Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Карти на Средната земя

• Please log in to reply
61 replies to this topic

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Не знам за вас, момчета и момичета, но аз съм луд по географски карти. Обожавам ги, мога да прекарвам часове над карта. Обичам даже да ги чертая (но не съм добър). Навремето в училище в час по география ми беше празник, когато старият Иванич даваше упражнения с топографска карта.

Да се четат описания и по тях да се прави схема е просто любимо занимание. Да се разглеждат атласи си е религия.

Сега добавете към това Толкин. Ето го първият майтап:
Posted Image

Ето я и познатата на всички ни карта на западната част на континента в края на Третата епоха. Няма го Тол Химринг на северозапад, както липсва и Тол Морвен, но нищо.
Posted Image

Възхитителен проект: езикова карта на средната земя. От любимия ми блог Cartophilia:
Posted Image

Пак оттам - ценностна карта. Костенурке, тази е за теб :) Аз, разбира се, съм горе в дясно по онази координатна система и долу в дясно на тази карта:
Posted Image

Картата на Трор:
Posted Image

О, Илуватар! Етническа карта с кратки добавки за материалната и битова култура:
Posted Image

Всъщност това е цял сайт за карти на Средната земя. Градски карти, физически карти, о, Еру акбар! Някои неща вътре са си чиста измислица, но ми харесва опитът за "запълване" на белите полета в селищната система, пътната мрежа и границите, които Толкин толкова мило ни е завещал.
http://www.lindefirion.net/maps/

Не можа да не добавя прекрасната, макар и напълно измислена карта на Осгилиат от сайта.
Posted Image

Намират се, разбира се, карти на Нуменор, Графството и Белерианд. По-рядко и не много надеждни карти има и на Валинор. Но това, което е привлекателно, са едромащабните карти. Градове, бродове, проходи, малки области като Брее или Графството. Те също са фенфик, но пак почиват на задълбочено (надяваме се) четене на Толкин, който е оставил на много места материал за съставяне на схеми.

Сайт с карти (извинявам се за некадърно дадения огромен линк):
http://images.google...ttp...v=2&hl=bg

В Encyclopedia of Arda също има доволно голям брой схеми на местности. Има го белериандският Минас Тирит, Тарбадският брод, Пеленорското поле...

Юпикайе, мадафака, както казваше добрият чичко Уилис.
И големи благодарности към Ар за техническата помощ по неграмотно оформения ми постинг.

plambeto

plambeto
  • Потребители
  • 79 posts
И на мен са ми салбост картите,особено ако са свързани със Средната Земя ... мерси за линковете като имам повечко време ще ги разгледам :)

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Posted Image

Ето нещо интересно. Макар и тук-таме с неточности в познатите ми региони, все пак картата е любопитна. Ето адреса:
http://tolkiengatewa...nds_(color).jpg

Засега не намирам картите на Полин Бейнс, а те са прекрасни (ако си спомните илюстрациите й към "Червенокосия Джайлс" в стил Codex Manesse, ще се съгласите).

Детска карта :)
Posted Image

И любимите ми гаври:
Posted Image

Posted Image

Това не знам какво общо има, ама излезе на девета страница от търсенето Google Earth and Tolkien. Мисля, че си ми харесва. Релефна карта :D

Posted Image

Разни съседни народи завиждат на новозеландците май :)
Posted Image

Новозеландците отвръщат на удара:
Posted Image
http://www.asni.net/lotr_map.jpg

Добре де, признавам си, цялата тема е заради релефната карта :P

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Прощавайте за дабъл постинга, ама на - краста.
Моля, обърнете внимание, че на втората снимка от космоса ясно личи, че такова нещо като път на запад няма. Вижда се Луната (не е мъж в лодка, хванал светеща ябълка, а обикновен планетоид). Не се виждат блещукащи маркери над стратосферата: "Валинор - четвърт светлинна година". Така че е време да приключим със средновековните разбирания (така де, Четвърта епоха сме) и да си дадем сметка, че вярванията на нашите прадеди са си чисти суеверия. А "Галадриел" е било титла на наследствена Владетелка на гората. Никой не живее по шест хиляди години, разбира се.

На lindefirion.net има чудесна и съвсем достоверна според данните от "Властелина" административна карта на Гондор. Там по много интересен начин е дадено решение на въпроса дали Енедваит (областта западно от Белите планини) е принадлегала на Гондор - даден е само един гондорски анклав край морето. С това се решава и въпросът за базите, в които е трябвало да спира флотилията на принц Еарнур при плаването си на север. Няма да давам и тази карта тук - можете сами да я намерите.

А релефната карта всъщност е на Халифириен и Ейленах - два от сигналните хълмове. На мен поне такова нещо на живо би ми действало като клада. Затоплящо.

Бих се радвал, ако попадна на карта, сочеща делението на клановите земи в Графството. Засега е ясно къде живеят Брендифуковци, Милочедовци (потомците на Сам Майтапер), Туковци и Вържиколанковци (в Яка стомна, приятели и съседи). Но например Торбинсовци се срещат на няколко места, други значими кланове остават с неясно местоположение, а някои дребни семейства, разбира се, трябва или да се свържат с определени по-високопоставени родове, или изобщо да не са типични за определна територия.

Интересуват ме и подробни карти на Рохан (например бих се радвал да знам къде е Алдбург, крепостта на Еомундовия род, потомствени Воеводи на Източния рохански предел), Енедваит и Ериадор (не може да няма селища из тези огромни земи).

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Картите на Средна земя са ми хоби, с което се занимавам с удоволствие и ще се включа с помощ и най - вече с питания, когато ми мине зора от края на учебната година!

П.п. Изпринтил съм си поне три карти - Белерианд, Средна земя - трета епоха, Арда (както съм я нарекъл двата бели дроба) :tooth: ...

Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1763 posts
Релефни карти, ДА! :) Цели глобуси... (на Средната земя) :)
Posted Image "If in doubt, always follow your nose."

Thingol

Thingol

Вожд

• Потребители
  • 63 posts
Евала за темата! Аз също харесвам да разглеждам карти, особено тези на Средната земя. Те също доста допринасят за приятното прекарване, четейки любимата книга

plambeto

plambeto
  • Потребители
  • 79 posts
След като Манол пусна тази тема ме накара отново за се поразтърся из интернет и попаднах на една доста добра карта,поради големия и размер(от малко над 20mb) немога да я кача тук, но ако някой има желание може да я свали от Енциклопедията в Ендорион в подкатегорията карти / Средната Земя а авторът на картата е Томаш Ковал :)

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1054 posts
Тези дни ще се опитам да кача снимка на Maps of Tolkien's Middle Earth (те пък бяха първопричината да намеря тоз форум) - 4 карти - Белерианд, Нуменор, Средната Земя през третата епоха и... оф, трябва да видя :)
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
На Белерианд е ОК. На Третата епоха имаме достатъчно. За мен най-интересното си остават политическите карти. По тези, правени от или с Толкин, няма отбелязани граници. А границите са важни. къде започват и свършват отделните кралства в Белерианд, къде границите им опират една в друга? Имал ли е изобщо Толкин ясна идея за тези неща? Къде започват и къде свършват колониите на нуменорците през Втората епоха? Дали Енедваит е част от Гондор и съществува ли Лонд Даер през Третата епоха? Какви са обиталищата на хобитите извън Графството и Брее и какви са границите на Артедаин, Рудаур и Кардолан по време на ангмарските войни? Влиза ли страната Дун в пределите на Рохан и докога Еорловият род запазва владенията си извън Каленардон? Това са все въпроси, които за мен крият очарование и биха намерили отговор само в детайлно четене и точно чертаене.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
За кралствата през Първата и Втората епоха ето няколко карти от Атласа на Средната земя (тук пускам картата на Белерианд, поради технически проблеми (imagevenue SUX!) трябваше да пусна другите наново (виж по-долу) ). Езиковата карта, която си дал също е оттам. Има още климатични, демографски, етнически (расови?), растителни (или както там се водят) и т.н.

Posted Image
The things one feels absolutely certain about are never true.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Или проблемът е в моя телевизор, или картата на Нуменор не се вижда. =)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Thingol

Thingol

Вожд

• Потребители
  • 63 posts

The requested URL /aAfkjfp01fo1i-3749/loc487/15002_Numenor_122_487lo.jpg was not found on this server.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
То само първата карта се вижда, щото е в imageshack, които съкват, но явно imagevenue съкват още повече.

Недиректните линкове към картинката в History-то ми още си бачкат и картинките са си там, но директните линкове незнайно защо сега са други. Ето thumbnails:

Posted Image

Posted Image

А ето я и картата на Нуменор, която нарисувах за една разработка в Арменелос:

Posted Image
The things one feels absolutely certain about are never true.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Попаднах на една много красиво илюстрирана от Полин Бейнс карта на Средната Земя:

Posted Image

Мисля, че преди години ми подариха подобна карта, а може би е същата. Трябва се поровя из библиотеката и да проверя. Възможно е да е по - подробна от тази. Например да са отбелязани кралствата Артедаин и Кардолан, които липсват на тази карта и тн..
Rogue's Gallery

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Дължини и ширини. Цък тук за измерването на градуси и минути в Средната земя. Ако Ератостен беше нуменорец :)

Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1763 posts
Ето хубави карти на Белерианд. Сега чеъта Децата на Хурин но в книгата картата е само на Западен Белерианд...

Posted Image

Posted Image

Posted Image
Posted Image "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Следмат географски задачи: избройте три кръчми в Графството и местонахожденията им :) (Впрочем, възможно е.)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
"Зеленият дракон" е в Крайречкино , "Плаващият дънер" е в Жабомор и "Бръшлянов храст" - ханче по пътя за Крайречкино :P ...
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Примерно :) "Бръшляновия храст" го бях забравил, мислех си за "Златния костур" в Стъблино - най-добрата бира в Източната околия.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users