Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Вярвате ли в Средната земя?

• Please log in to reply
125 replies to this topic

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Тъй като това все пак е Толкин форум бих искала да запитам всички в него вярвате ли в Средната земя?Как бихте реагирали ако някой ви каже,че тя съществува,например като паралелен свят?Бихте ли повярвали ,ако някой ви каже,че идва от там?Кое надделява при всеки един от вас разума или сърцето?Лично при мен е сърцето и твърдо и гордо заявявам : "I believe in the Middle Earth"!
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Материята може да съществува само в едно измерение-така е и с човешкото тяло, но не и със съзнанието-то е някаква енергия, която обитава постоянно различни измерения или ако искате ги наречете паралелни вселени-една от тях е Средната Земя. Факт!
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Ама, нали ще си остане между нас?! Щото, като разберат познатите, че не съм от Бургас... ще започне едно питане, едни въпроси! Затова, нека поддържаме досегашната версия :ninja:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
През последните години учените откриха истината, че в модерната физика и в математиката няма нищо невъзможно. Току-що ориентирало се сред енигмите на колосите на нестандартната мисъл Нилс Бор, Макс Планк, Алберт Айнщайн, Волфганг Паули, Ервин Шрьодингер и Вернер Хайзенберг, човешкото въображение буквално бе взривено от идеите на следовниците им в научната революция Хюг Еверет, Брайс де Вит, Дейвид Дойч, Стивън Хокинг, Пол Дейвис, Роджър Пенроуз, Джон Велер и др. Новите корифеи на квантовата физика и космологията утвърдиха немислими до този момент теории за придвижване с надсветлинна скорост, за пътуване във времето, за проходи между вселените, за паралелни реалности.
Теорията за паралелните светове бе лансирана за първи път през 1957 г. от Хюг Еверет ІІІ в университета на Принстън. С новата идея се обясниха редица парадокси, произтичащи от квантовата теория - един от двата основни стълба на модерната физика. Квантовата теория е ефикасен начин за описване и предвиждане на поведението на най-малките материални части - молекули, атоми и субатомни частици. През 1926 г. австрийският физик Ервин Шрьодингер откри един от фундаменталните принципи на квантовата теория - вълновата функция. Уравнението изразява всички възможни състояния и начини на поведение на тази частица. Вълновите функции на електроните в атомите например позволяват на физиците да изчислят с невероятна точност количеството енергия или позицията на електроните.
Математиката на квантовата физика дефинира материалния свят с изключителна прецизност, но в същото време се пораждат ексцентрични парадокси и противоречия, които принуждават физиците да мислят философски, дискутирайки за съществуването на самата реалност. Вълновата функция например не е само начин за описване на възможните състояния на дадена частица; частицата трябва да съществува едновременно във всичките си състояния. Това означава, че тя съществува на две различни места в едно и също време - заключение, което предизвиква здравия разум.
Теорията за паралелните светове може да разреши този парадокс. Вълновата функция изразява различни възможности за една система, затова Вселената се мултиплицира по такъв начин, че всяка възможност съществува и в един друг свят. Това означава, че с времето броят на световете става все по-голям, всъщност теорията за паралелните светове предполага, че има безкраен брой светове, предоставящи възможните решения за всички състояния на съществуващите частици.
Някои паралелни светове вероятно са подобни на нашия, а други са много различни. Оригинален начин за разглеждане на теорията за паралелните светове е да си представим, че Вселената има своята вълнова функция, следователно светът, в който живеем, е само едно от възможните състояния на всемира.Но как е възможно да има безброй паралелни светове? След сондажи, проведени между най-значимите представители на съвременната теоретична физика, се оказа, че над половината от тях не отричат възможността за съществуването на паралелни светове. Това поставя и един друг въпрос: възможно ли е да се пътува и комуникира между тези светове? На пръв поглед изглежда невъзможно, защото различните светове съществуват в различни пространствено-времеви измерения. Но през последните десетилетия се появиха стройни хипотези за възможни механизми за надскачане на скоростта на светлината и за пътуване във времето. Ключът се намираше във втората носеща колона на модерната физика, т.е. в Теорията на относителността на Алберт Айнщайн.

Така това като малко повече инфо за паралелните светове.Иначе Средната земя,не бих казал точно че вярвам че може да съществува.Но все пак като чета и си представям мисля че е по-добре.Защото така един вид е по перфекционизирана а ако съществуваше и можех да я видя не съм сигурен дали нямаше да си разваля мнението!
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Nerdanel

Nerdanel

Runic Kabbalist

• Потребители
  • 28 posts
Аз ще си го кажа малко по-простичко :)

Средната земя, героите на Толкин и неговите книги са основните неща, с които израстнах. За мен Средната земя не е просто плод на въображението на един гениален човек. Тя е една приказка, която всеки път се превръща в реалност в собственото ми въображение когато помисля за нея. Средната земя е много повече от място в книга. Тя е по-скоро нещо като нарицателно за всичко вълшебно(в абсолютно всики знаения на тази дума). Да за мен тя съществува и винаги ще същетсвува не само в книга, но и в собственото ми съзнание и сърце.
Паралени светове и т.н....не ме бива по физика даже никак. Не мога да кажа дали такова нещо е възможно или не, но ако е възможно то защо наистина Средната земя да не е такова място.
I will bring them keys to eternity, on this ladder they all will come back to me
When they rise up, soon they will fall again like the angels, waiting for a descent

Цък

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

Материята може да съществува само в едно измерение-така е и с човешкото тяло, но не и със съзнанието-то е някаква енергия, която обитава постоянно различни измерения или ако искате ги наречете паралелни вселени-една от тях е Средната Земя. Факт!

Идейно и припокриващо се с моето мнение :)
Най-готиния подпис

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
Хех естествено че съществува- в нашите глави, което не значи, че не е истинси. :thumb: Щом толкова хора упорито го вярваме някой ден може и да се събудим я в Мория я нясъде другаде :yes: :lol: ^_^ човек има право да мечтае
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Какво казваше Пратчет в "Малки богове"? Че колкото повече хора вярват в нещо или някого, толкова по-истинско е то :) Какво беше казал Джеймс Бари в "Питър Пан"? Че всеки път, когато някой каже, че феите не съществуват, една от тях умира :)
Всичко, в което вярваме, съществува на някакво ниво! :)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Какво казваше Пратчет в "Малки богове"? Че колкото повече хора вярват в нещо или някого, толкова по-истинско е то :) Какво беше казал Джеймс Бари в "Питър Пан"? Че всеки път, когато някой каже, че феите не съществуват, една от тях умира :)
Всичко, в което вярваме, съществува на някакво ниво! :)

Чувствам се много значим, след като съм един вид животоподдържаща система за Средната Земя :tooth[1]:

Сюзън Смърт

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
По логиката с феите, населението на Средната земя доста трябва да е намаляло. ;)

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
Говорете си вие, аз друго имах предвид ;)

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Нищо, Мел, сигурно на различни езици говорите. :lol: :P

Иначе Средната земя е по-скоро състояние на духа; аз така я виждам в момента. Безброй пъти сме говорили за това как нашият свят е пълен с орки, елфи, хобити и прочее, и как всичко опира до очите, с които гледаш. :) И именно изхождайки от това заключение подкрепям Мел, защото наистина, колкото повече хора вярват в Средната земя, то тя е толкова по-истинска. Просто истинността й е в малко по-различен от общоприетия аспект - самото "съществуване" е друго. Нетелесно, нематериално - на съвсем различно ниво.

Колкото до конкретия въпрос - вярвам ли аз в Средната земя, то как бих могъл да не вярвам в един от най-уникалните периоди от живота ми? Как бих могъл да кажа "не вярвам" и да зачеркна толкова истински моменти и случки от моето собствено битие?

Вярвам, разбира се. :р Просто самата "вяра" е малко по-различна от всеобщото възприятие. Малко сепаратистко звучи, (lol :lol:) но лошо няма. Ние, сектантите, се разбираме и трябва да се подкрепяме. B) :D
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Вярвам, разбира се. :р Просто самата "вяра" е малко по-различна от всеобщото възприятие. Малко сепаратистко звучи, (lol :lol:) но лошо няма. Ние, сектантите, се разбираме и трябва да се подкрепяме. B) :D

Брат, да не забравиш за литургията в Пловдив, на 20-22 юли! :tooth[1]: лол, откровен офтопик и простотия, дано да имам някой друг кредит добра воля, за да не изгоря :rolleyes:

Сюзън Смърт

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Ти остави, обаче, настрана Star Wars-фанатиците и прочее зверщини, на които съм ставал свидетел [ :lol: ] (или съм чел за тях), много приятно впечатление прави липсата на Толкин-ориентирани секти ( :ninja: или поне аз не знам за такива :ninja: ), които да допринасят за не съвсем положителния имидж на толкинистите. Всички знаем за тези случаи, все пак. :P

Между другото, някой от вас да е срещал до болка фанатизиран фен, конкретно на Толкин? :unsure:

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Между другото, някой от вас да е срещал до болка фанатизиран фен, конкретно на Толкин? :unsure:

Не е често срещано явление, но има начин да се предизвика!

Събери на едно място фенове на Толкин, кажи им да си вземат приготвените от тях брони и оръжия и им кажи, че това е ЛАРП. След това се оглеждай в мелето кого ще ударят по-силно и ето - получаваш фанатизиран фен на Толкин барабар с болката :tooth[1]:

Сюзън Смърт

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts

..получаваш фанатизиран фен на Толкин барабар с болката :tooth[1]:

:tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]:

По темата - "Средната земя е състояние на духа" - прекрасно казано :thumb:

Edit, тогаз: смятам, че в тази тема сме обяснили вече; но "състояние на духа" е кратко и чудесно формулирано, какво повече да кажа?

Edited by Чесън, 12 юни 2007 - 12:19 .

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

:tooth[1]: :tooth[1]: :tooth[1]:

По темата - "Средната земя е състояние на духа" - прекрасно казано :thumb:

С това изкаване не че е лошо но ми се струва че се отивам към една философско-психологическа тема отностно средната земя!Разбира се не че има нещо лошо,но все пак мисля че в един такъв аспект на разглеждане на Средната земя не е точно най-подходящия начин(поне според мен) за да се каже дали човек вярва или не в нея.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Защо така не е най-подходящият, според теб, начин? :) Кое би било по-подходящо, дай пример, че чак ми стана интересно? :)

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Защо така не е най-подходящият, според теб, начин? :) Кое би било по-подходящо, дай пример, че чак ми стана интересно? :)

Ми както знаем и във психологията както и във философията има много течения,много гледни точки много афторитети.Мисля че ако всеки от тук погледне под различен ъгъл ще се получи голямо объркване защото някои от нещата са меко казано противоречиви.Да не забравяме и че ако всеки седне и започне да прави някакви философски или психологически анализи ще четем фермани и ще стигаме до там да бистрим въпроси които по-умни глави от нас не са избистрили,та ние ли ще ги избистрим.За това казвам че според мен не е най-подходящо.Иначе не че е лошо и бих се вклучил в подобна дискусия,но мисля че би се получила по добре на живо от колкото тук.
Тук въпросът е зададен доста простичко и мисля че всеки би могъл с по ред два да си каже какво мисли или да допълни мнението на някои друг.
П.П.Това с философията и психологията означава да седнем да бистрим проблема и от научна гледна точка както някои подхвърли паралелните светове.Защото знаем че и квантовата физика вклучва философстване(изобщо повечето науки де не само тя).

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

Защото знаем че и квантовата физика вклучва философстване.

Всъщност...не :)
Най-готиния подпис

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users