Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкова ли е фатално, ако не се чете?

• Please log in to reply
231 replies to this topic

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
срещала съм крайни мнения,според които нечетящите били боклуци,бездуховни и т.н.дали трябва задължително да се окайват хора,които не четат?не може ли да се живее стойностно и без четене?не го разбирайте масово,искам да кажа,че има много добри исвестни хора,които не четат.трябва ли тяхното съществуване да се заклеймява?наистина не е много хубаво от позицията си на духовен аристократ прекалено да презираш другите,които не отварят книга.или тези,които малко четат,а ти осъмваш с книга в ръка.просто звучи мизантропско.не може ли просто да се приеме,че не всички се занимават еднакво с четенетотова е наистина така?ами да си представим,че внечетящите понякога са толкова отрудени,че трябва да се борят първо за оцеляването си.трябва ли да ги упрекнем,че тогава не са имали време да четат?

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Всяка крайност убива идеята, на която служи. Четенето играе огромна роля при изграждането на моралните устои на една личност. (Изобщо не си говорим за обща култура, индиректен житейски опит и т.н.) Хората, съзнателно или не, се стремят да приличат на тези, които харесват и обичат. Именно затова е важен досегът с възможно най-широк кръг положителни герои от ранна възраст. (И затова бабите ви са ви чели приказки навремето.) Имам още да казвам, ама по-натам :)
May as well go fishing.

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Може да повторя малко Явор, но бих искала да пусна и моите две стотинки. Почти фатално е. Човек изгражда ценностите си от света, който го заобикаля, и колкото повече си разширява мирогледа, толкова по-добър човек става, а четенето е най-лесния начин това да стане. Погледнете света, който ни заобикаля. Колко идеалисти познавате? Колко герои? Колко учени с IQ над 160? До колко вида култури имате досег? Честно казано, ако разчитаме само на това, което виждаме всеки ден, няма да научим почти нищо. Широкия мироглед изгражда толерантност, защото колкто повече научаваш, толкова повече се убеждаваш колко разнообразен е света, колко различни гледни точки има и че не само твоята заслужава съществуване. Освен това се научаваш да мислиш, а не просто да попиваш това, което големците на деня ти казват. Правописа да не го споменаваме. :rolleyes:

Възможно е такъв човек да се изгради и без четене, признавам. Затова и казах че е *почти* фатално. Опитът показва, че това сравнително рядко е така, за жалост.

И, тъй като наистина не трябва да сме крайни, аз лично се опитвам да не заклеймявам хората, които не четат и да си ограничавам крайните мнения (просто започнаха да ми стават много :blush: ). Все пак, според мен е най-важно човек да е добър и да се отнася с уважение към останалите, а как го е постигнал, не е от значение. Забелязала съм обаче че ми е много по-приятно да общувам с интересни хора, а не такива, които могат само да ми разкажат кой от съучениците ми с кого е спал.

Последният ти въпрос (за отрудените хора), засяга така наречената Пирамида на Мазлоу, според която, просто казано, за да стигнем до някакви личностни постижения, първо трябва да сме нахранени и да имаме сигурност. Т.е. напълно си права, че един човек борещ се за оцеляване не може да бъде обвинен че не се грижи особено за изграждането си, обаче кои хора наричаме "борещи се оцеляване"? Африканците, които наистина нямат какво да ядат или средностатистическия вечномърморещ българин?
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Без четенето просто не се виждам как ще живея. Пък и след като сме Толкин-феновете, без четенето как щяхме да станем такива ???

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Абсолютно фатално за умственото развитие!

Най-малкото, човек е хубаво да има някаква обща култура, както и речник с повече от 100 думи в него!
Най-готиния подпис

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Мнението ми се покрива до голяма степен с това на Костенурка. С две уговорки:

Първо - не е важно само дали чете човек, а е важно също така и какво чете, а също и да не се ограничава и да търси разнообразни четива с разностранна насоченост. Защото ако чете само Арлекинчета, все тая дали чете или не.

И второ - който иска да чете, ще намери начин. Я от познати, я от обществена библиотека. Което обаче е много трудно приложимо у нас, защото обществените библиотеки са в ужасно състояние, но тази тема не искам да я отпочвам, че е бъде голямо и всиобхватно псуване.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Лошо мнение имам за хората, които нямат досег не с литературата, а с каквото и да е изкуство. За мен това е определящо. Вече кои изкуства предпочита даден човек не е от такова значение. Да уточня, че говоря за вече развити личности. Относно развиващите се - да, книгите са много полезни, но на хората, които имат желание и нагласа да се развиват. Ако човекът е кон с капаци ако ще и да си ляга с Кафка и да става с Волтер пак няма да има оправия. Важното е да си буден и отворен към света. А такъв човек може и без книги да се изгради. То в повечето случай тези хора имат интерес към литературата така и така, но да приемем, че някое такова дете е израстнало в бедност в някое забутано село в забутана държава в забутано време и няма достъп до книги - това няма да му попречи да се развие и да стане човек, който другите намират за интересен. Книгите помагат да развиеш потенциала си, но не мисля, че ако този потенциал го няма могат да те направят толерантен, буден и т.н.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Не е фатално, просто е тъжно. Познавам и свестни нечетящи, но са малцинство. Книгите от ранна възраст ни доизграждат, а тия, за които 100 страници на ден са много, сякаш нещо в тях липсва, няколко "тухлички" да речем. Нечетящите не са лоши само са недовършени и по-скоро трябва да ги съжаляваме, отколкото да ги изкарваме тъпи. То не е по тяхна вина, че не виждат онова, което ние виждаме в книгите. :(
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Ами аз познавам много светсни хора, които не четат, както и хора, които уж четат много, пък са пълни имбецили.

Btw, 100 страници на ден и на мен са ми много, освен ако не чета нещо на Пратчет :) От продължително четене нон-стоп се уморявам.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Фатално е.

Проучвания показват, че децата, които не четат книги, са много по-агресивни от връстниците си.

Сега чета за изпит, но ако имам време след 1-2 дни, ще напиша повече.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Огледай се около теб и ще видиш дали е фатално.

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
искаш да кажеш,да наблюдавам хората кка се държат?иили какво?не мога да им вляза в умовете все пак. :closedeyes:

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Малко по нагоре се говореше за крайности,и ако съм разбрал правилно не е хубаво да има такива неща.Но когато някои каже "Фатално е",това не е ли също вид крайност.Аз бих се съгласил с мнението на Mocking-bird.Не е фатално,но е жалко.Разбира се има и още нещо книгите наистина спомагат за изграждането на една личност,но тук се сещам нещо,ако вземем по старите хора(които вече са на изчезване,визирам пра баби пра дядовци).Те като не са чели(поради ред причини(и не всички)),как са се изградили като личности ?
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Изградили са се като каквито личности им е трябвало навремето. Тогава не е било кой знае колко важно да имаш обща култура, особено на село, където литературата не се е намирала толкова лесно. И въпреки това и тогава е имало хора, които с всички сили и по всички начини са си намирали какво да четат и са го правели с желание. Било е въпрос на култура, тогава да си учил и да си чел се е считало за голямо постижение и такива хора са били много уважавани.
В днешно време в определени среди на хората, които четат много, се гледа с подозрение, с пренебрежение, като на някои болни дори! Знам го, защото съм попадала в такава среда - в която да кажеш, че си чел Толкин и че той е около 1000 страници, предизвикава див смях и заклеймяване като "лунатик".

Но всеки въпрос си има по няколко страни: съществуват и четящи хора, които все пак не са особено приятни личности. Те или четат някой определен жанр, като само него признават и само него възвеличават (фанатиците); или се стремят да четат още и още, за да могат да надделяват във всеки спор с избрани цитати и доказателства, като по този начин изразяват крайна незаинтересованост от чуждата гледна точка (всезнайковците).

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Даеделвен

Даеделвен
  • Потребители
  • 21 posts
Фатално е за тези, които имат потенциал да се развиват и им трябва някой да им отвори очите за света, нещо да ги подтикне. Обаче това трябва да стане в детството, след това е късно. Аз сама съм се вълнувала от книгите още от най-ранна възраст. Може би това се дължи и на родителите ми, на бабите и дядовците, които си четат и имат богати библиотеки. Винаги съм била заобиколена от много книги. Помня, че ги разгръщах и се чудех какво ли пише, още преди да се науча да чета. Средата има значение. :closedeyes:

Обаче има случаи, много специални случаи, в които и да се опитва да чете, съществото просто не възприема нищичко. На такъв феномен сме се натъквали всички в часовете по литература, в които четенето е задължително. Още по-лошо, то не възприема дори когато му го смелиш и му го налееш в главата. Нямам нищо против такива хора, 9/10 от времето общувам с тях и никога не ми е пречило кой знае колко. Но никога не сме намирали обща тема за разговор за повече от пет минути. И всеки се обръща с кисела физиономия. Съвсем друго е да общуваш с човек, който разбира значението на думите "брод","стреха","барбикан".(Да, налагало ми се е да разяснявам що за животни са това. :tooth: )

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
А какво е барбикан? :blush:
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Гугъл каза, че е голям център за изкуство и култура в Лондон. И аз не го бях чувал.

По темата - никой друг ли не смята, че има алтернатива на книгите като средство за изграждане в лицето на другите изкуства примерно? о.О

Btw, имам приятели, които не четат, но ни най-малко не намирам общуването с тях за скучно или неползотворно, всъщност повечето представляват интересни събеседници, някои имат и богата обща култура, таланти, различни интереси и т.н.

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Барбикан - част от укрепителна система на входа на замък. Най-често се строи издаден малко извън крепостните стени, с които е свързан пак със стени, образуващи нещо като тунел между вратите на двете, който не рядко е покрит. При обсада нападателите лесно са можели да бъдат хванати между двете врати и обстрелвани отгоре (затова в случая на покрит барбикан на покриващата част са оставяни дупки за да се изсипват през тях я стрели, я врял катран).

Виж, за центъра в Лондон не знаех, но се оказа, че не е единственият, който носи такова име.

По темата - никой друг ли не смята, че има алтернатива на книгите като средство за изграждане в лицето на другите изкуства примерно?

Съжалявам, но не смятам. Като се абстрахирам от личното си мнение, че литературата и четенето далеч не бива да се опростяват като просто изкуство (което, ако цитираме някои типове, е напълно безполезно), пак съм на мнение, че това, което дават книгите абсолютно нищо не може да го замени. Най-малкото защото покрай четенето се стимулира и мисленето. И моля, само не ми изтъквайте филми,кино и тн. като заместител - не вършат работа.

Иначе, най-добрият учител е животът и точно той е единственото, което може да компенсира четенето. И аз познавам доста хора, които не четат, но с болшинството от тях просто не може да се преодолее една съществена дистанцираност в разговора.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Всъщност нещата варират доста от човек до човек. Кой е казал, че трябва всички да знаят какво е "барбикан"? Като гледам доста хора тук са споменали, как им е по-приятно да общуват с хора, които четат. Може би е защото самите вие четете, а не защото другите хора нещо са по-зле. Както има хора, които четат и нищо не възприемат, така има и хора, които възприемат и без да четат. Какво показва това? Че не четенето определя какъв е един човек. Сега, не се опитвам да омаложавам ползите от четенето, но да е фатално и трагично ако някой не чете? Не трябва да се забравя, че книгите са просто едно средство за предаване на информация.

Доколкото виждам, тази тема не е просто за четенето като цяло, а по-скоро за четенето на художествена литература (поправете ме ако не е така). Въобще каква част от ползата от четенето се дължи на художествената литература, особено в днешно време? Ако може дайте вашите предположения.

• Гости
Поправям те. Става въпрос за четенето изобщо, защото се оказа, че тук има хора, които я са прочели една книга през живота си, я не. Нещо повече "отстояват" правото си да не четат. Иди им обяснявай какво губят. Те просто никога няма да го разберат.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users