Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Франк Хърбърт

• Please log in to reply
44 replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Франк Хърбърт бил ли е религиозен и ако да - какъв по-точно? (О)станал ли е йезуит като лелите си или е станал агностик, или пък гностик? Засега от прочетеното в книгата последните две ми се струват най-вероятни. Някъде тук е и причината да мисля, че разбирам защо Толкин намира Дюн за безвкусна :=) Все пак в интернет не мога да намеря потвърждение на религиозните уклони на Хърбърт, затова пишете ако знаете повече.

P.S.: Всъщност намирам, че е бил Дзен-Будист.

Edited by proudfoot.underhill, 18 декември 2011 - 01:36 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Всъщност няма значение какъв е по религия Хърбърт. Толкин просто не е бил прав в преценката си за "Дюн". Свободните от пустинята на Аракис са може би един вид хем мюсюлмани, хем още нещо, дявол знае какво. Стига умува, прочети книгата и дано ти хареса :)

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Не ме разбирай погрешно - тя ми харесва. Прекрасен фантастичен трилър. Но чак пък "Властелинът на пръстените във фантастиката"..... Артър Кларк се е изхвърлил малко :)

P.S.: Досега любимецът ми е Gurney Halleck - бардът-войн :) Дано си остане положителен герой... Кат се прибера вкъщи се залавям с Дюн, не мога да отрека, че е грабваща.

Edited by proudfoot.underhill, 19 декември 2011 - 12:53 .

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts
Трилър?! :D :D :D
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Да, на мен ми мяза баш на нещо като трилър. А аз по принцип си падам по трилъри. И това, че знам какво ще се случи (понеже това явно е търсен ефект) никак не е в плюс според мен : ) (За разлика от подобни похвати от типа "поглед в бъдещето" в Песен за Нибелунгите, да речем). Общо взето слаба ми е тая книга, макар че искрено се опитах да ми хареса (и макар това да няма нищо общо с предполагаемите религиозни уклони на автора. Опитах и да не си създавам предразсъдък от мнението на Толкин). Може и да е от превода - ще пробвам да я чета в оригинал.

Edited by proudfoot.underhill, 29 декември 2011 - 03:20 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Пробвай и успех :)
Има две книги, които харесвам много, но които са неподходящи за четене на глас: "Градът" на Саймък и "Дюн". Тежка проза, какво да се прави.

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts

Има две книги, които харесвам много, но които са неподходящи за четене на глас: "Градът" на Саймък и "Дюн". Тежка проза, какво да се прави.

Напълно съм съгласна с теб, Маноле! :)

Бояне, прочети и шестте, пък тогава ще си говорим ;).
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Днес приключих с "Месията на Дюн". Хареса ми много повече, отколкото очаквах(а аз очаквах много). Интересно ми е Куизъц Хадерах на "Бин Тлейлакс" дали е оставил подобен завет, както Муад'Диб, след себе си? Имаше доста малко информация за него в първия том(говори ли се за него в другите два?), но пък ми стана много любопитно.

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
Тлейлаксианците нищо не оставят, в "Месията на Дюн" е последното им читаво представяне въобще и насетне само и единствено ядат бой и стават за смях. Всъщност Бин Тлейлакс са, според мен, една от най-големите издънки на Хърбърт - идеята им има страшен потенциал, който ама хич не е развит, а цялата фракция от един момент насетне присъства само за да не умрат Атреидите и Бин Джезърит от скука (за сметка на това аз щях да умра от скука на няколко пъти от "Бог-император на Дюн" нататък).

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Според мен най-логичното нещо би било Тлейлаксианците да завладеят Империума в момента, в който решат. Тъй като това не става, аз лично си ги представям като Good Guy Greg на вселената на Дюна.

Чудя се дали с приключването на оригиналните произведения, да се прехвърля на някоя от прелюдиите. Очевидно непопулярни са, а моите спомени са за липса на философската (или по-скоро психологическа) дълбочина, която отличава Дюн от масата книги. Има две prequel трилогии, една interquel (WTF?!?!) и една sequel от две книги. Interquel Бозите явно няма да се четат, но дали си заслужават другите?
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts

Франк Хърбърт бил ли е религиозен и ако да - какъв по-точно? (О)станал ли е йезуит като лелите си или е станал агностик, или пък гностик?
...

P.S.: Всъщност намирам, че е бил Дзен-Будист.

Мен ако питаш е бил поклонник на... леките наркотици. Поне с такова впечатление оставам на моменти като го чета. Изключвам да се дължи на превода.
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts

(за сметка на това аз щях да умра от скука на няколко пъти от "Бог-император на Дюн" нататък).

Аз сега чета Бог-императора и ми е по-интересна от Децата на Дюн. Децата ме отегчиха доста. През повечето време нищо не се случва (а ако се случи, обикновено разбираме за това пост фактум, с няколко изречения), само мисли и разговори, от които не научаваш нищо. Всички се чудят какви са плановете на другите и само си подмятат някакви намеци, които само те си ги разбират, а ти седиш и чакаш да видиш wtf е тая Златна пътека, а то какво се оказва,
Spoiler

Богът ми е по-интересен. Действието е по-балансирано и диалозите ми харесват повече. Пък и героите са по-интересни. В Децата на Дюн, единствения герой, на когото симпатизирах беше Фарад'н и се надявах на някаква по-интересна развръзка на тази сюжетна линия, а то какво се оказа,
Spoiler

Но макар Бог-императорът да ми харесва повече, Хърбърт продължава да не може да ме убеди, че единственото спасение за човечеството е хилядолетна тирания. В книгите до момента няма нито един аргумент в подкрепа на това твърдение, освен "Видях другите варианти и те са много по-лоши". Yeah, right.
И с тея генетични програми, дето ги имат и Бин Джезърит, и атреидите, и иксианците имам чувството, че всички имат по един портрет на Адолф Хитлер над леглото и му се кланят сутрин и вечер.

@Corwin, тлейлаксианците просто са темерути. :tooth:
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Кем, мисля, че в "Месията" Муад'Диб с присмех споменаваше "древния император Хитлер", който вероятно се е гордеел с жалката бройка от няколко милиона жертви :)

Впрочем, в суеверното, кастово и квазифеодално общество на "Дюн" няма начин да не процъфтява манията за чистата кръв. Синовете на брамините са брамини в Индия, синовете на графовете са графове в Европа, а "Дюн" не пердсказва бъдещето. Тя само ни преразказва "Хиляда и една нощ" като за малкия Макиавели. Дори свободата на свободните беше обяснена като резултат от ужасни условия, в които се осъществява естествен отбор. Само старият дук Лито си позволяваше да презира кастовата система.

Мама му стара, наистина не обичам нищо в тази поредица - освен самия роман "Дюн". Всички други книги ми се веждат глупави. Харесах и онзи четиричасов "Дюн", правен като римейк на филма на Линч.

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Целият ми коментар ще е спойлер, затова тези, които не са чели, нека го подминат, за да не им развалям удоволствието :)
То не само тлейлаксианци ами и иксианци никъде няма. Общо взето, това което ме подразни в "Децата на Дюн" бяха нещата, споменати от Кемендил по-горе, както и това, че всичко е някак твърде затворено около малък сбор от действащи лица, които не са и чак толкова 'действащи'. Мисля, че има доста линии и идеи, които са останали недоразвити, което няма как да не ме човърка. На доста места зациклях, за да осмисля дългите изречения и тегавия език. Но въпреки всичко книгата доста ме израдва и сега с кеф ще продължа към "Бог-император на Дюн".

Archibald

Archibald
  • Потребители
  • 425 posts
"Децата на Дюн" е бозава, но може би защото по това време все още бях положително настроен към поредицата (първите две книги си ме радват доста), вероятно съм бил с една-две идеи по-малко критичен, отколкото към Богът, Еретиците и "Домът на Ордена" (с последната се бъхтих няколко месеца, страница по страница, докато я преполовя и така си стои зарязана до ден днешен с много малки изгледи някога да я дочета).
Основния проблем на всичките части от "Месията на Дюн" насетне е липсата на каквато и да било интрига и въобще действие. Героите си плямпат в продължение на стотици страници, галениците на автора ръсят "мъдрости" на кило или най-малко повествованието се отнася с телешка безкритичност към горе-долу всяка бинджезъритска или атреидска дивотия, разните там опозиционери се нервят защо не са им приписали някое умно слово и задето каквото и да правят, по подразбиране нямат шанс, а на фона на всичките вътрешни и външни размишления се влачат едни векове и хилядолетия на стагнация. Лето си води монолози за диктатурата за да не се побърка от скука, Дънкан Айдахо минава в серийно производство, атреидската линия периодично изтърсва по едно котило дървени философи, а трилионите безименни представители на прословутото човечество, дето всички се напъват да спасяват, 'рупат трева и чакат някой да ги заколи - общо взето с това се изчерпва сюжета на всичките "Дюн"-ове след "Децата". На някой може и да му харесва, но аз търся по-други неща в подобен тип литература.

Edited by Archibald, 07 септември 2012 - 12:53 .

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Сега, когато съм към края на "Бог-император", просто не мога да не драсна още един яден коментар. Еми точно тея 'мъдрости', които просто пращят от всякъде, направо ме влудяват. Убиват ми целия кеф да чета. Не че основният сюжет е супер интересен, обаче точно постоянните монолози, дето Арчибалд ги е споменал по-горе, имам чувството, че са били някакъв опит на автора да си излее всичката философия и психология в пустата книга. Не знам дали продължавам да чета, защото мразя да зарязвам недочетени книги или защото и без това съм се бутнал с 30 лева, за да си я купя, обаче за една седмица имах толкова свободно време и ми се искаше да прочета втория том, подхванах го с такъв голям мерак, а то какво излезе.... Posted Image Не знам как ще издържа още 850+ страници от третия том, но май преди него ще направя едноседмична почивка в която ще си чета всякакви приятни нещица, за да ми почине главата.
Не мога да повярвам, че толкова се дразня на книга и то фантастика, която се води една-от-най-добрите-в-жанра.

Edited by Coin, 12 септември 2012 - 11:30 .

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts

се води една-от-най-добрите-в-жанра.

Само Дюн и Месията на Дюн се водят едни-от-най-добрите-в-жанра :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
"Дюн" (цялата поредица) е сред книгите, които все се каня да започна и все не се наканвам (така и не успях да стана ценител на фантастиката). Точно за "Дюн" обаче имам добро усещане, макар и колебливо. Та според вас, за човек, който по принцип не чете фантастика, дали "Дюн" е добър избор?

Winter is coming

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Като предположа, че по принцип си чел нещо друго от този жанр, то да, "Дюн" ще ти хареса. Но! Чети първите две книги("Дюн" и "Месията на Дюн") и остани със страхотната атмосфера, вместо да си разваляш неподправеното удоволствие със следващите книги от поредицата. Поне при мен стана така. Ако ти се занимава, можеш да прочетеш какво сме обсъждали по-нагоре, но внимавай, че има и спойлери на места :)

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
Благодаря за отговора. Чел съм известно количество фантастика, да и не мога да кажа, че не ми харесва, ама нещо не ми достига, за да са о.к. нещата. Думите ти накланят везните в полза на закупуването на първите два тома с опцията и за другите при добро стечение на обстоятелствата. :)

Коментарите по- горе ги четох, но като усетих спойлерите, започнах да пропускам някои, а други - по диагонал и от прочетеното също по- скоро оставам с усещането, че ще се чете книгата.

Winter is coming

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users