Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Филмът или книгата ?

• Please log in to reply
53 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

За да се припознаеш в хобит се изисква твърде високо самомнение :) , казвам го с пълна сериозност и липса на ирония. Обикновено качества като честност, последователност, скромност, оптимизъм, вярност, искреност, приятелска посветеност са все неща, които, колкото сме по-склонни да си приписваме, толкова по-вероятно е да не ни достигат.

Разбира се, винаги можем да отворим скоба, че ако не друго, поне по отношение на пушилиста и пивото споделяме общи влечения. :)

По офф-топика.

Не съм докрай сигурен в това. Сред хобитите се намират клюкари и досадници като стария мелничар Пясъчкин, слуги на злото като сина му, алчни глупаци като пъпчивия Лото Влачи-Торбинс, вбесяващи еснафи като родителите му Лобелия и Ото, крадци като Одо Гордокрак, който прочуква стените на Хобитън за скрити тунели, суетни патици като младата Анджелика Тук (всъщност из подаръците на Билбо са изброени няколко типа неприятни хобити), добронамерени, но не много смели момчета като Фредегар "Шишко" Болгер/Болджър и, уви, убийци като Смеагол Запасливец. Хобитите просто са хора.

Ще ми се, разбира се, всички хобити да бяха мили и изненадващо сърцати като Торбинсовци, лоялни като Майтаперови, храбри като Туковци, умни като Чудоумови и предприемчиви като Брендифуковци. Но не са.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Разбира се, че и сред хобитите има фира, това е задължителна част от цялостната картина, един от елементите, който прави хобитите да изглеждат достоверни в рамките на повествованието. Никой не би приел сериозно едно описание на перфектни хобити, а и в една безупречна раса от полуръстове, имунни към злоба, завист, алчност и суета, никой Сам (или Фродо, Билбо, Мери, Пипин) не би заслужавал респект за своята вярност, посветеност или безкористност. Разбира се, че не всички са лоялни, доблестни и искрени, Толкин рядко идеализира нещо или някой до степен на недостоверност. И все пак ми се струва, че тук е много подходящо да се употреби онзи изтъркан, шаблонен израз, която рядно се употребява на място - че "изключението потвърждава правилото". От текстовете оставам с впечатление, че Лобелия, Ото и другите хобити, изобразени в негативна светлина, са по-скоро изключения. Не че ги няма, не са единици, но и не могат да накърнят цялостната картина на достойнствата на хобитите като такива, не могат да лепнат срамно петно върху цялата раса. Качества като храброст, верност и честност са нарицателни са хобитите и са част от стереотипите, които сме приели с годините. Такова мнение в Книгите изглежда споделят и всички онези, които са имали досег с хобити (макар че някой тук може да изтъкне, че те основно са се сблъсквали с благодорната част от хобитското съсловие и мнението им не е толкова показателно). Което пък показва, че е по-вероятно да попаднеш на честен и откровен хобит, вместо на алчен и лъжлив такъв. :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
По-лесно е да попаднеш на смел Тук и на предприемчив Брендифук в чужбина, а не в Графството, където те обикновено си ходят на гости помежду си, за да мъдруват над географските карти, докато останалите клюкарстват, цъкат с езици и заработват рентата :)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Драконоубиецо, исках да използвам бутона "цитат", ала се досещаш какво ми се случи, та затуй: "За да се припознаеш в хобит се изисква твърде високо самомнение :) , казвам го с пълна сериозност и липса на ирония. Обикновено качества като честност, последователност, скромност, оптимизъм, вярност, искреност, приятелска посветеност са все неща, които, колкото сме по-склонни да си приписваме, толкова по-вероятно е да не ни достигат. " Съгласен съм с теб - оприличаването с герой от средната земя е чест, която трябва да се заслужи!Ето аз все още изпитвам угризения, заради името, което си пожелах и с което се представям не само тук...Уви преди години имах приятелка, в която видях образа на Лутиен и...повечето ми приятели знаят останалото. И все пак! По - горе не обясних, че изказаното си е мое лично мнение.На читателите/зрителите, очаквали екшън от първа страница (или първата минута на филмите) и са разочаровани, че не са го получили, аз приписвам хобитови качества.Е, и оркски понякога, макар, както вече да казах - е не го заслужават. Имам предвид - хобитите и орките де ;) .
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

По-лесно е да попаднеш на смел Тук и на предприемчив Брендифук в чужбина, а не в Графството, където те обикновено си ходят на гости помежду си, за да мъдруват над географските карти, докато останалите клюкарстват, цъкат с езици и заработват рентата :)

Така и трябва да е. Героизмът е "сириъс бизнис" :) и може да бъде доста изтощителен, ако се практикува постоянно, затова в ежедневието си повечето герои под прикритие са обикновени хора и хобити.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Абе, най-вече хора, щото хобитите-приключенци са малко.
13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Това е интересна тема: доколко Четиримата приключенци от Задругата променят и отварят Графството към света.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Мери посещава Рохан, Пипин - Гондор. Сам се среща с крал Елесар, но защото той организира среща, и то на моста на Брендивин, тоест не е извън Графството. Фродо и Билбо заминават за Аман. Така че, само двама (Мери и Пипин) поддържат връзка с Рохан и Обединеното кралство. Но дори да приемем, че и техните потомци продължават дейността им, това пак не потвърждава мнението, че има много приключенци.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 06:03 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Не видях някои да защитава мнението, че има много приключенци сред хобитите.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts

По-лесно е да попаднеш на смел Тук и на предприемчив Брендифук в чужбина, а не в Графството, където те обикновено
си ходят на гости помежду си, за да мъдруват над географските карти, докато останалите клюкарстват, цъкат с езици и заработват рентата :)

Така и трябва да е. Героизмът е "сириъс бизнис" :) и може да бъде доста изтощителен, ако се практикува постоянно, затова в ежедневието си повечето герои под прикритие са обикновени хора и хобити.

Това ти го казваш.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 06:03 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Казах, че повечето герои са обикновени хобити и хора, не повечето хобити и хора са герои. Следиш ли ми мисълта? :) По същият начин би могъл да кажеш, че повечето от онези, които изведнъж прищракват и избиват всички в супермаркета, са били обикновени служители преди инцидента, не че всички служители зад каса са масови убийци.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
А какво означава "под прикритие"?
Но извинявай, ако съм те разбрал погрешно.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 06:04 .

13turniri.png

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Целият ми пост е леко шеговит, мислех, че е доста видимо това. "Герой под прикритие" е просто част от цялата закачка, че във всеки от нас "спи" един по един Сам или Фродо. От една страна , в по-голяма част от времето не просто спи, а по-скоро е изпаднал в дълбока кома и пробуждането му не е лесна работа, но от друга, героизмът не е присъщ само на Брус Уилис* и дригуте холивудски мачовци, които се жертват на екрана, спасявайки света сред ефектна феерия от специални ефекти, а съвсем неочаквано може да пръкне баш там, където го не чакаш. Но... като цяло постът ми беше лековат и шеговит, така че едва ли може да се търси особено значение в това "герой под прикритие". *когото изключително харесвам, когато прави точно това - спасява света или изобщо, когато спасява нещо.

Сюзън Смърт

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Сега като го казваш така, съвсем разбирам.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users