Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Zeitgeist

• Please log in to reply
283 replies to this topic

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Posted Image
Време е да се събудите!!!
============================
Реч на: Чогиам Трунгпа Ринпоче Лама:

Думата духовност всъщност е специфичен
термин, означаващ "работа с интуицията".
В религиозните традиции е силно застъпена
идеята за придържане към божественото слово.
Определено действие се счита за
противоречащо на божествените принципи...
За друго действие се счита, че е в
хармония с божественото... каквото е там.
В традициите на атеизма,
скептицизма и агностизма обаче,
се смята, че отделните истории
не са от особено значение.
Това, което наистина има
значение е Тук и Сега.
Сега със сигурност е сега.
Опитваме се да преживеем това,
което е достъпно тук... на момента.
Няма смисъл да се мисли за миналото
когато можем да имаме сегашния момент.
Това е сега. Точно в този момент.
Нищо мистично, просто 'Сега'.
Много просто, недвусмислено.
Но от това пребиваване в сегашния
момент се формира усещането,
че ние непрекъснато взаимодействаме
с реалността, едно по едно.
Точка по точка. Непрекъснато.
И така ние винаги изпитваме изключително
ниво на самоопределеност.
Но ние се чувстваме заплашени от 'Сега',
така че се хвърляме в миналото или бъдещето.
Обръщайки внимание на
материалното в нашия живот,
а ние водим толкова охолен живот.
През цялото време ние
правим множество избори...
но никой от тях не е нито добър
нито лош, сам по себе си,
тъй като всичко, което изпитваме,
са безусловни изживявания.
Те не идват с надпис 'това е лошо'
или 'това е добро'.
Ние ги изживяваме, но не
им отделяме нужното внимание.
Ние всъщност не се наслаждаваме
на това, че отиваме някъде,
а го приемаме като принуда.
Чакайки да умрем.
Това е проблем. Това недоверие
в сегашния момент е може би
защото това, което изпитваме Сега
има много мощ.
То е толкова мощно, че
не можем да го приемем.
И така - ние взимаме от миналото
и каним бъдещето през цялото време.
И може би това е причината
да се обръщаме към религията.
Може би заради това
протестираме по улиците.
Може би заради това
се оплакваме на обществото
Може би заради това
гласуваме за президенти.
Доста иронично... и
Доста смешно наистина.
=====================

Zeitgeist (save as)
http://www.zeitgeistmovie.com/
http://zamunda.net/d...ls.php?id=99337
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Да, да, знам че правя двоен пост, но съм длъжен...
Може да попаднете в тежка депресия или общо взето - внимавайте с този филм... :)
Струва ми се един от най-добрите филми на ужасите в последно време :)
=============
subtitles - search: http://kolibka.com

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Гледах го преди няколко месеца и отделни моменти ми бяха интересни. Като цяло обаче не казва нито нещо кой знае колко оригинално, нито нещо кой знае колко ново. Особено що се отнася до християнството. Поредния сбор теории на конспирацията, режисирани малко по-интересно от друг път. Търсят се сложни отговори на прости въпроси. Толкоз.

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
На човек му е нужна една причина, за да одобри/хареса нещо, а в противен случай, може да си изнамери и 1000 негативни, ако пожелае :)

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Може, дори 10000. :) И още нули могат да се добавят, при по-добро желание. Обикновено обаче една-две стигат, както е и в този случай. :)

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Надявам се не очакваш да ти разкрият някаква ултра, свръх, мега тайна? Дори точно там е работата, че всичко е пред очите ти през цялото време... Странно е когато хората казват - "А, аз това го знам, нищо ново". Какво означава това? Страх?
Но като оставим настрана конспирациите, филма е сглобен супер яко (особено за некомерсиaлен проект). Много мрачен и тежък, постоянно използват разни визуални и звукови психологически похвати и ефекти. Показващи колко лесен е метода на контрол чрез илюзия. :hypo:

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts

Но като оставим настрана конспирациите, филма е сглобен супер яко (особено за некомерсиaлен проект). Много мрачен и тежък, постоянно използват разни визуални и звукови психологически похвати и ефекти. Показващи колко лесен е метода на контрол чрез илюзия. :hypo:

С това съм напълно съгласен и го споменах по-горе. Филмът е наистина добре направен.
Колкото до останалото - номера е, че всички тия неща се представят точно като нещо, дето да те накара да се плеснеш по челото и да си речеш "Баси мамата!". Някои неща действително ми бяха интересни, не ги знаех. Другите обаче или не бяха нови за мен, или могат да се поставят под съмнение. Във всеки случай не знам що трябва да се впечатлявам от "разкритията" за християнството, при положение, че повечето са ми известни отдавна (както и на всеки поне малко интересуващ се от религии, ама не в попския смисъл), от икономическите разсъждения, дето се учат даже в професионалните гимназии, или от предположенията около атентатите на 11-ти, които се чуват в тоя си вид още от времето непосредствено след самите атентати (конкретно това, че ламериканците сами са си взривили кулите или като цяло са организирали всичката патаклама, доколкото помня, се появиха има-няма месец след самите събития, даже ги обсъждахме в даскало тогава). Нямам нищо против да се казват (или спекулират) тези неща, стига да не се натрапват изводи. Това важи за всичко, впрочем.

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Т'ва за тия атентати между другото, няк'во мно'о противно взе да ми става, само тая тема се дъвче... :X

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Да, всеки запознат с религиите може бързо да направи изводи подобни на тези във филма, за 11 септеври абсолютно всеки е чувал какво ли не :), а с паричната система се сблъскваме всеки ден... Въпросът остава обаче... Каква всъщност е връзката между всичко това? Това е идеята на муувито. :)
@hannibal Разбира се, че ще се дъвче, така трябва. Би било жалко просто да се каже F*ck it!

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Малко оффтопик, но покрай тия разговори за супер тайните се сетих за още един документален филм с гръмкото име "The Secret". Началото е нещо подобно на "Досиетата Х" как някаква мадама била в депресия и как изведнъж в някаква си книга открила супер тайната и ала бала. И ето сега само за вас ще разкрием супер тайната, която помогна на големите да бъдат големи, на богатите да бъдат богати, на преуспелите да бъдат преуспели и т.н. Само за вас! Никой не подозира дори! Супер Тайната! Сега! - МИСЛЕТЕ ПОЗИТИВНО! Революционна теория, която наистина работи!
Ъх... Като ми откриха супер тайната на 16-тата минута от филма се цапнах звучно по челото и ритуално го изтрих. Не за друго ами супер тайната им е доста отдавна известна и не малко автори са се занимавали с нея. Но филмът беше ориентиран към американската публика и беше някак... хм... тъпичък, лъскав и наивен? Общо взето като реклама от Телемаркет някакъв.
Иначе "Zeitgeist" си го дръпнах и днес мисля да се прежаля.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Рядко хаотична и рядко рядка боза с елементи на откровен идиотизъм. По-елементарен опит за манипулация е трудно да се скалъпи. Направо е обидно тъп. Добрата (условно) страна: показателен е.
защото моят гарван е зелен

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Мисля, че идеята на такива неща като цяло е да се посеят семената на съмнението :)
За добро или зло - всеки решава за себе си... :)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
"Идеята" на подобни глупотворения е да ти вмени, че си съвършен дебил, лишен от всякакви умствени способности.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Ние имаме умствени способности? :rolleyes:
Strider антиконспирационна отново :wub:
======
Zeitgeist, produced by Peter Joseph, was created as a nonprofit expression to
inspire people to start looking at the world from a more critical perspective and to understand that
very often things are not what the population at large think they are.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Не съм "антиконспирационна", просто докторите твърдят, че макар и да съм леко улава, все пак съм вменяема. :Р

Това не е конспиративна теория, а плосък опит за мозъчна промивка. Ама от най-плоските. Е, обидно ми е някой да се отнася с мен като с треторазреден фен на Азис, ша прощавате.

Бозата прелива от грешки, изкривени и неверни неща. Не знам дали е умишлено и целенасочено или е поради простичко незнание, но това съвсем не я прави добро вино.

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Твърде крайно, Страйд, твърде крайно... Ама дали е с основание ще кажа като си отделя два часа да гледам филма. Принципно далеч не съм негативно настроен към конспиративни теории, най-малкото внасят разообразие.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Tова са само примери, нали се сещаш, нищо не означава, че е точно така. Даже ако не всичко е каквото изглежда следователно и това също не е истинско, а истинското ще изглежда като заблуда вътре в самата измама и няма да съществува само по себе, следователно грешката е истината или истината е в грешката... :huh:
=============
Конспирации бързо се замислят мило, така че зарежи, това си е филм на ужасите. Kефи ма много. :)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Може и да си прав, Тал, навярно изпадам в крайност, което, разбира се, хич не е хубаво.
Само че наистина ми се опват и малкото останали нерви, когато някой ме взема за скудоумна, вадейки от гащите си конци, обяснявайки ми, че, видите ли, са на мастъра ъф пъпетсите.

То е като да те убеждават, че Сатанаил ти пали фишеци в задника, та да не пазиш целомъдрие преди брака, ама после ще ядеш хурката.

Уф, не ми обръщайте внимание. Прагът на търпението ми е много нисък напоследък. Прощавайте.

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Ne sum go gledal no mi zvuchi kato porednata izmishliotina ot tip "horata nikoga ne sa kacali na Lunata".

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Да, Ал, нещо от сорта на "онождат ви отзад, ма понеже сте кухоглави и дебелогъзи, не го осъзнавате; пък ония си дърпат конците, пият си ракията и си владеят света". Понеже творението е наблъскано с толкоз глупости и изкривени факти, авторът му дори няма куража да си сложи името под него. И мен щеше да ме е срам да се подпиша под подобна смехория.

ПП. Сериозно, ако не ме дразнеше някакъв анонимен кух маракас да ме взема за имбецил, вероятно щях да се скъсам от хилеж.

PPS. А нещата, които не са откровени дивотии, са отдавна известни всекиму. Ама даже и там прозират недостатъчно четене и плитички познания.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users