Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Относно Толкин обществото

• Please log in to reply
106 replies to this topic

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

Искам да кажа, че трябва да се работи към разширяване на целевата аудитория, а не към нейното стесняване, понеже (както се вижда) в сравнение с преди 3-4 г. работата е яко умряла.
Разбира се въпросът е дали това искате. И ако не за какво се правят тези неща изобщо. :)

Дай по-подробно защо "работата е яко умряла".
Ще ми бъде интересно да прочета впечатления и оценка на всичките пет "работи" от човек, който не е присъствал и няма преки впечатления.

чисто статистически посетителите на фестивала намаляват

Доколкото си спомням на миналогодишния фест имаше повече хора, отколкото прз 2007 г.(а може би и 2006 г.), но това са само мои впечатления и не мога да ги подкрепя с факти.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Извинявай за горното, нямах намерение да се заяждам. Просто пренебрежителното отношение и игнорирането на конкретните ми въпроси ме ядосва. Много.

Това, което се опитвам да кажа, е че расото просто е част от общото оформление и си има конкретна цел, в контекста на която изобщо не е неуместно. И хората, които наистина биха го намерили за отблъскващо, според мен са много по-малко от тези, които ще го сметнат за забавно или просто ще го игнорират.

Може и да си права. Като че ли расото изигра при мен ролята на катализатор на офолмянето на това впечатление за затвореност и ретроградност на обществото, която се забелязва от известно време насам, та затова се хванах за него. В действителност "метълския" привкус на цялата работа доста повече ме тревожи, тъй като "метълите" като цяло не допускат особено свободомислие в редиците си, а това е глупаво, когато става дума за нещо, което не е пряо свързано с музиката.

"Нови хора" наистина има, но така като гледам рядко се задържат и ентусиазма им бързо спада именно поради донякъде консерваивния характер на обществото. Лошо няма - има и такива общества, но не съм сигурен дали следва Толкин обществото да е такова.

______

Ани, и аз мисля, че е жалко :)
Плаценте, имаш право, оправих това с расото.

Ар, виж си раздел "Книги" и раздел "Толкин", сети се за какво ставаше въпрос, когато тръгна Арменелос (точно преди 3-4г.) За "работата" нямах предвид самия фест, той изглежда по-скоро "заспал", имах предвид цялостното развитие на обществото. А това е нещо, с което ти трябва да се занимаваш и да осъзнаваш, ако поне малко имаш поглед над нещата.

.. и желание да се занимаваш, разбира се. ;)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Ама, Яворе, нали се сещаш, че ние тия теми, дето ги търсиш в раздел Книги, ние сме ги обсъждали десетки пъти и вече на никого не му се говори за тях.

Всъщност ти се сещаш за това и точно поради тази причина искаш да разширяваме редиците и да привличаме нови фенове. Но и ние не сме против това. Дори на феста Петко беше подготвил дискусия на тази тема, която се надявам да продължим в скоро време. Но все пак трябва да се имат предвид множеството пречки, които спъват това начинание. Като започнем от масовото затъпяване сред младото поколение и продължим с предубеждението, което филмът породи у доста хора и какво ли още не...

И все пак трябва да се отчете, че и миналата, и тази година, на феста имаше нови лица, които не само дойдоха за пръв път, но и участваха в дискусиите, хареса им и казаха, че догодина пак ще дойдат.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Активността в Толкин разделите сега е по-малка и това е нещо съвсем нормално, освен това - нещо което зависи от много и различни фактори.
Въпреки това величината "развитие и съществуване на Толкин обществото" не трябва да се сравнява единствено с величината "активност в Толкин разделите". Според мен, разбира се.

Ако за теб тези две величини са правопропорционални е нормално да смяташ, че обществото не се развива правилно.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

gadina_prokleta

gadina_prokleta

елф

• Потребители
  • 102 posts
На Пеш: и аз не обичам да ме слагат в един кюп с когото и да било, ама нарочно използвам "ларпъри", за да опиша една тенденция, която се надявам да се развива, а именно - хората, които са в тези "фентъзи" общества (толкин, ларп, ролеви игри, каквото щете), по-често да общуват и да се срещат, дори да организират съвместни събития. Не сме толкова много, че да се делим на "тези" и "онези". Иначе и аз не съм по-малко толкинист, доколкото бая добре познавам и Властелина, и Силмарилиона (за останалите книги и за филма на претендирам). Просто не чета този форум, защото два форума, които да следя, ще ми дойдат в повече. Да не говорим, че нямам нерви да се боря за свободата на изказа с още един комплект закостенели модератори...

Относно активността: затворените общности не са жизнеспособни. Развивайте се, привличайте и предизвиквайте интереса и на нови хора, и на твари като мен, които, макар да имат малко по-различно отношение, все пак са докоснати от същото вълшебство.

Bright%20Future%20banner.png

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Ама, Яворе, нали се сещаш, че ние тия теми, дето ги търсиш в раздел Книги, ние сме ги обсъждали десетки пъти и вече на никого не му се говори за тях.

Всъщност ти се сещаш за това и точно поради тази причина искаш да разширяваме редиците и да привличаме нови фенове. Но и ние не сме против това. Дори на феста Петко беше подготвил дискусия на тази тема, която се надявам да продължим в скоро време. Но все пак трябва да се имат предвид множеството пречки, които спъват това начинание. Като започнем от масовото затъпяване сред младото поколение и продължим с предубеждението, което филмът породи у доста хора и какво ли още не...

И все пак трябва да се отчете, че и миналата, и тази година, на феста имаше нови лица, които не само дойдоха за пръв път, но и участваха в дискусиите, хареса им и казаха, че догодина пак ще дойдат.

Браво на Петко и на няколкото нови и браво на теб, че подкрепяш идеята.

Но всики трябва да видят, че нещо не е наред.

Сега като излезе "Хобит" и като се изспят 500 юзъра на по 13-15г. знаете ли какво ще стане? Младото поколение наистина затъпява, но се обзалагам, че и повечето от вас не са били особено bright на тази възраст (аз поне със сигурност не бях), като цяло ще се изненадате в колко отнешения, те са по-напред от нас на техните години. Имате ли нужната солидарност и търпение да се справите с тях?

Тук трябва да им се създадат условия за запознаване с творбите на Толкин, въэможност активно да си общуват, без да ги е страх от по-старите. Понеже каквото и да си говорим, след 2-3г. повечето от сегашните активни юзъри или ще надуят коремите, или ще им ги надуят (женската част) и няма много-много да им се занимава с фестивалчета и дървени мечове.

И в това отношение работата, която свършиха в Арменелос може да ви е за пример.

Трябва да се либерализира и обществото и форума и фестивалите, за да може притокът на млади хора да е плавен и естествен. И точно това е смисъла на тези фестивали, нали?! Навремето аз, Петко и Георги, с помощта на няколко юзъра и много последователност и търпение, успяхме да превърнем един форум за Общи приказки в Толкин форум. Сега като гледам какво е положението направо мило ми става - всичко се е върнало по старому.

Липсват ви ентусиасти! Много малко са, обидно малко са за основата, която вече е изградена в България. Нека всеки направи по нещо за следващия фест, да доведе някого, да опита да е креативен по някакъв начин - развивайте се ве!

И ето ви конкретна стъпка:

Позволете на юзърите да отварят нови теми, дори и да се дублират със стари такива - оставете ги.
Поне що се тонася до Толкин. (Тук някъде косата на God Emperor вече е настръхнала :rolleyes: )

По тази схема работят повечето международни форуми за Властелина. С един-двама достатъчно надъхани модератори на раздел, нещата ще изглеждат прилично. Разбира се, този модел налага по-нататъшна партикуларизация на раздел "Книги" например: http://lotrplaza.com/forum/default.asp

Всяка година се прави бекъп, вкарва се в общодостъпен архив, изчистват се по 5-6 страници теми и готово. Обеството си върви, юзърите се смянат и така.. По-пеканите ще четат темите в Advanced Lore и няма да се занимават с "Що Арагорн не взе Еовин, уе?!", пък по-младите и неопитни ще навлязат постепенно в света и общността.

... аве какво ви говоря и аз, всичко е правено вече, от вас си зависи. Аз вече от поне две години не съм активна част от обществото, но с времето, наблюдавайки отстрани все по-ясно виждам проблемите в него.

Казвам ви го с цялата отговорност и добронамереност на която съм способен:

Прекалено мнго се затворихте,
прекалено много се обособихте,
прекалено дълго забавихте реформите.

Ако искате БГТФ да продължи да е фундамента на Толкин-обществото е време да бъдат предприети стъпки към неговото обновяване и реконструкия. В противен случаи ще излязат нови толкин форуми, други хора ще поемат инициативата и до няколко години БГТФ ще гние като скрит форум на 40-50 "привилигировани" юзъри. Виждал съм какво става с такива форуми.

Вече въпросът е ВИЕ какво правите тук, защо си организирате фективали и накъде мислите да се развивате.

EДИТ: gadian_prokleta :thumb:

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Чакайте малко!

Не сме на избори, че да правим коалиции за мнозинство! Отказвам да бъда слагана в един кюп с други "фентъзи общества" - днеска може да са ларпъри и рпгейци, ама утре ще се омешаме и с Хари Потър и Здрач... МЕРСИ!!! :blink:

Всъщност по-запалените рпгейци като цяло предпочитат да странят от нашите общества... особено от това тук... ма тва си е техен проблем, де :dirol:

Edit: А, Явор е писал нещо дълго едновременно с мен...
Posted Image

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Ау, олеле, загубени сме без помощ, както винаги. :)

Let nature takes its course. Ако на хората им се говори за Толкин, ще си говорят. Ако не им се говори, ще се превърнем просто в група хора, които обичат да пият бира (или сокчета и айрян) заедно от време на време и да си говорят за книги. Голяма работа.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Това вече в отговор на Явор:

Ми аз за собстения си гений няма да говоря сега... :D Но имам пряк досег с доста представители на младото поколение и мога отговорно да заявя, че затъпяват и дори и да са по-напред от нас в някои отношения, в други са много назад и по-конкретно в четенето на книги и свързаните с него неща (но не само!). И нямам предвид, че са по-глупави, отколкото ще са след 5-10 години, а че са си отявлени дебили, дето собственото си име не могат да напишат правилно. Неслучайно на изпитите всяка година излизат все повече бисери - не че аз съм можела да пиша някакви прекрасни теми по литература, щото съм си математик, но поне схващам смисъла на творбата. А те вече и това не могат - четат, четат и не получават елементарна информация от страниците на книгата. Майка ми допреди няколко години работеше в училищна библиотека - те там вече не стъпват въобще. А тепърва на 15-16 години да седнеш да караш някого да чете каквото и да било - в повечето случаи е загубена кауза. Тези неща се развиват в детска възраст.

Иначе аз съм изцяло ЗА идеята да се привличат нови хора, но държа да са интелигентни. Малкият ми братовчед имаше голям потенциал, аз го зарибявам с приказки за елфи всяко лято още от ранна детска възраст, ама като в семейството му никой не го насърчава да чете и прекарва свободното си време в компютърни игри... С всяка година го губя все повече за каузата. Та - не сме ние тези, дето да хванем някой вече (недо)развит тинейджър и да му бутаме каквито и да е книги в ръцете. Трябва да си имат вече акъл в главата и подобаващи интереси в живота, та после ние да ги привличаме към Толкин. Даже вчера се сетих как като видях един от първите постове на Амит (да я изчеткам втори път за един ден) и изпаднах в потрес, та даже писах на другите, че съм в шаш как не само пише грамотно, ами и интелигентно.

Щото пък не виждам какво развитие е да влизат разни съмнителни типчета, които да се надпреварват с теми "Кой е по-як - Леголас или Арагорн" или "Откъде мога да си намеря рокля като на Арвен". Това по никакъв начин не обогатява нито мен, нито тях, нито някой друг потребител на форума. А целта не е да трупаме без(с)мислени теми и постове.

Друг е проблемът с хората, които си четат книги, но пък са предубедени от представата, която се насади за Толкин и свързаните общества след всичките филми, четения, статии и какви ли не фенщини. Но това е отделна тема.

А, между другото, имахме си и бебе на фестивала, така че това дали ще им се занимава на хората след 5-10 години със или без деца, си зависи от човека ;)
Posted Image

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Щото пък не виждам какво развитие е да влизат разни съмнителни типчета, които да се надпреварват с теми "Кой е по-як - Леголас или Арагорн" или "Откъде мога да си намеря рокля като на Арвен". Това по никакъв начин не обогатява нито мен, нито тях, нито някой друг потребител на форума. А целта не е да трупаме без(с)мислени теми и постове.

Само с това не мога да се съглася. :)

Теб може и да не те обогатява, но на хората им помага да създадат контакти, да си влязат в Света на Толкин и т.н. Самите ние сме имали МНОГО подобни теми на стария форум. Всяка възраст с проблематиката си.

Друия вариант е да сложим условие да си на минимум 18г., за да си член, тогава мрънканията ми са безпредметни. :)

За другото си права - но погледни го от и тази страна:

- хората, които на практика могат да разберат Толкин сред подрастващите са доста по-малко
- броя на хората, които имат достъп до интернет (в сравнение с нашия преди 4-5 г.) е неимоверно по-голям, а ролята на интернет-обществата и форумите е значително по-широка

=> много по-голяма част от тези "стойностни" хора имат възможността да са част от това

Боклуци винаги ще има, но много малко от тях се задържат, просто тематиката бързо им омръзва.

ЕДИТ: Много ми бягаш от темата с другия пост и не, не това казвам, както ясно се вижда.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Само с това не мога да се съглася. :)

Теб може и да не те обогатява, но на хората им помага да създадат контакти, да си влязат в Света на Толкин и т.н. Самите ние сме имали МНОГО подобни теми на стария форум. Всяка възраст с проблематиката си.

Друия вариант е да сложим условие да си на минимум 18г., за да си член, тогава мрънканията ми са безпредметни. :)

Т.е. ти мислиш, че като влезе дебилчето във форума и си пише дебилните теми, в един момент, повлиян все пак от интелектуалната информация, с която ние (се очаква да) го заливаме, то ще вземе да се обогати, да се ерудира и да реши да навлезе по-навътре в материята? Аз съм доста скептична в това отношение. Трябва да помисля дали е възможно.

Между другото ние може би погрешно заговорихме за възрасти, щото то положението при 13-15 годишните е трагично, ама честно казано и при 20+ не е много цъфнало...

Edit: Ами писах преди допълнението ти ;) Едитването на мнения съкс...
Posted Image

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Ехее, ко стана тука?
13-15-20+ годишните не ставали за нищо... Я се осъзнайте:lol:
Този и онзи не ставали за форума. Недейте бърза да решавате съдбата на клетите недостойни юзърчета, които искат да се забавляват тук. Дайте им шанс поне да опитат... :closedeyes:
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Абе, мислех да пиша... Ама щом и тук опря на политика, може би няма смисъл.
Що някой просто не затвори темата? :huh:
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Ехее, ко стана тука?
13-15-20+ годишните не ставали за нищо... Я се осъзнайте:lol:
Този и онзи не ставали за форума. Недейте бърза да решавате съдбата на клетите недостойни юзърчета, които искат да се забавляват тук. Дайте им шанс поне да опитат... :closedeyes:

Което ме подсеща, че всъщност най-опасната част от човешкия ресурс на един форум са хора, които нямат отношение към тематиката на форума, а висят там, защото като цяло имат проблеми със социализацията и веднъж влезли някъде със зъби и нокти отстояват позицията и "света си".

Точно тези хора са моторите на консерватизма и ретрорадността във всяко едно общество, на всичките му нива.

Малко като нашите депутати..

ЕДИТ: За какво пък да затварят темата? :blink:

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Явурчу-древният ент се е пробудил след дълъг сън и заварвайки хаос наоколо решава да раздаде правосъдие... Нига плийс!
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Pe6ka_S_Mnenie

Pe6ka_S_Mnenie

Кой сега е с най-якия аватар!

• Потребители
  • 1509 posts
Ами, да си кажа честно темата за Феста се изроди в едно дърпане "Как ще привлечем повече хлапета и ще ги научим да са стойностни хора, като в същото време менажираме създадената институция"

БГТФ не е организация или дружество с устав - тук се събираме всякакви хора, с различни интереси - и една обща любов - книгите на Толкин. Винаги се радвам, когато се намират "светли" хлапета, които да са отворени за качествена литература, но не виждам как привличането и "отглеждането" на такива е мисия на БГТФ - това не се прави целенасочено. Ако някой се интересува, и "има къде да сложи интелектуален багаж" - да заповяда. Иначе - не виждам причина да се създава цяла политическа доктрина за "просветляване на млади умове" и т.н, защото повечето хлапета в днешно време предпочитат да цъкат на GTA. Все едно да водиш магаре на солфеж - празна работа.

Феста сам по себе си Е културно събитие - по - добле или по - зле изпълнено, зависи кой как ще го погледне. Важното е, че инициативата продължава на собствени начала, има интерес, и има нови хора. Това е.
I have zero tolerance for Големи Добрутровци.
Posted Image

Ultimatum

Ultimatum

Asylum

• Потребители
  • 206 posts

Явурчу-древният ент се е пробудил след дълъг сън и заварвайки хаос наоколо решава да раздаде правосъдие... Нига плийс!

О, моля те, не :lol:

Аз каквото съм се занимавал съм се занимавал, каквото съм направил - направил. Въпросът е вие какво правите като хора "уж" с активна позиция в БГТФ.

ЕДИТ: Пешка, никъде не говоря за "възпитаване" и "отглеждане". Говоря за "създаване на условия" и "подпомагане" и именно това е основната мисия на БГТФ. Тука да не е детска градина..

Фестът няма да продължава още дълго при сегашното статукво, повярвай ми.
Нещо си го взеха за даденост хората.

ЕДИТ 2: Аз повече по темата нямам какво да кажа, ако сметна, че дискусията тръгне към неща, за които не съм споменал вече, ще се включа.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Нищо не разбирате всички :) Първо, г-жата с розовата шапчица ви каза, че нищо не разбирате и второ, Явор и аз работим заедно. Аз разхождам роклята, той я коментира и скоро всички се конвъртвате в правата вяра, а ние с него ви обираме десятъка.

Яворе, губиш на народа времето за коментар по самия Фест. Калинка е права, че се държиш малко троснато и пишеш без да проявяваш съответните форумаджийски форми на учтивост, които са препоръчителни при контактуване с нормални хора. А учтивостта е за предпочитане - иначе се превръщаме във фанатици, а мисля, че тази роля подхожда повече на мен отколкото на теб.

Освен това мъжът в униформа винаги е секси. Дрехата явно пречи на хора, които не са дошли и бездруго. Не забелязах някой (или някоя, Боже опази) да си тръгва, прогонен(а) от смърдящия ми само на честен хейстингски лук калугерски чул.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Аз сериозно не мога да разбера какъв проблем има с изказването на дадена позиция, при положение, че въпросите, които поставя, са съществени.

@ Пешката,
Само да споделя, в подкрепа на думите на Явор, че хора, които изнасяха фестивали на раменете си, в един момент просто спряха да се занимават; и причините далеч не са само това, че вече са семейни, че имат работа и т.н. - да, това е фактор, но има друго, което им повлия. Защото ти говореше, че ти е неприятно как дискусиите на Феста били кратки, "повърхности" (правилно ли съм запомнил или те цитирам погрешно? Поправи ме, моля), еди-какви си. Но на самия фест никой нищо не каза. :)
Не искам хиперактивност от всички; просто ми се ще критиките да са на база "свършени неща" и евентуално да са в графата "смислени". =))

За това не мога да схвана какво толкова се заядохте с Явор, при положение, че предлага алтернативи за форума (при това добри, при това изпробвани)? Каква политика, какви пет лева? М?

@ Манол,
Явор може да е ритал и хапал народа, но времето му не знам да е губил. =)

И защото ми се струва, че може да оставя грешно впечатление, че адвокатствам, ще завърша с:

@ Явор,
А ти кога ще пуснеш "Арена"-та, да заменим Турнирите, та да изпробваме нови неща и да вкараме на практика поне част от това, за което пишеш? Просто да изпробваме? =)) Моля, не ми отговаряй в тази тема. =)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Аз може ли да се обадя от позицията на неприсъствал?

God Emperor едит:
Обади се от каквато позиция пожелаеш, стига да е по темата или това, в което тя се изроди.

No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users