Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

"Предай нататък" / "pay It Forward"

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
Кои от вас са гледали този забележителен филм, какво сте харесали или какво не :)

Учител (Кевин Спейси) дава на своите ученици задачата: „Измислете начин да промените света и го направете!” На “първо четене” звучи непостижимо. Така изглежда и за петокласниците във филма, но само преди да се замислят. Гениална идея хрумва на едно от децата и то се заема с изпълнението и- всеки трябва да намери трима души, за които да направи по едно добро дело. Но това трябва да е нещо голямо, което ще му отнеме време, усилия, нещо от което няма да има никаква лична облага. В знак на благодарност всеки един от тези трима души трябва безкористно да помогне на други трима... Така доброто дело се разпространява сред хората :) Posted Image
Филмът се развива в няколко сюжетни линии- обезобразеният учител, който живее в един подреден свят, самотната майка с проблеми с алкохола и нейният син, чиято е и идеята за Предай нататък. Последната сюжетна линия дава хората, които са получили помощ от Предай нататък. Някои от тях не са извършили три добри дела, но дори едно е достатъчно да промени света.
Великолепна актьорска игра- Кевин Спейси, Хелън Хънт в ролята на майката и Хейли Джоуел Озмънд като детето :) Неочакван и нехоливудски край :P , който не го е гледал бързо да го направи, а който е да изкаже мнение link

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Много любим филм! Темата ми напомня, че искам да го гледам пак! *отива да си го изтегли*

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Менелвен

Менелвен

Мързеллама

• Потребители
  • 483 posts
И на мен ми е любим :rolleyes: много ми се иска да го похвалим малко :blush: Но аз вече всичко си казах, така че ще очаквам с нетърпение чужди мнения ;)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Чувала съм много положителни мнения за този филм :) Но да си призная честно не съм го гледала - не че не проявявам интерес, просто не ми е попадал под ръка. Аз по принцип много малко филми гледам. Но мисля този да го гледам рано или късно ;) *отива да си го изтегли*

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Мноооого хубав филм. :)
Като изключим по детски милата основна идея, има една голяма истина, която Кевин Спейси каза:

"Господи, Арлийн! Не е нужно да го изгори.
Достатъчно е само да не го обича."

Вие се сетете. :closedeyes:
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Char

Char

Charyou tree

• Потребители
  • 82 posts
В момента съм на компа контрабандно.
Обаче тъй като преди има-няма половин час гледах филма за втори път, трябва да кажа нещо.
Още нямам идея какво.

Така, докато филмът си вървеше и гледах невероятното изпълнение на Хейли Джоуел Озмънд, който беше звездата във филма, впрочем, го гледах и си мислех" Сега ще го изгледам, ще изслушам Calling all angels" няколко пъти, ще отида в някой форум да го похваля и да кажа, че ми е един от любимите филми. И к`во?"
Разбирате ли, след подобни филми се чувствам ужасно незначителна. Малка. На километри от голямата идея като цяло. Седим си ние всички, цяла армия хора, които са гледали този филм, и имаме една прекрасна идея в ръце...да, ужасно утопична, обаче ще кажа като Тревър"И какво?"
Не бихме се опитали дори да направим нещо подобно. Защото не вярваме. Не вярваме, че ще проработи и че другите хора ще го разберат като нас.
И това е цялата причина.
Не обвинявам, просто съм в много интересно настроение и в процес на осъзнаване, че точно в момента ми липсва определена цел в живота, морков, след който да тичам, сещате се.
Затова горя от желание да си направя мишена и да стрелям. /метафорично/ Много искам да имам смелостта и вярата на Тревър (защото точно желание не ми липсва). Сигурно само децата я имат, не знам. Те вярват в чудеса не само по Коледа.

Изписах половин лист глупости, затова: филмът е прекрасен, сливаш се с него, става ти близък, образите (особено този на майката) са ми доста познати, никой не би изиграл хлапето като Хейли Джоуел Озмънд, обичам Calling all angels- пасва идеално на филма- и още нещо: хареса ми колко различни бяха хората, които "предаваха нататък" и как никой от тях не предаде каузата.
What I am to you is not what you mean to me.
You gave me miles
and miles of mountains
and I `ll ask for the sea.

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts

В момента съм на компа контрабандно.
Обаче тъй като преди има-няма половин час гледах филма за втори път, трябва да кажа нещо.
Още нямам идея какво.

Така, докато филмът си вървеше и гледах невероятното изпълнение на Хейли Джоуел Озмънд, който беше звездата във филма, впрочем, го гледах и си мислех" Сега ще го изгледам, ще изслушам Calling all angels" няколко пъти, ще отида в някой форум да го похваля и да кажа, че ми е един от любимите филми. И к`во?"
Разбирате ли, след подобни филми се чувствам ужасно незначителна. Малка. На километри от голямата идея като цяло. Седим си ние всички, цяла армия хора, които са гледали този филм, и имаме една прекрасна идея в ръце...да, ужасно утопична, обаче ще кажа като Тревър"И какво?"
Не бихме се опитали дори да направим нещо подобно. Защото не вярваме. Не вярваме, че ще проработи и че другите хора ще го разберат като нас.
И това е цялата причина.
Не обвинявам, просто съм в много интересно настроение и в процес на осъзнаване, че точно в момента ми липсва определена цел в живота, морков, след който да тичам, сещате се.
Затова горя от желание да си направя мишена и да стрелям. /метафорично/ Много искам да имам смелостта и вярата на Тревър (защото точно желание не ми липсва). Сигурно само децата я имат, не знам. Те вярват в чудеса не само по Коледа.

Изписах половин лист глупости, затова: филмът е прекрасен, сливаш се с него, става ти близък, образите (особено този на майката) са ми доста познати, никой не би изиграл хлапето като Хейли Джоуел Озмънд, обичам Calling all angels- пасва идеално на филма- и още нещо: хареса ми колко различни бяха хората, които "предаваха нататък" и как никой от тях не предаде каузата.

+1 за средната част на коментара :P иначе филма мисля че съм го гледал преди доста години по тв-то, но не си го спомням та явно трябва пак да го изгледам...
Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Прекрасен филм. Идеята може да е според някои утопична, но не си мисля че е чак толкова неосъществима. Трябва да имаме повече вяра в доброто у човека. Може и пък да проработи.
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

Разбирате ли, след подобни филми се чувствам ужасно незначителна. Малка. На километри от голямата идея като цяло. Седим си ние всички, цяла армия хора, които са гледали този филм, и имаме една прекрасна идея в ръце...да, ужасно утопична, обаче ще кажа като Тревър "И какво?"
И това е цялата причина.
Затова горя от желание да си направя мишена и да стрелям.

Леле колко хубаво го каза това почерненото...
А за моркова - намисли си някой по-нещастен твой познат или близък и си постави задача да измислиш какво хубаво да направиш за него. Твоето хубаво. Не от филма. Но защо не - също утопично и нестандартно.
/А филма "Предай нататък" още не съм го гледала.../
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

Char

Char

Charyou tree

• Потребители
  • 82 posts
За хора, които обичам винаги се старая да направя каквото мога. Автоматично. (стига да е по силите ми)
Затова точно след филма седях и си мислех: ако мога да направя същото за някой непознат..
...като след секунда осъзнавам, че ще е почти непосилно да си намеря непознат, който да възприеме идеята и да предаде нататък безкористно и така нататък, ясно е.
Затова е жалко, ще си остана само с искането.

Когато имаш време- грабвай филма.
What I am to you is not what you mean to me.
You gave me miles
and miles of mountains
and I `ll ask for the sea.

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 265 posts

За хора, които обичам винаги се старая да направя каквото мога. Автоматично. (стига да е по силите ми)
Затова точно след филма седях и си мислех: ако мога да направя същото за някой непознат..
...като след секунда осъзнавам, че ще е почти непосилно да си намеря непознат, който да възприеме идеята и да предаде нататък безкористно и така нататък, ясно е.
Затова е жалко, ще си остана само с искането.

Непознат защо ти е. Направи го за някой познат, когото не обичаш. :unsure: И ако след това стане по-добър човек, на практика ще е "предал нататък".
Верно, няма да е ефектно както във филма, но ще е истинско.
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users