Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Филмът или книгата ?

• Please log in to reply
53 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Може да се препрочита и всеки път сякаш има по нещо ново. 

Вил

Вил
  • Потребители
  • 392 posts
Абсолютно вярно. Преди няколко месеца препрочетох "Властелина на пръстените" и ми се стори съвсем различна. Вероятно защото съм правила предния прочит преди 5-6 години и то силно повлияна от филма. Казвала съм някъде из форума, че четейки книгата тогава, търсих да открия в нея героите на Джаксън, но намерих други. Сега се бях дистанцирала от филма и удоволствието беше не просто по-голямо, а качествено различно.
Относно спора "филмът или книгата" мисля, че съм изразявала мнение, но пак ще си кажа, че за мен това е абсолютно безпредметен казус. Това са два различни вида изкуство и няма какво да си мерят... Никой не сравнява скулптурата с живописта, нали? Отделен въпрос е колко добри презентатори са на изкуството, от което са част.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Добре, да го кажа така - филмите съм гледал един път на голям екран и може би по още един път, по време на импровизирана семейна киновечер. Някои серии дори нямам желание да повтарям. Книгите съм чел над дузина пъти и пак ще ги прочитам. Може да звучи тролски или тесногръдо, но в личното ми разбиране и възприемане на Толкин филмите заемат много незавидно място. Като акнето - дразни, но ако подходиш философски, след време свикваш с мисълта, а след още известно време всичко отминава.

Мда, тролски прозвуча.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Пука ли ти? Така го чувстваш :) 

Филмите си стават, но книгата я има отпреди тях и ще се чете и след тях. Просто е страшно хубава. 

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

В своя защита ще кажа, че с годините започнах да приемам съвсем пасивен подход по този въпрос и да го отбягвам, когато е възможно. Разбирам и приемам, че филмите допадат на много хора и докато преди в мен напираше желание да им опонирам, сега предпочитам да подмина въпроса. Рядко се е случвало да се получи ползотворен спор "за и против" филмите.

Сюзън Смърт

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1763 posts

Почти абсолютно споделям написаното от DragonSlayer, с тази разлика, че все още твърде често се поддавам на изкушението да троля по филмите (макар последния Хобит дори да не съм го гледал, а и нямам намерение) и да плюя по Джаксън :)

Edited by proudfoot.underhill, 19 май 2015 - 03:28 .

Posted Image "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Хайде, хайде, аз поне на последния "Хобит" дори си позволих почти да се развълнувам. А в края на "Завръщането на краля" направо се отнасям (особено покрай онази последна усмивчица на Галадриел). 

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ами книгата е хубава, ама някои неща са безсмислени, например "кралят на орлите чу тази врява и отиде да провери" (цитирам го смислово) - откъс от главата на "Хобит" "От трън та на глог". А пък във филма е казано, че Гандалф ги вика (орлите) с помощта на пеперуда, което е обяснимо, защото той е 1. магьосник и 2. маяр на Манве, а орлите са пратени от (са маяри на) него.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:52 .

13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
Цитатът не е съвсем точен. В главата "От трън, та на глог" може да се провери. Това е един от многото видове много яки неща в книгите - приказното и весело предаване на мислите, решенията и действията на някой герой/образ/твар. А във филма, освен че не е показано (то е трудно), е прекопирано от показаното по-рано във филма Властелинът на Пръстените.

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ами, и там, и тук става въпрос Гандалф да вика някого на помощ, и тук, и там помагащите са орлите, значи не е проблем да "прекопират" тази част.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:54 .

13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 975 posts
В книгата Гандалф не вика орлите - те сами решават да проверят какво става, откъде идва врявата, и се намесват.

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, именно това е нещото, което ми се струва странно. Според мен, това да ги извика Гандалф е много по-правилно, пред това да чуят гоблините да си кажат "от къде ли идва тази врява" и да дойдат. Но не мисля, че е уместно да спорим за това,защото това е въпрос на вкус.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:55 .

13turniri.png

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Книгите над всичко!!!
Филмите с колкото или каквито и ефекти да са никога няма да те накарат да усетиш една Лотлориен по този начин:
"Всички се проснаха на благоуханната трева, само Фродо още стоеше замаян от изумление. Струваше му се, че е престъпил през висок прозорец, разкрит към изчезнал свят. Огряваха го лъчи, за които в неговия език нямаше дума. Всичко, що виждаше, бе грациозно, но формите изглеждаха ясно очертани, сякаш бяха замислени и изрисувани току преди падането на превръзката от очите му, ала изглеждаха и древни, като че бяха надживели вечността. Виждаше само познати цветове: златни, бели, сини, зелени, но те бяха свежи и до болка прекрасни, сякаш в този миг ги виждаше за пръв път и се мъчеше да им измисли нови и вълшебни имена. Ничие сърце не би могло тук през зимата да скърби за лятото или пролетта. В нищо, израсло по тая земя, не се забелязваше недостатък, болест или безформеност. Лориен бе неопетнена."

Edited by Beren Erhamion, 16 септември 2015 - 04:27 .

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, и това е вярно.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:56 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Да, именно това е нещото което ми се струва странно. Според мен това да ги извика Гандалф е много по-правилни пред това да чуят гоблините, да си кажат "от къде ли идва тази врява" и да дойдат. Но на мисля, че е уместно да спорим за това,защото това е въпрос на вкус.

По-правилно? В какъв смисъл по-правилно?

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ами, по-разумно.

Edited by konstantin cherganov, 17 септември 2015 - 04:06 .

13turniri.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Но май всички тук ме разбраха погрешно. На въпроса "филмът или книгата", аз отговарям "книгата", но някой неща във финала ми харесват повече.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:58 .

13turniri.png

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Защото са направени по начин, по който да бъдат харесани от ония, за които книгата е сива и скучна. Имам поне дузина приятели и познати, които се мръщят и на филма и на книгата, предимно частите, посветени на обикновените и скучни хобити. Чудех се защо ли, докато не осъзнах, че те просто са виждали в тях самите себе си...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
За да се припознаеш в хобит се изисква твърде високо самомнение :) , казвам го с пълна сериозност и липса на ирония. Обикновено качества като честност, последователност, скромност, оптимизъм, вярност, искреност, приятелска посветеност са все неща, които, колкото сме по-склонни да си приписваме, толкова по-вероятно е да не ни достигат.

Разбира се, винаги можем да отворим скоба, че ако не друго, поне по отношение на пушилиста и пивото споделяме общи влечения. :)
За да се припознаеш в хобит се изисква твърде високо самомнение :) , казвам го с пълна сериозност и липса на ирония. Обикновено качества като честност, последователност, скромност, оптимизъм, вярност, искреност, приятелска посветеност са все неща, които, колкото сме по-склонни да си приписваме, толкова по-вероятно е да не ни достигат.

Разбира се, винаги можем да отворим скоба, че ако не друго, поне по отношение на пушилиста и пивото споделяме общи влечения. :)

Сюзън Смърт

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не мога да намеря начин да редактирам през мобилната версия, затова продължавам тук, във връзка с пристигането на орлите. Моето мнение е, че елементът на "случайност" в помощта на орлите, така, както е описан в книгата, някак по-добре пасва с вътрешната логика на книгата, така, както аз я разбирам и възприемам.

Цялото приключение на Билбо е изпъстрено с такива дребни обрати, наречете ги късмет, Провидение, шанс, стечение на обстоятелствата или литературна закономерност, които служат, от една страна и разказът, и приключението да не приключат трагично още при срещата с троловете, пещерата на гоблините или друга някоя пречка, а от друга - внасят онзи момент на... хм, мистичност? (знам, не е най-подходящото определение, но с това разполагам:), който се прокрадва в цялата книга, в останалите книги и в цялата история на Средната Земя.

Лично за мен тези моменти, в които късметът (шансът, Провидението, уатева) се намесят, са моментите, в които Книгите и реалността споделят най-тънка граница. Може би по същата логика, по която нашата реалност придобива други измерения, когато се намеси шансът, Провидението, късметът.

А чисто технически Книгите, на определени места, чрез текст или реплика на даден персонаж, подхранват идеята, че в Арда не е невероятно да се случват и неща, които са отвъд причинно-следствените връзки.

Затова за мен лично едно такова развитие в случката с Орлите е много по-близко спрямо текста като жанр и вътрешна логика, отколкото изкопирването на "логичното" привикване на помощ. Още повече, че Толкин едва ли би могъл да бъде упрекнат в разточителна употреба на този подход извън случаите, когато той се "налага" и е оправдан.

За разлика от сценаристите на Филмите, които с охота коригират липсата на въображение у Толкин. Така де, 30 минути неспирен екшън върху бурета е много по-фиешън, отколкото скучноватият момент, в които Гандалф печели гостоприемството на Беорн чрез мъдрост, независимо че неговият подход е далеч по-тактически издържан от млатенето с брадви и пуцането с лъкове.

Сюзън Смърт

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users