Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Интервю

• Please log in to reply
37 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Стори ми се добра идея да върна тази стара традиция на БГТФ, която не успя да се запази много в предния форум, но сега се надявам да ни е интересно. И така, избирам си някой от вас и му задавам купчина въпроси, после поствам резултата тук. Вече знам, кой ще е първият, така че очаквайте тази вечер първото интервю. Ако искате да прочетете отговорите на някой конкретен потребител, можете да ми пишете ЛС :) Ако искате вие самите да дадете интервю, можете също да ми пишете ЛС (само че е много по-забавно, когато е изненада). И така.
The main thing in life is to know your own mind.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Нямах кой знае какви конкретни причини да избера Quáco за първото си интервю, но той се оказа един много интересен посетител на форума. Вижте сами защо:

E: Здравей.
К: Здравей.

Е: Как разбра за БГТФ и как реши да се регистрираш?
К: Ами ако си спомням правилно, направих един сърч за Куеня + бг форум или нещо подобно и ми излезе БГТФ...та така.

Е: От колко време си във форума и какви са ти първите впечатления?
К: От към 2 месеца +/– и за сега ми задържа интереса. По принцип форумът си е доста добър но понеже първоначално се регистрирах от интерес към езиците на Толкин, това ми е и единствената критика, че не са по-сериозно застъпени. Но иначе във всяко друго отношение форумът си е на ниво.

Е: Благодаря. (:
К: Моля. (:

Е: Нещо, за което съм сигурна, че много хора искат да знаят, какво означава никът ти и как се произнася?
К: Доста хора вече разбраха - Quáco на Куеня значи "гарван" и се произнася Куаако.

Е: Опиши се с три думи (да, като по лексиконите).
[тук се затрудни]
К: Гарван, музика и нощ. Хайде анализирай ме сега.

Е: Ще оставя това на останалите. Мислиш ли, че приличаш на някой герой от книга на Толкин? На кого и защо?
К: Сега ме хвана! Не съм чел нито една книга на Толкинн. Бях почнал ВнП, но я оставих за момента и се пренасочих към Силмарилион. Чувствам се засрамен, но и такива птици има на БГТФ.

Е: Интересно как се сблъска с Куеня тогава?
К: Убий ме не си спомням, но беше напълно случайно. Мисля че някъде четох за т.н. "измислени" езици и там попаднах на Куеня и се почна. Но честно казано наистина не си спомням как точно беше.

Е: При това положение май няма смисъл да те питам кой от разделите за Толкин ти е най-интересен. Разкажи ми малко за себе си.
К: Хмм, да видим, в малкото свободно време, в момента се интересувам от Куеня (бях тръгнал да уча и ирландски/келтски, но се отказах), мини-филмов маниак съм - имам цяла колекция от филми, сериозно запален съм по пътуванията, но поради липса на достатъчно свободно време и финансови ресурси съм ги свел до минимум. Още какво, фотографията. Останалата част от свободното време отделям за стандартни неща: излизане с приятели и тем подобни.

Е: Та като спомена излизане с приятели, за какво би искал да си говориш с потребителите на БГТФ, ако се съберем някъде на приказка?
[тук как така не съм усетила, че всъщност не ми е отговорил на въпроса, не знам :Р]
К: Би ми било интересно да се видя с някои от членовете на форума на живо, но малко трудно ще стане понеже географски сме малко далече.
Е: Кои например?
К: На мен само по-активните са ми оставили впечатление, което не значи че и с другите няма да ми е интересно да се видя, но да кажем - Страйдер, защото е горе долу единствения член на форума който си има вземане даване с Куеня (поне с такова впечатление съм останал) и другите вече подред, но без специална причина.

Е: В Англия ли си?
К: В момента не. В Кипър съм, а иначе в Англия си уча.
Е: Бтв, имаме и други потребители, които учат в Англия. Сестра ми беше там един семестър, Eriel си учи там по принцип, доколкото знам.
К: Прибави ги към по-горния ми отговор за тези с които би ми било интересно да се видя (:

Е: Знаеш ли какво представлява Толкин феста?
К: Мисля, че да.
Е: Би ли посетил такъв, ако имаш възможност?
К: Да, с голямо удоволствие
Е: Какво очакваш да видиш там?
К: Предполагам че общо взето се събират членовете на толкин обществото (един вид по-дълга среща) и евентуално има някое мероприятие организирано. Примерно някакъв вид четения или може би възстановки по Толкин. Аз така или иначе нямам някакви кой знае какви предпочитания така че каквото има, това ще консумирам.

Е: Какво би казал на новите и бъдещите потребители на БГТФ?
К: Make love not cupcakes :)
Е: Това е сладко. Благодаря.

Надявам се, че ви е било интересно! И, аз скоро хващам следващия. Ако някой иска да направи същото, може да заповяда ;)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Ех, Гарване! : )))) Сигурно няма да ми повярваш, но страшно много ти се радвам. Дори когато ти се зъбя, честна дунеданска. : ))

Не съм само аз. Аданедел (човекът, стоящ зад Ендорион), който е лингвист, също е... хм, елфоговорящ. Някога с него от време на време и в определени ситуации използвахме синдарин, или, ако трябва да цитирам статия от един вестник: "Все пак се изпуска и казва, че с колежката си понякога си говорят на този език". :teethqhq:
Макар че някак негласно си разделихме езиците, т.е. аз отговарях за куеня, а той - за синдарин.

Аз викам да си направим чудна темичка за преводи, какво ще кажеш? : ))))

Мога да съм полезна и по отношение на келтските езици, и за гарваните. Не случайно ми викат Мориган, я. :Р

Ах, Кипър! Влюбена съм в диалекта им, в музиката, в хората.

Ети, :thumb:

Edited by Strider, 21 ноември 2009 - 01:51 .

защото моят гарван е зелен

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts

Не съм само аз. Аданедел (човекът, стоящ зад Ендорион), който е лингвист, също е... хм, елфоговорящ.

знам, но той като че ли не е особено активен на форума.

Аз викам да си направим чудна темичка за преводи, какво ще кажеш? : ))))

ха...би било интересно...плюс това ми трябва нещо подобно за да ми подържа ентусиазма за Куеня :) защото в последните няколко седмици интереса ми беше спаднал доста, добре че попаднах на едни преводи на Хелге на глави от Библията и се запалих отново ^_^

Ах, Кипър! Влюбена съм в диалекта им, в музиката, в хората.

на мен пък, може би защото съм свикнал с кипърския (макар и почти да не го говоря), гръцкия както го говорят в Гърция ми харесва повече :) пък и кипърския малко прекалено селски ми идва :P но иначе не е лошо островчето...

Edited by Quáco, 21 ноември 2009 - 09:12 .

Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

... добре че попаднах на едни преводи на Хелге на глави от Библията и се запалих отново ...

Би ли ми пратил линковете, моля. Това ще даде допълнителен авторитет, ако се наложи да използвам цитати в някоя спорна тема :lol:

Не, сериозно, би ли ми пратил линковете - за собствено ползване.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts

... добре че попаднах на едни преводи на Хелге на глави от Библията и се запалих отново ...

Би ли ми пратил линковете, моля. Това ще даде допълнителен авторитет, ако се наложи да използвам цитати в някоя спорна тема :lol:

Не, сериозно, би ли ми пратил линковете - за собствено ползване.

просто отиди на Ardalambion и ще ги намериш малко надолу в страницата под "Post-Tolkien Quenya Compositions". има го преведено цялото евангелие от Йоан на Куеня плюс няколко глави от Матей и от Стария Завет...
Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Да, сега вече никой не може да хване Драгъна или мене, че не знаем староеврейски - еднакво шантаво звучи дали ще кажеш: "И йестесе тенгуайнен..." или: "Берешит бара Адонаи..." :teethqhq: :P

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Хубаво е станало интервюто, Ети. :) И поздравления за инициативата и ентусиазма да възродиш идеята.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
И така тази вечер ви представям Mor_Hirill. За някои от нас може да не е известно, но тя е в нашите среди от много отдавна, или по-точно от 02.05.2005. Надявам се, че за вас ще е толкова интересно да четете това интервю, колкото беше на мен да го взема.

Е: Здравей! Как разбра за форума и как реши да се регистрираш в него?
М: Ами една приятелка, която се подвизаваше в различни форуми, ми каза, че има форум за Толкин и ме регистрира.
Е: Тя те регистрира?
М: Тъй като тогава нямах компютър, общо взето не знаех какво точно да правя т.е. бях объркана. Но после го разучих, ходейки в интернет зали и ми хареса.

Е: От колко време си във форума и как се е променило мнението ти за него оттогава?
М: Мисля, че когато се регистрирах бях или на 15 или на 16 години т.е. може би от 6 години и мнението ми няма кой знае каква промяна.
Е: Какво точно е то?
М: Харесва ми, че има хора, които също харесват Толкин; харесва ми и че има и други неща за обсъждане освен Толкин и книгите му (музика, кино, литература и други).

Е: А ти как се запозна с творчеството на Толкин? И след толкова време можеш ли все още да се наречеш фен?
М: Първо гледах "Задругата на пръстена" след това си купих книгите. Много ми харесва творчесвото му. Изчела съм каквото съм намерила за Средната земя. Мисля, че съм фен.

Е: Има ли герой от книгите, с който мислиш, че си приличате? Като характер.
М: Може би на Сам. Предана съм към приятелите си.

Е: Имаш ли приятели в БГТФ? Ходила ли си на срещи и имаш ли някакви впечатления?
М: Ами досега не съм ходила на срещи. Аз съм такъв човек, че се притеснявам когато съм в компания, в която никого не познавам. Така и не събрах смелост да дойда. Но миналата година съвсем случайно се запознах с АнарНирнает (Петко).
Е: Трябва да отидеш на някоя от срещите, според мен ще ти е забавно. Сещаш ли се за друг освен Петко, с когото би искала да с запознаеш?
М: Може би Чесън, Костенурка, Sister of the Elves. Предполагам, че всички са готини.

Е: Разкажи ми нещо за себе си.
М: Аз съм от Кърджали, уча в София в СУ биология, в четвърти курс съм, работя на две места междувременно. Обичам да чета (мнооогоооо), не мога да живея без музика (слушам най-разнообразна но БЕЗ чалга и електронна и хаус), мечтателка съм. Моето мото е "Опитвай се да бъдеш добър човек" (: или да не правя това на другите, което няма да искам да ми го наравят на мен. Какво друго, аз съм луд киноман много обичам да гледам филми. Преди 3 години се влюбих в театъра когато започнах да работя в един от столичните.
Е: 199, нали? Знам.
М: Да, именно. Там се нагледах на представления, хубави и лоши.

Е: Ходила ли си на Толкин фестивала? Или имаш ли намерение да го посетиш някой ден?
М: Не съм ходила, но мисля да го посетя някой ден.
Е: Мислиш ли, че можеш да организираш някакъв вид сценка от книга на Толкин? (:
М: Не ме бива особено за режисьор :D
Е: Коя случка от книга би избрала все пак за сценката?
М: Харесвам сцената от "Месията на Дюн", когато Муад'Диб казва на Дънкан Айдахо - "Отиде си моята Сихая" (говорейки за любимата си Чани, която умира при раждането на децата му). А от книга на Толкин: сцената, в която Мери и Пипин убеждават ентите да се присъединят към "каузата" т.е срещу Саруман и как ентите се изнервят когато виждат отсечените дървета.

Е: Страхотен момент, наистина. Какво искаше да те питам, а не те попитах?
М: Кой ми е любимият герой от ВнП.
Е: Да, наистина. Кой е любимият ти герой от ВнП? (:
М: Gandalf RULES! :D
Е: Искаш ли да ми кажеш защо точно той ти е любим, или мислиш, че няма нужда да се обяснява :Р
М: Харесва ми, че е мъдър и е наясно с цялата "картинка", ако мога така да се изразя. Освен това е смел боец, добър приятел, готов на саможертва и има чувство за хумор в точните моменти.

Е: Била си в предния Толкин форум, нали? Какъв ти беше никът там?
М: Никът ми винаги си е бил Mor_Hirill

Е: След като се прецака предния форум, как разбра, че има нов половин година по-късно?
М: Ами проверявах веднъж месечно дали са го оправили.

Е: Според теб как се променя форумът в годините и основно стария форум с какво се различава от новия?
М: Променя се по дизайн, променя се разнообразието от потребители т.е. се обогатява.

Е: Какво би казала на новите и бъдещите потребители на БГТФ?
М: Бих им казала, че Толкин форумът е място, където човек може да обсъди любимите си книги и теми със "себеподобни" и че изобщо няма да им е скучно.
Е: Благодаря ти много (:
М: Моля, пак заповядай.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Тия интервюта по скайп ли ги правиш или как...

+ не обичам изненадите :)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Оh, come on! Тъкмо вчера за теб си говорихме, че трябва да те издебна някъде. Иначе по скайп ги правя, да. (ако можех, и на живо щях ;) )

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
ее вече не можеш ме изненадА :Р

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Много е весело това с интервютата :) Аз нали съм относително нов, та не знаех, че е било традиция. Супер е.

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts

Много е весело това с интервютата :) Аз нали съм относително нов, та не знаех, че е било традиция. Супер е.

Как си направил 2400 мнения като си нов :umnik2:, ебати спама е паднал.

Правете по честичко интервюта, че са готини.
Горко на меките чела!

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts

относително нов.

Как си направил 2400 мнения като си нов :umnik2:

Нов нов, колко да е нов :rolleyes:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Не псувай бре, перекенде :)

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Една от моите любимки попадна в центъра на вниманието ми днес по обед. В нейна чест тя е с Е, защото е Елерина, а аз съм А. Време беше да се върнем малко към нейната история, свързана с БГТФ, и да видим какво мисли тя за нас.

А: Еле, здравей :D
Е: Здравей :)
А: Кажи ми каква е твоята история с БГТФ, откога си при нас, как ни откри?
Е: Леле, това е толкова отдавна... Мисля, че беше 2005 година, когато за пръв път започнах да влизам във форума. Само че не пишех, дори не помня дали имах регистрация. И чак месеци по-късно, може би половин година, започнах да пиша по някое и друго мнение. А нямам идея как съм го открила - то тогава в тези среди всичко се споделяше - покрай IRC, сайтовете...

А: Помниш ли какво ти беше първото мнение за форума? И с какво то се е променило сега?
Е: Помня, че бях много въодушевена, защото имаше адски много теми, информация и най-вече хора, на които им се приказваше за Толкин. Сега... просто искам да стане като преди :)

А: И защо все още си при нас след всичките тези години? Какво те влече към форума?
Е: В началото ме влечеше идеята, че там мога да говоря за нещото, което най-много ме е вдъхновило през живота ми. Сега може би повече хората ме влекат. Щото ви обичам (chuckle).

А: Колко от "себе си" показваш във форума? Може ли човек да мисли, че те познава поне малко, ако само чете мненията ти?
Е: Показвам толкова, колкото мога. Не се представям в друга светлина и казвам каквото мисля. Но все пак в един форум не можем да обсъждаме абсолютно всичко и няма как човек да разгърне целия си характер. Пък и катo не ми се вижда чаровната усмивка не е същото :D

А: Обичаш ли да ходиш по срещи? Какво са те за теб, въобще каква е далаверата?
Е: По срещи на форума?
А: Е, да, боже :D
Е: Ами де да знам :D Обичам да ходя, защото се виждам с хората. То вярно, че постоянно си говорим в чата, ама друго си е да седнем на маса, все пак, да си говорим очи в очи. Пък и храна има.
А: Коя беше първата ти среща на БГТФ, на която си присъствала?
Е: Първата среща... нямам никаква идея. Било е след като съм се върнала в София 2005-а година, но кой е бил, какво сме правили... Не знам :)
А: Жалко. Имаш ли някакви любимци? Потребители, чиито мнения обичаш да четеш?
Е: А, това са две различни неща... Обичам да чета мненията на Аданедел, Манол, Страйдър - от тоя сорт, понеже винаги има хиляди нови неща, които са ми интересни. Ама не мога да кажа, че са ми любимци, понеже почти не ги познавам. Даже Страйдър - хич.
А: А кои са ти любимци по начина, по който ти го разбираш тогава? :Р
Е: Амиииии... Хората, които са ми по-близки, вие си знаете.

А: Кажи ми сега какво мислиш за Толкин феста? Какво му липсва, какво му е хубавото?
Е: Хубавото е, че го има. Самата идея, че се събираме на едно място от цяла България, обсъждаме Толкин и т.н., е прекрасна. Липсва ентусиазмът на повечето хора, които трябва да се постараят да мислят теми, да обсъждат и да се занимават. Ама да знаете, че за следващия съм обещала да направя някаква дискусия (това да излезе черно на бяло, че да не мога да се откажа).
А: значи според теб проблемът е повече в организаторите, а не толкова в посетителите (липсата им примерно)? какво трябва да направим, за да има по-голяма посещаемост?
Е: Не, не в организаторите. Те правят каквото трябва. Но не може да се очаква от 2-3-ма човека да изнесат целия фест. Точно посетителите са хората, които трябва да се включват по всякакъв начин. Всеки може да измисли тема и да говори 10-15 минути по нея. Така да го кажа - не трябва да има посетители, нека всички са организатори :)
А: Как ти се струва идеята ни тази година фестът да е повече "хобитово" насочен?
Е: Тази идея от тайния чат ли е?
А: Не, от тайния форум, и всъщност никой не я е одобрил още :D
Е: Ами като ме включите в тайния форум, ще ви кажа как ми се струва идеята :P

А: Хм! Кой е любимият ти герой от книга на Толкин? И на кой герой мислиш, че приличаш най-много? И защо?
Е: Оу, имам толкова много любими... Аредел ми е много любима и я чувствах много близка преди 3-4 години, отъждествявах се с нея. Също Финголфин - всеки път ми се доплаква като стигна до смъртта му. За тези се сещам на първо мислене.
А: Защо си се отъждествявала с Аредел?
Е: Защото 2005-а година бях напуснала всичките си близки и родното си място, за да се пренеса в чужд град, заради един човек. Който не се отнасяше към мен много добре. Въобще все си мислех, че историите ни са доста сходни. Добре че не свършиха по един и същи начин.

А: Кажи ми как се запозна с творчеството на Толкин и какво място си му отделила в живота си един вид.
Е: Понеже обожавам да чета и чета доста от малка, на десетина години вече се чудех какво откъде да изровя за четене и един ден баща ми ми даде две дебели книги, от ТЯХНАТА библиотека - на големите. И така прочетох Властелина един милион пъти, знаех наизуст всички стихове, пишех си в полето с молив бележки... Междувременно прочетох и Хобит, който също се оказа, че сме имали (баща ми май е бил фен). И после като излезе Силмарилиона, пак баща ми ми я подари - аууу, умрях от щастие. Просто толкова пъти съм ги чела, че имам чувството, че съм живяла там. И като започна да ги препрочитам, сякаш се връщам в някакво забравено старо "вкъщи". Много са ми помагали в трудни моменти, при разочарования - въобще целия ми пубертет изкарах с тяхна помощ.

А: Повече фенове като теб трябва да има. Какво искаше да те питам, а не те питах?
Е: Дали ще водя пак някой Гондорски Турнир.
А: Хах, сериозно.
Е: Ами сега ми хрумна.
А: Кажи ми мнението си за гондорските турнири като цяло и после ми кажи имаш ли желание пак да водиш.
Е: Обичам Гондорските Тунири. По принцип съм си състезателен дух и обичам да се изтъквам колко много знам :lol: Но понеже напоследък все повече не знам, отколкото знам, затова по-добре да се правя на водещ. Имам желание, ако пак се получи някаква дупка, но да не е прекалено често, че наистина е изтощаващо.

А: Какво би казала на новите и бъдещите потребители на БГТФ?
Е: Да се замислят повече защо са влезли точно в този форум, а не в някой друг.
А: Какво мислиш, трябват ли му на БГТФ нови и млади фенове?
Е: Да, трябват му нови фенове, само че не от типа "Кой ви кефи най-много във филма" ;)
А: Мерси :)
Е: Моля :)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts

Е: Тази идея от тайния чат ли е?
А: Не, от тайния форум, и всъщност никой не я е одобрил още :D
Е: Ами като ме включите в тайния форум, ще ви кажа как ми се струва идеята :P

Какъв е този таен форум ве :o и какво си говорите там :huh: храните ни а?

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
То никой нищо не пише там, споко. :lol:
The things one feels absolutely certain about are never true.

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts

То никой нищо не пише там, споко. :lol:

Усещам админски заговор! :boxed:

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users