Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Песен за огън и лед

• Please log in to reply
111 replies to this topic

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts
Така,ето я и темата,която се каня да пусна от доста дълго време."Песен за огън и лед" е поредица,която мен лично много ме впечатли и съм сигурна,че има и други хора,които са я харесали.Затова,изкажете мнение.Също така се питах дали някой има информация за 5-тата книга?Кога ще излиза?Понеже разпитах много в книжарниците,но никъде не могат да ми кажат нещо повече(може би,защото съм от малък град,където хората рядко купуват книги,затова и в книжарниците,не им се занимава на хората с допълнителни проучвания).Е,това е.
I said I need you, does that make me wrong?
Am I a weak man, are you feeling strong?
My heart was blackened, it's bloody red
A hole in my heart, a hole in my head?

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Понеже вече съм писал по-обстойно за "Песен за огън и лед" по други форуми, както и в стария БГТФ, сега ме мързи да се повтарям и ще съм кратък.
Това е една поредица, която изключително много ми харесва, най-вече защото е написана по-скоро като исторически роман, отколкото като фентъзи. Образите на героите са много добре разработени, вярвам че всеки би се асоциирал с някого (а доста вероятно и с повече от един) от тях (доколкото знам Джон Сняг е всеобщият, включително и моят любимец :Р ). Освен това действието се развива изключително реалистично, героите умират както си му е редът, независимо дали са добри или лоши и ги няма нечовешките подвизи на групичка герои, характерни за рпг-подобните фентъзита. Въобще, страхотни книги!

За петата нямам някаква информация. Всъщност, аз още не съм чел четвъртата, защото чакам да събера пари и да си купя предните три (тези, които четох бяха на мои приятели, а вече съм позабравил доста неща) и да прочета и четирите наведнъж.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Nerdanel

Nerdanel

Runic Kabbalist

• Потребители
  • 28 posts
http://georgerrmarti.../if-update.html
Относно петата книга мисля, че това би могло да свърши работа :)

Това е една от моите любими фентъзи поредици. Харесва ми начина по който са изградени героите, също така, че няма никой от тях не е идеализиран. Всеки от тях си има чисто човешки недостатъци разбира се и предимства.
С нетърпение чакам петата книга, въпреки, че от героите, които са ми любимци там ще има само за Тирион (освен ако Мартин не поднесе някоя приятна изненада)
I will bring them keys to eternity, on this ladder they all will come back to me
When they rise up, soon they will fall again like the angels, waiting for a descent

Цък

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts
Първите три ги изчетох на един дъх, много ми харесват тези книжки, грабващи са. Ама много секс, много чудо, бе да му се не види. :( фентъзито винаги съм го свързвала с нещо... някак по- възвишено, по- чисто... ама това си е мой проблем. ^^
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Ама много секс, много чудо, бе да му се не види. :(

Че какво лошо? :passifier[1]: :P Огънят така или иначе е стихия, символ е на страстта и т.н.. :rolleyes:

фентъзито винаги съм го свързвала с нещо... някак по- възвишено, по- чисто... ама това си е мой проблем. ^^

И аз бях така, но в един момент осъзнах, че възвишеността не се крие там, където я търся. :yes:

P.S. Книгите не съм ги чел, btw, некомпетентен съм относно тях. :р
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Lomelind

Lomelind

Final Fantasy

• Потребители
  • 18 posts
Незнам защо,но но мен книгите му ми напомнят сапунена опера от тези по Евроком.Джон Сняг определено е и мой любимец,но след един прочит не бих седнала пак да чета Мартин отново
Forgotten Path

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts
Бтв кат' стана дума за любимци, на мен Джон Сняг не ми е фаворит.Posted ImageБран ми е любимец. Харесвах Нед, ма взеха че го обезглавиха точно когато наистина започна да ме кефи. Аря също е интересен персонаж. И ми е интересно едно нещо: абе, Мартин аджеба има ли сестра и какво мисли тя за книгите му?! :blink:
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Мартин има две сестри даже :) Не знам какво мислят за книгите му, но не вярвам да възразяват срещу твърде много секс. Мен лично това не ме притеснява по абсолютно никакъв начин, все пак романите на Джордж Мартин се определят и като historical fiction, а сексът си е част от живота. И също така не си противоречи с представите ми за възвишеност. Всъщност, като стана дума за възвишеност, книгите на Мартин ги определят и като high fantasy.

Interviewer: Some critics have described your work as “high” fantasy. What does that mean to you?

GM: Well, it’s Tolkien-esque fantasy. I mean, you can slice the onion as many slices as you want, but some critics, for their convenience more than anything else, divided the broad area of fantasy into sub-genres, like “urban” fantasy or “dark” fantasy.

А ето какво мисли Мартин и конкретно по въпроса за секса:

Interviewer: Marrying the two sisters brings up an interesting point. There are some that label your work as “dirty” because there is incest and graphic sexual scenes. Are you faced with people saying, "I really like the work, but sometimes there’s just too much sex?"

GM: I get those letters sure. Not a lot of them, but . . .

Interviewer: Well, historically, it’s part of life.

GM: Sure. Well, you can’t marry your sister anymore, but I’m sure there are people who still sleep with them. (Laughs) There are a million books out there, which is my reaction when I get one of these letters. You don’t happen to like a lot of sex in your fantasy, then there are 37 other authors you could read who don’t have sex in their fantasy. Have fun. It’s an important part of human life and necessary for any kind of realistic portrayal. That’s my audience. It’s a sad commentary on American morals that the sex is the thing that people object to. I find that sad, but it is true. I can describe an axe entering a person’s skull and no one objects, but if I describe a penis entering a vagina, there’s an outcry.

[Off-topic]
Между другото, има една готина фентъзи трилогия Vows and Honor на писателката Mercedes Lackey. Действието се във вселената Valdemar. Това е най-популярната от измислените вселени на авторката и повечето от книгите й са част от тази вселена. Доколкото знам книгите ги няма на български, на мен случайно ми попадна първата книга от Vows and Honor, която се казва The Oathbound. Главните героини са две жени и докато четях първите страници се уплаших да не съм попаднал на някакво феминистко фентъзи. Оказа се обаче, че съвсем не е така. Всъщност в книгата имаше доста секс, даже главните героини го.. хм, отнесоха по едно време. В крайна сметка останах приятно изненадан, особено предвид, че авторката е жена. Като се поразрових открих, че и в останалите книги не липсва секс, а освен жени, имало и хомосексуални главни герои. Интересното е, че в wikipedia пише, че за повечето от историите, които разказва е почерпила от собствения си опит :Р

Та мисълта ми е, че сексът и фентъзито често вървят заедно, дори и при жените писателки (а пък за фентъзи арта да не говорим :) ).
[/off-topic]

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
"Песен за огън и лед" беше трилогията, която прочетох с толкова стръв и противоречиви чувства, че ми остана забита в главата. Не си спомням друга книга, в която така силно да съм искал да сритам автора по задника и така силно да съм искал да прочета следващата страница. Той просто си играе с читателя и с неговото чувство на сигурност, когато чете за "главни действащи лица".

Още в началото, след като отдели няколко страници, за да описва произхода, вълненията на онзи млад лорд от Стражата, облеклото му, наметката му, от каква хермелинова кожа му били ръкавиците, коня му, спътниците му, задачата му и го "уби" за няма и три изречения, вече знаех, че ще изчета с интерес цялата поредица. Много характерен подход, някак циничен, суров, първичен. И сексът е един такъв, и сцените са едни такива, и развитието, и съдбите - все едно ти на кого симпатизираш или мразиш, действието се развива напук на теб:)

Книга, в която за 10 минути четене може да ти преобърне изградените представи за правилно, положителен герой, добра развръзка... Цинична е думата, която ми идва на ум. Просто ти се иска да имаш една вуду кукла на Мартин на леглото до теб и да го боцкаш всеки път, когато той си играе с вълненията на читателя :tooth[1]:

Четвъртата книга купих с големи очаквания, но не беше това, което открих в първите три. Нещо като Матрицата - всичко можеше да бъде казано в първите три книги (в първия филм, респ.). Продълженията просто не ме развълнуваха, въпреки очакванията и към едното, и към другото. Ще изчета и петата книга, но не съм сигурен, че ще отмахне странният привкус от четвъртата.

А за жените писателки - веднага се сещам за "Придворният убиец"! Само жена ме е разплаквала в края на книгата си :passifier[1]: , май само жените-писателки знаят как да дръннат на онази струна, че да ти извадят сърцето през очите :tooth[1]:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Единственото фентъзи, което да не копира по някакъв начин Толкин. Изключителен, вълнуващ свят. Очаквам с нетърпение драконите, и ако си имам изобщо любим герой напоследък, то той е Тирион.

Но! С това съм съгласна напълно:

Четвъртата книга купих с големи очаквания, но не беше това, което открих в първите три.
Ще изчета и петата книга, но не съм сигурен, че ще отмахне странният привкус от четвъртата.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Да, Тирион е пич. Между другото, самият Мартин казва, че именно това е любимият му герой или поне за него пишел най-лесно. :)

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Ъъъ, КАКВО??

Явно сметнала, че DragonSlayer е изказал мислите ми в тази тема ( и в други ме е дразнил - няма просто какво да кажа след него, примерно - посочва едно към едно какво именно ме вбесява във филма :) ), та не съм обърнала внимание на коментара му за жените-писателки.

Дори не мога да си спомня за значими (според мен) творения на жени. ЛеГуин ли? Освен ако почнеш да четеш Землемория отзад напред, по този начин се възбуди интересът ми, та реших, че си струва да прочета и първата част. Да, ама не.

И скоро ми попадна.. някаква - Зимър Брадли (четох го в нета и въобще не обърнах внимание, че Марион е женско име - мислех, че е творение на тинейджър с върл хормонален проблем). Еми.. боза. Аз съм в напреднал стадий на фентъзи патология, демек - мога да изчета всичко, но това не значи, че съм и малоумна.

Мда. Но щом казвате - нямам нищо против да се запозная с тази Мерцедес, и с "Придворният убиец".

Да, имах предвид фентъзи авторки. И съвсем забравих (явно не трябваше да се хваля, че не съм малоумна :D ), че тръгнах да пиша вчера и за Мартин.

Та, и в моята глава е пълно с розова мъглица, и ми идваше отначало доста хард наситената с кръв и секс Песен за огън и лед. Но той пише така "реално", че не оставаш с впечатление за самоцелно вмъкване на секси мацки в кожени униформи, примерно :D (в каквото подозирам доста фентъзи-автори).

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Тя Mercedes е просто приятна, не е нищо кой знае какво, но то това по принцип важи за повечето фентъзи романи, независимо дали са писани от мъже или жени. Но пък е доста различна от Урсула ЛеГуин, така че може пък да ти хареса, кой знае :Р

Btw, като стана дума за ЛеГуин, няма как да не спомена, че тя ми е една от любимите писатели по принцип. А специално "Землемория" не прилича много-много на стандартен фентъзи роман (или поне аз въобще не я възприемам като такъв), та може затова да не ти е харесала кой знае колко.

ПП Като казваш, че не се сещаш за значими за теб произведения, писани от жени, имаш предвид само фентъзи произведения, нали?

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Ъъъ, КАКВО??

Явно сметнала, че DragonSlayer е изказал мислите ми в тази тема ( и в други ме е дразнил - няма просто какво да кажа след него, примерно - посочва едно към едно какво именно ме вбесява във филма :) ), та не съм обърнала внимание на коментара му за жените-писателки.

Предлагам да излизаме с единно становище, което да обнародваме в съответната тема. Общ акаунт е другото възможно решение:)

Дори не мога да си спомня за значими (според мен) творения на жени. ЛеГуин ли? Освен ако почнеш да четеш Землемория отзад напред, по този начин се възбуди интересът ми, та реших, че си струва да прочета и първата част. Да, ама не.

Сега, като си прегледах последния абзац, наистина ми звучи доста обобщително мнението ми за жените писателки по принцип. Всъщност, не съм имал буквално всички писателки предвид, защото фентъзи такива познавам много малко, а като се замисля, май са точно ЛеГуин със "Землемория" и Робин Хоб с "Придворният убиец". Другите може да са били още по-добре прикрити:)

За Землемория се чудя какво да кажа, защото за нея по принцип съм чувал или добро, или нищо:) Тази книга просто мина покрай мен. Запомних я точно с това, че мнението ми за нея коренно се различава от преобладаващото. Изчетох я до край с някакво усещане, че са ми дали грешна книга. Нe видях запленяващо story, просто книгата ми се стори като някакъв очерк. Едно такова действие, в което има движение, но няма развитие. Нито успях да съпреживявам с персонажите, нито дори да се трогна от съдбите им или разгневя на делата им. Това е изцяло мое субективно мнение и единствено говори за моята реакция към книгата, не за качествата на книгата по принцип:).

Робин Хоб е друга бира:) Факт е, че до средата на книгата аз си мислех, че тя е той, докато просто начина и на писане не ме накара да прочета повече за автора (не си спомням, май просто прочетох предговора и там си пишеше, че това е псевдоним:). Да оставим настрани интригуващият свят, който е изградила; той е по-скоро подходящ фон, в който да оживи персонажите си. С риск да изглеждам глупаво, но на края на книгата редях два реда сълзи, два реда сополи :passifier[1]: :tooth[1]: макар че самият край има какво да се коментира, ако не съдържаше спойлери, затова ще го пропусна.

Приликите и разликите м/у Мартин и Хоб за мен са, че Мартин влага някакъв трагизъм в персонажите си, който е следствие на сюжетната линия, някак обусловен от действието. Все едно писателят ти казва: "Няма значение кой си и какъв си, животът не е розова приказка, а моята - още по-малко :tooth[1]: При Хоб това не е толкова безнадеждно цинично, по-скоро трагизмът идва от дълбочината и многообразието в човешките взаимоотношения. Действието е само катализатор.......................................... Да се гръмна у философа и аз :ninja: :rolleyes: :unsure: С две думи - горещо препоръчвам и мъжки ще посрещна всички критики от недоволните:)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
[off-topic]

За Землемория се чудя какво да кажа, защото за нея по принцип съм чувал или добро, или нищо

Аз за "Землемория" съм чувал съм чувал и добро и лошо, но това е нормално, все пак хората са различни. Би било притеснително ако имаше произведение на изкуството, което всички да възприемат по един и същи начин :) Anyway, тръгнах да пиша този пост просто за да отбележа, че ми стана интересно как си се изразил за действието в "Землемория":

Едно такова действие, в което има движение, но няма развитие.

Защото аз бих го определил по точно обратния начин - действие, в което няма движение, но има развитие :)

Тук не искам да започвам разни дискусии, просто не можах да не вметна това :P

[/off-topic]

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Факт, абсолютно съм зарибена за Робин Хоб (да, бе, даже съм я, т.е. - го - чувала :) ), и дори я видях в "свободния Борислав". Смятам безпощадно да постна коментар после (къде са ми смайлитата??!)

Ще си позволя малко off по повод сайта на Борислав - отскоро започнах да чета в нета (и ми писна да си купувам раздадени Властелински копия!), та искрено съм възхитена, че някой ми дава възможност да прочета и преценя дали си струва покупката на нещо (нещата, които си заслужават, искаш да си ги четеш и в леглото, нал тъй :) ) И представете си, в знак на благодарност, даже ще се науча да сканирам и аз.

Може би тр да си отворя тема: Одобрявате ли свободното разпространие на Толкин (да речем :) ) в нета?

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
малко да се върнем към темата и да позагрбим ОФФтопиците. :closedeyes:

Вече съм съвсем накрая на "Пир за врани". Чакам следващата "Танц с дракони". Щеше ми се да ги изчета една след друга всичките, ама... не ми се чакаше. Реших да почна мааалко, само началото... да ама не стана съвсем така. Свърших я, после и втората... и така :rolleyes: Увличат тия книги, няма как да се отрече. Съвсем неусетно ги изчетох, ама то обикновено така става когато нещо ми е интересно. Хареса ми как историята се разкрива през гледните точки на различните персонажи (POV ли се казваше това на английски?), едновременно с това се показват и техните качества и недостатъци. И наистина - бих се съгласил много реално пише човека. И в детайли. Чак дразнещо реални детайли понякога. Леко дразнещо и как "трепе" главни герой наред - тъкмо стане симпатичен някой - айдеее, под ножа! За нула време "изби" трима крале... ми то това нечовешко, бе!

А иначе наистина лорд Сняг е любимец на мнозина. Аз лично си променях симпатиите в процеса на четене, а и в процеса на изграждане на образите. Най-напред - Едард Старк, после Тирион, който по едно време взе да ме дразни... след това Джон Сняг, Ренли... абе много. Май в крайна сметка си оставам за Едард Старк и Давос Държеливия (много ме радва тоя превод на Seaworth :thumb: )

Morwen

Morwen

Eledwen

• Потребители
  • 15 posts
Няма да е лошо да излиза по-скоро следващата книга...
Относно секса - спомням си, че първата сцена, която ми направи впечатление, беше онази с Церсей и Джайм в кулата... А след онази с Дани и Дрого вече нищо не ме стряскаше... Вече мисля обаче, че е съвсем нормално да има и такива моменти, защото това е действителността, и въпреки че всичко се развива в един измислен свят, някак си тези мигове му придават реални очертания... В Мъглите на Авалон, която чета сега, има също такива сцени, макар и не толкова подробни (включително и кръвосмешение), а книгата си е съвсем хубава. Което добавям и като пример, че жените-писателки имат значими творения.

Към Песен за огън и лед - много харесвах Нед Старк, но след като Мартин реши да му отреже главата, се отказах да симпатизирам на някого прекалено много. Въпреки това Джон ми е симпатичен, въпреки че частта с Игрит малко ми развали мнението за него. Много харесвам и Бран, и Дани. Но любимата ми героиня ми е определено Лиана Старк. Има един много хубав сайт - http://towerofthehand.com/ - където са изброени много теории, например, че Лиана и Регар са родители на Джон. Както и други предположения... това е за Джон
...j'ai perdu ma couronne... à l'aube...

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Любима поредица. Но някак става така, че всички герои които ме кефят, или умират, или към началото на книгите са вече умрели. :huh: В първата книга любим герой ми беше Едард - онова ********* Джофри го обезглави. Регар и Лиана са ми от най-любимите литературни герои изобщо, на много места се пиша Liana Stark или Lyanna Stark, и винаги съм подкрепяла теорията че са родители на Джон(Морвен, май сме на едно мнение с теб ;) ). По едно време Роб Старк взе да ми става любимец... и го убиха. Преди това за мъничко бях почнала да се кефя на Ренли... и, хм, да. Сред другите ми любимци са Джайм Ланистър(неумрял, но за сметка на това оскатен) и Лорас Тирел(умиращ в момента). А, да, забравих да спомена Оберин Мартел, Червената усойница - култов персонаж, адски много ме изкефи когато се появи... и онзи ********** ******** Грегър Клегейн, may he burn in hell for a million years, уби и него <_< Единствените ми живи и невредими любимци са Денерис и Джон, но почвам да се тревожа за тях, предвид съдбата на останалите...

Що се отнася до секс сцените, хич не ми пречат. Придават колорит на книгите. Повече ми пречи навика на Мартин да провежда геноцид върху героите си... <_<

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Естествено, че е нормлано да има такива сцени в една книга която претендира да може да усетиш дори миризмата на тора по улиците.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users