Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

1066: The Battle for Middle-earth

• Please log in to reply
18 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
imdb

1066: The Battle for Middle-earth

Риенактмънт на събитията от 1006 г. в Англия. Един от добрите исторически филми, на които човек може да попадне напоследък.

Edited by Elven, 17 февруари 2010 - 07:41 .
нали нямаше да слагаме линкове от замунда? :Р

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Хммм, дали да рискувам :) От една страна, 1066! което не е за пропускане. от друга страна, това е военен филм, препоръчан от Манол, а пък, ти, Маноле, имаш известен афинитет към прекалено тестостеронни за моя вкус филми :teethqhq: Ревютата в имдб ми потвърждават опасенията. От както ме излъга да гледам "С огън и меч"... По-скоро бих предпочела да гледам нещо документално по въпроса.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Какво да ти кажа, права си :) Хубавото тук е (мисля, че и за двама ни), че става дума за обикновените кеорли, а не за кралете и хускарлите. За нормалните хора, извлечени от колибите и хвърлени във войната. Риенактмънт си е, тоест има много наблягане на атмосферата на епохата - песни около огъня (староанглийска поезия, Аниии!!!), метал, кожа, рогови чаши, раирани панталони, фолклор... Някак е трогателно.
Но няма какво да те лъжа, клането изобилства. Това, че е кадърно изпълнено и подобаващо оплакано вероятно няма да те утеши, но какво да правим - това си е същността на 1066, не е мирновременни радости, за съжаление.

Впрочем, по-горе дадох линк от Замунда, струва ми се, а гледам, че сега е от IMDb. Това не ми харесва.

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts
Ъ.
Помислих, че става дума за Толкиновата Средна Земя.....

Why not?

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts

Ъ.

Тъкмо тая реакция очаквах... Ей, научете какво е Средна земя най-сетне :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Гледах един нелош френско-немски филм: The Countess. Филмът е за графиня Ержебет Батори - нещо като унгарския паралел на воеводата Дракула. Гледал и съм и друг филм за нея, унгарско-словашко-американска продукция. Казваше се Bathory и ми хареса повече.

Така или иначе, една съвсем камерна драма може да се окаже много по-отблъскваща от "тестостеронните" военни филми, в които кръвта се лее с кофи. Според The Countess Ержебет буквално източва кръвта на прислужниците си, за да се къпе в нея и така да запази свежестта на кожата си. Страховита история и, разбира се, най-вероятно мит (забавно е, че мотивът за страшната графиня, къпеща се в кръвта на девственици е влязъл дори в Diablo II). Но не ми беше за това думата. The Countess е камерен филм, историята на лудостта на една жена. Няма тестостерон и битки с хиляди хвръкнали глави. И все пак го гледам по-трудно отколкото военщините, които на кино могат само да ме натъжат или разчувстват, но не и чак да ме потресат физически. В това отношение и "С огън и меч", , и "Тарас Бульба", и "Царь", и "1066", и "1612" (каква е тая мода да се кръщават филми с дати) не са толкова стряскащи, колкото, да кажем, "Айрис", филма за разпадането на личността на писателката Айрис Мърдок заради болестта на Алцхаймер.

Едно ме радва. Оказва се, че в последните години в Европа се правят страшно много добри исторически филми, които далеч надминават комиксовите глупости на Холивуд - особено "Александър" и "300", които бяха истински кич.

Впрочем, "The Countess", "Bathory", "1066", "1612", "С огън и меч" и "Царь", както и един прекрасен риенактърски проект - "Le frere du guerrier/Братът на войника" ги има в Замунда. Торент-тракерите са нещо чудесно. Всеки от тези филми според мен е чисто злато.
Довечера смятам да изгледам и "Младата Виктория". Надявам се на хубав филм. Падам си по история и фантастика и в тях съвсем не е задължително да се лее кръв :)

---
Едит: Всъщност явно с цялото многословие искам да кажа, че в драматургично отношениетрагедията на един герой е много по-натоварваща отколкото всичката червена боя, с която ни заливат "тестостеронните" исторически филми. Когато гледах "Крахът", сцените в Райхсканцеларията бяха много по-неприятни за мен от тези по улиците.

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts

Ъ.

Учим, учим.... ама "Силмарилион" ни е учебника по история.....

Why not?

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts
Малко офтопик:
Само искам да вметна, че това за графиня Елизабет Батъри не е мит. Тя е съществувала и наистина е направила всичките тези ужасяващи деяния.
Източвала е кръвта на млади девствени момичета (слугини или децата на слугините) и си е взимала "кървава баня" мислейки си, че така ще остане вечно млада. За това дори мъжът и не е знаел. След като се разбира какви ги е вършела, тя е зазидана жива в мазата май беше на имението в която е живеела. По "Хистори" дори преди няколко години даваха документален филм за нея.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Е, затова и за нея има много филми - като за Дракула. Но в "Bathory" тия обвинения се разглеждаха като проява на суеверие. За мен това не е чудно - в Централна Европа спомените за всеки суров господар бързо обрасват с вампирски ластари.

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts
Мда, така е, по принцип си прав. Може не всичко да е вярно за Батъри, но съм сигурен, че все пак в тази история или мит както ти го нарече има голям процент истина, за разлика от например споменатия от теб граф Дракула.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Във всеки случай и двата филма си струват. "Батори" е историята за това как тя не прави такива ужасии, а "Графинята" - за това как наистина ги прави, та е приятно човек да ги изгледа един след друг. После може да се вдъхновиш и за нещо музикално, знае ли човек :)

А за Дракула има страхотно "Сказание о Дракуле воеводе", писано скоро след смъртта му от руски търговец, който е говорил с хора, познавали стария владетел. Абе за вампирщини вътре чак не пише, ама има такива описания на жестокостите му, че да ти се изправи косата. Особено весело е това как Дракула се възмутил от турския обичай да не си свалят чалмите пред владетели и заповядал да им набият тюрбаните с малки гвоздейчета към черепите, та наистина да не могат да ги махат. Семейство Батори са достойни наследници на тоя тип мислене :)

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Нещо не го намирам в замунда ? Може ли линк :)
Офтопик: А стана ми интересно за тази Елизабет Батъри, ако има някакъв филм(гледах, че за документален става въпрос :? ), ако ви е удобно да сложите един линк :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts

Нещо не го намирам в замунда ? Може ли линк :)
Офтопик: А стана ми интересно за тази Елизабет Батъри, ако има някакъв филм(гледах, че за документален става въпрос :? ), ако ви е удобно да сложите един линк :)

http://zamunda.net/d...id=208286&hit=1 - 1066;

http://zamunda.net/d...id=200208&hit=1 - Bathory;

http://zamunda.net/d...id=207286&hit=1 - The Countess.

Това намерих, ето ги линковете. Дано си останат тоя път. Впрочем, жената се казва Ержебет Батори, а не Елизабет Батъри :) И трите филма са игрални, все пак. Най-близо до документалистиката е "1066".

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2958 posts
"Батори" и на мен ми допадна повече.
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts

"Батори" и на мен ми допадна повече.

Радвам се :) Оказва се, че Замундата предлага доста и нелоши исторически филми. Направих си списъче кои искам да изтегля.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1772 posts
...

1066 сега го дръпнах, тия дни ще го видя

Edited by proudfoot.underhill, 23 февруари 2010 - 09:10 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4809 posts
Гледам, че си си турил подписче от филма - само така :)

Ъ.

Учим, учим.... ама "Силмарилион" ни е учебника по история.....

Добър учебник, няма спор. Но и Толкин е взел по нещо от по-стари източници.
Midgard®, Middangeard - староисландското и староанглийското понятие "Средна земя". Земята между Рая и Ада, обитавана от смъртните. Виж подписа на Праудфут :)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1772 posts
Вчера почнах да го гледам, но не стигнах до края... знаеш ли къде могат да се издирят (английски) субтитли, че много неща не вдявам?

Edit: Изгледах го, силен е

Edited by proudfoot.underhill, 24 февруари 2010 - 09:58 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
Хм, чудех се къде да попитам,та разгледах последните постове на Menedhel. Къде е той? o.O

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users