Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кой е любимият ви БГ филм?

• Please log in to reply
77 replies to this topic

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Драснете по някой друг ред за нашите златни бг филми. Макар ,че в последно време не правят много стойностни бг филми имам си велики стари. Лично аз обожавам "Тютюн","Крадецът на праскови"(лека й пръст на Невена Коканова тя си остава една от най-талантливите и красиви актриси,които съм гледала някога)"Осъдени души","Топло","Дами канят" . Кои са вашите любими бг Филми?
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Оха... опасявам се, че ще стане голям списък, но като се почне с такива великолепни филми като "Господин за един ден", та се стигне до "Таралежите се раждат без бодли". Не мога да ги изредя всичките, но лично на мен ужасТно ми е мъчно, че всичко, което според ме си заслужава да се гледа от БГ киното е някъде назад във времето.

Не знам кой днес би могъл да сътвори такава трагикомична роля като на Пурко или да изиграе Ястребовски:). Ами Парцалев... просто докато изреждам и се подсмихвам на весели моменти от отминалото БГ Кино. Признавам, не познавам съвременното българско кино, ако има такова (и ако филми като "Дунав мост" минават за съвременно БГ кино, не искам и даго познавам), но и не виждам такива големи светила, които да станат всенародни любимци заради таланта си.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Българското кино е нещо страхото. За съжаление в днешно време то на нищо не прилича и причини много. Ще спомена само два филма, които са от съвсем различни жанрове и това доказва, че в България са се правили качествени филми. Говоря за поредицата "Таралежите се раждат без бодли" и филма по романа на Антон Дончев - "Време разделно".

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts
Не съм гледала достатъчно български филми, но от видяните до този ммомент, най-много ми харесва "Вчера".

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
"Опасен чар" с Тодор Колев. За мен този филм най-добре разкрива малоумщината, пошлостта и лицемерието на комунизма.

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
''Вчера","Оркестър без име","Хан Аспарух" и още много знайни и незнаини,коит не се сещам в момента...И все пак българското кино е било едно от най-добрите за времето си (лично мнение) ^_^ ^_^

ПС. Ся се сетих за "Капитан Петко войвода" и "Козият рог"
I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Не съм гледала достатъчно български филми, но от видяните до този ммомент, най-много ми харесва "Вчера".

И на мен много ми харесва "Вчера", както и "Васко да Гама от село Рупча"

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
"Крадецът на праскови". Въпреки че не съм го гледал повече от 2-3 пъти, това е филм, който оставя отпечатък у хората.

Иначе по време на Нощта на музеите и галериите в Пловдив, в Драматичния театър, прожектираха късометражни филми на студенти от НАТФИЗ, победители в студентския фестивал "Ранно пиле". “Клаустрофобия”; „Минутите след това”; „Прекъсната линия”; „Дълга зима” и „Biped” са заглавия, които ми направиха впечатление, като "Минутите след това" мога да кажа, че ми хареса най-много.

Искрено се учудих, че филмите са български и останах много приятно изненадан. Трябва да отбележа, че филмите са с подкрепата на Американска Фондация за България, което пък говори, че като има ресурси и финансова подкрепа, нещата могат да стават. :р Въобще, останах много доволен от видяното.

Остава само да се надявам, че пълнометражните филми ще последват примера на тези късометражни. :))
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Изброените от Анар късометражни филми наистина са изненадващо добри.
А от, ъъ, дългометражните нови БГ филми съм гледал единствено "Мила от марс", "Време за жени" и "Разследване".
Първите два са твърде скучни и не заслужават абсолютно никакво внимание.

"Разследване" обаче си струва гледането. Има много добра, въздействаща, макар и поттискащо атмосфера, не лоша актьорска игра и сравнително сносен сюжет. Зарадва ме това, че от диалога са спестени много безмислени брътвежи, които да седят просто като пълнеж, което бе присъщо за горепосочените два слаби филма.
"Разследване" е целенасочен и изпълнителен филм, ако мога така да го опиша. Той не се опитва да бъде едновременно и драма, и криминален, и комедия, и екшън. Режисьорът на "Време за жени" сам признава, че се е опитал да направи точно такава смесица. Ами не се получава, ама хич. Трябва да си майстор за да съчетаеш успешно толкова жанрове в един филм. Ако не си толкова добър, по-добре не се опитвай.

Хвала на Иглика Трифонова, че е направила толкова не-семеен и не опитващ се да бъде забавен филм.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
В БГ киното от преди години имаше една всеобща черта (аз съвсем не съм експерт, критик или анализатор, просто споделям лични впечатления), та, във филмите от "едно време" се забелязваше с просто око една много фина, на моменти почти по ръба, заигравка с властта. Това ставаше по много тънък и елегантен начин, за да може все пак филмът да мине през съответните цедки, докато стигне до екран. Дали ще видим някой прост милиционер, дали ще видим подкупен директор или друга всеобща тайна от близкото ни социалистическо минало (не че и сега ги няма споменатите) - всеки път имаш усещането, че "да, смешно, смешно, но си е точно така, да му се невиди!". Не мога да кажа, че съм гледал съвременно българско кино, но откъсите, на които съм попадал са все едни беззъби опити да се покаже лошото лице на живота. Визирам конкретно "Дунав мост", от който гледах съвсем малко и просто не го изтраях.

А за някои уникални моменти - няма да забравя сцената, в която един малък "таралеж" (съжалявам, просто ми излезе името от ума) е застанал пред мивката и пие лимонада. Изпива повече от половината шише, останалата я изсипва в мивката и отделя амбалажа, за да го върне за стотинки (трябваха им пари). И през цялото време пристъпва от крак на кра, защото зверски му се пикае. Просто гениална сцена, колкото и простовата да изглежда. Все едно някой е влязъл в съседите с камерата и снима - толкова реални кадри:) Само като се сетя за подобни сцени и не мога да спра да се усмихвам!

Сюзън Смърт

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Съвременно българско кино - впечатлението ми е, че играта е точно ”театрална”. Театрални актьори играят.. в кино. Получава се.. ами, театър, а това в киното изглежда насилено, прекалено, драматично.
То и сър Иън Маккелън е театрален актьор, ама не му личи :)

А може и въобще да не е проблемът в актьорите; съвсем малко съм работила с български режисьори, но някои от тях могат да те предразположат да се вживееш естествено в ролята, а други - те изнервят. Това не значи, че аз съм актриса, въобще не, сакън! :) :)

Ако се сещам за любим български филм в момента - той е ”Децата на капитан Грант”. Българо-руски, всъщност.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Съвременно българско кино - впечатлението ми е, че играта е точно ”театрална”. Театрални актьори играят.. в кино. Получава се.. ами, театър, а това в киното изглежда насилено, прекалено, драматично.

Да, точно такова е усещането у мен. Някъде бях чел защо театрални актьори рядко стават големи имена в киното (явно сър Иън Маккелън ще да е изключение:))
Та, там пишеше, че театралните актьори, поради естеството на тяхното взаимодействие с публиката се налага да са твърде експресивни, дори само поради факта, чев театъра няма близък план. Едно подвигане на вежди и подходящ близък план в киното може да трае няколко кадъра и да предаде всичко, което иска да каже режисьорът, докато в театъра това никак не е толкова лесно. Та... затова, се казваше там, придобитите театрални похвати на актьорите на сцена по-скоро им пречат в киното, придавайки на играта им прекалена образност или експресивност. Не знам доколко е така, понеже големи имена от българският театър са едни от най-големите ни артисти в същото време. Но така пишеше :)

А кой от вас не може да си спомни на момента до болка тъжната и в същото време комична физиономия на Пурко, седнал на сламения покрив? Или пък някоя роля на Никола Анастасов - този човек имам чувството, че постоянно е усмихнат, независимо какво играе:)

Сюзън Смърт

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

Съвременно българско кино - впечатлението ми е, че играта е точно "театрална". Театрални актьори играят.. в кино. Получава се.. ами, театър, а това в киното изглежда насилено, прекалено, драматично.
То и сър Иън Маккелън е театрален актьор, ама не му личи :)

Българското кино винаги е било "играно" от театрални актьори, така че не е само съвременното. И бидейки такива, в един огромен процент от случаите по театралному преиграват в недопустима за киното степен. Гореспоменатият Йън Маккелън е типичен пример за качествена кино-игра от театрален актьор (не визирам само Властелинът).

А иначе любим филм... не знам, може би детските, по сценариите на братя Мормареви. Един голям процент от другите са пълни с прекалено много битовизми, които на виден ескейпист като мен просто му идват в повече. Други пък са заредени с прекалено много политически заряд, което не ми допада - винаги съм смятал, че замеси ли се политиката в изкуството, крачката до пропагандата е много малка и често разликата се недоглежда. Типичен пример, поне според мен, за такъв филм е гореспоменатият "Време разделно" ("случайно" излязъл в разгара на Възродителния процес).
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

• Гости
Тал, съгласен съм с теб за пропагандата, но не са ли всички филми създадени по онова време, малко или много пропагандни. Пък и за "Време разделно", зависи от какъв ъгъл ще го погледнеш. На мен ми се ще да е направен, заради онези, които устояха и предпочетоха смърта пред това да продадат вярата си., въпреки че не е така.

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

Тал, съгласен съм с теб за пропагандата, но не са ли всички филми създадени по онова време, малко или много пропагандни. Пък и за "Време разделно", зависи от какъв ъгъл ще го погледнеш. На мен ми се ще да е направен, заради онези, които устояха и предпочетоха смърта пред това да продадат вярата си., въпреки че не е така.

Частта с пропагандата далеч не се отнася само за българските филми, за съжаление, и не само по онова време. Има я и днес - типични примери 300" и "Небесно кралство". Това е още една от причините да не се интересувам от кино особено задълбочено. Но това вече е дълбок офтопик.

Виж, за другата гледна точка към "Време разделно", браво! Друго определено не мога да кажа, и аз бих искал да е така - но за съжаление негативната, политически-ориентираната гледна точка вече си е нанесла вредите в мнението ми.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

• Гости
Мдаа, така е Тал. За "300" просто не ми се говори. Аз като историк съм възмутен от този филм в дъното на душата, то бива идиотщина, ама чак толкова. Да и за мен това е причината да не се интересувам от кино толкова много. Но "Опасен чар" си го гледам поне веднъж седмично.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Сега се сещам за една българска комедия "От нищо - нещо", по едно време я даваха през 2 дена по телевизията, много смешен филм :tooth: :lol:

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

Мдаа, така е Тал. За "300" просто не ми се говори. Аз като историк съм възмутен от този филм в дъното на душата, то бива идиотщина, ама чак толкова. Да и за мен това е причината да не се интересувам от кино толкова много. Но "Опасен чар" си го гледам поне веднъж седмично.

Много кръв, много бой, добрия и лошия, малко срещу много - какво повече му трябва на плиткоумния зрител, който години наред е гледал само "йекшън". Ама това е друга тема.
Преминавам на по-весела вълна и от колекцията си пускам "Тримата от запаса"
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Аз, като едно конопрасе, си свалих "300", пуснах си го на хубавия монитор, пуснах си 5+1 колонките и се накефих на два часа визуална трапеза. Изобщо няма да ме намерите сред запалените фенове на френското кино или на танганайските режисьори. Не съм сред феновете на продукции, които са понятни на автора им, отчасти на актьорите и на няколко филмови критици. "300" не филм, дето месец след месец ще си го гледаш пак и пак - два часа цветове из звуци е всичко, което очаквам от този филм и той ми ги даде. Когато искам нещо, което да проникне малко по-дълбоко от епидермиса ми - ще си пусна Форест Гъмп, примерно Не бил точен, не бил достоверен фолма... е, това да не е по Властелина на пръстените, че да му придирям :tooth: :passifier: Офтопик на офтопик...

Не харесах "Под игото". Не знам дали в неподходящо време или неподходяща възраст го гледах, но нещо не остави дълбоки спомени у мен, освен с някои по-натуралистични сцени, което може да се каже, например и за "Saw". Българските филми са успявали повече да ме забавляват, отколкото да ме трогнат, затова предпочитам да запазя такава представа за тях. Сега бих изгледал пак такива неща като "Хан Аспарух", да ги видя с очите на отявлен киноестет и критик :rolleyes:

Сюзън Смърт

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

Оха... опасявам се, че ще стане голям списък, но като се почне с такива великолепни филми като "Господин за един ден", та се стигне до "Таралежите се раждат без бодли". Не мога да ги изредя всичките, но лично на мен ужасТно ми е мъчно, че всичко, което според ме си заслужава да се гледа от БГ киното е някъде назад във времето.

Не знам кой днес би могъл да сътвори такава трагикомична роля като на Пурко или да изиграе Ястребовски:). Ами Парцалев... просто докато изреждам и се подсмихвам на весели моменти от отминалото БГ Кино. Признавам, не познавам съвременното българско кино, ако има такова (и ако филми като "Дунав мост" минават за съвременно БГ кино, не искам и даго познавам), но и не виждам такива големи светила, които да станат всенародни любимци заради таланта си.

Това май изчерпва и моето мнение по въпроса. :thumb:
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users