Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Толкова ли е фатално, ако не се чете?

• Please log in to reply
231 replies to this topic

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Сетих се за един цитат от "Малки богове", ще го преразкажа свободно, т. като нямам книгата под ръка:
"Не съществува деяние и на най-лудия психопат, което да не може да бъде вършено от нормален мъж, който всеки ден ходи на работа и има семейство, което храни".

Това - пример за влиянието на културата на обществото върху индивида; сигурна съм, че доста от хората, измъчвали други хора в концлагерите или пък в Белене, не са виждали нищо нередно в това.
Но пък с или без четене на дебели книги, би трябвало индивидът да има трезва преценка за действията си, която именно е следствие от изградената, или неизградена съответно, лична ценностна система.
Оф, сетих се - ти даваш примера за common sensе. Което, принципно, ми се вижда правилно, но не може да бъде определящо за действията ми. В ник'ъв случай.

Еее, не е честно - постоянно допълваш :)

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Мдам, даже допълних още ;)
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Не споря, че има общи неща, но далеч не всички. Но ще те контрирам пък че в Огнена Земя разбирането за приятелство може да не е същото като в Орландовци. Там "приятел" може да казват на човек който примерно все още не ти е разцепил главата с брадва.

Това беше и част от моята позиция, че макар по същност тези "всеобщи правила" да са общовалидни, често са различни по степен на важност или значение, което му се отдава. Това вече има отношение с културата на дадена общност, нация, епоха. Това, което един японец приема за обидно незачитане на личната територия може да е съвсем нормално потупване по рамото от някой перничанин:) но в същност и двамата смятат, че взаимного уважение и зачитане е нещо, което не подлежи на оспорване. Така и смелостта при хобитите, заключваща се в прогонване на няколко вълци по границите им може да не е толкова величествена с подвизите на древните елфи и хора, но за всеки народ в Средната земя, пък и в нашата си страхливостта никога не е била на почит.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Задължително ли е да намесваш във всеки пост Толкин и Средната Земя ? Може и да е Толкин форум, но не всичко в този сят се върти около Толкин и Средната Земя. Конкретно в тази тема говорим за реални неща.
Не можеш да поставяш "всеобщи правила", тъй като върху тях вляят твърде много фактори от етническа, религиозна и културна насока.
Мога да отворя съвсем друга огромна тема и дискуся за страхливостта която даваш за пример, ама ще ми се изтъркат клавишите. В редакцията на предния ми пост съм обяснил накратко и смятам че е достатъчно.
I'll finally arrive.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Та идеята като цяло ми е, че ако не прочетеш книга (или съответно гледаш филм) написана например от някой ескимос, никога няма да успееш да погледнеш гледната точка на ескимосите върху живота, вселената и всичко останало, която 100% ще е тотално различна от твоята. Дори е възможно да се различава и в области като приятелство, любов и т.н., където само си мислиш че нещата са еднакви. Казват му "разширяване на мирогледа", и ако един ден попаднеш в среда с ескимоси ще знаеш как те виждат нещата и няма да се държиш като дръвник и простак според техните разбирания, с неща които ти иначе смяташ за правилни и културни. По този начин можеш да намериш нови неща които да допълнят представата ти за правилно, дори останалите да не го разбират това. Именно от тази гледна точка четенето на книги е полезно.

Деликатност, расова търпимост, приемане, уважение, зачитане - това са нещата, които биха ти помогнали в случая, дори да не си чел ни една книга от ескимос (като мен, например:)), а те са все общочовешки ценности в смисъла, в който говорех. Разбира се, книгата или филма биха направили по-лесно разбирането и биха ти помогнали да се избегне някой гаф поради неразбиране (като се приближи ескимос да се "здрависа с теб", например :tooth: ти да се шашнеш от тази проява на интимност), но и най-голямата начетеност не пречи на човек да е простак или расист.

Продължавам да мисля, че в тази тема се оформиха две съвсем самостоятелни теми и е редно да се обособят (това е обръщение към модераторите).

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Разбира се, че начетеността не му пречи да е простак или расист. Това са ценности, които той сам си е изградил по някакъв начин и ги смята за правилни. Въпрос на личен избор. Но начетеността може да му помогне да осъзнае недостатъците на тези ценности в даден момент от живота му и да ги промени. Тук е ролята на средствата за разширяване на мирогледа, сред които са и книгите.
I'll finally arrive.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Задължително ли е да намесваш във всеки пост Толкин и Средната Земя ? Може и да е Толкин форум, но не всичко в този сят се върти около Толкин и Средната Земя. Конкретно в тази тема говорим за реални неща.
Не можеш да поставяш "всеобщи правила", тъй като върху тях вляят твърде много фактори от етническа, религиозна и културна насока.
Мога да отворя съвсем друга огромна тема и дискуся за страхливостта която даваш за пример, ама ще ми се изтъркат клавишите. В редакцията на предния ми пост съм обяснил накратко и смятам че е достатъчно.

Малко се разминаваме с тези постове, понеже някои от тях или части от тях ги няма, като отговарям, та се налага да допълвам:)

Не е задължително, разбира се, но това само обогатява гледната точка, според мен. Пак според мен има пряка връзка с ценностите в нашия свят и в тези, които са утвърдени в Средната земя, което само по себе си е повод да ги споменавам. С други думи, вече можем да говорим не само за "общочовешки ценности", но за "елфоджуджехобичовешки ценности" :rolleyes:

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Погледни пак един пост по-нагоре.

"Елфоджуджехобичовешки"-те ценности са ценности на самия Толкин. Похвално е да се разшири мирогледа с тях, но още по похвално е ако се разшири мирогледа и с гледните точки на други култури и религии различни от нашите. Иначе ставаме коне с капаци.
I'll finally arrive.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Погледни пак един пост по-нагоре.

"Елфоджуджехобичовешки"-те ценности са ценности на самия Толкин. Похвално е да се разшири мирогледа с тях, но още по похвално е ако се разшири мирогледа и с гледните точки на други култури и религии различни от нашите. Иначе ставаме коне с капаци.

Разширяването на мирогледа с познание за други култури и религии е похвално и задължително. Тук сме единодушни.

Сюзън Смърт

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

Разширяването на мирогледа с познание за други култури и религии е похвално и задължително. Тук сме единодушни.

От където всемогъщите сили на логиката извеждат твърдението, че употребяването на средства за разширяването му, сред които са и книгите (особено в познанията за други култури Холивуд е най-ненадежния източник на знания, тъй че го отписваме) е също похвално и задължително.

Айде.. стига от мен толкова за днес. Отивам да се занимавам с не-Толкиновски занимания и да разширявам мирогледа си. Демек захващам си книгата за която цяла седмица не ми остава време да почета. Със здраве и дето се вика пазете си главите.
I'll finally arrive.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
"Абе,"Рибния буквар" беше оная енциклопедия за рибите"...това бяха думите на една моя съученичка в час когато стана въпрос за "Рибния буквар"...хайде сега,фатално ли е да не се чете. :rolleyes:

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts

"Абе,"Рибния буквар" беше оная енциклопедия за рибите"...това бяха думите на една моя съученичка в час когато стана въпрос за "Рибния буквар"...хайде сега,фатално ли е да не се чете. :rolleyes:

О, спред мен тази интелигентна млада дама несъмнено чете много - "Блясък", "Хай клуб", в-к "Шок", а може би дори и литературния гений Паулу Коелю, любимец на най-образованите, културни, начетени и ЕнтелЕгентни представители на съвременното общество, а именно - манекенките...

Не, сериозно, такива хора са пълна трагедия. Как се очаква да общувам нормално с човек, който не хващал книга в живота си и съответно не знае неща, които за мен са толкова ясни, колкото че слънцето свети? Какво, на всяко второ изречение да му обяснявам за кво става дума и да се чувствам едва ли не виновна че не ме разбира? Или може би трябва да говоря само на някакви тривиални теми като музика и кино, за които се очаква всички да знаят нещо? Е, ама аз слушам най-общо две неща - японска музика и метъл. И малко Лорийна МакКенит. Какво разбира от това средностатистическия чалгар-редовен читател на Блясък? Що се отнася до киното, почти не гледам игрални филми, не следя сериали по телевизията, гледам най-вече аниме и по някой филм за японска история. Отново, какво разбира от това горепосочения индивид? Но о, извинете, сигурно се очаква от МЕН да се запозная с най-новите тенденции в чалгата, безмисления поп и тъпите американски комедии, специално за да съм от полза на полумалоумния илитерат? Е, просто няма да стане. Ако един човек е толкова драстично под моето ниво откъм обща култура, аз не виждам причина да се занимавам с него. А нечетенето на книги почти винаги води до такова невежество, че няма други теми на разговор освен чалга, сапунки* и последните клюки за Пенчо и Марийка. С човек който няма нищо смислено за казване, няма смисъл да говоря. Така че да, за мен нечетенето на книги е фатално.

----------
*категорията "сапунки" включва всичко от Росалинда до Сървайвър.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Нали? Вижте тези хора са си такива и не можем да им обясним, какво губят като не четат или още по-лошо като четат и гледат споменатите от Калинка неща. Просто не става. Та за Коельо - този плагият инфантил, пише именно заради това - да джурка мозъците на хората и за това му плащат толкова тлъсти хонорари. Този "писател" няма книга която да надвишава 200 - 250 страници. Защо? Ами много просто, ако е по-голяма никой от така запалените му фенове няма да се заеме с прочитането и. "Книга, която има повече от 200 страници, не е книга", чувал съм и такава реплика, представете си. Коментарът е излишен, както бе написал Вазов "Немея чудно".

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Да, и затова аз обикновено хич не си губя времето да се опитвам да им обяснявам подобни неща.
Относно Коелю всъщност не съм чак толкова сведуща, защото съм чела само откъси от книгите му, така и не се наканих да си купя една, но каквото четох ми се видя не особено добро, но за сметка на това крайно претенциозно.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts

но каквото четох ми се видя не особено добро, но за сметка на това крайно претенциозно.

По-добре не бих могъл да го кажа ;)
I'll finally arrive.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Значи...вчера даскалката ми по литература ни дава да четем "Хамлет" и ни казва да го прочетем до четвъртък,при което 2/3 от класа възкликва "Ама как да прочетем това нещо за една седмица".Та мисълта ми е,че такива хора,които не са хващали книга през живота си смятат,че нещо толкова "обеместо" като "Хамлет"се чете адски трудно и,че е загуба на време.Оти им обяснявай,че не е така.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
О, Еру! Та Хамлет се чете за около един учебен час, за бога! Айде, ако четеш бавно - два.

Относно Коелю, сега се сетих и от какво четох повечко - "Вещицата от Портобело". Най вече по нея си вадя изводите. Така и не стигнах до прехваления Алхимик, и май няма и да стигна...

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

• Гости
Не ти и трябва, Калинке. Както казах вече той е един плагият и инфантил, служещ на определени хора, които са заинтересовани хората да тънат простотия и невежество, но понеже все пак от време на време се явяват някакви духовни потребности у човешкия индивид, то те се грижат да му предоставят, такава духовна храна, каквато получава прасето в копанята си. Като разбира се му готвят /не на прасето, а на човека/ едно весело погребение в стил - нашенска Коледа. Та общо взето това представлява "творчеството" на Коельо - ярма, размесена с помия и сервирана в свинска копаня - който иска нека заповяда, модерно е.

Alphard

Alphard

Black Mage

• Валари
  • 639 posts
Досега не съм чел нищо на Коельо, но думите на Торин ме заинтригуваха и май ще взема да прочета. :rolleyes:

• Гости
Разбира се, че трябва да се прочете, за да се види какво представлява. Въпросът е какво разбира човек след като прочете дадено произведение, въпреки че ми е трудно да нарека нещо писано от Коельо с думата произведение. Тя, все пак предполага самостоятелен труд и авторство, а при него тези неща здраво ги е хванала липсата.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users