Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Расите

• Please log in to reply
9 replies to this topic

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Наскоро спорих с един човек (a.к.а баща ми) и той има следната теория: расите в Средната земя са средство, чрез което Толкин показва различните видове хора. Има благородни и мъдри хора (елфи),а има и зли, глупави хора (орки). Аз не подкрепих тези теория, обаче и нея отрекох. Баща ми често не мисли в своите теории, но някой от тях са добри. То й същ о е чел много малко от книгите (Задругата на Пръстена, Първа част от Властелина), така че съди главно по филмите и по всичко, което съм му казал (а аз съм му казал всичко, което знам, но той не помни повечето от това, помни най-много нещата от филмите). Та няма да ви губя повече времето, въпросът ми е какво мислите за тази теория.
13turniri.png

Stangard

Stangard

Роханец

• Потребители
  • 19 posts
Аз донякъде бих подкрепил тази теория. Също като хората и орките не са зли изначало. Все пак те са елфи, покварени от Моргот. Всички раси са в някаква степен повлияни от Валарите като основни модели на поведение и какви ще бъдат се определя от избора им на, така да се каже, страна в първичния конфликт Валари срещу Моргот (олицетворение на конфликта Добро-Зло) . От друга страна, изборът е и индивидуален и във всички раси се срещат повечето психологически модели, следователно расите са представени като микровселени със свои основни характеристики, които преобладават в душите им и присъстват независимо дали индивидът е добър или зъл.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Има смисъл това, което каза. Обаче според мен най-големият проблем в тази теория е следния: ако елфите и орките и всички други раси отговарят на различните видове хоро, то на какъв вид хора отговаря човешката раса???
13turniri.png

Stangard

Stangard

Роханец

• Потребители
  • 19 posts
Ако елфите са мъдрата и благородна раса, а орките са тяхна изкривена версия и съответно символ на злото, аз бих казал, че хората са нещо средно. Ако покваряването на елфите и ентите води до създаване на нова раса - орки и тролове, за покваряването на хората са нужни просто изкусни слова. Причината за това е, че елфите и ентите са Първи чеда, а хората са Вторите и на тях им липсва божествената връзка с Валарите и Валинор, следователно те не са толкова силни духом и телом, а и имат кратък живот - затова ценят дребните неща повече ( да не говорим, че идват на света по средата на война ). Затова и хората са ученици на елфите, но някои - и на Моргот. Чрез тях те търсят връзката си с "божественото". Джуджетата не ги споменавам тъй като те са "извънредно обстоятелство" - съществуването им е заявено и осъществено малко след това на елфите, а и те са наследили твърдостта (и основно добрата воля) на създателя си и Врага не е съумял да ги поквари.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Тоест ако вземем по един член от всяка раса, елфът ще е мъдрия и благородния, оркът ще злия, човекът е по средата, ентът ще е спокойния и търпеливия, джуджето ще е потайния и тролът - глупавия. Но дори и оркът да е елф, който е бил изроден, това не променя нищо, защото той е напълно зъл и няма и капка добро в него. Пък и елфите не падат като хората. Хората биват привличани от мрака, елфите биват измъчвани и изродени, за да станат каквото са сега орките.
13turniri.png

Stangard

Stangard

Роханец

• Потребители
  • 19 posts
В общи линии, така трябва да е. Може обаче да предположим, че и орките не са били напълно зли в началото на метаморфозата си ( ако можем да обособим психологическата трансформация от елф към орк на етапи ). Представи си: ти си измъчен и бит до степен че губиш разсъдък. Има го само мъчителят ти и самият ти, но ти си до такава степен изгубен, че би направил всичко за да спре мъката. Несъмнено първите орки са били водени от страх и и след това са открили насладата ( ако в жалките им животи има някаква наслада ) от злите дела. Следващите "поточни линии" ( нали Врагът ги "копира" ) вече са били като деца, които са научвани да правят зло. Но това е тема, която не е уточнена, и в нея можем да си фантазираме колкото искаме.

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Наистина може много да си фантазираме по тази тема. Аз съм съгласен с идеята , че те губят съзнание по време на мъченията, а освен това се променят и телесно, но то ва било в началото и бързо се променило. И все пак всичко това е "метаморфоза", както ти каза, а при хората е избор, дали да са от тъмната или от светлата страна (#твърде много Star Wars напоследък).
13turniri.png

Stangard

Stangard

Роханец

• Потребители
  • 19 posts
Така е и затова не можем да ги сравним на 100 процента с реалните хора. Разбира се, те (тоест ние) са били използвани като модел за създаване на расите. Ако ти е интересно, Коце, мисля, че имаше стара тема за расите и техните реални прототипи в Световните войни, така, че разрови се там, има повече дискусии.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
Коце, това с взимането на по един представител от всяка раса на пръв поглед е вярно, но след по-дълбоко вглеждане е трудно да се даде такава еднозначна оценка. Хората биват всякакви - виждаме предателите първо в Силмарилион, после четем малко за източните и южните народи във Властелина, за много човешки племена сигурно нищо и не знаем, а дори и сред нуменорците, които са уж най-върховни сред людете,, покълват алчността и жестокостта.

Джуджетата също биват по-читави, калпави и прочие. Сред познатите ни елфи пак се срещат различни образи, а Аварите навярно са многобройни, пък нищо не знаем за мнозинството от тях. И т.н. - все пак, книгите, които четем, засягат най-вече северозапада на Средната земя и в тази област народите, борещи се срещу Моргот, Саурон и слугите им. А това е само една част от Арда/Еа и населението й.

Edited by bdk, 28 август 2016 - 03:58 .

32

bdk---rohan.jpg

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Да, прав си. И аз за това казах, че тази теория не е от най-добрите, но какво да се прави. В крайна сметка от каквато и раса да си, ти можеш да станеш орк, от каквато и раса да си, ти може, да си мъдър като елф, но има други неща, които различават расите. За това може да си говорим много. Според мен главното нещо, в което се различават расите е ролята им в съдбата на Средната земя.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users