Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкова ли е фатално, ако не се чете?

• Please log in to reply
231 replies to this topic

AnnoMundi

AnnoMundi
  • Потребители
  • 240 posts
Къде ги видя тези хора?
May as well go fishing.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Да не чете човек, както се спомена на няколко пъти, далеч не е фатално. Тук "фатални" неща не мисля, че има в прекия смисъл на думата. Иначе аз подкрепям Даеделвен напълно (без "барбикан", че и аз не го бях чувал :D). Средата оказва особено голямо значение.
Може да си чел тонове книги, може дори да си попил всичко, което съдържат, все едно. Ако обаче не можеш да общуваш с хората, да споделиш това, което имаш, без да побъркваш околните..
Е, според мен не си струва четенето. :)

Знанието, както любовта, както и много други неща, са за да бъдат споделени.

От мнението си изключвам гениите, които се откъсват от света, за да направят откритие, което ще промени хода на историята, разбира се. :D Те са привилегировани.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
Всичко е въпрос на приоритети и цели.
<div align="center">Пълен айляк.</div>

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Съгласна съм с Кем, но да не би да останете без ценното ми мнение.

Предпочитам да си общувам с широкоскроени хора, чиято представа за четене е седмичния Капитал, отк с "имбецили" (той го каза!) с претенции за духовно превъзходство, щото видиш ли, били чели Орхан Памук :D , примерно.

Но да оправдавам нечетенето с пирамидата на Маслоу, при нашите, българските условия, ми се вижда нелепо, аре, чак пък толкоз..

И понеже Теодвин споменава и известни хора, които се били издигнали и без четене - хъ, ми че то, боклукът изплува най-отгоре, не е трудно (в Бг).

Все пак, общуването явно не е тъй важно за мен, както пише Анар, че да не си струва четенето (ако не е споделено), но явно понякога ме хваща желание, щом съм в този форум :lol:

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts

Поправям те. Става въпрос за четенето изобщо, защото се оказа, че тук има хора, които я са прочели една книга през живота си, я не. Нещо повече "отстояват" правото си да не четат. Иди им обяснявай какво губят. Те просто никога няма да го разберат.

Ми те тея хора явно и на училище не са ходили, щото там се четат учебници. Ма чакай, те дори не могат да четат, щото за да се научат да четат трябва да прочетат нещо първо. За такива хора ли си говорим в тая тема?

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Фатално е силна дума в този случай. Общо взето ....

Всичко е въпрос на приоритети и цели.

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
пак ще добавя коментар по темата,особено за бабите и дядовците.лично моята баба не е четящ човек,но дядо ми,покойният,когото почти не познавам,е купил сума ти книги.и то все от най известните -от томас ман,стайнбек,флобер,оруел,яйзък азимов...каквото се сетите. :closedeyes: да,някои хора живеят и без четене,обаче работят и водят такъв живот,дето не им трябва да са супер духовни.баба ми е била цял живот учителка по химия и все пак не е чела много.но дядо ми беше журналист и сигурно е изял всичките книги,дето ги у купил,с кориците.дори са ми разказвали по какъв начин се е сдобивал с пари за книги,но не желая да разкривам,само ще спомена,че е правил доста жертви.
и все пак не знам дали изпитвам гордост от всичкте итя книги.аз съм човек на двата свята.не съм изцяло духовен човек,но не и съвсем материален.стигнах до извода,че е трудно да се посветиш само на книгите или само на реалния живот.човек винаги има нужда и да полентяйства,и да свърши нещо,което не му харесва.

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Аз пък ще спомена нещо друго. Не е важно дали четеш или не, стига да има кой да ти изгради правилна ценностна система. А статистиката сочи, че хората които знаят какво е книга само от телевизията им куцат много повече неща в разбирането на ценностите, от тези които активно четат книга, просто поради факта, че вторите имат достъп до доста повече гледни точки върху нещата.
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Аз пък ще спомена нещо друго. Не е важно дали четеш или не, стига да има кой да ти изгради правилна ценностна система. А статистиката сочи, че хората които знаят какво е книга само от телевизията им куцат много повече неща в разбирането на ценностите, от тези които активно четат книга.

Веднага някой с усет към детайла би запитал що е то "правилна ценностна система".;)

Аз бих казал, че на определени моменти четенето е направо жизненоважно. Това със сигурност важи за ранната детско-юношеска възраст и защо не и по време на сесия! :tooth: В контекста на зададения в темата въпрос - да, нечетенето може да се окаже фатално - може би не с летален край:), но фатално в една по-особен смисъл.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

Веднага някой с усет към детайла би запитал що е то "правилна ценностна система".;)

Правилната ценностна система се състои главно в постъпване по начин, който на англииски се нарича Common Sense. Т.е. постъпва се по предполагаем правилен начин в дадена ситуация, съобразявайки се с останалите участници в нея. Пример... слушането на яко джангър в автобус където има доста хора, на които това предполагате, че няма да им хареса е неправилно. Както и на вас няма да ви хареса компания която надува чалга. Това е 'комън сенс', и нормалната реакция е съобразяване с другите. Ако изповядвате анархизъм или демострирате вид несъгласие с обществото, е друг въпрос, но тогава трябва да сте готови за евентуална ответна реакция на същото това общество и да не се чудите защо въпреки многото багаж между ушите ви ви мислят за простак. Надявам се бях достатъчно ясен какво искам да кажа.
I'll finally arrive.

Teodvin

Teodvin
  • Потребители
  • 121 posts
ами не всички се съобразяват.а и съобразяването е начин да си нарушиш кефа.то не може за всичко да се съобразяваш.процесът е двустранен и трябва и от другата страна да получиш нещо.какъв е смисълът например да лишаваш себе си от някои неща,защото на другите не им били приятни?и никога да не уважат твоите искания?
но това не влиза в темата ми.
:closedeyes: въпросът е ,че навярно четенето е леко остаряло в днешно време,казано по-общо.технологиите доведоха до това.като имаш интернет,защо да се мъчиш да четеш?така рпазсъждават повечето хора. :thumb:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Правилната ценностна система се състои главно в постъпване по начин, който на англииски се нарича Common Sense. Т.е. постъпва се по предполагаем правилен начин в дадена ситуация, съобразявайки се с останалите участници в нея. Пример... слушането на яко джангър в автобус където има доста хора, на които това предполагате, че няма да им хареса е неправилно. Както и на вас няма да ви хареса компания която надува чалга. Това е 'комън сенс', и нормалната реакция е съобразяване с другите. Ако изповядвате анархизъм или демострирате вид несъгласие с обществото, е друг въпрос, но тогава трябва да сте готови за евентуална ответна реакция на същото това общество и да не се чудите защо въпреки многото багаж мецду ушите ви ви мислят за простак. Надявам се бях достатъчно ясен какво искам да кажа.

Това, което даваш като пример е по-скоро показател за културата на един човек, но едва ли може да е солиден показател за ценностната система на човек. В основата на нашите действия лежат редица обективни или субективни причини, мотиви, обстоятелства, които имат много по-голямо отношение към ценностите, отколкото самото външно действие. Подавам тази реплика, защото ми се струва, че е добре някой модератор да измести последните няколко мнения в отделна тема, където да говорим за това. Сигурен съм, че Толкин има много какво да ни каже за ценностната система, ако разширим темата не само към човешките ценности, но и към тези, в Средната земя.

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Според мен не е уместно да намесваме ценностната система на Толкин, тъй като тя е от съвсем друго време и невинаги е приложима сред нашето общество, а нещата се менят в това отношение. И не мисля, че моя пример е встрани от това, тъй като културата на едно общество, и ценностната му система са изключително тясно свързани. А не е ли вярно, че в основата на нашите действия лежи именно културата която ни е възпитала, или съответно отричането на тази култура ? Когато например се сблъскаш с някой човек на улицата, и му се извиниш, това ще го направиш само защото е културно да го направиш, или защото смяташ, че е правилно ? Факта, че смяташ че е правилно идва от културата сред която си израстнал. Съответно можеш да напсуваш този човек и да смяташ, че така е правилно ако си израстнал сред такава култура или суб-култура съответно. Ако например вземеш ДНК на Хитлер (давам примера с него, тъй като винаги с него се дава пример ;) )и направиш два негови клонинга, и поставиш един сред радикални-ислямисти, а другия да израстне в консервативна Англия, смяташ ли че ценностните им системи ще са едни и същи ? Кой от двамата спред теб ще се сети пръв да започне трета световна война и да избие десет хиляди евреи и три жирафа :tooth: ? Ценностната система се изгражда от културата и обратното според зависи от ситуацията.
I'll finally arrive.

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

Според мен не е уместно да намесваме ценностната система на Толкин, тъй като тя е от съвсем друго време, а нещата се менят в това отношение.

С това не съм съгласна, и затова ме заинтригува предложението за нова тема. И то в раздел "Книги"

Ми примерно - нима смелостта да стоиш зад решенията си и да поемаш отговорност за постъпките си, се е промянала през времето като, ъъъ.. фактор в изграждането на ценностна система?

А не е ли вярно, че в основата на нашите действия лежи именно културата, която ни е възпитала, или съответно отричането на тази култура.

Вярно е, да, действия и възгледи; но далеч не само. Също и субективен опит, обстоятелства в семейната среда... Възпитанието ми може и да е, и е, повлияно от соц-културата, но и от личния опит и решения на моите родители, от обкръжаващата ме среда, да, но и от книгите, които аз съм избрала да прочета (Брях. Издадох се, че за мен лично нечетенето би било фатално :) )

Та по- съм склонна да разглеждам ценностната система на отделен субект, или на Толкиновите герои, примерно, отк да обсъждам културата на цяло общество (като това на мюсюлманите-фундаменталисти - сред тях също е вероятно да има добри хора, недей така :tooth: ) Т. е. не обичам обобщения.

Колкото до Хитлер - той жирафи не би избивал; бил е вегетарианец, и бях чела някъде, че есесовците в свободното си време ^_^ имали грижата за сърничките в парка.
Нищо лошо за сърничките, разбира се, и аз съм бивша вегетарианка, но сега да не излезе - луд късмет, че не съм израснала в културата на тогавашна Германия, за едната бройка тъй да ми се формира ценностната система, че да изтрепя 20 милиона.
:D

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Според мен не е уместно да намесваме ценностната система на Толкин, тъй като тя е от съвсем друго време и невинаги е приложима сред нашето общество, а нещата се менят в това отношение.

Това, че едно общество в даден момент не споделя определени ценности със сигурност говори много зле за самото общество, а фактът, че приложението на същите ценности (споделянето им, отстояването им) е или трудно, или неестествено в това общество, направо говори за упадък на същото. Общочовешките ценности, които са застъпени и отстоявани като такива в творчеството на Толкин са всичко друго, но не и менящи се или вляни от времената. И тук имам предвид не само времето, което тече в Средната Земя, но и нашето време. Това, което се приемало с уважение, което е заслужавало доверие или е служило за пример в Първата епоха по същество е било това, което са уважавали, на което са се доверявали и следвали като пример в Третата епоха. В отделни епохи формата се е променяла, но същността си оставала непроменена. Предателството винаги и навсякъде е било предателство - и в Средната земя, и по време на Първата световна война, и днес в някоя класна стая и на него се гледало като падение.

Една епоха, едни нрави, едно общество, социален строй могат да препятстват или да насърчават това, което наричаме ценности (Сащ преди Гражданската войната може да е пример за расова дискриминация, а един Гондор в края на Третата епоха да е добър пример за расова търпимост :tooth: ) но самите ценности си остават, насърчавани или подтискани.

И смятам, че ценностите, утвърждавани в творчеството на Толкин имат пряко отношение към нашето общество, дори само заради факта (за мен е факт, но приемам, че това търпи дискусия), дори само заради факта, че те са отражение на ценностната система на самия Толкин.

И не мисля, че моя пример е встрани от това, тъй като културата на едно общество, и ценностната му система са изключително тясно свързани. А не е ли вярно, че в основата на нашите действия лежи именно културата която ни е възпитала, или съответно отричането на тази култура ? Когато например се сблъскаш с някой човек на улицата, и му се извиниш, това ще го направиш само защото е културно да го направиш, или защото смяташ, че е правилно ? Факта, че смяташ че е правилно идва от културата сред която си израстнал. Съответно можеш да напсуваш този човек и да смяташ, че така е правилно ако си израстнал сред такава култура или суб-култура съответно.

Културата и субкултурата, ундърграунд или там каквото още се сетиш, могат да определят твоята ценностна система и това е всичко. Късметът да получиш добро възпитание или обратното - нещастието да те отгледат като чукундур или, още по-лошо - да няма кой да те отгледа (нарочно давам крайни примери) са просто фактори, които определят какви ценности споделяш. И нищо повече. Тези ценности, които аз и ти споделяме имат такова отношение към същинските, общочовешки ценности, каквато има рисунката с модела. Те не правят по-красив или по-отблъскващ първообраза, а се оглеждат в него и се преценяват по близаост.

Можеш да се направиш, че не си забеляза нищо, можеш да напсуваш лелката, която блъсна на тротоара или може да се извиниш; а можеш да се извиниш и после да и помогнеш да си събере разпиления зарзават. Как ще постъпиш в голяма степен зависи от ред причини, сред които възпитанието съвсем не е водещо, но в края на краищата твоята постъпка няма да покаже дали псуването или помагането в случая е правилно. Т.е. - не нашите постъпки определят кое е правилно и кое - не, а тази всеобща ценностна система, която споделят хората и спрямо която твоето поведение се доближаа или не.

Ако например вземеш ДНК на Хитлер (давам примера с него, тъй като винаги с него се дава пример ;) )и направиш два негови клонинга, и поставиш един сред радикални-ислямисти, а другия да израстне в консервативна Англия, смяташ ли че ценностните им системи ще са едни и същи ? Кой от двамата спред теб ще се сети пръв да започне трета световна война и да избие десет хиляди евреи и три жирафа :tooth: ? Ценностната система се изгражда от културата и обратното според зависи от ситуацията.

Колко от вас са склонни да приемат взривяването на десетки невинни жертви в поредната новина от близкият изток за нормално и правилно действие, достойно за уважение и пример, само защото камикадзето е отраснало в семейство на ислямисти, попаднало в екстремистко движение като юноша и е с промит мозък, вършещо това, което смята за правилно? Как тогава можем да кажем, че едно нещо е правилно само защото културата или суб-културата (или изобщо липсата на каквато и да е култура:)) го определя като такова. Явно, че не това е критерият.

Е, сега вече наистина е редно съответните постове да се преместят в подходяща тема, защото едва ли имат отношение към темата за четенето. Поне не пряко:)

*едит - брей че си бърза, Чесън:)

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Май наистина не разбираш какво искам да кажа. Мислиш ли че целия свят има една единна ценностна система ? Мислиш ли, че ислямистите примерно смятат за правилни и ценни неща същите които и ти? Мислиш ли че техните книги се базират на същата ценностна система, както и твоите ? От нас може би няма да се намери почти никой да го определи като правилно ? Но колко от тях ще го определят като такова ? Май доста повече. И има съвсем пряко отношение към четенето тъй като ако книгите които ти четеш примера за добър герой е този който би предпазил дори врага си от кръвопролитие, в техните може това съвсем да не е така. Не съм чел такива книги, и просто преполагам но продължавам развитието на примера който даде. И няма такова нещо като липса на култура. Култура не означава просто да се държиш добре. Култура е цялата среда в която си израстнал ако ще и да е среда в която всички псуват като каруцари.

И добре, съгласен съм че късмета в каква среда е фактор, но това не променя факта, че примерно ако имаш други източници на изграждане на културата (книги в случая за което спорим) ти имаш шанса да изграиш своя собствена ценностна система от тях. Ти ако си израстнал ж чалгаджииско семейство и град, обаче по някакъв начин ти попаднат книгите на Толкин (айде давам го за пример заради форума) и от интерес към него прослушаш Blind Guardian, и започнеш да гледаш на нещата по съвсем различен начин от хората около теб, това не е ли изграждане на ценностна система благодарение на книгите.

Чесън - ценностната система на Толкиновите герой е пряко свързана с ценностната система на самия Толкин и на обществото по онова време. Не можеш да разглеждаш ценностната система на даден субект, без да го съпоставиш със обобщената такава на времето и обществото в което е поставен този субект. Разглеждайки ценностната ситема на един Глорфиндел примерно, спрямо какво определяш кое е "ценното" в тази ценностна система ? Правиш сравнение на базата на нещо. Елфите спрямо кое се определят като "добри". Щяха ли да са "добри" ако ги нямаше "лошите" в лицето на Мордорските пълчища ? Деня щеше ли да ти се струва светъл ако нямаше нощ ? В конкретния случай с любимия Толкин, Мордорските пълчища са морето от невежество и простотия което се опитва да залее и погуби ценните неща. За един невежа и простак ценностите се свеждат до кльопачка, пиене, е....е и чалга, но все пак това е пак вид ценностна система, която бива съпоставена в нашия случай с тази на един четящ. Така че не може да разглеждаш нещата в еденични случай.
I'll finally arrive.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Мисля, че отново разминаваш понятията общочовешки ценности с религиозни, семейни, регионални и прочее такива разбирания. Това, което аз влагам в понятието "общочовешки ценности" са точно нещата, които се споделят в по-голямата част от хората (по същия начин, както тези ценности се споделят в по-голямата част от Средната земя). Наличието на Мордор или Афганистан не опровергава стойността или общовалидността на тези ценности. Приятелството, саможертвата, верността, постоянството на Фродо или на Пенчо не се омаловажават или обезсмислят само защото я има Черната кула или крайните ислямисти. Всъщност, точно на фона на черното останалите цветове изпъкват по-добре.

Според теб "Ценностната система се изгражда от културата и обратното според зависи от ситуацията", но аз ти показах в края на предния пост, че това, което ти разбираш от ценностна система е различно от понятоето, което аз влагам в "общочовешки ценности". Т.е. - ако ще говорим за общочовешки ценности, то нека да е точно за тях - не за тези, които се формират само на базата на доброто средно училище или на липсата на училище, а за непреходните добродетели, които са в основата на човешките взаимоотношения - благост, верност, честност, приятелство, саможертва.

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Тезата, която всъщност защитавам е, че четенето на книги спомага за изгражданетои на собствена ценностна система, която иначе би била изградена и ограничена от средата в която човек израства.

Мисля, че отново разминаваш понятията общочовешки ценности с религиозни, семейни, регионални и прочее такива разбирания. Това, което аз влагам в понятието "общочовешки ценности" са точно нещата, които се споделят в по-голямата част от хората (по същия начин, както тези ценности се споделят в по-голямата част от Средната земя). Наличието на Мордор или Афганистан не опровергава стойността или общовалидността на тези ценности. Приятелството, саможертвата, верността, постоянството на Фродо или на Пенчо не се омаловажават или обезсмислят само защото я има Черната кула или крайните ислямисти. Всъщност, точно на фона на черното останалите цветове изпъкват по-добре.

Разделението на общочовешки, смейни и т.н. ценности е чисто теоретично и това е разделение на ценностите на нашето конкретно общество и култура. Разбиранията за тези неща в Огнена Земя например може да са напълно различни. Твоите "общочовешки ценности" са такива от гледна точка на теб и твоето общество. Толкова ли е трудно за разбиране това ?
Пак пример като си подхванал тез ислямисти. За тях общочовешка ценност е да бъдеш религиозен примерно. Ходи им кажи сега че ги разминават да видим как ще се аргументираш.
I'll finally arrive.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Разделението на общочовешки, смейни и т.н. ценности е чисто теоретично и това е разделение на ценностите на нашето конкретно общество и култура. Разбиранията за тези неща в Огнена Земя например може да са напълно различни. Твоите "общочовешки ценности" са такива от гледна точка на теб и твоето общество. Толкова ли е трудно за разбиране това ?
Пак пример като си подхванал тез ислямисти. За тях общочовешка ценност е да бъдеш религиозен примерно. Ходи им кажи сега че ги разминават да видим как ще се аргументираш.

В резюме, че трябва да излизам - тезата ми е, че ако те предаде приятел в Орландовци и в Огнена земя, това си е все предателство. Независимо от това колко и какви книги е чел човек и къде е отраснат, предателството е долно дело и тук, и в Средната земя.
Колко е трудно за разбиране това аз няма да питам.

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Не споря, че има общи неща, но далеч не всички. Но ще те контрирам пък че в Огнена Земя разбирането за приятелство може да не е същото като в Орландовци. Там "приятел" може да казват на човек който примерно все още не ти е разцепил главата с брадва.

Та идеята като цяло ми е, че ако не прочетеш книга (или съответно гледаш филм) написана например от някой ескимос, никога няма да успееш да погледнеш гледната точка на ескимосите върху живота, вселената и всичко останало, която 100% ще е тотално различна от твоята. Дори е възможно да се различава и в области като приятелство, любов и т.н., където само си мислиш че нещата са еднакви. Казват му "разширяване на мирогледа", и ако един ден попаднеш в среда с ескимоси ще знаеш как те виждат нещата и няма да се държиш като дръвник и простак според техните разбирания, с неща които ти иначе смяташ за правилни и културни. По този начин можеш да намериш нови неща които да допълнят представата ти за правилно, дори останалите да не го разбират това. Именно от тази гледна точка четенето на книги е полезно.

И за да се върна към началото на темата. Няма лошо в нечетенето на книги ако успяваш да си разширяваш въпросния мироглед по друг начин. Проблема е че генералната тенденция сочи останлите начини за недостатъчно ефективни.
I'll finally arrive.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users