Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Какво четете в момента?

• Please log in to reply
1451 replies to this topic

essaouira

essaouira

мелодия

• Потребители
  • 12 posts
'Властелина на пръстените' не ме бийте,добри толкиняни (=
'Приказки от Землемория' на Урсула Ле Гуин (или Уршула Льо Гуин,както пише на първите й книги,издадени у нас )
и вече месец мъча тоя 'Ад' на Данте.
(=

belitrawien

belitrawien
  • Потребители
  • 7 posts

и вече месец мъча тоя 'Ад' на Данте.
(=

Аз така едно време я мъчих, заедно с Фауст :cry: Имам лоши спомени от тези творби - "Ад" я зарязах още на първата страница, защото щях да получа мозъчно сътресение и да си лепна някоя душевна болест :excl:
Иначе в момента чета "Землемория" и като цяло е доста интересна и я чета с удоволствие и задоволителна скорост, но нещо ми липсват разните любовни и по-така истории! Това е една от малкото книги, в които взаимоотношенията мъж-жена са сериозно позакърнели(поне там, докъдето съм стигнала). Ама ще го преживея :yes:
Пък ако ми се чете за любовни (и първични) терзания и взаимоотношения, ще препрочета "Песен за Огън и Лед"!
Съзерцавай земята и небето,
Слънцето, звездите и Луната,
ти, който искаш да бъдеш мъдър.
Те отразяват в пълна мяра човека-
на височина, ширина и в дълбина-
и цялата негова вселена.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
То и аз смятам да почвам "Ад",а доколкото за "Земелмория"..това е книгата след "Властелина," на която се възхищавам най-много :)

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Брей, "Ад" не е чак толкоз стресираща, та чак да доведе някого до душевни болести и мозъчно сътресение. За последното е по-подходяща "Властелина" или някоя от "Песен за огън и лед" и по-скоро бърз удар по главата с нея. ;)

Тъкмо почвам "Петият слон" на Прачет. Любимия Ваймс пак е на линия :thumb: и явно ще има пререкания с върколаци :chair:

Maiar

Maiar
  • Потребители
  • 35 posts
Аз пък тъкмо прочетох "Магьосникът Кадехар" на Ерик Лом :blush:
Какво да се прави .... сигурно като стана на сто години ще чета "Братята с лъвски сърца" ... пак :tooth:

Tanparmaiel

Tanparmaiel

безценно

• Потребители
  • 153 posts
Чета Програмиране на С++, I част, но да си призная не напредвам много бързо :/ :passifier: :ninja:

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Портретът на Дориан Грей.
Просто нямам думи да опиша тази книга. "Велика" е твърде слабо определение.
А лорд Хенри е новият ми идол. :rolleyes:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Аз в момента съм на "Атира" и...Калинке,права беше,тази част е пълна тъпня <_<

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
"Какво четете в момента" - аз трябва да издавам бюлетин два пъти дневно. Щото чета по няколко книги наведнъж.

Конкретно ми се иска да споделя за Споразумението на Елия Казан. Неочаквано добра, според мен, ма тва щото съм на близка възраст до лирическия герой :D
Бе, искам да кажа, ако добър приятел ви даде книга, не я зарязвайте до леглото за 6 месеца, само защото се попрестарал с препоръките.

И друго, в момента си държа за спешни случаи в колата 24-тото издание на Как да бъдеш чужденец, на Джордж Майкс. Ако някой прекрасен ден се амбицирам, бих я сканирала за поколенията, че и тя не е преиздавана. Много забавно описание на хоб... т.е. англичаните.

Ще си позволя да копна една глава, която намерих с гугъл:

Душата и омаловажаването

Чужденците имат душа. Англичаните нямат.
На континента постоянно налитате на хора, които въздишат дълбоко без видима причина за това, копнеят, въжделяват, страдат и изключително тъжно се взират в нищото. На това се вика душа.
Най-лошата сред тях е Великата Славянска Душа. Онези, които страдат от нея, са обикновено вглъбени мислители. От тях можете да чуете изявления от рода на: „Понякога съм тъй весел, а друг път – тъй безмерно тъжен. Можете ли да ми кажете защо?" (Не можете, така че не опитвайте). Или пък: „Аз съм необозрим... Иска ми се да съм другаде, а не тук". (Внимавайте да не кажете: „Аз също.") Или: „Когато съм самичък, нощем в гората и си подскачам от дърво на дърво, често си мисля колко е необикновен животът."
Всичко това е безпределно дълбоко. Но е просто душа, нищо повече.
Англичаните нямат душа. Вместо нея имат омаловажаването.
Ако някой континентален юноша реши да се обясни в любов, той коленичи, признава й, че тя е най-сладкото, най-омайното и най-прелъстителното създание на този свят, че в нея има нещо особено и неповторимо, което притежават най-много още няколко стотици хиляди жени, и поради това не би могъл и миг повече да живее без нея. Често, за да придаде допълнителна тежест на думите си, той се застрелва на място. Това си е нормално делнично обяснение в любов в по-темпераментните континентални страни. В Англия момчето потупва предмета на своето обожание по гърба и тихо отронва: „Да ти призная, нямам нищо против теб". Ако е обезумял от страст, може да добави: „Дори ми допадаш донякъде".
Ако е решил да се жени, казва:
Таквоз... би ли...
Ако реши да направи предложение от нецензурно естество:
Таквоз... дали ще...

Преувеличените изявления също играят важна роля в английското общество. Те обикновено са облечени в следната форма. Някой забелязва: „Таквоз...", след което млъква и три дни уста не отваря.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Вчера приключих "Изумителният Морис и неговите образовани гризачи"на Пратчет,кво да кажа-яка книжка.
Днес почнах "Резерватът на таласъмите" на Саймък,но не ме кефи много тая книжка.

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

Днес почнах "Резервата на таласъмите" на Саймък, но не ме кефи много тая книжка.

Мисля, че "Резерватът" е най-забавната книжка на Саймък. Най-добрата му, всъщност.
А когато бях малка :), си мислех, че "Градът" е невероятно чудо нечетено.

Чета и "Избрани разкази" на О'Хенри. Ха-ха, и тази книга е антикварна :ninja:
Ей затуй одобрявам разпространението на книги в нета (и защото изчетох миналата зима цяла поредица от една боза, от която само първата книга си струва да притежаваш.. за Тери Гудкайнд говоря)

Чака ме и "Дневен патрул", ма нея бързо ще опаткам.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Ами не съм чел друго на Саймък,но онзи ден си взех "Градът" и ще я почна след "Резерватът"

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Градът си е невероятно чудо, наистина - най-добрата книга на Саймък. Резерватът ми беше малко скучен на моменти, но като цяло ми харесва.

Сега си препрочитам Вежинов, по "служебни" задължения, хехе, и му се радвам много и на стила, и на идеите. Просто задължително четиво, един от най-добрите български фантасти.

Паралелно изчитам всички ХП книжки и в момента ми останаха някакви странички от "Затворникът от Азкабан".
Но за тях няма какво толкова да се говори. Приятни са донякъде и толкоз.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Jane Jensen - Dante's Equation
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

Eagle_Feather

Eagle_Feather

Dharma Bum

• Потребители
  • 15 posts

Портретът на Дориан Грей.
Просто нямам думи да опиша тази книга. "Велика" е твърде слабо определение.
А лорд Хенри е новият ми идол. :rolleyes:

Напълно и безрезервно съм съгласен с теб. Дориан Грей е изключителна книга, кара те да се замислиш за неща като суетата, стремежът към безсмъртие, вечната красота и слава. За тяхното място в човешките желания и последиците от поставянето им като основна цел. Изводът е, че тези стремежи водят до деградация и разрушаване на човешката душа.
Доколкото ми е известно Уайлд е бил повлиян силно от "Фауст" на Гьоте при писането на тази си книга. То това си личи ясно. Темите третирани във "Фауст" са подобни.

Аз в момента чета "Черният обелиск" от Ремарк. Почитател съм на творчеството му и съм приятно задоволен от факта, че тази книга не ме разочарова. Напротив. Според мен след "На западния фронт нищо ново" тази се нарежда на второ място. Следвоенната действителност в Германия, една сломена, но и копнееща за отмъщение страна, стои като фон на чието действие се развива романа. Добре изградена, книгата не само представя реалистично, тежкото положение в онези години, инфлацията, зараждането на националсоциализма, но и търси отговора на отдавна задаваните философски и морални въпроси по отношение смисъла на човешкия живот. Някъде там са включени и чисто човешките копнежи на главния герой - любовта и всичко останало.
После ме чакат "Бродягите на Дхарма" на Керуак и "Поща" на Буковски.
Хора, още хора, други хора!

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts
Днес си намерих нова книжка на Айзък Азимов - Камъче в Небето се казва. Като история се развива във вселената на "Фондацията", а може и да е част от таз епична сага, която така и не успях да прочета, щот нема пари за литература в тая държава!
Най-готиния подпис

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
"Фондацията" я има и онлайн..

"Черният обелиск" е единственото, което съм чела на Ремарк, много, много добра, и доста забавна, м/у другото.. ще си затрая за края й.
Не знам защо съм пропуснала да наваксам с повечко Ремарк, след като толкова ми допадна навремето.

"Бродягите" не ми харесаха, една книга е написал Керуак, да си беше останал с нея.
"Поща" е една от най-добрите на Буковски. Но Буковски се чете, когато току-що си навършил 20.

Сега си препрочитам Вежинов, по "служебни" задължения, хехе, и му се радвам много и на стила, и на идеите. Просто задължително четиво, един от най-добрите български фантасти.

Някак съм пропуснала и че Вежинов бил фантаст. Дай препоръка?

Ако съм по-досадна от обикновено, тва е щото съм в офиса, в събота, да му се не знае.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
@ Kronos
Няма, да му се не види! :angry2: [Въпрос на приоритети - бел. (Вероятно-нечий-чужд) Вътрешен глас]

@Чесън
Да прочетеш някое и друго разказче в онлайн бива, ама иначе.. :\\ Все едно да четеш "Властелинът.." от монитора. :o Гадост и зараза!

Иначе аз наскоро се върнах към "'Юлиян" на Гор Видал. В книгата се разказва за живота на последния римски император, който се опитва да върне елинизма за сметка на християнството. Изключително интересно четиво - всяка страница ми действа страшно положително. Намирам стила за особено приятен и книгата несъмнено влиза в списъка "За препрочитане". :yes:

Паралелно чета "Стефан Стамболов и неговото време". Съвсем случайно попаднах на книгата и ми се струва особено интересна. Не само, че въпросното историческо време ме вълнува, а и самия начин на поднасяне на историята ме грабна - действието се разкрива чрез писма на негови съвременици, които малко по малко оформят цялостната картина.

..а "Тютюн" още си върви бавничко, но като наближи крайният срок май ще трябва да й отделя повече време.

So many books, so little time. :excl:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

Да прочетеш някое и друго разказче в онлайн бива, ама иначе.. :\\ Все едно да четеш "Властелинът.." от монитора. :o Гадост и зараза!

Зараза! :lol: Мързел, бих казала, аз как успях да се науча :D
Всъщност, започнах да чета от монитор точно с Властелина, поредно загубено копие, такива ми ти работи. И впоследствие се оказа далеч не тъй неприятно да опитам и с нови (за мен) заглавия.

Продължавам да твърдя, че сканирането на непреиздавани, но ценни книги, е дело полезно и човеколюбиво... имам известна представа за търговията с антикварни книги, и не само.

So many books, so little time. :excl:

Хъ, хъ, въпрос на приоритети ли, казваш :tooth:

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts

Зараза! :lol: Мързел, бих казала, аз как успях да се науча :D
Всъщност, започнах да чета от монитор точно с Властелина, поредно загубено копие, такива ми ти работи. И впоследствие се оказа далеч не тъй неприятно да опитам и с нови (за мен) заглавия.

Шегуваш ли се, аз на изкуствена светлина не мога да чета, какво остава да чета от монитора... Абсурд.

А в момента чета "Увод в общото езикознание" на Живко Бояджиев (лека му пръст). Ама нещо въобще не ми харесва как е съставен тоя учебник, да не говорим, че не обхваща целия конспект и явно ще трябва да си търся тези на Моско Москов и Дуриданов...
The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users