Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

World Of Warcraft

• Please log in to reply
71 replies to this topic

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts
Бля-бля-бля. ВоВ сух, също и ВЦ. За мен Близард имат само две добри игри и то - те са велики - Диабло и СтарКрафт. Въпреки че не съм велик почитател на СК, съм я играл доста и съм съгласен, че това е може би най-добре балансираната, както и една от тези с най-приятен сингъл(за мулти нищо нямам да споменавам, то се подразбира) стратегия. Виж, Диаблото е съвсем друга работа, особено първото. Всъщност то е първата игра на диск, която имам въобще(заедно с ФИФА '98) и я играя и до ден днешен(в момента е исталиран Hellfirе), като единствено първия Цив я води в личната ми класацията за най-дълго игране.

ВоВ е някаква кръстоска между Л2 и Ултима, но няма и грам от "революционната" игра, както я обявяваха в началото. Това просто си остава играта на масите, а те са тези, които носят $. Нищо повече.

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

При положение, че още преди няколко поста стана ясно, че имате различни критерии за успешността на една игра наистина не виждам защо продължихте да спорите.

П.П. Поствам ви значението на думата ''успех'' за да няма неразбирателство. От тълковния речник го взимам, естествено.
Успех - Сполука в начинание, сполучливо постигане на цел.

Добре, успех=сполука. Значи имате различни критерии за сполука. Ти и Ар смятате, че една игра е сполучлива, когато е финансов успех, когато много хора я харесват и т.н. Естел казва, че Blizzard имат определено реноме и че играта не е успешна, защото не е качествена и иновативна и съответно не отговаря на имиджа им, а при Blizzard имиджа е не по-малко важен от парите. Което си е вярно между другото, защото ако се задоволяваха с посредствени игри щяхме да имаме и WarCraft Adventures и StarCraft: Ghost, но те предпочетоха да замразят проектите, по които вече са хвърлили бая пари, отколкото да изкарат игра, която не изпъква с нищо над останалите в жанра.
The things one feels absolutely certain about are never true.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Всичко това е точно така, с изключение на факта, че Blizzard не се стремят игрите им да са иновативни. Всеизвестно е, че те наблягат на стари идеи, които видоизменят донякъде, полират ги наново до блясък и ги представят с перфекционизъм, на който нямат равни. И това е, на което се гради репутацията им.

Има много примери за качествени игри - единствените три игри на Troika Games, например, само че те са само такива - качествени, но не и успешни, ето защо и Troika фалираха толкова бързо.
Undying също е една брутално качествена игра, само че със също толкова брутално ниски продажби. А освен това - получила наградата "Best game that no one played". Толкоз.

Само дето аз доколкото схванах, Estel смята, че осемте милиона активни играчи на WoW + почти всички геймърски критици/журналисти са безмозъчни идиоти, а играещите WarCraft - върха на геймърския елит. Това на мен ми изглежда най-малкото несериозно.

Нещо друго, от страна на Blizzard WoW също е най-успешният им продукт, защото е единствената игра, която ще получи втори експанжън. Това говори само по себе си какво мислят те за нея.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Има много примери за качествени игри - единствените три игри на Troika Games, например, само че те са само такива - качествени, но не и успешни, ето защо и Troika фалираха толкова бързо.

Чак "бързо"... не. Пък и Troika правеха RPG-та (все бижута наистина), а тоя жанр е малко опасен и със сигурност там се продава по-трудно, отколкото при стратегиите и шуутърите. Interplay завлякоха Black Isle - другото студио от свръхтежка категория при ролевите заглавия, от ГолемитЕ останаха едни Bioware, които като че ли се насочиха към комерса, за сметка на качеството.
Blizzard обаче са си нагли обирджии, вярно. Номера е, че дотук се справяха много добре с дялкането на излишните парчета от чуждите идеи и това им гарантира успех (по-скоро заслужен). Струва ми се обаче, че StarCraft 2 ще е първата им мажорна издънка или най-малко пуснатата (и изтекла) досега информация подсказва все дрезнещи и неприятни неща...

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

Всичко това е точно така, с изключение на факта, че Blizzard не се стремят игрите им да са иновативни. Всеизвестно е, че те наблягат на стари идеи, които видоизменят донякъде, полират ги наново до блясък и ги представят с перфекционизъм, на който нямат равни. И това е, на което се гради репутацията им.

Съгласен. Не всичките им идеи са стари, но да, повечето са използвани и в други игри. Това което ги отличава е, че при Blizzard идеите са реализирани перфектно. А с WoW ми се струва, че реализацията не е толкова перфектна, че играта да изпъкне пред останалата конкуренция.
Тук всъщност не знам доколко съм прав, защото WoW има 8-9 милиона събскрайбъра (6.6 милиона активни за края на миналата година), срещу 1,5 милиона за Lineage II и 4 милиона за Guild Wars (които обаче не плащат месечни такси). Но пък от хората, играещи в нелегални сървъри поне в България ми се струва, че е повече играят Lineage II.

А за втория експанжън - ами с MMORPG-тата е така, все пак те са дългосрочна инвестиция - потребителите плащат месечни такси и се очаква играта да се играе дълго време, т.е. там приходът на пари не спада и за да продължава това да бъде така трябва да се поддържа интересът. NCsoft например вече изкараха n на брой хроники за Lineage.

Само дето аз доколкото схванах, Estel смята, че осемте милиона активни играчи на WoW + почти всички геймърски критици/журналисти са безмозъчни идиоти, а играещите WarCraft - върха на геймърския елит. Това на мен ми изглежда най-малкото несериозно.

Е тука вече не знам, трябва той да ти отговори. :unsure:

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Дори и да не се нагърбвам с лично мнение относно това колко качествена е играта, един поглед към GameSpot ми дава оценка 9.50. Мога да отворя също и броят на GW за февруари 2005 година и там да видя една от малкото игри, които са получили оценка 10/10 в това списание. А измежду другите няколко такива игри mmorpg- та не си спомням да има.

Относно събскрайбърите - http://www.blizzard....ss/070111.shtml

За Troika Games... I stand corrected. 7 години наистина не е чак толкова бързо.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Точно февруарският брой от 2005 го нямам :Р Но специално в GW си спомням, че имаше една страница с коментар за WoW (Не ревю, ами размисли някакви или нещо такова, не помня кой беше автор, Дъфър ли, Дууми ли..), в който се изказваше мнение, че играта е "много шум за нищо". Ама може да е било преди пускането на европейските сървъри, знам ли. А специално BigBadWolf, който след справка с games.bg разбирам, че е автор на статията не ми е спечелил уважението с някакви особено качествени ревюта, даже помня, че му се дразнех по едно време...

Btw, сега се зачудих - това, че Blizzard не са иноватори, а перфекционисти и самите уъркшопъри са го казвали (хм, как се бяха изразили - че не са творци, а много добри занаятчии или нещо такова), ама като се замисля игрите им все получават десетки (WC май имаше 98%), пък самите те казват, че десетка пишат само на революционни игри. А аз поне не виждам как една игра може да е революционна, без да е иновативна. :unsure:

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Прав си, наистина си противоречат в случая. Но в допълнение на статията на BigBadWolf в същия брой има на по една страничка мнения на Alex III, SaintP и FonManiac, от които аз лично не съм останал разочарован досега.
И тримата се съгласяват, че играта е шедьовър, като SaintP отбелязва специално, че въпреки това не е революция.

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Игрите на Blizzard са си своего рода революции, само че не творчески. Нещо като... революции в доизкусуряването и комерсиализацията на чужди идеи. :D

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Което, трябва да признаем, не е никак лесно!

Btw, придържайте се към темата, че вече имаме една дето я превърнахме на "Деба, тия Близард, са ебати яките креативни копелета!" :)
Най-готиния подпис

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts
Само да спомена, понеже се зачекна темата за л2 - това за броя на експанжъните не е правилно сравнение, защото двете фирми имат различна политика - L2 клиента(файловете за играта) е безплатен, както и експанжъните; за да играеш на официалните сървъри трябва да си плащаш само месечната такса, нищо повече. При Guild Wars пък се заплаща играта(мисля,че има 2 експанжъна), но няма месечна такса. Доколкото знам при WoW се плаща както играта, така и месечна такса, та броя на експанжъните не е критерий за сравнение.

Колкото до популярността - да, WoW е с пъти повече играчи, въпреки, че за L2 има много и качествени частни сървъри и (може би) дори са по-популярни от официалните(по ред причини, които ако искате ще коментираме в темата за Л2). Но, между другото, тази цифра - 1,5млн, също ми се вижда завишена. Това не е непременно мерило за качествата на игрите, но е факт.

Ето и един цитат от въпросния GW, който обаче някак се губи за повечето, сред страниците с хвалби :

WoW е игра за масите. Всичко в нея е направено с мисъл за масовия средностатистически геймър. Тя е едно паметно комерсиално явление. Безспорен шедьовър в някакъв хибриден жанр - нещо като он-лайн РПГ за прохождащи, с Diablo привкус и MMO етикет[...]

Това не е непременно лошо, нито пък трябва да значи, че WoW е игра за неразбиращите, а елитните геймъри играят другите MMORPG-та, но иде да покаже, че Blizzard с WoW не са открили нито топлата вода, нито са направили някаква революционна или перфектна игра, а просто най-достъпната такава. Аз лично на онова време, когато започнах да играя L2(април 2005), въобще не бях чувал за нея(L2) от преди, докато за WoW говорeха и пишеха с месеца преди да излезе. Blizzard са невероятни в това да правят много добри игри(най-често не най-добрите в жанра), които да рекламират с голях замах и правят широко достъпни за милиони играчи. Което, отново, не е непременно лошо :)

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@God Emperor
Само да ти кажа не мисля хората които играят Warcraft/Starcraft за върха на геймърския елит.Всяка дисциплина ако така можем да ги наречем си има елит и всеки елит е добър за себе си.Не мисля че аз съм човека които може да съди кои геймъри са по елитни.Но в по горните постове просто казах че самите играчи специално на Warcraft са постигнали(искарали доста повече от Ъоъ-джиите).Все пак имаме и финансовата страна на въпроса.Но не мисля повече да коментирам Ъоъ успех на всички които ги кефи със здраве цъкаите си,качваите лвлс. GL HF :)
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Ае WoW рулз,ма я делнах :D

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
WoW...Това е нещо невъзможно за обяснение...14 милиона (!!!) са вече играещите на близардския сървър. С чиста гордост мога да обявя че и аз съм сред тях : Реалм : Anachronos, level 66 Human Warrior Fury spec :Р. Да ви кажа си заслужава да даваш по 26,30лв на месец за да играеш. Няма усещане равно на това да влезеш в instance с малка групичка неопитни и (понякога) малоумни играчи, а търсенето на добър лечител си остава главното препятсвие. Естествено можед да излезеш 2 минути по - късно със разярени крясъци : Kick from group! Ninja puller!, но като цяло се излиза със няколко куеста по - малко, много натежала торбичка откъм предмети (дай Боже епични...) и злато. Или да изнесеш 3 роуга по 59, 63 и 65 ниво сам-самичък невярвайки на успеха си! (Thank God for "Titans Grip"!) Битките са епични и сами по себе си уникални, всяка може да бъде обърната, стига отбора да работи заедно. И естествено - черешката на тортата - тяхно Величие - Реидовете (със главно Р). Просто е блаженство да влезеш със още 400 човека във оркската столица Оргримар и да разсипеш цялото и население барабар със крал Тралмар. УоУ е нещо божествено, неестествено...

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Оо, WoW биде обожествен...Е това вече не го бях чувал от нито един от хората които познавам във и извън него :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts

Оо, WoW биде обожествен...Е това вече не го бях чувал от нито един от хората които познавам във и извън него :)

Еми при положение, че когато започнах играех по 9 часа дневно, след време явно се получават разни странни представи... :D

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
World of Warcraft по мое мнение губи ужасно много от фентъзи ориентираността си за да се постигне целта да е досъпна за масовия потребител. Което на мене хич не михаресва, щото резултата е отчайващ. Честно, повръща ми се от "Lol, b00st plx, rоfl!!!111, lol, lol". Имам два героя на 72 и 70, една камра околко 30 на ПвП сървър. Karazhan - ако някой се хване да си прави там герой да знае, че има бая наши сънародници. Обаче някак си ми писна да търча само насам натам за ексипирънс и почнах наново на РП - роулплей сървър. Забавно ми се струва да се отиграва персонажа, а не само да се пънеш да дигш левъли. Ама дори и там тая работа с масовия потребител, спомената от мене по-горе се забелязва много. Направо останах замислен когато видях въпрос от типа "Кои са Сенариус и Гром Хелскрийм" в РП-сървъра. Все едно да се пишеш фен на "Властелина", а да не знаеш кои са Гандалф и Боромир, да речем.
Играта като игра, поне според мене не е добра - факт. Класовете за отделните раси и фракции са крайно унифицирани и разни неща са алогични. Къде е логиката в немъртъв жрец, ползващ свещени (holy) умения. Ужас. Да не говорим за откровено грозните модели на герои, плюс крайно малкото възможности за моделиране на нещо по въпросния типаж.

НО! Зад цялата тая работа, която наистина е гадна, разработчиците са се постарали. Историята, фабулата или както го наричат феновете - Lore, e от доста всеобхватен мащаб и наистина представя добър фентъзи свят. Пет-шест главни религии, пантеон от богове, много герои, събития, взаимовръзки, фракции, раси...

И никакъв крал не е шефа на Ордата. Т'ва да не е вашия ненормалник Вариан Врин :D Трал е вождЪТ. Лок'тар огар. :viking:

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Лок'тар Огар!
Верно, и на мен ми е странно някой като не знае кой кой е ...Дори от обща култура да си прочетеш куестовете ще хванеш нещо.А и няма нужда да си цикльор, а само да си играл старите Кенефи, за да знаеш кой кой е :)
И аз циклех по 7-8 часа дневно едно време, но откровено писва.Сега играя само заради това, че с някой от хората в гилдията сме играли 3 години и отгоре заедно.Спрях за около 10 месеца и не ми липсваше нищо друго освен един арабин и двайсетина неграмотно пишещи холандци, пищящи денонощно по Вентрило.
А за това, че WoW е игра на масите, няма спор.Въпросът е дали масите са безмозъчни до краен предел, или част от тях все пак знае за какво става въпрос.По мое мнение 90% от играчите са ужасно зле(за съжаление там влизат 95% от българите), но остатъка изобщо не са 13 годишни хлапета или 25 годишни цикльори с тоалетна вместо стол.В моята гилдия имаме човек, който е на 54, женен е и има 2 деца.Внуците му играят WoW с него!
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Талион Валадан

Талион Валадан
  • Потребители
  • 84 posts
От УоУ почти нищо не можеш да научиш за цялостната история на играта, тъй като в играта тя е много слабо засегната и не е главна част, да не говорим пък, че е и брутално изкривена, за да пасне на MMORPG жанра (пример - кървави елфи паладини и драенеи шамани), така че дори на РП сървърите не е чудно да срещнеш много хора които не знаят много за историята на вселената. Ако искаш история - чети книгите, или поне изиграй стратегиите. Най - новият пример за ужасяващо изкривяване на историята е отказването на Рицарите на Смъртта от The Scourge (някакви идеи за превода на тва чудо?) и присъединяването им към Алианса/Ордата взависимост от расата им. Аз не се водя фен на историята по абсолютно никакъв начин. Знам много малко за нея и я смятам за наистина увлекателна и уникално измислена, но е прекалено объркваща и раздробена за мен поне.

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts

Аз не се водя фен на историята по абсолютно никакъв начин.

Няма как да твърдиш, в такъв случай, че от играта не може да се научи нищо. Или че историята е изкривена ;). Всичко е обяснено защо точно се случва по тоя начин - да речем дранеите произхождат от една и съща планетата с орките - Драенор, по-изветна сега като Аутланд. И тъй като тяхната раса е изключително стара те са успели да развият връзка с елементите. Общо взето същото е с орките, ама поради разни събития, свързани също с избивне на бая дранеи, елементите ги изоставят. Та, когато кораба им се разбива на ония островчета край Калимдор те откриват, че и тоя свят става за практикувне на тоя вид учение. Колкото до елфите паладини - там е малко завъртяна работата, особено след разни скорошни събития. Най-общо - куестовата линия на паладините преди, да речем, година включваше разяснения. Цялата работа се състоеше в това, че елфите (тогава) черпеха магическите си сили от едно наару, което висеше в... щаб-квартирата, на паладините. И директно от него идваха силите на елфските паладини. Само че понастоящем товa нару е пленено от принц Кел'тас. И сега - свързано с гейм-механиката, когато група влезе в инстанцията Sunwell Plateau и убие последния шеф се появява пророка Велен - главния драней и с искрата на въпросното наару подхранва нанаово кладенеца на елфите и те принципно вече нямат нужда да черпят сили от други същества. Което ме кара да се надявам, че в следващ експанжън ще има ново разцепление и прегрупиране на расите.

Що се отнася до новия клас - Deathknight - там историята е съвсем проста. Те не се отказват. А Scourge го приеми като "Напастта" в случая.
Spoiler
И те така. Така е като човек няма какво да прави на работа - дава разяснения :D

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users