Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Zeitgeist

• Please log in to reply
283 replies to this topic

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Хмм Страйд, имам чувството, че всеки момент ще избухнеш, ама от простотия :). Психологията би казала, че си под невероятен стрес и в отрицание на всичко около себе си, докато не постигнеш хармония с природата (разбира се само и единствено по твое усмотрение),без чужди истини ако "обичате"! Или като един цитат от Zeitgeist - "Прекалено много съм вложил в това влакче, накарайте го да млъкне!!!" :)
Ке-ке-ке-ке :P, c'mon smile :)
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Хм, слаб психолог си, не ставаш за профайлър. Нищо подобно, мило, много си далеч. :)

Доказателствената и фактологическата част на творението куцат зверски. А на глупостите по отношение на митологиите дори не ща да се спирам, че пак ще се залея с кафето си от смях. Тук-там са нацвъкани цитати, без да са упоменати използваните източници. На мен по случайност ми се намират един-два от тях, та направих справка - маааалце са поизкривени "цитатите". Ню ейдж филмче за американския гласоподавател.

Гледах "Цайтгайст" миналата година. Име на автор/и нямаше, пълна анонимност. След известно време и множество настоявания от страна на зрители, цъфна името на Питър Джей (Джоузеф), който с гордост заяви, че е авторът. Хубаво, браво на левента, постигна си целта, заяви се пред света, посъбра някой долар, зашумя се около него, значи е време за част втора. И тя иде.

Ако вярваш, че живееш в Матрицата, значи знаеш, че през наноцедката й не би минало нищо подобно. ;)
Елементарни пропаганди и манипулации обаче минават винаги и навсякъде. И винаги ще се намира някой, който да се възползва от това.

ПП. А хармонията, която трябва да постигнеш, е преди всичко със себе си. :))

PPS. А ако искаш да гледаш наистина стойностен документален филм, насочи се към Earthlings.
защото моят гарван е зелен

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Искам си парите обратно!1!! :)
Забравих за момент, че знаеш истината от нуменорсkи времена. Опитваш се да подскажеш на хората да не се зарибяват по глупости и догатки, защото всъщност властта е в теб... Тази пътека води към тъмната страна... Скоро няма да бъдеш скиталец, а Darth Strider :tooth: (обичам лошите момичета :wub: )
P.S колкото до фактологията - нямам никакво намерение да заставам зад нея, но ми харесва матрицата :ninja:

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Властта да преценя за себе си дали нещо заслужава внимание е в мен, наистина :Р
По същия начин, по който всеки един човек разполага с подобна власт. Така че, не, не се опитвам да подсказвам никому нищо; нямам желание да се правя Питъри, Джоузефи и прочие маракаси.

От нуменорски времена знам, че е хубаво, когато не знаеш нещо, пък много ти се ще да говориш за него, да попрочетеш това-онова преди да си отвориш устата, да попиташ някой знаещ, ако трябва.
Понеже аз не знаех, посегнах към книгите, посъветвах се.

Иначе феноменът "масова шаранизация" винаги ми е бил интересен. :)

Муахахах! Дарт Страйдър кефи! :tooth:

ПП. Виж сега, авторите на "Цайтгайст" не ги обвинявам в нищо. Използвали са трик, стар като човечеството - знаят, че хората си умрат за мистерии, конспирации, тайни и загадки; после са събрали оттук-оттам по нещо, съшили са един пачуърк и - готово. После - безплатно в интернет, та да стигне до възможно най-много хора. Те ти бърза популярност, те ти продажби на DVD... Те ти втора част. Широк мегдан, благодатна почва.

О, да. Втората част щяла да представя, ъм, "разрешението" (?!) на поставения "проблем" в първата. :D

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Страйд, ако смяташ този филм за такава върховна глупост и промивка на мозъка защо се опитваш толкова яростно да убеждаваш хората в това? Все пак казваш, че бил за тъпите, имбецилите и какво беше още... Следователно ако другите (респективно ние в този форум) не сме такива няма нужда да ни убеждаваш, нали? И въпреки това ти упорито продължаваш. Или имаме нужда от убеждаване?

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Онова, което казах, Талви, бе, че аз не харесвам да ме вземат за дебил. А по моему тези точно това правят.

Но... всеки харесва различни неща. Някои - филма "Цайтгайст". Тяхно право, тяхна воля. :)

Тъй като ми е през лулата, не убеждавам никого в нищо, само защитавам собствената си позиция.

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
Е, да ама като гледам никой не ти оборва позицията, но пък ти започна да я вееш като байряк на интелигенцията. Или може би аз с такова впечатление оставам. Хората си коментират тук някакъв си филм, пристигаш и започваш яростна канонада. Непонятно ми е някак, особено след като се извини и продължи в същия дух едно 4-5 поста.

Как да е... изгледах го почти до край, още малко ми остава. Хареса ми, освежаващ някак особено ако не си тръгнал на кръстоносен поход срещу всичко, което ти се казва. Само не разбрах какво трябваше да ме депресира... може би тая тема.
А бтв, малко ме издразни началото само, в което ти казват "Гледай сега, всички те прецакват и те лъжат", но пък после ми беше дори забавно :)

Страйд, ние не сме толкова начетени като теб явно, а мен лично пък в момента ме мързи да проверявам кои факти са верни и кои не. Ти явно обаче си се задълбочила доста в материала. Защо не ни кажеш конкретно кое е вярно и кое не е, че да се образоваме и ние малко?

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Понеже "интелигенцията" си прибира "байрака", за да не се навира в очите на другите и да не ги дразни. :)

А се задълбочих малко повече не щото филмът като такъв го заслужава, а защото много хора го приеха едва ли не като просветление. Явно всички ги е мързяло. :)

ПП. Да, права си, "защитавам" не бе подходящата дума, следваше да използвам "изразявам". Ако начинът на изразяване не ти допада, ингорирай ме. Никак не държа да взимаш под внимание мнението ми. :)

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Ахаа, ти ги обвиняваш авторите в това ,в което те обвиняват другите... интересно :)
Дарт Страйд, ако си права значи "решението" във втората част ще бъде - IBAN USDC283483935 моля първо превода после приказките... ^_^ . Много ме съмнява, защото безименните ужаси ще ни погълнат дотогава... :spiteful:
P.S. ааа да, не използвайте думата "просветление" моля ви, а "забавление" :rolleyes:
P.s.2 М/у другото гледайте и Network от 76-та (където са кадрите с оня лудия репортер). :)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
За забавление от типа "Дан Браун" става. :)

Пуснах го, за да си припомня елементарни примери. Още в началото се захваща: Хор и Атис били разпнати, мда. Освен това Хор, синът на непорочната Изида-Мери, е бил кръстен от Анубис. Пък Кришна, осмото дете в семейството, е роден от девица. Сигур щот' майка му се казва Деваки. Тъй, тъй...

В Библията има моменти, които водят до по-стари, митологични източници - Ной, потоп и прочие, - но като ще се търсят паралели и ще се дават примери, поне да са читави. Глупости може да ръси всеки.

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts
http://www.religious...g/chr_jcpa5.htm

Не знам откъде черпиш информацията си.

Method of death By crucifixion.

Един последен въпрос и отивам да си оползотворя по-добре времето: Допускаш ли, че понякога може да нямаш цялата налична информация по даден въпрос, че може да има неща, за които да не знаеш или пък, че информацията ти е погрешна? Чисто любопитство.

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Евала Strider! Взела си ми думите от устата:

Рядко хаотична и рядко рядка боза с елементи на откровен идиотизъм. По-елементарен опит за манипулация е трудно да се скалъпи. Направо е обидно тъп. Добрата (условно) страна: показателен е.

"Идеята" на подобни глупотворения е да ти вмени, че си съвършен дебил, лишен от всякакви умствени способности.

Това не е конспиративна теория, а плосък опит за мозъчна промивка. Ама от най-плоските. Е, обидно ми е някой да се отнася с мен като с треторазреден фен на Азис, ша прощавате.

Бозата прелива от грешки, изкривени и неверни неща. Не знам дали е умишлено и целенасочено или е поради простичко незнание, но това съвсем не я прави добро вино.

От нуменорски времена знам, че е хубаво, когато не знаеш нещо, пък много ти се ще да говориш за него, да попрочетеш това-онова преди да си отвориш устата, да попиташ някой знаещ, ако трябва.
Понеже аз не знаех, посегнах към книгите, посъветвах се.

ПП. Виж сега, авторите на "Цайтгайст" не ги обвинявам в нищо. Използвали са трик, стар като човечеството - знаят, че хората си умрат за мистерии, конспирации, тайни и загадки; после са събрали оттук-оттам по нещо, съшили са един пачуърк и - готово. После - безплатно в интернет, та да стигне до възможно най-много хора. Те ти бърза популярност, те ти продажби на DVD... Те ти втора част. Широк мегдан, благодатна почва.

О, да. Втората част щяла да представя, ъм, "разрешението" (?!) на поставения "проблем" в първата. :D

А се задълбочих малко повече не щото филмът като такъв го заслужава, а защото много хора го приеха едва ли не като просветление. Явно всички ги е мързяло. :)

Доказателствената и фактологическата част на творението куцат зверски. А на глупостите по отношение на митологиите дори не ща да се спирам, че пак ще се залея с кафето си от смях. Тук-там са нацвъкани цитати, без да са упоменати използваните източници. На мен по случайност ми се намират един-два от тях, та направих справка - маааалце са поизкривени "цитатите". Ню ейдж филмче за американския гласоподавател.

Да обобщим: Става въпрос за поредната ню-ейдж помия, която е направена да гъделичка развратеното съзнание на съвременния паднал човек! Но всичко това иде като изпълнение и потвърждение на Евангелието.

И накрая нещо за размисъл:

„Защото ще дойде време, когато човеците не ще търпят здравото учение, но, водени от своите похоти, ще си насъберат учители да им гъделичкат слуха; те ще отвърнат слуха си от истината и към басни ще се обърнат." (2 Тим. 54:3-4)

С поздрав звезден!

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts

Не знам откъде черпиш информацията си.

Един последен въпрос и отивам да си оползотворя по-добре времето: Допускаш ли, че понякога може да нямаш цялата налична информация по даден въпрос, че може да има неща, за които да не знаеш или пък, че информацията ти е погрешна? Чисто любопитство.

1. Oт дебелите книги по египтология. Хор никога не е разпван и пр. Що за нелепост?

2. Да.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Дааа, интернет линковете към сайтове, започващи с "www.religious..." винаги са били източник на достоверна информация :rolleyes:
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Talvi

Talvi

Мишка с книжка

• Потребители
  • 264 posts

Не знам откъде черпиш информацията си. Един последен въпрос и отивам да си оползотворя по-добре времето: Допускаш ли, че понякога може да нямаш цялата налична информация по даден въпрос, че може да има неща, за които да не знаеш или пък, че информацията ти е погрешна? Чисто любопитство.

1. Oт дебелите книги по египтология. Хор никога не е разпван и пр. Що за нелепост?2. Да.

Тогава, като човек, който претендира, че се интересува живо от история (идея си нямам с какво се занимаваш), знаеш, че по доста въпроси има много теории. Та само за произхода на българите има не знам си колко хипотези и непрекъснато си смучат нови и нови от пръстите. Крайно ми се струва да се изказваш като абсолютен авторитет, който знае всичко. Бтв тази "нелепост" би трябвало да те заинтересува откъде се е пръкнала, какво дава основания на някого си да го твърди това и има ли зрънце истина, дали пък има факти, които не са известни още, дали пък ти не си изчела абсолютно всичко по въпроса и изобщо да провокира интерес, а не гневно махване с ръка и неизбежната реплика "Аз знам по-добре". Принципно е полезно човек да се съмнява поне малко в себе си. Та причината изобщо да пиша по темата за филма беше именно това: Не да се отрича крайно всичко, не да се приема като просветление, а да се погледне на нещата с чисто любопитство и отворен ум. Може пък да научим нещо ново.
Как да е... Мнението на andvari няма да го коментирам изобщо. Неспасяемо положение.

Дааа, интернет линковете към сайтове, започващи с "www.religious..." винаги са били източник на достоверна информация :rolleyes:

Еле, когато повече от един източник (особено ако източниците са независими (в този случай не знам дали е така))ти дават различна от твоята информация е хубаво да я проучиш дори и да не ти се вярва. В случай, че твърдиш обратното де. Ако не ти пука особено дали си прав и не го тръбиш нагоре-надолу в опити да учиш другите кое е вярно и кое грешно можеш да си правиш каквото ти душа сака.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Еле, когато повече от един източник (особено ако източниците са независими (в този случай не знам дали е така))ти дават различна от твоята информация е хубаво да я проучиш дори и да не ти се вярва. В случай, че твърдиш обратното де. Ако не ти пука особено дали си прав и не го тръбиш нагоре-надолу в опити да учиш другите кое е вярно и кое грешно можеш да си правиш каквото ти душа сака.

Не че нещо, ама гореспоменатите от мен сайтове обикновено нямат достойна за проучване информация.

Пък един път четох, че Авалон бил "Царството на мъртвите". Ма некакси ме мързи да го проучвам <_<
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
Спеки, мило, не излизай с подобен довод. :)
От митологии и специално от Древен Египет се интересувам живо и се занимавам с материята отдавна. Тази област ми е малка мания, затова се дразня от евтината им употреба за щяло и нещяло. Не ми се разтягат дъвки, а в момента не разполагам и с никакво време, трябва да изчезвам.

Казах ти, мога например да почна с Утнапищим, Атрахасис, Ману - все предхождащи библейския потоп и Ной. Ама това не е тайна превелика, има си писмени източници.
Кому е нужно да си съчинява глупости? Какво се доказва така?

Талви, по някои въпроси има много теории, по други не. За някои има достоверни писмени източници, за други липсват.

Да, изгледах филма от чисто любопитство. О, да, научих нещо.

За да не смущавам комфорта ти, което очевидно се случва, няма да всезнайствам в тази тема повече. :)

И, Талви, не само допускам, ами съм напълно убедена, че не знам почти нищо. За нещата, за които поназнайвам нещичко обаче, също съм сигурна.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Е затова се дразня на разни такива измислици - щото не само ти пробутват измислени конспирации, ами и пълнят главите на хората с лъжи. Нещо средно между "Троя" и "Досиетата Х", ама с претенции за истинност <_<
Posted Image

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts

Как да е... Мнението на andvari няма да го коментирам изобщо. Неспасяемо положение.

Аз обаче не твърдя същото за теб и за хората като теб. Ако се запознаете с фактите и вие ще разберете, че това филмче е много елементарно. Защото в тази повърхностна ню-ейджърска продукцийка дори и за най-елементарните неща се демонстрира абсолютна безпросветеност, а какво остава за останалите?!

Има и други хора във Форума, които имат необходимата ерудираност, но те са решили май, че вече е крайно време да спрат да хвърлят бисерите пред ...

А аз приключих с този форум, само понякога пиша, в изключителни случаи. Все пак успех, дано се намери някой да ви помогне!

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
"Спеки, мило, не излизай с подобен довод. smile.gif "
Довод ли? Май пак се вживяхте в дискусии някви... :yes:
P.S. Andvari кърти мивки отново, кефи отвсякъде. :thumb:
Назрява люта спеч!!!
Сладури! :bearhug:
после казвате, че манипулацията било слаб похват и не може да ви повлияе...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users