Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Книгите-игри

• Please log in to reply
131 replies to this topic

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

"Реката"! "Реката"! :)
Излизала ли е всъщност трета част някога? Аз имам първите две и от много години си търся третата, но нямам късмет...

бтв, за мен Майкъл Майндкрайм ис дъ бест, а Колин Уолъмбъри е веднага след него :) Робърт Блонд така и не успях да го харесам, а другите просто бледнеят пред гореспоменатите :)

Трета част има - "Ледения Вихър на Смъртта" - само че не е толкова интересна колкото първите две.... Някак си се разми историята - книгата може да се завърши успешно по три (3!) успешни начина, го няма това чувство за неизвестност и "изследователска тръпка" от първата част....

Между другото и аз си мислех че Майкъл е "дъ бест" след четвъртото Хлапе, ама после разбрах някои работи.... ;)
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts

Между другото и аз си мислех че Майкъл е "дъ бест" след четвъртото Хлапе, ама после разбрах някои работи.... ;)

Какви работи?

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Аз още и от преди това си го мислех... ;)
Ама кажи си де,кви са тия..
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

Какви работи?

Не че нещо "Кой Знае Кво", ама чух едно интервю с него - даже имах възможност да го "дигитализирам" - изобщо не бях възхитен от личността на автора. Ама никак. Веднъж съм го виждал физически - човек като човек, но негативното мнение, което се получи от интервюто не можа да изчезне съвсем....
Просто, от всичките неща които изчетох от този човек реших, че е "един", а той се оказа съвсем "друг" - и много ме разочарова.
ДА, има много добри неща, МНОГО добри ИГРИ, но в един момент книгите му стават НАИВНИ - м....ка му, те тва Хлапе имаше една торба с фалшиви документи бре - трябва ти познат фалшификатор - кеф ти познат фалшификатор, трябва му на оня ти герой от Дивия Запад племе с индианци - гърмиш 2 - 3 пъти - и си кръвен брат с вожда....
Но това са просто примери.
Няма да говоря за самия човек - всеки има право да бъде такъв какъвто си иска - ако искате да чуете онова интервю, дето ми обърна представите за него с краката нагоре - пишете на Ян Гамджи - без да ми разреши изрично няма да го сложа в Интернет.

Ако някой се е засегнал - съжалявам, ама аз вече "пих вода от извора" :closedeyes:
Posted Image

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
О,и аз съм чувал много кофти неща за него.Но какво общо има това със самите книги?Аз мислех,че ще кажеш как сега ги е изпопреписал от неизвестния автор на книги-игри от Сенегал Баба Си. :)
Пък за реализма - вероятно си прав(а).Но аз ги четох като бях на 11 някъде и не ми направи особено впечатление.Все пак са книги-игри,не Максим Горки. :)
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts

О,и аз съм чувал много кофти неща за него.Но какво общо има това със самите книги?Аз мислех,че ще кажеш как сега ги е изпопреписал от неизвестния автор на книги-игри от Сенегал Баба Си. :)
Пък за реализма - вероятно си прав(а).Но аз ги четох като бях на 11 някъде и не ми направи особено впечатление.Все пак са книги-игри,не Максим Горки. :)

Ц. Нищо не е "изпопреписал"- това съм склонЕН да го кажа за Блонд или Върджил - при тях просто е ОЧЕБИЙНО - гледай "Момичето-Танк", прочети "Хрониките на Перн", намери си "Шадоурън" - нормално е да си чопва човек по нещо все пак, но при Майкъл по - скоро не го забелязвам.
Що реши, че ще го обвинявам в плагиатство? :rolleyes:
Друго имам предвид - ако си "празен" човек, колкото и да се напъваш да пишеш, нищо няма да дадеш на хората - тва е.
Posted Image

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Присъединявам се към мнението на Мерилиън - на мен ми харесваха (харесват) книгите и личността на автора не ме интересува особено :)
Колкото до реализма - доколкото знам, книгите са били предназначени за по-млада аудитория, а и освен това не са си поставяли за цел да бъдат особено реалистични - нали приключението е важно, ти да участваш и т.н. На кой му се чете как с месеци и години печелиш нечие доверие, за да станеш нечия дясна ръка, когато можеш да го направиш в десетина епизода? :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
Аз реших,че ще го го обвиниш в плагиатство. :)
Posted Image

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Книгите са му готини като игри - особено по - късните - "Тайната на Орките", "Клопка за Победители", "Нашествието на Викингите".
От ранните най - интересни ми се сториха двете за "Дивия Запад" и разбира се "Тъмната Страна на Земята" - доста успешно имитира Кинг. :spiteful: Да не забравя и "Пробива" - шедьовър!
"Хлапето" му е най - добрата поредица, но продължавам да смятам че има прекалено много фикция в тях.... А "Сърце от Камък" ми се струва направо вулгарна касапница в днешно време.
Колкото до това кой автор какъв човек е - колкото по - "любими" ми стават разни книги (тук произволно слагаме музика, филми и прочие), толкова повече започвам да се интересувам от хората които го създават. Та, странно че на вас не ви пука КОЙ точни пише книгите, които иначе са ви толкова "любими". Ама лошо няма - четете :)
Posted Image

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Лелий, спомени от прогимназията. Там някъде си продадох половината книго-игрална библиотека и още ме е яд за някои заглавия. Особено за "Синът на пустинята", ебати несериозната книжка дето беше. :lol:
С много добри спомени съм останал от "Кървав меч" - все още скатавам някъде четири от петте части (четвъртата тъй и не я намерих...) и в случай че ги изровя си припомням кисненето с часове над нея от онуй време. "Царство Уирд" откъм литературна страна тежи най-много, "Демонски нокът" печели награда за невъзможност (там съм запомнил за вечни времен една задължителна битка срещу три въплътени божества с... ми божествена мощ, които тъй и не разбрах как аджеба се бият без "чийтове" от типа "бе аре де, все едно съм я спечелил тая битка"), "Бойните ровове на Кварт" - за оригиналност, а "Стените на Спайт"... за истински магове и обърканост :D .
От българските автори - Колин Уолъмбъри е дзвер. Тоя пич ако е продължил да пише извън жанра на книгите-игри, ми се ще да знам под какво заглавие се помещава в реалния или поне останалия литературен свят, че да се поразтърся. Робърт Блонд заслужава отбелязване дори само заради "Валенсианските хроники". Имаше и един пич, дето се беше появил само с 1-2-3 книжки и не му помня името, но помня едно от заглавията, което страшно ми хареса - "Мистерията Пегас 800 С". И най-накрая, от нафталина на спомените излиза и един "Убиецът на дракони" (май така се казваше) на (също) незапомнен автор - много дребна като размери, има-няма 50 епизода беше, но със страхотен хумор и атмосфера. И с най-оригиналния "дракон" в жанра въобще :lol: .

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

От българските автори - Колин Уолъмбъри е дзвер. Тоя пич ако е продължил да пише извън жанра на книгите-игри, ми се ще да знам под какво заглавие се помещава в реалния или поне останалия литературен свят, че да се поразтърся. Робърт Блонд заслужава отбелязване дори само заради "Валенсианските хроники". Имаше и един пич, дето се беше появил само с 1-2-3 книжки и не му помня името, но помня едно от заглавията, което страшно ми хареса - "Мистерията Пегас 800 С". И най-накрая, от нафталина на спомените излиза и един "Убиецът на дракони" (май така се казваше) на (също) незапомнен автор - много дребна като размери, има-няма 50 епизода беше, но със страхотен хумор и атмосфера. И с най-оригиналния "дракон" в жанра въобще :lol: .

Ама ти сериозно ли? Колин Уолъмбъри = Любомир Николов. Като заглавия - "Червей под есенният вятър", "Къртицата", "Десетият праведник", маса разкази и още една или две книги, които не ги помня.

А "Последният убиец на дракони" си беше на Блонд и Уейн и това май е достатъчно, за да обясни хумора - на тия двамата им идваше отвътре. Когато не плагиатстваха от някъде...
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Любо Николов (Колин Уолъмбъри или напоследък Нарви) е добър български фантаст. Действително е добър. "Червей под есенен вятър" и "Десетият праведник" наистина са сериозни новели. А "Праведникът" е и дължък за новела.
Освен това е първият български автор на книга-игра ("Огнена пустиня").
И великолепен преводач от английски (не само на Толкин, но за Толкин му благодаря специално, разбира се), при това и на стихове. Преводачеството му е толкова по-хубаво от това, че сам е писател и добре ползва родния български.
Симпатичен е и на външен вид. Изглежда леко отвеян.

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
"Мистерията Пегас",доколкото си спомням,си беше на Блонд.
Иначе имената на трите невъзможни за преборване божества бяха Азидаха,Назу и Язир.Ако си спомням правилно.Цаката беше в началото на книгата да си утрепал едни търговци от Туланд,за да спасиш една мацка - май Фатима се казваше ,-която да ти даде ключа от градината си.Една маймуна ти сочи пътя и така избягваш от тримата изроди.Ама чак по имена ги помня.Като малък(в смисъл десетинагодишен) бях порядъчно вманиачен... :blush:
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
И аз помня, че се бягаше от тримата :) В първата книжка пък имаше един великан - Скрюмир или Скраймир. Непобедим. Цаката беше да оставиш взривоопосно вещество в сърцето му и той си умира без бой, а ти обираш точките.
Книжицата рулираше. На мен трети и четвърти том най ми харесваха.

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Хех, да ама ако вземеш да ги УТРЕПЕШ ставаха егати танците - книгата няма минаване, освен ако не си Тарикат, и не си откраднал една кукла, която пробутваш на Сузуриен срещу Хатули....
КМ е доста готина поредица, ама от чуждестранните най - ми хареса "Пътя на Тигъра". Жалко че не преведоха първите две части, и развалиха превода на 3-6 книга (които тук излязоха 1-4)....
А освен "Последния Убиец" Блонд (&Уейн) имаше още една същия формат - "Шоу на Смъртта" :spiteful: А пък "Сонора" им беше най яката!
Posted Image

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Мерси за инфото около Уолъмбъри - аз, такова, невежа човек... :blush: Ама щом пропадна и тая конспирация, ще подиря останалото творчество на въпросната личност.
Не знаех и че от ония тримата омнигадове може да се бяга. Сещам се за тия търговци и за Фатима, обаче не и за възможност за бягство... Ама щом казвате, сигурно има. Щото иначе битката си е 99,98% невъзможна, дори ако си абсолютен анти-маркототевец. Въобще като цяло "Демонски нокът" е най-мъчната част от поредицата (пак с уговорката, че не съм играл четвъртата такава) - към края имаше бой с един друг аморално мощен изрод, "Седем-в-един" май беше, а ако го биеш ти се изтърсва старото другарче от детската градина, Айкън, който през годините след "Бойните ровове" се е нагрухал порядъчно. Пък поушънчета доколкото помня почти нямаше и ако липсва и Мъдрец в групата - то не мъка, ами ужас, ад.
Скаймир от "Рововете" беше доста мощен, вярно, но не и непобедим. Плюс това съм запомнил (май), че ако не му сложиш сърцето, характеристиките му падат, тъй че да речеми един Воин 8-ми ранг можеше да го отупа, с малко късмет. Но да - тая битка може напълно да се избегне. Както и, за щастие, битката с маговете от "Стените на Спайт".
За "Мистерията Пегас" все още си мисля, че не е на Блонд. Някакъв нов автор беше тогава, това май му се падаше дебюта. Но може и да бъркам, тя моята памет може десет пъти да се събере на една форматирана дискета. <_<

Yann Gamgee

Yann Gamgee
  • Потребители
  • 45 posts
"Мистерия Пегас" е на автора на Ролевата игра Здрач над Ендивал Божидар Грозданов, в книгата игри се води Тед Грей

Имам я с автограф!! :)
Книгите-игри са живи!

Погледни ТУК!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

• Потребители
  • 1509 posts
Между другото - специално за феновете на КМ:
http://www.chitanka....
Очаквайте и другите части, както и Пътя на Тигъра ;)
Posted Image

TheOrcrist

TheOrcrist

Dragon Rider

• Потребители
  • 33 posts
Лол още помня великия "Конфитюр от кисели краставички" който се появяваше в Замъка на Таласъмите мисля. А Огнената Пустиня ми беше първата книга. Още ги имам някъде книгите игри из шкафовете. Колко време сме погубили с тях хихи
The End is at hand!

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Ох! :) Ами хумористичните книжки няма ли кой да ги спомене?
"Проклятието на замъка Муш-Мурок" на Уолъмбъри? "Красавицата и ченгето" на Майндкрайм? "Замъка на таласъмите 1 и 2"? Хилила съм се като идиот на всяка от горните :)

Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users