Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкова ли е фатално, ако не се чете?

• Please log in to reply
231 replies to this topic

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1057 posts
Аз имам колеги, които сричат, докато четат обикновен текст. А уча право...
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts

ами не всички се съобразяват.а и съобразяването е начин да си нарушиш кефа.то не може за всичко да се съобразяваш.процесът е двустранен и трябва и от другата страна да получиш нещо.какъв е смисълът например да лишаваш себе си от някои неща,защото на другите не им били приятни?и никога да не уважат твоите искания?
но това не влиза в темата ми.
:closedeyes:/> въпросът е ,че навярно четенето е леко остаряло в днешно време,казано по-общо.технологиите доведоха до това.като имаш интернет,защо да се мъчиш да четеш?така рпазсъждават повечето хора. :thumb:/>

Това не е съвсем така.Първо,нищо няма да ти стане примерно, ако ако за 10-на минутки в автобуса изтраеш младежите,слушащи чалга.Въпросът е защо да се мъчиш да им правиш забележка!:o/> Ами ти ще съжалиш 10 пъти после.Че те ще започнат да спорят,да те псуват,ще ти кажат "Гледай си работата бе,глупак!"-Не е ли така?;)/> Аз лично съм бил свидетел на подобна ситуация,само че не в автобус и не за чалгата.Едни деца огъваха младо дръвче и един възрастен дядо им направи забележка.Горкият стана пишман,но няма да навлизам в тази тема.

Относно това,което си казал/а затова,че четенето е леко остаряло-не съм много съгласен.:yes:/>
Че как ще е остаряло,като уж едно време то не е било толкова модерно и важно за живота на хората?;)/>
All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
"Да виждаме несправедливостта и да мълчим, означава да участваме в нея." - Русо.

elle

elle
  • Потребители
  • 57 posts
Както учителката ми по български често казва "в днешно време, когато всичко е станало лесно достъпно и можем да си позволим толкова удобства, четенето се оказва лукс". Не смятам, че хората, които не обръщат голямо внимание на четенето трябва да се заклеймяват, но да не четеш изобщо, е вече друго. Познавам хора, които са горди, че никога през живота си не са прочели една цяла книга. Трябва ли това да се толерира? 
Четенето не помага само за правопис и обща култура,  а разширява мирогледа. Позволява да погледнеш от другата страна на нещата, вместо постоянно да се келешиш, че няма друга възможна гледна точка освен твоята. И не е само до това. Просто ми е непонятно как някои индивиди намират книгата за нещо досадно или ако четат, то е просто по задължение. Такова удоволствие е да се преоткриваш в герои, създадени сякаш специално за теб. И изобщо целият процес. Да отидеш до библиотеката, да висиш там с часове, търсейки по прашните рафтове, няма нещо подобно на това. Разбира се има и хора, които без да четат много много успяват да се изградят като личности и да си отстояват, своето, но са малко.
Обаче не мога и да се насиля да кажа, че не ме дразнят хора, които не се интересуват от каквото и да е изкуство. Няма значение литература, театър или нещо друго. Колко бездуховен и ограничен трябва да е бъде такъв човек...

I'm not mad, I'm in a perfectly happy mood right now

Mindscape

Mindscape
  • Потребители
  • 14 posts

Aз да си кажа и моето скромно мнение, като новодошъл в този форум. Това дали е фатално да се чете, или не, както много други неща естествено е въпрос на мнение, както и на доста дебати, понякога безкрайни.

Хората, които не четат, може би няма го да приемат за фатално, понеже няма как да са наясно какво може да ти даде прочитането на една книга. Когато един човек не знае какво губи, съответно не усеща загубата.

Аз като, човек който чете много, го намирам за фатално, защото това което книгите дават, нищо друго не може да го замени. Човек обогатява речника си, общата си култура, и много (ако са усвоени добре уроците, които книгите се опитват да ни предадат) често дори променя изцяло начина си по който гледа на заобикалящия го свят. Научава се да бъде търпелив, когато е нужно, по-настоятелен, когота с търпимост не постигаме желаното, смел във важните моменти, по-добър към близките си хора, и общо взето всички онези ценни качества, които ни правят хора.

За жалост от няколко години в България се забелязва тотална всеобща деградация на населението в плашещи размери. На мода е да не се чете, да не се учи по училищата и университетите, да си неграмотен, а знак за това, че си от "готините", е това да се заместват буквите с чила. Дори съм виждал хора, които в училище пишат по този "модерен начин", като аз буквално 'зяпвам' от удивление и ужас, неспособен дори да коментирам.

За финал относно хората, които слушат чалга, и дали това може да е мерилото за един човек - в никакъв случай. Имам приятели, които слушат чалга, просто защото им харесва, когато седнат на маса да хапнат и пийнат, а са много умни и способни хора. За кукличките с надути гърди, и празни глави, водещи се по модата на чалгата (скъпи коли, парите над всичко, големите гърди и малкото мозък в главата) нямам какво да кажа. Никога не съм имал общо с такива "хора", не искам и да имам.

Това е от мен. :)

Edited by Mindscape, 15 януари 2014 - 07:18 .

“My imagination makes me human and makes me a fool; it gives me all the world and exiles me from it.”
― Ursula K. Le Guin

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Това с четворките и шестиците ми е много любопитно. Първо - прави се включително и в университета, тоест има прилично начетени хора, аспириращи за висше образование, които сядат, да речем, да изпраскат курсова работа за Стамболов в трети курс и абсолютно случайно я напълват с четворки и шестици. При това пишат на кирилица. Второ - явно това е някакъв чисто визуален навик, защото се прави не само при писане на компютър, а вече и при писане на ръка (от ученици). Ясно е каква ще бъде чисто оценъчната ми забележка по въпроса - ругателна и подигравчийска. Но съм любопитен за механизма на самия навик. Чудя се дали след време четворките и шестиците няма да се появят и в книги. 

Mindscape

Mindscape
  • Потребители
  • 14 posts

@Menedhel Ужас! :rolleyes: Ако някой ден се появат в книгите четворки и шестици, няма да има по-окончателно и неоспоримо доказателство за окончателната и необратима деградация, коята в последно време непрекъснато набира скорост във все по-големи и по-големи мащаби. Това, че се случва в училища и университети дори е някакъв ужас. Дори не искам да си го помислям. Дали е навик, както ти предполагаш, не зная. Аз лично не мога да си представя, че един нормален човек, ще си погледне завършената курсова работа, примерно, изписана по този начин и няма да захвърли листа моментално в коша за боклук, където му е мястото, а ще го предаде така, за бога!

Edited by Mindscape, 17 януари 2014 - 12:33 .

“My imagination makes me human and makes me a fool; it gives me all the world and exiles me from it.”
― Ursula K. Le Guin

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts

Може пък подобно изписани символи да заменят сегашните букви "ч" и "ш" в течение на времето. Правилата рано или късно се изменят спрямо общоприетото мнение. Всъщност не съм забелязвал някой да използва 4 и 6 по този начин извън интернет.

Но много пък ме дразни една правоговорна грешка, която вече наистина е по-популярна от нормата. Имам предвид произнасянето на "w" вместо "л". Например: суатко, суадолед, (!) ууканка , уош, киуограм. Веднъж обсъдих този проблем с двама съученици - единият каза, че това с грешката му звучало съвсем правилно, а другият - "Косьо, ти си най-претенциозното копеле, което познавам". :D

Подозирам, че след известно време може да си имаме буква, изразяваща именно тоя звук "w".

Edited by Gortaur, 17 януари 2014 - 09:11 .

Еовин

Еовин

Скиталец

• Потребители
  • 75 posts
Фатално- не. 99% от хората в моето обкръжение не посягат честичко към книга, а пък са си много интелигентни. Просто някои предпочитат да прекарват свободното си време по друг начин, а това си е личен избор. А мен като малка баба ми ме действаше постоянно да чета (а аз на шест, примерно, не исках и да чуя за книги), като ми казваше, че както гимнастиката поддържа тялото, така и четенето ума. Уверяваше ме, че ще ми затлъстеел мозъкът, ако не си прочета задължителните книжки. :D
banner.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
При мен не е така. Повечето хора, които общувам не четат и с справя много зле с всичко, за което трябва да мислят.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 394 posts
Нечетенето на книги не е причината за човешката глупост, а само нейно следствие.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Не съм сигурен. В моето училище децата се излагат постоянно пред учителите, защото не са прочели дори заглавието на някоя книга.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users