Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Тери Пратчет

• Please log in to reply
160 replies to this topic

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Тери Пратчет (на английски Terry Pratchett) е британски писател и най-продаваният автор във Великобритания за 90-те.

Живот
Роден е в селото Форти Грийн, което сега е част от Бейкънсфийлд, графство Бъкингамшър, Великобритания на 28 април 1948 година. От 1959 учи във висше техническо училище в Уайкъмб. Неговият първи разказ „The Hades Business“ е публикуван в училищното списание през 1961, а през 1963 — в професионално издание. След това напуска училище и се заема с журналистика. Неговия първи роман „Килимените хора“ (The Carpet People) е публикуван през 1971 година. Първата книга от поредицата „Светът на Диска“ (Discworld) — „Цветът на магията“ („The Colour of Magic“) излиза през 1983.

Романът „Пирамиди“ е награден с британската награда за фентъзи. През 1998 г. е отличен от английската кралица заради постижения в литературата.

Произведения извън поредицата Светът на диска
"Килимените хора"
"Само ти можеш да спасиш света"
"Джони и бомбата"
"Джони и умрелите"
"Страта"
"Тъмната страна на слънцето"
"Масклин"
"Грима и Доркас"
"Крилете на Масклин"
"Добри поличби"
"Автентичната котка"
------
http://www.tpratchett.hit.bg/ това е сайт на български за повече инфо.
Определено съм изненадана, че при толкова почитатели или поне хора, които са чели книгите, никой не се е сетил да пусне тема. Е, тук, ако искате, може да си подискутираме дали е плагиат, кои са ви любимите герои и тн. Между другото за заинтересованите следващата книга "Going Postal"( "Пощоряване") би трябвало да излезе този месец, ако вече не е излязла, а следващата "Thud"(това не знам как се превежда) някъде март 2008
------
Аз лично, при все че съм изчела повечето книги от Света на диска и някои от другите, никога не съм го възприемала като плагиат. Книгите му са по-скоро като криво огледало на нашия свят, където всичко е видяно смешно. А препратки има много- Шекспир, Фантомът от операта(Маскарад) и други, просто нямам време да ги изреждам. Романите му (поне според мен) бъкат от култови герои като Смърт, Сюзън и Смърт на мишките +гарван преводач, Ветинари, вещиците, Сам Ваймс, Ангуа, Ноби Нобс и цялата градска стража, убийците и останалите същества, без да забравяме Лакнърсата група танцьори на танца с кофите и звънците, огнепърдящия дракон Ерол, вампирите от Юбервалд и невероятният Морис. Това просто е едно оригинално фентъзи.
Друго приятно нещо е калибърът на книжките, много малки, лесни за четене, и удобни за в час. :thumb:
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Нaдявах се някой да пусне такава тема :thumb: .На Пратче засга съм чел само 3 книги("Дядо Прас""Жътварят"и "Музика за Душата")но страшно много ми харесва и стилът му и историйте...просто невероятен.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Много се надявам Майк да попадне на тази тема и да реши да каже повече. Много се надявам, наистина.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
За пръв път попаднах на Пратчет преди дванайсет години. Книгата беше "Морт". Странното е, че макар да съм прекарал повече от половината си живот с книгите му, няма какво да кажа за него. Той просто е уникален. Оттам нататък обясненията са излишни. Ако го харесвате - разбирате за какво говоря. Ако пък това просто не е вашият стил и не ви е грабнал - пак няма смисъл от обяснения. А ако по някаква причина досега сте пренебрегвали книгите му - прочетете нещо. Каквото и да е.
The things one feels absolutely certain about are never true.

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

А препратки има много..

Тук някъде бях постнала линк с анотации.. давам го пак.
http://www.lspace.org/books/apf/

Друго приятно нещо е калибърът на книжките, много малки, лесни за четене, и удобни за в час. :thumb:

Леле, леле, така ли учи днешното поколение :tooth:
Шегувам се, аз също съм го чела по време на лекции.. и е чудя кога, аджеба, ще бъде включен като задължителен автор в учебната програма :tooth:

Повече бих имала какво да кажа, когато излезе следващата му книга. На български, де, за мен е голяма хапка в оригинал. Зат'ва пък съм изчела всичко негово, издадено тук от '92-ра (или и първа? все тая) насам.

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Хъхъхъ - Тръкъл Простака
Явно само аз съм бил будала и съм чел "То" и "Очите на дракона" на Кинг по време на лекции... :censored: та по темата ^_^

Е, аз не съм чел всички книги, но от това, което съм, направо останах очарован. Запознат съм най-вече с линията на Ваймс и Стражата - остава ми само "Петият слон"... малко съм чел за Ринсуинд - две-три книжки. А да - преминах и двете книжки в които Коен е главен герои. Не знаех с какво се захващам, когато почнах да ги чета на работа. Колегите ми се чудеха, когато започвах да се смея на глас, ама как да им отговоря, че се смея на Веселко Дребнодупе, син на Страшньо Дребнодупе :tooth:
Присмехулничето е право - и за мене това не е плагиатство, а криво огледало на нашия свят, с една камара препратки към други творби (аз ще вметна, както писах в една друга тема - Керът от Стражата, който е закачка към Арагорн(от Скиталците :tooth: ), съвсем невълшебния му, наследствен меч, който обаче е много добре балансиран - Андурил, лорд Ветинари, седящ в подножието на Трона на Анкх - Наместниците на Гондор, чакащи Краля да се завърне...) Всъщност... от линка на Чесън виждам, че паралелите са повече, отколкото предполагах :).
А култовите герои са много, настина.Най-напред май всеобщия любимец Смърт - толкова човеколюбив образ(в "Дядо Прас" особено), който обича къри и котки и говори с ГЛАВНИ БУКВИ. Лорд Ветинари("Veni, Vici, ...Vetinari") - най-ловкия политик на света, бивш убиец. Сър Сам Ваймс - иронично-циничния капитан на Стражата, бивш алкохолоик. Пък само като се сетя за Чингиз Коен, предводител на Сребърната орда започвам да си се хихикам... и Леонард Куирмски, и гореспоменатия Керът, и Ноби Нобс, и Библиотекаря ("Ууук!"), и... хм, да, блатният дракон, с много специалн о приложение :lol: Еръл, и... всъщност цялата менажерия, излязла изпод перото на Пратчет е уникална.

П.С: Хъм, сега се сетих... някой може ли да ми каже защо шефа на гилдията на убийците носи титалата доктор?

nienore

nienore

Ниниел

• Потребители
  • 9 posts

някой може ли да ми каже защо шефа на гилдията на убийците носи титалата доктор?

За ей това и аз съм се чудила доста, някой ако може да разясни наистина.
Иначе аз на Пратчет попаднах може би преди година и нещо. :blush: Започнах с Вещици в Чужбина. Вкъщи имаме голям фен на Света на Диска (майка ми) и има около 7-8 книги негови. Иначе другите ги взимам от приятели и тн. Но това няма значение. Изчетох Вещиците с голям кеф. Баба Вихронрав ме разцепи отвсякъде. После ми дадоха Морт и оттам се зарибих по серията за Смърт. Иначе като цяло съм чела само за Света на Диска, по-точно Фауст Ерик, Музика На Душата,Дядо Прас, Глинени Крака, Стражите! Стражите! и Маскарад само това имаме вкъщи, а по търновските книжарници Пратчет се намира трудно. Скоро ще ми дават Петият Слон, ще видим какви впечатления ще ми остави.
Иначе, от книгите за Смърт ми е любима Сюзан и коня Бинки (пхах), от вещиците, както казах, Баба Вихронрав, а от стражите Ноби ии сержант Ангуа. (Керът ме дразни)
И това е общо взето.
Giving up is what kills people.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

някой може ли да ми каже защо шефа на гилдията на убийците носи титалата доктор?

За ей това и аз съм се чудила доста, някой ако може да разясни наистина.

Гилдията на убийците все пак предлага най-доброто образование в Анкх-Морпорк, нормално е с изкачването в йерархията там човек да се сдобива с по-висока научна степен :Р

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
сега си спомням, че и шефа на гилдията на шутовете и клоуните също е доктор :) и по-точно доктор Белолик - това от Въоръжени мъже пък там не се даваше от най-добрите образования май :) явно всички шефове са и доктори. Някаква грандомащина ще да е :D

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Разтърсих се в google да видя дали не пише нещо по въпроса. От един сайт разбрах, че шефът на Гилдията на шутовете преди д-р Белолик е бил някой, когото са наричали просто Geoffrey и се споменавал в "Жътварят". Аз не си спомних такъв персонаж и се разтърсих в книгата. Не го намерих, затова потърсих книгата в интернет за да пробвам с find. Намерих я на английски и открих следния пасаж:

The leaders of the other Ankh-Morpork Guilds turned up in ones and twos, gradually filling the room.
The Patrician sat gloomily staring at the paper-work on his desk as they argued.
‘Well, it’s not us,’ said the head of the Alchemists.
‘Things are always flying through the air when you fellows are around,’ said Ridcully.
‘Yes, but that’s only because of unforeseen exothermic reactions, ‘ said the alchemist.
‘Things keep blowing up,’ translated the deputy-head alchemist, without looking up.
‘They may blow up, but they come down again.They don’t flutter around and, e.g., start unscrewing themselves,’ said his chief, giving him a warning frown. ‘Anyway, why’d we do it to ourselves? I tell you, it’s hell in my workshop! There’s stuff whizzing everywhere! Just before I came out, a huge and very expensive piece of glassware broke into splinters !’
‘Marry, ‘twas a sharp retort, ‘ said a wretched voice.
The press of bodies moved aside to reveal the General Secretary and Chief Butt of the Guild of Fools and Joculators. He flinched under the attention, but he generally flinched all the time anyway. He had the look of a man whose face has been Ground Zero for one custard pie too many, whose trousers have been too often awash with whitewash, whose nerves would disintegrate completely at the sound of just one more whoopee-cushion. The other Guild leaders tried to be nice to him, in the same way that people try to be kind to other people who are standing on the ledges of very high buildings.
‘What do you mean, Geoffrey?’ said Ridcully, as kindly as he could.
The Fool gulped. ‘Well, you see,’ he mumbled, ‘we have sharp as in splinters, and retort as in large glass alchemical vessel, ~~d thus we get a pun on “sharp retort” which also means, well, a scathing answer. Sharp retort. You see? It’s a play on words. Um. It’s not very good, is it.’
The Archchancellor looked into eyes like two runny eggs.
‘Oh, apun,’ he said.’Of course. Hohoho.’ He waved a hand encouragingly at the others.
‘Hohoho, ‘ said the Chief Priest.
‘Hohoho, ‘ said the leader of the Assassins’ Guild.
‘Hohoho,’ said the head Alchemist. ‘And, you know, what makes it even funnier is that it was actually an alembic.’
‘So what you’re telling me,’ said the Patrician, as considerate hands led the Fool away, ‘is that none of you are responsible for these events?’

Всичко ОК, ама като потърсих съответния текст в българското издание открих, че е съкратен и частта с Geoffrey е премахната напълно. WTF?!? Не мога сега да го сканирам или снимам, но ако имате книгата можете да проверите сами. Текстът се намира на 109 страница, моля ви сравнете го с оригинала и ми кажете аз ли нещо изкукуригвам или преводачите си превеждат както искат? Ако е така това е абсолютно кощунство и явно ще трябва да се купуват книгите на английски.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
От репликата след пръснатата на парченца стъкленица до последните думи на Патриция текстът го няма.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Ама вие не знаехте ли, че изданията по Пратчет са били съкращавани с цел да се отнеме откъм страници и цена? о.О Аз си мислех, че е обществена тайна...

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
И аз проверих тази част,и при мен липсва :unsure:

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

Ама вие не знаехте ли, че изданията по Пратчет са били съкращавани с цел да се отнеме откъм страници и цена? о.О Аз си мислех, че е обществена тайна...

x.x
Като се знае хората защо по дяволит си ги купуват? :blink: В интерес на истината винаги съм се чудел защо английските издания ми изглеждат по-дебелички, ама такова нещо не съм предполагал...

В Хеликон оригиналите като гледам са по 15 лв., което за книга на английски не е много, така че явно оттам ще се купуват вече.

Ireth Alcaril

Ireth Alcaril

Ентруга

• Потребители
  • 16 posts
!?!?!?
Това е безобразие!! И аз не знаех за съкращаването на книгите. Възмутително. :angry2: Ама какво да очащваме от банда печелбари, на които въобще не им пука за Пратчет, а само за порфейлите им. Нищо ново под слънцето.
Пратчет е един от най-любимите ми писатели. За първи път четох негова книга преди години - "Захапи за врата" - хареса ми, но не ми направи особено впечатление. Просто не бях на подходящата вълна. Чак преди две години една приятелка започна да ми разказва за "Морт" и "Жътварят" и това, за което ми говореше ми се стори толкова интересно, че скоро си взех и двете. Ами... оттогава съм заклета фенка. Продължих с "Музика на душата" и "Дядо Прас", после започнах поредицата за Ринкуинд, довърших тази за Смърт с "Крадец на време", почнах Вещиците с "Еманципирана магия" (една от най-любимите ми книги!!) и ... да. Ясно ви е как е. ^_^ Не съм изчела още всичко, имам още книги от Вещиците, всичките Стражи и някои самостоятелни. Но и не бързам, нека просто удоволствието продължава по-дълго^^
Единствената книга извън Диска, която съм чела, е "Добри поличби" съвместно с Нийл Геймън и това е най-най-най-любимата ми книга, съвършена е. Стиловете на двамата автори, смесени по този начин (макар че Пратчет преобладава), Азирафел и Кроули, които са абсолютни сладури, "кривото огледало" (добре казано, Greenleaf) на Библията... мдам.
Мерси за линковете, аз пък посещавам чат-пат един БГ-форум за Пратчет, готин е. Трябва да си разменяме линкчета на сайтове, форуми, галерии и прочее^^

Щом пролет идва в нива, в двор и расне житен злак,
щом Цвят обсипе плоден клон като внезапен сняг,
щом слънце грее и дъждец в лъчите му играй,
не чакай да се върна аз — красив е моят край.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
AN EMBUGGERANCE

Folks,

I would have liked to keep this one quiet for a little while, but because of upcoming conventions and of course the need to keep my publishers informed, it seems to me unfair to withhold the news. I have been diagnosed with a very rare form of early-onset Alzheimer's, which lay behind this year's phantom "stroke".

We are taking it fairly philosophically down here and possibly with a mild optimism. For now work is continuing on the completion of Nation and the basic notes are already being laid down for Unseen Academicals. All other things being equal, I
expect to meet most current and, as far as possible, future commitments but will discuss things with the various organisers. Frankly, I would prefer it if people kept things cheerful, because I think there's time for at least a few more books yet :о)

Posted Image

PS I would just like to draw attention to everyone reading the above that this should
be interpreted as 'I am not dead'. I will, of course, be dead at some future point, as
will everybody else. For me, this maybe further off than you think - it's too soon to tell.
I know it's a very human thing to say "Is there anything I can do", but in this case I
would only entertain offers from very high-end experts in brain chemistry.

Обръщение на Пратчет излязло в сайта на Пол Кидби (http://www.paulkidby...news/index.html)

Аз не знам какво да кажа...

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts
Само на мен ли ми ставя някак мъчно :mellow: или е общо чувство!?
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

Само на мен ли ми ставя някак мъчно :mellow: или е общо чувство!?

Еми как мислиш... :(

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Много неприятно, наистина. :(

Сравнително повечко време се изисква, за да възприемем, че такива хора също заболяват и им се случват подобни неща, но в крайна сметка е човешко. Само че това никак не прави по-хубав факта, че Пратчет страда от такава болест. :| :| :|

Тъжно, много тъжно.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Ужас. Защо точно Пратчет, защо?! :(

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...