Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Том Бомбадил

• Please log in to reply
74 replies to this topic

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Тъй като гледам тука е пълно с филмови фенове, които много много не са обърнали внимание на книгата. А бе как така ще теглите майната на "славния юначага" с жълтите чизми и синьото сетре. Някой каза, че е олицетворение на Еру - разбира се че е, а на кой друг? Бомбадил е свещен! Не го закачайте! Не го плюйте! Досаден бил - естествено, че ще е досаден за някои, които имат проблеми с четенето и са свикнали само да зяпат в екрана, а от оттам да им джуркат мозъка, като омлет с кашкавал в неделя сутрин.
Трябва да отбележа, че прежде пишущият - Самознай много добре ви е отговорил, но и аз не можах да се стърпя. То бива невежество, ама чак пък толкоз ли бе ....

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Тъй като гледам тука е пълно с филмови фенове, които много много не са обърнали внимание на книгата. А бе как така ще теглите майната на "славния юначага" с жълтите чизми и синьото сетре. Някой каза, че е олицетворение на Еру - разбира се че е, а на кой друг? Бомбадил е свещен! Не го закачайте! Не го плюйте! Досаден бил - естествено, че ще досаден за някои, които имат проблеми с четенето и са свикнали само да зяпат в екрана, а от оттам да им джуркат мозъка, като омлет с кашкавал в неделя сутрин.
Трябва да отбележа, че прежде пишущият - Самознай моног добре ви е отговорил, но и за не можах да се стърпя. То бива невежество, ама чак пък толкоз ли бе ....

Много се извинявам за късното включване, но имам да чета стари теми и от време на време попадам на интересни неща. Като това, например, че Бомбадил е олоцетворение на Еру. Това "олицетворение" някак ми избоде очите. В какъв смисъл Том Бомбадил олицетворява Еру? Кои качества, атрибути или характеристики олицетворява по-точно? Аз намирам голямо несъответствие между изграденият образ на Еру Илуватар и този на Том Бомбадил. ВЪв всеки случай "олицетворение" е изключително неподходящо като определение в случая. Кратък прочит на местата, където се появяват Еру и Том е достатъчен, за да се види, че двамата са различни като.... като... Еру и Том:)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts

Тъй като гледам тука е пълно с филмови фенове, които много много не са обърнали внимание на книгата. А бе как така ще теглите майната на "славния юначага" с жълтите чизми и синьото сетре. Някой каза, че е олицетворение на Еру - разбира се че е, а на кой друг? Бомбадил е свещен! Не го закачайте! Не го плюйте! Досаден бил - естествено, че ще досаден за някои, които имат проблеми с четенето и са свикнали само да зяпат в екрана, а от оттам да им джуркат мозъка, като омлет с кашкавал в неделя сутрин.
Трябва да отбележа, че прежде пишущият - Самознай моног добре ви е отговорил, но и за не можах да се стърпя. То бива невежество, ама чак пък толкоз ли бе ....

Тук става дума за различен вид изкуство. Идеите и внушенията на една книга са едни, на филма съвсем други. Истината е, че дори в книгата Бомбадил е страничен персонаж, без който тя, а и света на Толкин можеха спокойно да минат. Той е свежо допълнение, носи дълбочина на сюжета и замисъла, но самата му същност го прави донякъде изолиран от повествованието.

Такъв образ е почти немислимо да бъде включен в един и без това осакатен откъм възлови моменти филмов сценарии. Вече друг въпрос е доколко своеволията на Джаксън на определени моменти са по-подходящия избор. (Пак ще дам за пример момента в "Двете кули", където Арагорн пада от скалата, в резултат на което половината салон се разрева от мъка <_< )

Темата за Бомбадил и Илуватар не е за тук, а за раздел "Книги". Ако някой има желание да пусне такава и ще го обсъдим. :)
May as well go fishing.

• Гости
Аз съм за новата тема Анно.

Драконски Касапино, трябва да вникнеш повече в образа на Бомабдил. Да ти припомням ли, че никоя сила на Средната земя не може да устои на Пръстена, било то елф, човек, джудже, хобит, маяр или дори Валар. Единсвен само Еру т.е. Бомбадил за когото Пръстена е една "незначителна дрънкулка", която няма никаква власт над него. Толкова незначителна, че "някой ден ще я забрави", колкото красива, толкова и безполезна, защото за Неговите планове и могъщество Третата Епоха е просто един миг...

П.П.
Кратък прочит не е достатъчен !!!

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Чел съм страшно много разработки за същността на Том Бомбадил. Особено активен форум в тази насока навремето беше www.lotrplaza.com.
Схващания за неговата роля в книгата бол. Темата я започнахме в кино, пренасям я тук.

Каква според вас е точно ролята на Бомбадил? Защо Толкин отделя толкова място и внимания на персонаж, който сам по себе си е толкова отделен от съдбата на Средната земя и хода на повествованието, колкото е възможно?
May as well go fishing.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Аз съм за новата тема Анно.

Драконски Касапино, трябва да вникнеш повече в образа на Бомабдил. Да ти припомням ли, че никоя сила на Средната земя не може да устои на Пръстена, било то елф, човек, джудже, хобит, маяр или дори Валар. Единсвен само Еру т.е. Бомбадил за когото Пръстена е една "незначителна дрънкулка", която няма никаква власт над него. Толкова незначителна, че "някой ден ще я забрави", колкото красива, толкова и безполезна, защото за Неговите планове и могъщество Третата Епоха е просто един миг...

П.П.
Кратък прочит не е достатъчен !!!

Къде ти, да вниквам в разни образи и прочие! По си ми е добре ей така, повърхностно да гледам...

Сюзън Смърт

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Аналогиите на Бомбадил с Еру наистина са много сериозна тема, по която са водени много спорове наживо или онлайн (взимал съм участие в някои от тях). Проблема е че самия Толкин не го заявява съвсем ясно и просто се разпъват много локуми без да се достигне до категорично становище. Ок-Бомбадил е пръв, наричан е сам и без баща и от сорта, пръстена не му влияе, а трябва да се има предвид че той влияе на всички, следователно би трябвало самия Бомбадил да е нещо повече от Маяр или поне по-могъщ от Саурон, който е вложил в пръстена значителна част от силата си. Във всеки случай ми се струва че Бомбадил е един от многобройните неназовани айнури, които помагат при създаването на Средната земя и някои от тях се свързват с нея, приемайки човешка форма. Всъщност няма пречка самия Бомбадил да е самия Еру-въплътен в човешка форма. В края на краищата съдбините на света се решават от обитателите му, а отвреме на време се намесват Валарите, тогава Еру какво прави? Нищо конкретно, което му позволява да се яви на самата Средна Земя и да наблюдава отблизо, естествено преобразен в не толкова могъща форма...спомням си че се коментира оставянето на Пръстена при него, но се изказва съмнение че ако рано или късно го открият, Том няма да издържи на обсадата от назгули и мордорски войски...разбира се може да приемем че Мъдрите просто не знаят че Том е Еру (ако е той) и затова да се съмняват в силите му, но от друга страна ако той е Еру, но също като Истарите е приел облик в който е лишен от част от силите си...а от друга страна Гандалф и останалите истари са пратени от Валинор, но там никой не знае че самия Еру е дошъл в СЗ...е, той не е длъжен да се отчита де...но ми се струва че много ше задълбаем в този въпрос, а темата е друга. Поначало в самата книга не се задълбава много в аналогия с Еру, а вкарването на такава във филма прекалено би усложнило сюжета (не че съм против) - нещо което е абсолютно нежелателно за продуцентите. Най малко ще трябва да се обяснява за Еру, за създаването на света и т.н. - на продуцента и на масовия консуматор на елементарни екшъни ще им дойде множко.
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Том е просто бъг в системата. За мен той е част от съвсем друг свят, погрешка попаднал в Средната земя. Затова и рядко се интересува от нея, а Пръстенът не му влияе.

Ако започнем да доказваме, че Том е Ауле, Еру или някой друг, който ни щукне, ще правим само безсмислени спекулации. И честно - радвам се, че П. Дж. е предпочел да не включва Бомбадил във филма и по този начин не е успял да опетни и неговия образ с някоя странна интерпретация.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Аз имам много теории, повечето от които разглеждат Том като... непринадлежащ към Средната земя.

На мен ми е интересно защо толкова всички искат да разгадаят същността на Том. Все пак това е Средната земя - там нещата не се обуславят от нашата логика и природни закони. Може би опитите ни да обясним Том Бомбадил, основаващи се на нашата преценка биха било загуба на време. Може би за Средната земя е съвсем нормално в нея да има такъв индивид.

Една от теориите ми е, че Толкин или не се е замислил какъв ефект ще има Том върху изследователите на творчеството му, или просто е искал да се избъзика с нас, оставяйки ни да се чудим кой е това и какво прави там. Какво да се прави, писателите са чудаци (а и не само те).
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

• Гости
На мен Стария Том ми е любимият герой в книгата. Странно нали? Мисля, че неговия образ заслужава много повече внимание от това, което му се обръща.
Няма начин да си обясним Бомбадил. Той просто е необясним, необятен, неразгадаем образ - Еру. "Том" е пръв на този свят и последен ще го напусне след края, както правилно отбеляза колегата. "Пръв и без баща" казва Елронд и той е точно това, което е "Пръв и без баща" - алфа и омега - начало и край.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Анар беше открил нещо, относно това, откъде е взета идеята за Том Бомбадил, но нека сам да си го каже :yes: .Със сигурност ще се оприщи, но няма как - на мен лично ми го е разправил поне 3-4 пъти :tooth: ...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Да, самият прототип на Том има доста забавна история, но нека Анар, ако иска, да разкаже от къде идва образът.

Сюзън Смърт

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts
Ще ми е интересно и аз да го чуя....ъъъ...тоест прочета :yes: Според мен Том Бомбадил е един много интересен персонаж и още в началото ми стана много симпатичен. Мисля, че филмите щяха да бъдат още по-добри, ако и той присъстваше в тях. Не съм много съгурна дали Бомбадил е олицетворение на Еру, но определено двамата имат някои общи черти. Според мен Том по някакъв много симпатичен начин олицетворява природата и въобще очарованието на всички живи твари, така поне ми се струва :)

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Е, идвам да разкажа историята, макар че DragonSlayer можеше да го направи с по-голям успех. Но нека бъде така. :ninja:

Та, става дума за широкоизвестния факт, че първообразът на Том Бомбадил е детска играчка, с която са си играли децата на Толкин. Става обаче един инцидент, в който играчката.. се загубва (пада в тоалетната, до колкото помня). На децата им липсвал веселият Том и Професорът решил да напише няколко стиха за него. И.. така се появява Стопанинът.

Иначе това, което Берен (предполагам) иска да кажа, е мнението ми за произхода на Бомбадил и какво прави в Средната земя.
Е, аз мисля, че Том въобще не е от Средната земя като начало и няма почти нищо общо с нея. Той е там като пазител на доброто; като 'материализираните' детски мисли, според които именно доброто е по-силно от злото. И не опира само до "Властелинът..", става дума за всички приказки - Том е образът, онова малко "камъче", което накланя везните в полза на "нашите". :) Но това са твърде разхвърляни мисли.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

Та, става дума за широкоизвестния факт, че първообразът на Том Бомбадил е детска играчка, с която са си играли децата на Толкин. Става обаче един инцидент, в който играчката.. се загубва (пада в тоалетната, до колкото помня). На децата им липсвал веселият Том и Професорът решил да напише няколко стиха за него. И.. така се появява Стопанинът.

Извинявам се, че е извън темата, но не беше ли създаден Роувърандъм по подобни причини?
(Mалкият Кристофър пак си беше изгубил играчката!?)
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

• Гости
Та нима това не е още по-голямо доказателство, че Том е Еру?

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Ъъъъъъ.....

:)
Най-готиния подпис

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

Ъъъъъъ.....

:)

И аз нещо не разбрах :mellow:
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

• Гости
Имам предвид поста на Анар.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Ами.. не, не мисля, че е. :)

Да създадеш герой по образ на детска играчка едва ли е "доказателство", че въпросният герой е "Единственият, когото в Арда наричат Илуватар". :Р На мен това не ми се връзва, не знам твоята логика каква е. :)

Но така или иначе, както Елерина каза, тая "нива" я бива да дава само спекулации за реколти.
Между другото, нещото което ми направи впечатление като четох "Властелинът.." бяха безконечните песни на Том. В последствие ги свързвах много с песните от "Силмарилион" (конкретно - двубоят с песни между Финрод и Саурон) и се мъчех да открия Балрог под Сенкогрив, ама не ми се получи (за щастие). :РРР
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users