Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Келеборн?

• Please log in to reply
14 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Знаете ли нещо за съпруга на Галадриел - Келеборн?

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:40 .

13turniri.png

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts

В Недовършените предания има писано за него - откъде идва, къде и какво прави след Първата епоха. Комай до Четвъртата епоха никой писар не се е занимал да си поговори с него лично и са останали разни, понякога противоречащи си, сведения :Д.

По-добре първо прочети в съответния раздел в книгата - има я в Читанката, или, още по-хубаво - направо си я купи, преиздадоха я!

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз съм я прочел и знам какво пише за него, ама има много варианти, повечето от които си противоречат. Затова питам форума.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:41 .

13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

"Знаете_ли... варианти, повечето от които си противоречат". 

Знаем същите противоречиви варианти. Имаш ли конкретна идея за обсъждане?

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Ами Келеборн синдар ли е, нандор ли е, какъв е? Къде се запознава с Галадриел, как става владетел на Лориен и защо остава в Средната земя?

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:42 .

13turniri.png

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts

Келеборн е мъпет, щото е внук на Елмо от Улица Сезам.  :tooth: Seriously, though, синдар е, внук на Елмо, който пък е брат на Елве (Тингол). Демек Тингол е прачича на Келеборн, а двамата са свързани и по друга линия, защото племенничката на Келеборн Нимлот (която за известно време се подвизава като кралица на Дориат) е снаха на Берен и Лутиен, тъй като се омъжва за Диор, който е втори братовчед на баща ѝ. Надявам се сега всичко е по-ясно. :D

The things one feels absolutely certain about are never true.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Кем, това беше хобитски тип обяснение :) 

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Келеборн или Среброкосия има наистина поне две версии за това какъв е - синдарски принц или благородник от Валинор. Аз лично залагам на Телерската му кръв, от чисто "генетична" гледна точка - уви биологичното ми образование не прощава - въз основа на някои външни и вътрешни белези. В "Силмарилион" точно е написано, че златни коси имат само Ванияри и Нолдори, а Телерите са среброкоси или с черни коси. Освен това чисто физическо доказателство за липса на "ген за златокосие" мога да приведа и някои негови несъвършени по Телерски качества.Във всяка първа книга за Средна земя Телерите са описани като народ на Куендите, които не са надарени с кой знае какви качества.Единствен сред тях - Елве Синголо/Елу Тингол е "просветен" повече от всички, защото единствен сред многобройния народ на Телерите е бил в Блаженото царсво и е видял Светлината на двете дървета.Това го е издигнало интелектуално (в този късен час не ми идва на ум по - подходяща дума) и на практика го е "онолдорило" един вид. За капак на всичко си е намерил (по - скоро го е намерила) булка от "божествен" произход и ето ти го - телерски крал с нолдорско образование... Случаят с Келеборн е просто един пресилен образ - той е "велик" по думите на съпругата си - Галадриел (главата от ВнП, когато Задругата е в Лотлориен), ала пред кого?Пред полу-дивите (в сравнение с Нолдори, Ванияри и дори Синдари) Морикуенди от земите на изток от Мъгливите планини, където Елдарите са Морикуенди - Авари, Нандори, Лаикуенди и една прашинка Синдари, плюс една нолдорка - Галадриел. П.п. Утре ще продължа по темата!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Телерите, ако и да не са изкусни ковачи и ваятели като Нолдорите, са надарени певци. Бива ги и в корабостроенето! Така или иначе, аз не ги възприемам като по-"несъвършени". Не са по-"нисши" или нещо подобно, ако и Ваниярите да биват наричани най-старши. Телерите са си по-друг род, с други качества. Братът на Елве също е мъдър владетел в Аман. Кирдан е Телер и е сред най-мъдрите в Средната земя, без да е ходил в Аман.

32

bdk---rohan.jpg

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Когато Фродо запитва Сам какво мисли за Елфите - след като ги е срещнал вече няколко пъти - отговора е, че има елфи и елфи. За мен лично като абсолютен почитател на Прекрасния народ всеки път е трудно да напиша или кажа, че елфите могат да бъдат, недодялани, невежи или друго такова нещо.Ала уви - колкото и съвършено да са замислени и сред тях има Зло - Феанор и синовете му, Еол и синът му Маеглин... Идеята ми по - горе беше да обоснова мнението си защо смятам, че Келеборн е от народа на Телерите, а не от Нолдорите или пък Ваниярите, да които също се знае, че са изкусни в словата и песните, не толкова в занаятите.
940b259b91f858aa.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
А не може ли той да е нандор? Може той вече да е владетел на Лориен (Лоринанд), когато Галадриел го е срещнала.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:43 .

13turniri.png

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Не ми се вярва да е точно такъв.Мога да твърдя със сигурност, че е бил Телер и че се е разбирал със средно-земските елфи много по - добре, отколкото с тези от Валинор.

Edited by Beren Erhamion, 13 септември 2015 - 04:12 .

940b259b91f858aa.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Това че е телер, не пречи да е от валинор, тоест от Алквалонде.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:44 .

13turniri.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Или може би от Тол Ересае.

Edited by konstantin cherganov, 27 септември 2015 - 05:45 .

13turniri.png

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Възможностите са две, но за мен по-приемлива е версията, че Келеборн е от Средната земя, поданик и може би роднина на Тингол, с когото Галадриел се среща в Дориат. Разбира се, тук предпочитанието е въпрос на вкус. Доколкото Толкин претендира, че "Властелинът на пръстените" и "Силмарилион" са съответно историческа повест и сборник с легенди за дълбокото минало на собствения ни свят, противоречията са вкоренени дълбоко в преднията, тоест изворовата база не позволява по-сигурни изводи :) До намирането на нови текстове в някоя манастирска библиотека (средновековен ирландски препис от елфическа генеалогическа поема, да речем) няма да научим нищо повече за произхода на този принц, чието собствено величие донякъде е затъмнено от това на жена му.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users