестовете и интонацията; когато осигурява идеалният терен за игра, игрални фигурки, за да може да се отиграват битките максимално реалистично (хехе) и когато самия той е готин като човек - тогава наистина си попаднал на страхотен ДМ.
Влади, ако четеш това, да знаеш, че голяма част от красотата на ролевите игри успях да видя благодарение на теб :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Yann Gamgee

Yann Gamgee
  • Потребители
  • 45 posts
Уникален репортаж за Ролевите игри по телевизия ПРО БГ!

Можете да го гледате ТУК!

Вижте го дори и да не играете Ролеви игри! Клипът си заслужава!
Книгите-игри са живи!

Погледни ТУК!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Интересна статия за плюсовете и минусите от Ролевите игри и въобще вглъбяването във Фентъзи-световете (в т.ч. и Толкиновия):

http://www.theonerin...-and-tolkien-2/

Изводът е: Не играйте Chaotic Evil :)

“If you look long into the abyss, the abyss will begin to look at you.”

Edit: Това последното философът на човешката гордост, цинизъм, нихилизъм и глупост Ницше го е казал (почти същото..), веднъж и той нещо мъдро да каже... Дали говори от личен опит? Прекалил е с Chaotic Evil персонажите :)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Yann Gamgee

Yann Gamgee
  • Потребители
  • 45 posts
Ново видео за клуба по Ролеви игри в град Разград!

http://arkhosia.blog...9/11/enter.html
Книгите-игри са живи!

Погледни ТУК!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Абе, мафията може ли да се брои за ролева игра? Не е настолна (на маса се играе, може и под маса). Но инак си има водещ, роли, действа се на ходове...

П. П. Праудфут, Ницше като е погледнал бездната, бездната не само го е зяпнала в отговор, ами му е казала също: "I see you... there's no life here, in the Void..." И Ницше свалил Пръстена.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Аз твърдо я броя за ролева игра. Както каза ти - има си водещ и роли. Не се развиват персонажи, ама това не е задължително според мен.
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Всъщност в "Мафията" развиваш нещо като персонаж - аргументацията ти, ако си я градиш внимателно и последователно (и ако другите играчи те следят какви ги говориш), има отделно значение във всяка отделна игра. Получава се една купчина думи, която издава по нещо за съответния човек. Поне като играч. Особено ако с част от хората не сте играли досега, а с други вече си знаете номерата.

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Stranger than fiction.
Четете поне до биологичния компютър. Има нещо гнило в тая история :closedeyes:

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
...

Edited by proudfoot.underhill, 21 юни 2010 - 01:55 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

JohnyJJ

JohnyJJ
  • Потребители
  • 1 posts
Здравейте
искам да си намеря настолна ролева игра. Някой може ли да ми помогне :?

Ammit

Ammit

Fallen Noldo

• Потребители
  • 216 posts
Впрочем са ми разправяли за някакво място край площад "Македония", което било свърталище на дебели пъпчиви очилати нърдове-метъли и съдържало също така много редки за страната РПГта. Някой знае? Или поне да се отговори на горния въпрос, подобни места колко и къде?
But do you know that the Eldar say of Men that they look at no thing for itself? That if they study it, it is to discover something else; that if they love it, it is only because it reminds them of some other dearer thing?

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
JohnyJJ, за кой град става дума?
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
За свърталище на дебели метъли до Македония се сещам само за Abyss-а, но ме съмнява точно там да има каквито и да е рпг-та. Hell Horse-а е наблизо, в посока Петте кюшета (от лявата страна на булеварда), но там също нямам спомен някога да е имало такива неща.

А The Abyss се намира на първата пресечка след Македония от дясната страна в посока Петте. Относително малка уличка е, диагонална спрямо Христо Ботев, не перпендикулярна. Ивайло се казва, хаха.

ПП Отдавна не съм минавал и покрай двете места и въобще не знам съществуват ли още.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Ако търсиш в София, мястото което ти трябва е "Magic worlds". Магазинчето се намира в единия от безистените на площад "Славейков" и там можеш да намериш настолни ролеви игри, бордови игри, "Magic the gathering", миниатюри и всякакви подобни нещица.
Rogue's Gallery

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users