Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Любимите измислени светове

• Please log in to reply
42 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ma non ti credo, Federico :D

И аз така. Книга книгата отваря. Нямаше и да съм чувал за Теяр дьо Шарден (а днес доста го харесвам), нито пък щях да съм чел Кийтс (когото много ценя), ако не беше "Хиперион" на Симънс. И като стана дума за "Хиперион", това също е една от отличните фантастични поредици. Може би там опитът да се опише не страна, а свят, даже цяла поредица светове, при това всеки от тях с относително вътрешно разнообразие, беше успешен.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
Хм...

Интересна тема, поздравления :)

Определено искам да живея в света на (Толкин :)), Урсула ле Гуин и по-точно от цикъла Землемория земите, Амбър :), светът на Приказка без Край и Момо, светът на Туве Янсон, световете на Станислав Лем, светът от филма на K Pax, анимето Приказки от Землемория и предполагам още доста, но в момента не мога да се сетя.
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1058 posts

Една обиколка с летящия дворец на някой Повелител би оставила незабравим спомен за цял живот!

сигурно не си имал това предвид, но ме подсети

Хахахаха, да, и аз точно така реагирах - отидох специално да проверя дали не съм забравил името на книгата, понеже звучи толкова подобно... :)

Абе, говеда, забравихме Дюн вселената...! Федайкини, в атакааааааааааааа!

Edited by Corwin, 05 януари 2010 - 11:26 .

'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Вонамарак

Вонамарак

Unprincipled narcissist

• Потребители
  • 191 posts
Маджипур определено е на едно от челните места и при мен. Страхотен размах, едновременно в мащаба и в детайлите, от страна на Силвърбърг. Освен внушава настроение за свят, в който всяко пътуване и трудност се превръщат в приключение и почти притча. Поне на мен така ми действа :)

Амбър е уникален със своето разнообразие - при него същото това разнообразие е и единствената му слабост. Мултивселена в която можеш да имаш всичко - някак убива романтиката, ако нямаш направляващ разказвач да ти съчинява криминалето. Проблемът при живеене в света между Амбър и Хаос обаче за мен е друг - не струва, ако нямаш кръв на (поне) една от фамилиите.

Същото за Дюн - яко, ама аз не се виждам там. Ако не си Бог Император (а мястото е заето ;)), геройството ти не струва пукната пара. Ще си направят нов като теб в епруветка. Дори да разглеждаме първата книга отделно от серията, което е интересно упражнение, пак е почти така. Събитията там са развръзка на вселенски конфликт, в по-голямата си степен предопределен от десетки животи, начертана игра. Но ако ще си избираме освен в кой свят и какво да сме, Дюн също си струва. В тоя случай аз примерно бих бил и kindred или fallen в стария Свят на мрака. Или дори Мрачен властелин от Рейвънлофт.

Или магьосник в стара Aнглия... :P

Edited by Вонамарак, 06 януари 2010 - 09:19 .

I'll be your imagination,
Tear apart what you believe,
Make a mess of your conviction,
Take away my pride and leave.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
На Дюн има само едно нещо, което бих искал да бъда - пясъчен ездач :) Не сме забравили "Дюн", още в началото на темата сме споменали книгата.

Вонамарк, аз съм във възторг :) Споделена книга - двоен кеф. Радвам се, че се намира още един фен на "Валънтайн" и Маджипур. Но наистина предпочитам да си остана при първите книги от поредиците. И с "Дюн", и с маджипурските томове е така. Общо взето, това са самостоятелни произведения. Всичко после е доизгребване на загорялкото от дъното на тенджерката :)

Габи, вярно бе! Забравих Землемория и световете на Ийон Тихи и конструктора Трурл. А Ле Гуин и Лем просто къртят. Като станадума за Ле Гуин, навремето страшно ми хареса описанието на зимния преход в "Лявата ръка на мрака". Невероятни страници. Колкото до Землемория, човек трябва малко да си я доизмисля. Авторката не се е престарала с описанията, но Архипелагът наистина е доста убедителен. Благодаря за подсещането.

А фенове на "Приказка без край" на михаел Енде има ли? Там пейзажите и народите бяха много привлекателни.

Narvi

Narvi

Хуздул-хумлук (приятел на джуджарите)

• Потребители
  • 399 posts
Много приятен е и светът на Пфафрд и Сивия Мишелов, описан от Фриц Лейбър.
Особено онзи град, където процъфтяваше бизнесът с религии.:D
Аз, Нарви, ги сътворих. Келебримбор от Зелеников край изписа тия знаци.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
От поредицата за Фафърд и Мишелова съм чел само разказа от "Меч и магия", една малка стара антологийка. Пак там беше поместен и първият превод на "Зрънце истина", любимия ми разказ от Сапковски, както и един чудесен разказ от не помня кой автор: "Наследството на гнилото блато". Прекрасно малко томче, къде ли съм го забутал...

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Така като сте заговорили всички за книги ме е срам да споделя моят най-любим измислен свят. :blush: Най си обичам вселената на Heroes 4. Не три, а четири, защото в него всички раси са еднакво пленителни и разпалващи въображението (това да не се превръща във вечната караница коя версия е по-добра :P). Различните умения и комбинацийките, които човек може да си прави са много плодотворни за различни по характер герои, които можеш да си измисляш не само докато играеш, но и докато дремеш на работа. Къщички, дворци, храмове, нямам никакъв проблем да си представя как ги посещавам. В самата игра са придружени с описания, които помагат да видиш света като нещо повече от пешка, която местиш по схематична карта. Например как варварин влиза в храм на Природата и подритва подскачащо зайче, защото изобщо не разбира смисълът на подобно място. И всичките тези същества! :dance: Почнах да играя преди 7 години (оф, кога станаха) и от тогава от време на време завъртам по някоя карта, въпреки че никога не станах особено добра.

Ъм, понякога си представям приятелите ми (включително и най-вече потребитли на форума :P) от кои раси биха били.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Права си! Как не се сетих за света на любимата си игра :facepalm4:
Имам предвид целият свят на Might and Magic, от Хироусите и ролевата поредица.
А пък как ми се доигра само..
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Е, ако е за игрите, то май тук някъде и аз се обадих за Lineage. то е ясно, че има измислени страни и светове от игри, които са си красиви и убедителни. Ся, за Heroes IV конкретно няма да се обаждам :) Падам си по полузабравената Age of Wonders II, където също имаше красоти, разнообразие и хитри хрумки. Тамошният свят с красивата природа и боговете-магьосници ми е много симпатичен. И на мен ми се доигра :D

Char

Char

Charyou tree

• Потребители
  • 82 posts
Тази тема ме натъжи...сигурна съм, че ще изпусна нещо. Както и да е.

Discworld, определено: колко часа изгубих в опити( напразни!) да нарисувам Великата А`Туин. (и Смърт. беше жалко.)

Някой спомена и Туве Янсон ; не се виждам сред муминтролите, но от малка обичам света им и беше приказно да го преживея.

Колкото до"Замъкът на Валънтайн" - книгата, която свързвам със детството си и която с удоволствие препрочитах ; не знам какво съм си представяла по- живо от фойерверките с образите на Краля и Кралицата, празненствата, метаморфите, пътуването из Маджипур. Обичам я.

Средният свят. От"Тъмната кула" на Кинг. Не знам как да го изразя така, че да не звучи клиширано..този свят просто е моят свят. Заобичах всичко в него- обичаите, поговорките, легендите, пустините, Порталите, диалекта на хората от Кала, ка, Кулата. Глупаво е да изброявам, всъщност. Кинг просто създаде магия и ме остави с чувството, че е била създадена специално за мене.

Нататък. Землемория, за която винаги съм имала уникално красива и зелена представа. Най-вече бих искала да видя Гонт и Роук; разходка из Лабиринта бих отказала.

Дюн, естествено. Доста напрегнат свят, но това не липсва и в Тъмната кула ; дори ме очаровва донякъде. Може би обичаите и отношенията между Свободните ме привличат най-много в Аракис.

Блокирах, ще трябва да допълвам по- късно. ;p

Edited by Char, 08 януари 2010 - 11:39 .

What I am to you is not what you mean to me.
You gave me miles
and miles of mountains
and I `ll ask for the sea.

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
Любими алтернативни светове, еееееех:

Анкх - Морпорк, разбира се. Коментарът е излишен, мисля си. Едва ли има фен на фентъзи литературата, който да не иска поне за малко да попадне там. Аз обаче като че ли искам да съм само наблюдател, не съм сигурен, че бих се справил като пълнокръвен обитател на този свят.

Вестерос. Как би ми се искало за малко поне да дежуря на Вала, да се бия срещу Ланистърите под флага с Вълчището, да ям сочни плодове под жаркото слънце в двора на Мартел или да се разходя из Браавос и другите свободни градове.....Posted Image

Естествено не искам да пропусна наскоро възродилата се детска мечта да имам една мъничка къщичка, точно до Вила Вилекула и къщата на Томи и Аника.

Размечтах се много, време е да се върна към снежната реалност зад прозореца.... Като се замисля малко напомня на Зимен хребет......Posted Image

Edited by europefan, 01 февруари 2010 - 02:02 .

Winter is coming

Caspian

Caspian

Присъда: Пластмасова Глава

• Потребители
  • 133 posts
Фантазия от "Приказка без Край". Просто..... няма как да не я видиш по уникален начин, докато в много други книги по-скоро ти налагат какво да мислиш и да си представяш.
И, разбира се, Нарния (без ония четиримата идиоти, които не мога да дишам....)

Why not?

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
На първо място разбира се е Средната земя :rolleyes: , Землемория, магическият свят на Хари Потър и естествено Хогуъртс, градът Камор ("Лъжите на Локи Ламора на Скот Линч), светът на Патрулите на Лукяненко, светът на Диска на Тери Пратчет. Ако се сетя за още ще пиша пак :)
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Тази тема ме натъжи...сигурна съм, че ще изпусна нещо. Както и да е.

Колкото до"Замъкът на Валънтайн" - книгата, която свързвам със детството си и която с удоволствие препрочитах ; не знам какво съм си представяла по- живо от фойерверките с образите на Краля и Кралицата, празненствата, метаморфите, пътуването из Маджипур. Обичам я.

Нататък. Землемория, за която винаги съм имала уникално красива и зелена представа. Най-вече бих искала да видя Гонт и Роук; разходка из Лабиринта бих отказала.

Блокирах, ще трябва да допълвам по- късно. ;p

То не е и нужно да се изброи цялата въображаема география :) Просто е приятно човек да си припомни едно-друго от любимите места. Да се четат фантастика и фентъзи е някакъв вид туризъм. Тази тема е нещо като албума с картичките: "Амиии това съм аз, сниман пред Кулата на Ектелион с едни много мили роханци"... Но Землемория и Маджипур наистина са предпочитани дестинации :)

Любими алтернативни светове, еееееех:

Анкх - Морпорк, разбира се. Коментарът е излишен, мисля си. Едва ли има фен на фентъзи литературата, който да не иска поне за малко да попадне там. Аз обаче като че ли искам да съм само наблюдател, не съм сигурен, че бих се справил като пълнокръвен обитател на този свят.

Няма втори такъв град :) Лондон и Париж бледнеят пред калта, готиката и миризмите му.

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1058 posts

Няма втори такъв град :) Лондон и Париж бледнеят пред калта, готиката и миризмите му.

Представяте ли си да ходите по същите улици, по които са стъпвали нозете на Коен(тежко, с бастунче) и на Ринсуинд(на бегом), да си купите наденичка в хлебче от ССПГ Диблър(гарантирано 100% продукти от прасе), да гледате как някакви хора се катерят по стените с помощта на ножове, да ви блъсне трол, и капитан Керът да ви намери на вторият час, за да се запознае с вас, Mr. Slant да ми изнася лекция за Анкх-Морпоркското право... иии, може би искам да се запозная с Ангуа, но не съм сигурен :)
Абе, май искам да съм Двуцветко в следващият си живот - I :love: AM!
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

europefan

europefan
  • Потребители
  • 115 posts
Нещо се позамислих дали мога да сложа тук и светове от видео и компютърни игри и си казах : "Ей, ама ти не играеш игри....." и все пак..... Та много любим ми е светът на FIFA - сериите.... Posted Image А сериозно (не че предното не беше, де!) много ми допада Анкариа от "Sacred", определено е завлдяващ (особено пустинята и ледения север(ех, този Зимен хребет)). Като бях по- малък адски много обичах предназначеното за SEGA творение "The Punisher" и атмосферата, в която те потапя (компютърната версия е ужас).

И все пак да се върна към книгите и един свят, който пропуснах в предния си пост - "Тайнствата на стената" от Робърт Силвърбърг. Не мога да кажа, че ми е любим измислен свят, но има страхотно въздействие върху мен.

Ами, това е за сега.

Winter is coming

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Ако съм писъл преди тук, сега искам да добавя светът на Наследството! Незнам дали скоро ще се оттърся, особено от влиянието на последната книга! Интересно, че чак сега като я прочетох, се замислих доста по сериозно в/у всичко което прочетох в нея :)

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
тъй като, аз съм от онзи тип хора ,за които яденето не е само ядене а един ритуал продължаващ часове и само 3 яденета на ден не ми стигат ,мисля че вече се досещате ,но аз да си кажа искам ама много искам да живея в Графството ..
"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

Ammit

Ammit

Fallen Noldo

• Потребители
  • 216 posts
Мултивселената, каквато е из ДнД, и нейното кръстовище, Сиджил, Клетката. Мисля, че открих ключа и дорде видя сянката Й, ви предупреждавам- мостовете и мисълта за остриетата в Нейната корона НЕ са добра комбинация...
But do you know that the Eldar say of Men that they look at no thing for itself? That if they study it, it is to discover something else; that if they love it, it is only because it reminds them of some other dearer thing?

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users