Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Любими цитати от книги, любима поезия и т.н.

• Please log in to reply
175 replies to this topic

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
И аз си разтворих Firenze-то с цитатите, та ще постна някой и друг от любимите ми:

"Времето лекува всичко, времето го отнася и накрая има само мрак. Понякога откриваме други в мрака и понякога отново ги губим." - Стивън Кинг(Зеленият път)

"Инстинктът е железният скелет под всички наши заблуди, че имаме свободна воля" - Стивън Кинг(То част 1-ва)

"Едно сляпо родено дете просто не знае, че е сляпо, докато някой не му каже. А дори и тогава има само най-повърхностна представа за слепотата; Истински я разбират единствено онези, които някога са били зрящи." - Стивън Кинг(То част 1-ва)

"Ето още нещо което страшно ме дразни. Искам да кажа, ако те бива да пишеш съчинения, а някой започне да говори за запетайки. Страдлейтър вечно правеше това. Искаше да те накара да мислиш, че единствената причина, поради която е слаб в писането на съчинения е, че поставя запетайките не на място" - Джеръм Селинджър(Спасителят в ръжта)

" Главният източник на грешката във всички човешки издирвания се крие в склонността на разсъдъка ни или да подценява, или да надценява значението на обекта, изхождайки от неправилната съпоставка на пропорциите поради прекалено голямата близост до самия обект" - Едгар Алан По(Сфинксът)

"Днес повече ценят глупавия в доспехи, отколкото мъдрия светец в износените дрехи" - Рей Бредбъри(451 градуса по Фаренхайт)

"При вида на убиеца и скелетите започват да кървят" - Рей Бредбъри (451 градуса по Фаренхайт)

"- Абе, ти не разбираш ли? - извика Артър и посочи към Простър - Онзи човек иска да събори къщата ми!
Форд го изгледа объркано.
- А не може ли да го направи, ако те няма?
- Но аз не искам да я събори!
- Аха." - Дъглас Адамс(Пътеводител на галактическия стопаджия) Posted ImagePosted ImagePosted Image

"Всички убийци имат огледала в цял ръст в стаите си, защото е ужасяващо обидно да убиеш някого, когато си зле облечен." - Тери Пратчет(Пирамиди) Posted Image

didita6

didita6
  • Потребители
  • 1 posts
Здравейте,някой може ли да ми преведе този татус?

Attached Files

Edited by didita6, 01 септември 2011 - 06:22 .

Гандалф Сивия

Гандалф Сивия

Истар/Маяр

• Потребители
  • 273 posts
Гандалф Сивия:
"Можем да изберем само какво да сторим с времето,което ни е отредено"

Васил Левски:
"Ако печеля, печели цял народ. Ако губя, губя само мене си"

All,you have to decide,is what to do with the time that is given to you!

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts

Но много по-отдавна, в зората на Северното кралство, на Бурния връх била изградена величествена наблюдателна кула. Наричали я Амон Сул. Враговете я опожарили и сринали и днес от нея е останал само порутен каменен кръг като нащърбена корона над темето на древния хълм. Ала някога е била висока и прекрасна. Казват, че в дните на Последния съюз Елендил стоял там и чакал Гил-галад да пристигне от запад. Хобитите учудено погледнаха Бързоход. Той като че познаваше древните предания не по-зле, отколкото дивата природа.

— Кой е бил Гил-галад? — попита Мери, но Бързоход сякаш бе потънал в размисъл и не отговори.

Неочаквано тих глас зашепна:

Печално арфите звънят
за елфа светъл Гил-галад,
последният владетел жив
на край свободен и щастлив.

Бе дълъг неговият меч,
блестеше шлемът отдалеч;
звезди от нощния зенит
искряха в сребърния щит.

Баладата за Гил-Галад ми е любима и понякога си я декламирам просто ей така - за настроение.:)/>
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Posted Image

Събраните съчинения на Сам Майтапер с предговор от Гандалф.

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts
хуахуахуа едва ли и издателството е случайно!
I have to return some videotapes!

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
На обратната страна я има каручката на Гандалф как влиза в Хобитово и снимка на автора, още по-смешно е. Виждала съм я в Хеликон.
А, всъщност даже имам снимка:

Posted Image
The main thing in life is to know your own mind.

Izumen

Izumen
  • Потребители
  • 70 posts
Авторът е като един виден Билбо! :р
I have to return some videotapes!

Gortaur

Gortaur

УААААААААХРРХ!

• Потребители
  • 416 posts
Червената книга - десето издание.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2524 posts
Да видим какво съм си записал наскоро в книжката с цитати...

Жената е твоето поле; върви тогава на полето си и го обработвай.

The worst of having a romance of any kind is that it leaves one so unromantic.

Nothing can cure the soul but the senses, just as nothing can cure the senses but the soul.

To explain away the mystery of a great painting would do irreparable harm, for whenever you explain or define something you substitute the explanation or the definition for the real thing.

Self-improvement is masturbation. Now self-destruction...

The mind is its own place, and in itself
Can make a Heaven of Hell, a Hell of Heaven.

Ето и нещо от един разказ на Виан, което дори още повече го затвърди като един от любимите ми автори. Във въпросния разказ ("Изкуството на химеричните развлечения"), Виан предлага редица предложения за преустройство на земното кълбо, като най-доброто определено е следното:

Да се построи над Атлантическия океан мост, предназначен за колоездачи, така че Европа да бъде избавена от състезанието Тур дьо Франс, чието трасе ще мине оттам (по средата мостът ще се прекърши).

Смях се с глас като попаднах на това, защото тъкмо се бях натварил на Евроспорт, които вместо да дават повече тенис, примерно, продължават да излъчват всякакви безумно скучни колоездачни състезания. (Да се кара колело е яко, но да се гледа... бррр...)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Могъщо :)

- А ето какво намерих в Поперинге - посочи той книжката, която четеше. - Страшно интересна антика. "Описание на Англия и Шотландия" от французин: Етиен Перлен, Париж, 1558 година.
- Е, и какво казва този мистър Пърлин? - рече полковникът, който ценеше старите неща така, както старите бойци.
Орел отгърна книгата наслуки и запревежда:
- "... След вечеря покривката се вдига и дамите се оттеглят. Масата е от красиво, гладко обработено индийско дърво, върху нея има подставки с вдлъбнатини за бутилките от същия материал. Наименованието на всяко вино е гравирано върху сребърна плочка, прикрепена за гърлото на бутилката; сътрапезниците избират предпочитаното от тях вино и пият с такава сериозност, сякаш осъществяват религиозен обред, като предлагат наздравици за важни личности или за красавиците на деня: това те наричат тостове. "
- Това "красавиците на деня" е добре казано, харесва ми; портото може би ще придобие особен чар за Орел, ако би могъл да го принесе в жертва на Габи Делис или Гледис Купър.
- Тостовете са строго установени за всеки отделен ден от седмицата - рече полковникът. - Понеделник - за близките ни; вторник - за нас самите; сряда - за нашите саби; четвъртък - за любимите спортове; петък - за вярата ни; събота - за нашите годеници или съпруги, и неделя - за неприсъстващите приятели и корабите на път.
Орел продължи четенето:
- "Произходът на тези тостове е всъщност варварски; казаха ми, че хайлендърите в Шотландия, полудиви племена, които живеят в непрестанни разпри..."
- Чуйте това, отче - прекъсна полковникът; - месиу, прочетете го още веднъж за Отчето: "... казаха ми, че хайлендърите в Шотландия..."
- "... полудиви племена, които живеят в непрестанни разпри, са запазили този обичай в чистия му първоначален вид. Да пиете за здравето на някого значи, че отправяте към него молба да ви закриля, докато пиете и сте без защита. А особата, за която пиете, отвръща: "Айплежю", което на техния език ще рече: "Имате моята дума"; след това тя изважда кинжала си на масата и ви протежира, докато чашата ви не остане празна..."
- Та ето защо - рече майор Паркър - калаените купи, които се дават като награда при голфа и фехтовката, винаги имат стъклено дъно, през което може да се види мечът на убиеца.
- Не задържайте портото, месиу - каза полковникът, - искам да изпия още една чаша за здравето на Отчето, за да чуя как ще отговори "Айплежю" и да видя как ще извади кинжала си на масата.
- Имам само едно швейцарско ножче - отвърна Отчето.
- Ще свърши работа - рече полковникът.

Андре Мороа, "Мълчанията на полковник Брамбъл"

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Още като го четох и знаех, че ми е любим цитат това:

Малко съм учил навремето, Брус, но едно нещо научих. Външната политика на тази (Англия) или която и да е друга страна не се ръководи от принципите за добро и зло. Добро и зло? Не е наша работа да оспорваме кое в случая е право и кое не. Единственото царство, което се движи по закона на справедливостта, е небесното, а земните царства се движат с нефт. Арабите имат нефт.

- Лион Юърис, "Екзодус", 1958
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts

".... There, far away, beyond sad Gondor now overwhelmed in shade, the Sun was sinking, finding at last the hem of the great slow-rolling pall of cloud, and falling in an ominous fire towards the yet unsullied Sea. The brief glow fell upon a huge sitting figure, still and solemn as the great stone kings of Argonath. The years had gnawed it, and violent hands had maimed it. Its head was gone, and in its place was set in mockery a round rough-hewn stone, rudely painted by savage hands in the likeness of a grinning face with one large red eye in the midst of its forehead. Upon its knees and mighty chair, and all about the pedestal, were idle scrawls mixed with the foul symbols that the maggot-folk of Mordor used.
Suddenly, caught by the level beams, Frodo saw the old king’s head: it was lying rolled away by the roadside. “Look, Sam!” he cried, startled into speech. “Look! The king has got a crown again!”
The eyes were hollow and the carven beard was broken, but about the high stern forehead there was a coronal of silver and gold. A trailing plant with flowers like small white stars had bound itself across the brows as if in reverence for the fallen king, and in the crevices of his stony hair yellow stonecrop gleamed.
"They cannot conquer for ever!" said Frodo. And then suddenly the brief glimpse was gone. The Sun dipped and vanished, and as if at the shuttering of a lamp, black night fell."

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

".... There, far away, beyond sad Gondor now overwhelmed in shade, the Sun was sinking, finding at last the hem of the great slow-rolling pall of cloud, and falling in an ominous fire towards the yet unsullied Sea. The brief glow fell upon a huge sitting figure, still and solemn as the great stone kings of Argonath. The years had gnawed it, and violent hands had maimed it. Its head was gone, and in its place was set in mockery a round rough-hewn stone, rudely painted by savage hands in the likeness of a grinning face with one large red eye in the midst of its forehead. Upon its knees and mighty chair, and all about the pedestal, were idle scrawls mixed with the foul symbols that the maggot-folk of Mordor used.
Suddenly, caught by the level beams, Frodo saw the old king’s head: it was lying rolled away by the roadside. “Look, Sam!” he cried, startled into speech. “Look! The king has got a crown again!”
The eyes were hollow and the carven beard was broken, but about the high stern forehead there was a coronal of silver and gold. A trailing plant with flowers like small white stars had bound itself across the brows as if in reverence for the fallen king, and in the crevices of his stony hair yellow stonecrop gleamed.
"They cannot conquer for ever!" said Frodo. And then suddenly the brief glimpse was gone. The Sun dipped and vanished, and as if at the shuttering of a lamp, black night fell."

И аз много го харесвам :)

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts

Ето малка част от новата ми любима книга. 

-Мария, чуй нежни предложения: бих могъл да си купя пергел и да оградя двама ни в кръг, с пергела бих могъл да измеря наклона на врата ти, докато четеш, шиеш или както сега, въртиш копчето на транзистора ми. Остави транзистора, чуй нежни предложения: Бих могъл да ваксинирам очите си, за да ми потекат отново сълзи. Оскар би занесъл сърцето си в близката месарница, за да го смелят в машинката, ако и ти направиш същото с душата си. Бихме могли да си купим плюшена животинка, за да кротува помежду ни. Ако аз намеря червеи, а ти търпение: бихме могли да идем за риба и да бъдем по-щастливи...

Гюнтер Грас, Тенекиеният барабан.

Еовин

Еовин

Скиталец

• Потребители
  • 75 posts
Тези са ми любими: „Не всякое злато сияе, не всеки скиталец е враг, здрав старец не вехне до края, не жари слана корен як. Ще лумне пак пламък изгаснал, над сянката- лъч засиял, строшеният меч ще зарасне, сваленият пак ще е крал.“; „Бялото - то служи за начало. Бялото платно може да се обагри. Бялата страница може да се изпише, а бялата светлина - да се пречупи."; „Мъдрост е да признаеш необходимостта, когато си обмислил всички възможни пътища, колкото и безумна да изглежда за ония, що се вкопчват във фалшивата надежда."; „Мислех си, че чудесните герои в легендите ходят да търсят приключения, защото ги желаят, защото са вълнуващи, а пък животът е скучничък и трябва малко развлечение. Но не е така в истинските легенди. Обикновено хората сякаш просто се оплитат в тях - такъв път им е бил отреден. И предполагам, че са имали безброй възможности да се върнат назад, но не са го сторили." ; „Легендите не свършват. Само хората идват и си отиват, когато ролята им свърши."; „Отвъд планините с мъгла увенчани, в древни чертози, в недрата смълчани, през утринен мрак потегляме пак да дирим вълшебното златно имане...“

Edited by Еовин, 03 февруари 2016 - 05:16 .

banner.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users