Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Какво четете в момента?

• Please log in to reply
1451 replies to this topic

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

Сега си препрочитам Вежинов, по "служебни" задължения, хехе, и му се радвам много и на стила, и на идеите. Просто задължително четиво, един от най-добрите български фантасти.

Някак съм пропуснала и че Вежинов бил фантаст. Дай препоръка?

Ами, да го наричам фантаст може би не е най-удачното определение. Но и в "Бариерата" и в "Белият гущер", и в "В един есенен ден по шосето" я има едната частица нереално, свръхестествено, която е първопричината за всичко интересно и в трите произведения. Фантаст, в разбиранията за научна фантастика категорично не е, чувал съм да го определят в жанра "психологическа фантастика" и психологията на хората всъщност е много по-силно застъпена отколкото фантастичното, но все пак разсъжденията върху нея винаги са предизвикани именно от това фантастично.

Това ми мнение е само и единствено породено от трите произведения по-горе. Знам, че е писал разни военни неща, за които нямам идея какво представляват, но доколкото разбрах е поспечелил доста уважение точно заради тях.

Back to the topic:
В момента препрочитам за пореден път повестта "Невъзможни срещи", на Атанас Наковски, която по стил, идеи и модел доста се доближава до психологично-фантастичните писаници на Вежинов. Но пък да обяснявам по-подробно не искам, твърде ми е лична самата повест и обективната оценка само би попречила.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Мерилиън

Мерилиън

граф О'Манов

• Потребители
  • 695 posts
"Когато си в лодката" също!Уникална е.
Аз вчера позакъснях,и забравих да кажа,че се навършваха 93 години от рождението му(на Вежинов).
Ремарк пък е великолепен писател,ако се абстрахираш от факта,че в много от книгите му се случва едно и също. :thumb: Но в личната ми класация първа е "Трима другари"(спомням си култовата соцпродукция "Москва не вярва на сълзи",в която пичът пита мадамата във влака коя книга чете,тя му я показа и простичко каза "Три таварища"...),следвана непосредствено от "Нощ в Лисабон"...

'
Posted Image

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Joanne Harris - The Lollipop Shoes. Бих казала, че си струваше трийсетте лева.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

Joanne Harris - The Lollipop Shoes. Бих казала, че си струваше трийсетте лева.

Това ми напомня да си извадя пак разказите и да си ги прочета ^_^ Разказът е прекрасен, а имаш ли онзи за почитатаелите на ЛАРП, той пък е съвсем... :ninja:
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Този не съм го чела, в Jigs & Reels ли е? Така и не изчетох всички разкази от книжката, само онзи за вещиците(но за сметка на това го препрочетох 4-5 пъти :rolleyes: ).

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Ами не знам как е на английски, на български са го превели "В очакване на Гандалф" и почва: "Не винаги е забавно да си чудовище." Но ти препоръчвам и остананалите дето си ги пропуснала.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Waiting for Gandalf, да, намерих го =) Не съм погледнала съдържанието преди, иначе щях първо за този разказ да се залепя =)

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
Аз пък четь интересно четиво наречено учебник по л-ра за 11 клас...Няма да казвам автор за да не става реклама,но пък затова я препоръчвам на всеки...Варира въввсякакви размери, като основното съдържание са автори от възрожденската л-ра.
Едно четиво за всеки ден... :D
I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
"История на Втората световна война", Базил Лидъл Харт. Все повече се убеждавам, че трябва да си изнамеря мемоарите на Гудериан и Манщайн, че ми липсва немската гледна точка...
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
В момента чета "Децата на Хурин" на Толкин. Помня , че в "Силмарилион" нещата тогава не ми бяха много ясни , но самата история на Турин много ме беше впечатлила. А иначе книгата , която прочетох преди тази и която ме грабна е "Парфюмът : Историята на един убиец" на Патрик Зюскинд. Леле думи нямам!
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Аз в момента чета една много философска книга-"Мечо Пух" :tooth:

Ireth Alcaril

Ireth Alcaril

Ентруга

• Потребители
  • 16 posts

Сега си препрочитам Вежинов, по "служебни" задължения, хехе, и му се радвам много и на стила, и на идеите. Просто задължително четиво, един от най-добрите български фантасти.

Някак съм пропуснала и че Вежинов бил фантаст. Дай препоръка?

Ами, да го наричам фантаст може би не е най-удачното определение. Но и в "Бариерата" и в "Белият гущер", и в "В един есенен ден по шосето" я има едната частица нереално, свръхестествено, която е първопричината за всичко интересно и в трите произведения. Фантаст, в разбиранията за научна фантастика категорично не е, чувал съм да го определят в жанра "психологическа фантастика" и психологията на хората всъщност е много по-силно застъпена отколкото фантастичното, но все пак разсъжденията върху нея винаги са предизвикани именно от това фантастично.

Това ми мнение е само и единствено породено от трите произведения по-горе. Знам, че е писал разни военни неща, за които нямам идея какво представляват, но доколкото разбрах е поспечелил доста уважение точно заради тях.

А чел ли си "Когато си в лодката"? Любимият ми негов фантастичен разказ. Горещо ти го препоръчвам. Мисля,ч е го има в нета, а и в новото издание на негови разкази от издателство Ciela. Чудесна книжка, съдържа гореизброените от теб, а също и други и носи заглавието "Когато си в лодката". Много, много добър избор на заглавие. :wub: Този разказ на места ми напомня на Саймък, но определено си е със свой стил. Страшно добре написан, горещо го препоръчвам на всеки, който чете фантастика. А иначе, другият ми любим е "В един есенен ден на шосето". Много добър, има и поука, която не е натрапена така, че да те дразни - няма го размахването на пръст от автора "Ето така трябва да правите и вие!!", а е съвсем деликатно изказана (с фразата "И той се наведе" накрая^^). Добрее, спирам да бърборя, че мога да продължа така до утре. :blush:
Вмомента чета "Джонатан Стрейндж и мистър Норел", комбинирано с дълги и протяжни лекции изпълнени с един куп подробности, които трябва да запомня (хъх). Книгата е чудесна, няма да ви занимавам и тук с мнението си за нея, направим го в съответната тема, само ще кажа, че е уникална, страхотна, великолепна. (:

Щом пролет идва в нива, в двор и расне житен злак,
щом Цвят обсипе плоден клон като внезапен сняг,
щом слънце грее и дъждец в лъчите му играй,
не чакай да се върна аз — красив е моят край.

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
На Вежинов съм чел само 'В един есенен де по шосето"и много ми хареса(беше ни задължителна литература в училище,но това не променя факта :tooth: )
Иначе сега чета "Дракон" на Бруст,а след него ще започна "Децата на Хурин" :thumb:

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Чета нещичко, което обещава да се превърне в много вкусна хапка фантастика.. и, представете си, от неповторимия Дж. Р. Р. Мартин!
"Пътешествията на Тъф", от "избраната" поредица фантастика на Бард, от която съм изчела достатъчно глупости, че да не си правех повече труд да я следя.

Да бъде благословен приятелят, който ми я даде! :)
И таз тема ми е много драга, имам поне 5 отметки за следващи вкусни хапки. Благодарности, за което.

Edit: Тъф е готин, говори в стила на Джийвс, обича котки и мрази да го докосват (не)познати.
Сродна душа, начи.

essaouira

essaouira

мелодия

• Потребители
  • 12 posts
'Декамерон' на Бокачо;'Малки богове' на Пратчет плюс 'Мъртви души' на Гогол..
Защо винаги сама си струпвам на главата хиляди книги на веднъж?!

Folko

Folko

Дърво в свят на дървари или просто елф в гората!

• Потребители
  • 187 posts

'Декамерон' на Бокачо;'Малки богове' на Пратчет плюс 'Мъртви души' на Гогол..
Защо винаги сама си струпвам на главата хиляди книги на веднъж?!

А тоя "Декамерон" харесва ли ти?
Всичко, което се случва, се случва!
Дъглас Адамс

Arwen_Evenstar

Arwen_Evenstar

Vampire

• Потребители
  • 202 posts
Аз сега чета "Първородният" на Кристофър Паолини и много ми харесва,ама ще трябва да хващам и "Декамерон",защото го изучаваме тази година. <_<
I said I need you, does that make me wrong?
Am I a weak man, are you feeling strong?
My heart was blackened, it's bloody red
A hole in my heart, a hole in my head?

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 591 posts
За пореден път хванах да чета "Дюн", защото наскоро се сетих за човека, който ми го подари :) Дано този път стигна докрая, че предишните спирах някъде и преставаше да ми е интересно...

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

deneris_targariqn

deneris_targariqn
  • Потребители
  • 73 posts
В момента слушам anathema и пуша нервно. Още не мога да повярвам.
Дан Браун автор на "Метеора" :mellow: това една супер завладяваща книга, която до последно те държи в някакво щуро напрежение. Никога не съм до харесвала като автор а "шифара на леонардо" нещо не ме грабна, като начин на подаване на информацията...ама Метеора е дуга баница :thumb: :thumb: препоръчвам я дорещо на хората, които не са я чели :thumb: :thumb:

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

В момента слушам anathema и пуша нервно. Още не мога да повярвам.
Дан Браун автор на "Метеора" :mellow: това една супер завладяваща книга, която до последно те държи в някакво щуро напрежение. Никога не съм до харесвала като автор а "шифара на леонардо" нещо не ме грабна, като начин на подаване на информацията...ама Метеора е дуга баница :thumb: :thumb: препоръчвам я дорещо на хората, които не са я чели :thumb: :thumb:

Дан Браун нещо не ми е по вкуса. Тезите които той пуполяризира са на други автори и имам чувството, че се създава мистификация на иначе сериозни теми. Иначе, да увлекателен е донякъде.

Поради липса на пари за нови книги препрочитам нещо старо и любимо Брам Стокър "Дракула"-красика в жарнра.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users