Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Любимите измислени светове

• Please log in to reply
42 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Предполагам, че повечето от нас като малки са обичали приказки. И не само народни, а и авторски. Така или иначе формалната причина да пишем тук е един измислен свят. Авторски. Някои от нас са започнали да харесват Толкин и като филолог, но повечето от нас (вероятно) го ценят преди всичко като блестящ, увлекателен и убедителен фантазьор. Освен него, разбира се, има и други фантазьори. И не просто автори на фантастика и фентъзи, а създатели на светове. Някои от тези светове са прекрасни, други са отвратителни. Да си го признаем, повечето автори всъщност са способни да измислят отделна страна, не свят. Не мироздание. Дори Толкин. Разнообразието в измислените светове най-често е подобно на разнообразието в голяма държава. Разликата между планетите Татуин и Корусант от "Междузвездни войни" не е по-голяма от разликата между Брее и Лориен... или от тази между Москва и сибирските гори. И, разбира се, в измислената страна живеят хора. Повече или по-малко като нас. Войните в измислените светове са малко или повече граждански войни, братоубийствени войни, доколкото враговете в тях са рожби на един и същи автор (като се замисля, всяка война е братоубийство, но да не излизам от литературата. Мразя нравоучението).
Имаме ли си такава тема? Ако да, ОК. Ако не - е, вече си имаме. Кои са любимите ни авторски измислени светове? Знам верноподаническия отговор за Средната земя. И аз си я обичам. Но човек е пътуващо същество. Няма място като Родината, но няма и как да го знаем, докато не я сравним с нови кътчета. Честно казано, влюбен съм в Графството и в Рохан, бих се радвал да видя Минас Тирит, Ломидол, Лориен и Ветроклин, стига да можех, но надали бих живял там. Бих живял в София. Бих живял и в някое малко диво село в подножието на Верила или Плана. Бих поживял и в Рим. Всъщност не би трябвало да казвам, че съм влюбен в измислени места. Предпочитам си моите съвсем материални краища. Бих се радвал да умра в Софийското поле, когато се стигне до умиране.

А все пак с удоволствие чета и гледам за измислени места. Нещо повече, препрочитам и гледам пак същите филми. Някъде ме привлича едничък детайл, другаде - цяло пространно описание. Ето няколко предпочитания.

Китай на Бари Хюгарт. Не знам доколко е измислен, защото съм виждал снимки, които напълно се изравняват с описанията на този абсолютно съвършен писател, но така или иначе за мен това ще си остане екзотика и нещо недостижимо. Долините, дворците и езерата на Бари, репродукциите от фантастичните пейзажи от албума ми с китайско традиционно изкуство и по нещичко от собственото ми въображение правят Китай достойно за сънуване място.

Маджипур на Робърт Силвърбърг. Чели ли сте "Замъкът на Лорд Валънтайн"? Ако не сте, непременно я прочетете. Невероятна книга с действие, разположено на невероятна сцена. Струва ми се, че на места Силвърбърг надминава Толкин. Фантазията му е неочаквана, описанията му включват море с прекрасни острови и много, много градски живот. Неща, които в Средната земя... липсват. Не, боя се, че Минас Тирит и Езерният град не могат да стъпят на малкото пръстче на Пидруид или Пилиплок :)

Да влезе детската ми любов. Гората на А. А. Милн, където живее Мечо Пух. Малките детайли и очарователните оригинални илюстрации са отвъд всичко, което може да се каже.

Небивала земя на Дж. М. Бари. Островът на Хук и Питър Пан. Линуксът на измислените светове. Страна с отворен код - там винаги можеш да добавиш нещо свое. Моята добавка е класическа - малка, но богата испанска колония край джунгла със забравен (и изоставен) индиански град. Сребърни рудници с черни роби. Иначе всичко друго е ясно: изгубените момчета, пиратският кораб в залива, лагуната с лобната скала, лагерът на пиканините...

Париж на Виктор Юго, Александър Дюма, Морис Дрюон и Пол Февал. Готически Париж. Между края на английското владичество и началото на гнусната за мен Революция.

Дивите поля на Хенрик Сенкевич. Страната на казаците, татарите и полските рицари.

Анкх-Морпорк, разбира се. Прелестният и гнусен град на Пратчет.

Все още няма роман или филм, който да представя византийския Константинопол, но мога поне да си го измислям и да чета археология и топография. И да се ослушвам за следващата възможност да ида в Истанбул. Но тук измислицата и реалността са опасно близо една до друга. Никога няма да знам дали наистина кръчмата на Еднооката Анастасо се е намирала до Бичия форум. Нито дали от островите Принкипо са се виждали пушеците на Кизик.

Дюн. Аракис. Пустинната планета. Мястото на пясъчните червеи, на подправката и свободните. Не Дюн от допълненията и продълженията, а от книгата "Дюн" на Хърбърт в издание на библиотека "Галактика". Би-лал кайфа, няма какво да се добави :)

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Еее, какъв голям Тем!

Ми, за мен е очевидно - Discworld си е Discworld, откъдето и да го погледнеш. Може да е мъъъъъъъъъъъъъничко анахронистичен(нъл тъй е прилагателното), може да е мъъъъъъъъъъъъъъъъничко абсурден, но пък по някакъв начин всеки един от аспектите му е непоклатим заради някаква извратена логика, която не може да бъде оборена с аргумент.
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Готина тема :) Може би мястото което искам да отида от измислен свят е "Хогуортс" от Хари Потър, знам какво мислят повечето от вас(които са и по зряли хора от мен), за "момчето което оживя", но пък описанието на "Хогуортс" с всичките му магически подробности винаги ме е привличалo :) Също бих се радвал да отида на острова на Робинзон, да потърся нещо за ядене, да се топна в морето... Абе такива неща :D Но мисля, че най - много(след Средната земя, разбира се :) ), бих искал да се върна по времето на битките за светите земи, да се запозная с някой тамплиер и с някой сарацин, да ги опозная и да си реша кой ме кефи повече... От това което съм чел тамплиерите със сигурност са ми по присърце, но все пак историята ми е поднесена по начин пречупен под призмата на един християнин и няма как без да познавам добре обичайте и традицийте на сарацините да кажа кой е по - голям "пич" :/

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Койн, аз също си падам по Хогуортс, нищо, че съм (почти) дърт и (доста) консервативен. Дъмбълдор е по-дърт и консервативен от мен, така че няма нищо срамно :) Много харесвам саундтраковете на първите пет филма от поредицата за Потър. Джон Уилямс е голям композитор. И май изобщо филмите вслучая са ми по-приятни от книгите. Самият замък Хогуортс с околните земи е чудесна гледка.

За Светите земи можеш да си намериш една симпатична книжка: "Кръстоносните походи през погледа на арабите", авторът също е от тях, казва се Амин Маалуф. Лесно се чете, не е адски дебела и ще ти даде и поглед от другата страна. Но... после ще трябва да се справиш и с дебелата "История на ордена на тамплиерите" на Марион Мелвил, за да ги видиш и тях щоза пичове са били :) Други истории на Кръстоносните походи няма да ти предлагам (има няколко адски тлъсти книги на български, повечето от които не са лоши, но искат адски много време), но общо взето смятам, че на "Небесно царство" и "Арн, рицарят-тамплиер" не може да се разчита за нищо.

Коруин, Дискът кърти, вярно си е! Особено Анкх-Морпорк, него вече го споменах. Ама ти се подписваш Коруин бе, човек, а и двамата забравихме Амбър на Зелазни :) Падам си по първите пет парчета от десеттомничето, така наречените Хроники на Коруин. Особено събуждането в болницата, първото му пътуване с Рандъм към Амбър и после пътуването му през разпадащите се Сенки в пета книга са ми любими моменти. Но при Зелазни има и други скрити лимонки...

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
LV-426

Posted Image
Posted Image
Posted Image
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Henneth

Henneth
  • Потребители
  • 58 posts
Ех,Камелот.Бих отишла точно там при Артур и компания.Също и в Шерууд и Нотингам при Робин Худ и Ричард . Добрата стара Англия с всичките и` чудатости.:closedeyes:
Искам да видя и Аляска на Джек Лондон.Заснежената,сурова и дива Аляска на вълци,хора и други зверове.
И Нарния с нейните феи,фавни,кентаври,говорещи животни и магически създания,а също и Калормен със своите сурови жители.
Сега като се замисля бих се радвала и на един полет на стоп до Магратеа.

"Съществувaт толковa пътищa, колкото отделни души "

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Menedhel благодаря за предложените книги, със сигурност ще ги погледна :) А иначе, аз прочетох Арн 1,2 и ми харесаха книгите, но там авторът приковава вниманието към самият герой и неговия живот, има доста малко информация за самите тамплиери :) Е радвам се, че и на теб Хогуортс ти е харесъл :) Но честно казано книгите ги изчетох за седмица и два дни(не ставах от леглото O.o ), а филмите ми трябваха 5 дни(за 1-5 серийте) и ги гледах с мъка :/ Никак не ме грабваха, освен втория който беше горе-доло приятен за гледане :)

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Действително, голям недостатък (всъщност защо недостатък, да кажем просто характерна особеност) на фантастичните светове е, че обикновено на една раса се лепва една човешка черта, на един свят - една земна и т.н.

Амбър и всичките прилежащи сенки затуй са готини, че са разнообразни колкото си искат. Макар че това едва ли ще ми е дестинация номер едно. Не знам кой свят искам да посетя най-много, всъщност.
Харесвам Лондон от края на XIX в., какъвто е във From Hell и The League of Extraordinary Gentlemen, например. Начинът, по който Алън Мур представя града много ми допада.
Готическият Париж също, дам.

И аз имам една гора, дето ми е детска любов, ама не е тази на Милн, а Шварцвалд на Вилхелм Хауф.

Анкх-Морпорк също трябва да се види, задължително, както и Юбервалд.

И Англия на Стивънсън от "Черната стрела", по времето на Войната на розите.

С удоволствие бих наминал и през Nosgoth от Legacy of Kain, през Azeroth от WarCraft III (НЕ от WoW), Персия (от Prince of Persia и не само :) )...

И вселената на Star Wars! Искам сребърен lightsaber като от KOTOR II, това е по-яко и от Грейсуондир! :tooth:

ПП Пеш, LV-426 е класика, ама аз честно казано не бих станал заселник там. :lol:
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
KOTOR II ми звучи като черногорското пристанище и крепост Котор :) Мда, Черна гора бих посетил. Това си е фентъзи царство, спор няма.

Дания на "Беоулф". Такава Дания, разбира се, няма. С настлани с бели плочи пътища, с дворци със златни покриви, със страшни черни тресавища, блестящи плажове и заливчета, гъмжащи от тлъсти гадни водни змии, с плашещи изсъхнали гори и облечени в красиви (1) доспехи хора, говорещи в надути стихове :)

-----
(1) Като казвам "красиви", нямам предвид лъскави брони, а маниакално изработени ризници и елегантни шлемове с разни позлатени украшения по тях.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Аааа, достойнствата на Амбър не мисля, че са точно във вселената. Всъщност мисля, че описанието на различните сенки е слабата страна на Зелазни. Не съществата или Сянката, а самото описание. Така че не мисля, че бих го причислил тук:) Единствено Амбър е добре описан, според мен :)

Edited by Corwin, 03 януари 2010 - 06:25 .

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Forgotten Realms и Dragonlance. Понякога ми се иска да видя световете от ролевите игри наистина и да приключенствам из тях. А също и тези от книгите-игри в добрите стари времена.
World of Darkness, макар и да е малко...опасно. Тъмнината привлича подмамващо.
Шантавият Свят на нивата на Фармър - със сигурност. Една обиколка с летящия дворец на някой Повелител би оставила незабравим спомен за цял живот!
Rogue's Gallery

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Малко са творците на светове, които могат да се мерят с Толкин по сила и убедителност на въображението. За мен на първо място сред тях е може би Лъвкрафт.
И отделно - "Нощната земя" на Ходжсън.
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Да, Лъвкрафт е голям. Пуснах първия постинг от темата и в блога си и един приятел също веднага се сети за Лъвкрафт.

Да си призная, кралствата Аден и Рун от играта Lineage също ми допадат. Красота, мама му стара, пък и всичко там си има собствена история, в която можеш да се включиш като участваш в куестове. Особено любим ми беше станал куестът за сдобиване с драконче. По едно време (ето така си проваля човек бъдещето) го правех по няколко пъти дневно, за да докарам парици на клана. Търчах с героя си по скали и по орляци да търся разни нужни неща, да взема драконче и да го продам като домашно животно на пазара в някой по-голям град. И после пак :) Беше си малък бизнес направо. И доста доходен в рамките на играта.

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts

Една обиколка с летящия дворец на някой Повелител би оставила незабравим спомен за цял живот!

сигурно не си имал това предвид, но ме подсети - ако трябва да спомена любим измислен свят, може би ще бъде "пост-апокалиптичната" :rolleyes: Земя от романа на Джон Броснан "Небесните господари". Може би защото го прочетох за пръв път когато бях доста малък и затова ми е направил толкова силно впечатление, но направо съм влюбен в онази опустошена Земя - от тогава съм и голям фен на всякакви пост-апокалиптични филми и книги...

Edited by Quáco, 04 януари 2010 - 08:52 .

Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts

Аааа, достойнствата на Амбър не мисля, че са точно във вселената. Всъщност мисля, че описанието на различните сенки е слабата страна на Зелазни. Не съществата или Сянката, а самото описание. Така че не мисля, че бих го причислил тук:) Единствено Амбър е добре описан, според мен :)

Говорех за самата концепция, че се различава от това, за което Манол говореше, а именно, че световете на повечето автори не са кой знае колко разнообразни в наистина световен мащаб. Пък и самата им идея често не им позволява да бъдат. Докато идеята на сенките в Хрониките, независимо как са описани самите те, дава свободата за голямо разнообразие. :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Всъщност амбъритите просто сърфират. За тях Вселената е нет с триизмерен интерфейс :)

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Едва ли някой е чел тази книга, но твърдо знам, че тя ме създаде такъв,какъвто съм днес. Става дума за "Пленникът на Марс" - много стара френска фантастика от Гюстав Льоруж. Изчетох я когато бях на 6 години и така ми разпали въображението, че вече никога не се възстанових. А имаше с какво - тайнствени изоставени кули-градове сред морето с дълбоки подземия под тях, невидими летящи вампири с пипала, които можеха да бъдат видени само когато човек си сложи един опалов шлем,летящи миниатюрни растения, които се събират на облаци и задушават нещастните си жертви, огромен мозък с планина вместо череп и електрическо захранване, което героят приспособи, за да подава светлинни сигнали до Земята...
Ех...

Edited by Narvi, 05 януари 2010 - 01:18 .

Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
"Пленникът" има и продължение, наречено "Войната на вампирите". =)
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Страйд, ти току-що доказа старата ми хипотеза - че не си човек, а екип от библиотекари :) Всъщност "Страйдър" е съкращение на "Стари Тайнствени Ритуалисти от Абоба, Йена, Диарбекир, Ълстър и Ротердам" :D

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
:tooth: :tooth:

Не, Маноле, просто по една случайност миналата година си купих двете книжки на английски, обединени в едно издание под заглавието "Вампирите от Марс". Стигнах до Льоруж благодарение на Луис, честно казано.
защото моят гарван е зелен

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users