Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Вярвате ли в Средната земя?

• Please log in to reply
125 replies to this topic

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Всъщност.. и аз мисля, че не, въпреки че не съм на "ти" с физиката. :р

Иначе не виждам проблем в това да се пишат фермани - в крайна сметка, различните хора имат различен изказ. Някои умеят в 2 реда да поместят това, за което на други са им нужни 2 екрана (1280х1024, примерно). So? Това значи ли, че единият е по-умен от другия или обратното? И значи ли, че трябва да привеждаш примери от "философията и психологията", за да разберат другите, че ти, аджеба, вярваш в нещо? :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Всъщност.. и аз мисля, че не, въпреки че не съм на "ти" с физиката. :р

Иначе не виждам проблем в това да се пишат фермани - в крайна сметка, различните хора имат различен изказ. Някои умеят в 2 реда да поместят това, за което на други са им нужни 2 екрана (1280х1024, примерно). So? Това значи ли, че единият е по-умен от другия или обратното? И значи ли, че трябва да привеждаш примери от "философията и психологията", за да разберат другите, че ти, аджеба, вярваш в нещо? :)

Така значи аз за това казах че една психо-философска тема ще е много дълга и примерите ще не са нужни за да някои да разбере дали вярваш или не в Средната земя.Най-малкото че философията и психологията имат по доста направления и доста гледни точки така че наистина ще са фермани.Просто защото ако напишеш нещо например философски най-малкото трябва да се аргументираш.Иначе аз поставих въпроса за философията и психологията просто заради изказването за състоянието на духа.Просто така ми звучи и мисля че може да се коментира доста на на живо е по-добре.
Относно изказа на човек според мен дали си написал нещо поместено в 2 реда или 2 страници няма значение стига да бъдеш разбран.Това не те прави по-умен или по-тъп.Ралични хора различни изкази,различни стилове някои са лаконични други са разточителни.
П.П.Едва ли на някои му се четат фермани по философия и психология.Но ако някои иска да напише аз бих го прочел. ;)
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Прочетох всевъзможни отклониения от двата главни въпроса в темата.И те са:"Ако някой ви каже,че идва от Средната земя бихте ли му повярвали или разума ви ще надделее и ще ви каже,че този човек е откачен?" Този въпрос води към другия :" Вярвате ли,че Средната земя съществува,ама наистина някъде там,а не в умовете ни?"И моля да избегнем разработки от физиката и психологията.(Без да има обидени,естествено) :thumb:
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Прочетох всевъзможни отклониения от двата главни въпроса в темата.И те са:"Ако някой ви каже,че идва от Средната земя бихте ли му повярвали или разума ви ще надделее и ще ви каже,че този човек е откачен?" Този въпрос води към другия :" Вярвате ли,че Средната земя съществува,ама наистина някъде там,а не в умовете ни?"И моля да избегнем разработки от физиката и психологията.(Без да има обидени,естествено) :thumb:

С Анар точно това обсъждахме че тия разработки не са за форум.Виж да се седне цяла нощ на по чаша с приятна компания ерудирани хора можете да разгледате доста обстоино от всякакви ъгли!

Elenthari

Elenthari

Elf

• Потребители
  • 55 posts
Абе,ако трябва да съм честна и вярвам или много ми се ще да вярвам...абе не знам и аз.Ама борбата межу мозъка ми и сърцето ми е непрестанна по този въпрос.Защото света на Средната-земя е много реален,сякаш самия писател е бил там,видял е тези събития и ги е описал...И май съм стигнала до някакво компромисно решение.Може би Средната-земя съществува,но в друго измерение.
Помислете колко много неща има на този свят,които никой не мойе да обясни.Може би някой ден ще се открие и някой портал за друго измерение и...Оффф,отплеснах се.Не ми обръщайте внимание.Аз си знам.че понякога ме догонват някакви супер странни идеи... :P.Тааа, да аз вярвам че Средната земя съществува и сигурно някой ден ще се намери път към нея...
А срещна някой,който твърди че е от там..Ами ще го попрепитам и ще видим :rolleyes: Хахаха
Всеки случай зависи си от нас дали ще вярваме в Средната-земя или не...;)
And all will turn
To silver glass
A light on thre water
Grey ships pass
Into the West...

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Всъщност съм напълно съгласна с Elenthari и искам ти кажа ,че изобщо не си се отплеснала.Ти отговори засега най-добре на въпросите,които поставих в тази тема. :thumb: Благодаря ти за честността!
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Това с порталите и другите измерения ми прилича точно както някой спомена за паралелни светове.А мисля че се нещо си говорехме без физика,философия,психология.Поне аз с такова впечатление оставам.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Преди около четири години ми се случи следното:
Седя си зад катедрата след един час и си прибирам бумагите.Наобиколилите ме ученици ми отварят тефтера и попадат на надписа на Пръстена с оригиналните елфически руни.Едно от момчетата възкликва:"Ехаа г-не и Вие ли четете Толкин?Супер книга е това!" .Две момичета го подкачат:"Ти кво бе да не вярваш в тези глупост?" .А моят човек отвръща:"Вярвам естествено!Кажете им г-не, че има Елфи...".
Да си призная изкефих се страшно много и отвърнах нещо в стила на:"Разбира се - посети която и да е гора и ако гледаш внимателно няма начин да не мернеш някой...".
Казах го и наистина варвам в това, което казах :thumb: !!!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Как бихте реагирали ако някой ви каже,че тя съществува,например като паралелен свят?

В зависимост от човека ще реагирам различно. Ако ми е познат и имам идея какво иска да каже с това, че вярва в съществуването й, то реакцията ще бъде в стил топла усмивка, претъпкана със съгласие и тонове разбиране.
Ако пък е непознат този, който ми го казва, то ще гледам първо да разбера какъв е той ('щото и за фанатиците си говорихме; има ги! :alien: :lol: ). Ако някой искрено и убедително ми твърди, че Средната земя физически съществува и може да ме "закара" там, ..то, знам ли, може да повикам линейка. :o :D
А може и на такси да звънна. :D

Бихте ли повярвали ,ако някой ви каже,че идва от там?

Не. Защото първоизточникът в този случай е по-силен от 'вторичния продукт' и земното малко или много е по-богато от частичо представеното там.
Не е изключено и отново да звънна на такси, btw. :lol:

Кое надделява при всеки един от вас разума или сърцето?

На този въпрос не мога да отговоря еднозначно, защото превесът на едното или на другото никога не е достатъчно продължителен. Тъй че балансирам някак.

Но в началото е винаги сърцето. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

А мисля че се нещо си говорехме без физика,философия,психология.Поне аз с такова впечатление оставам.

Това е темата "Вярвате ли в Средната земя". Ако тук няма психология и философия (а защо не и физика), то няма къде другаде да ги има:)

Сърцето ми казва, че има Графство, има Гондор, има Орлите, има го Жилото, има я Червената книга, а умът ми казва, че тези неща са само в сърцето:) Аз съм щастливец, защото умът и сърцето ми са единодушни:) B)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts

Сърцето ми казва, че има Графство, има Гондор, има Орлите, има го Жилото, има я Червената книга, а умът ми казва, че тези неща са само в сърцето:) Аз съм щастливец, защото умът и сърцето ми са единодушни:) B)

Ах, колко хубаво го каза!!! :) *сваля шапка на DragonSlayer-a*

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Мел, DragonSlayer на твоите услуги!:)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Аз не вярвам в Средната земя, но това не пречи тя да е едно от любимите ми 'неща'.
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Аз не вярвам в Средната земя

Аз пък не вярвам в нашия свят ;)
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Kelefarn

Kelefarn
  • Потребители
  • 39 posts
Разбира се, че я има. Докато някой вярва и чете Силмарилион, то тя съществува или е съществувала, загубена и забравена в миналото. Може би скрита от нас, като Валинор.

Има неща, които не виждаме
Има светове, които са скрити
Но това не значи, че те не съществуват
Има неща
Които не виждаме
Има светове
Които са скрити
Но това не значи
Че те не съществуват

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Аз просто ще цитирам, защото други хора са го казали по-добре

I hope there is a way back,
with my talisman.
So I look into myself,
to the days when I was just a child.
Come follow me to wonderland,
and see the tale that never ends.
Don't fear the lion nor the witch.
I can't come back.
I'm lost, but still I know,
there is another world

I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts

Защото знаем че и квантовата физика вклучва философстване.

Всъщност...не :)

Всъщност определено ДА! Ще бъда кратък.

В квантовата физика всичко е интерпретации, удебелих тази дума, защото в учебниците се използва именно нея, а тя в по-български превод ще рече тълкувания! Предполагам, че всички поне сте гледали популярните филми по книгата на Браян Грийн "Елегантната Вселена" и поне там сте видели, че струнната теория, или нещо повече М-теорията, са само едни философски теории. А са такива, защото към момента, а и в близките десетки години, експерименталната физика няма да може да провери достоверността на идеите залегнали в тях!

Сега конкретно по темата:

Всъщност човешката наука е жалка и може би затова всички големи имена в нея са били вярващи хора. В основата на всичко е вярата, като е важно в какво се вярва! В истината, или в лъжата...

1. :"Ако някой ви каже,че идва от Средната земя бихте ли му повярвали или разума ви ще надделее и ще ви каже,че този човек е откачен?"

Има два варианта какъв е този човек. По-вероятният е той да е духовно болен в по-малка или по-голяма степен. Не бих го нарекъл откачен, защото това ми звучи обидно. На този човек трябва да се помогне! А много по-малкият вариант е този "човек" действително да идва от непространствено-времеви реалности на Битието. Тогава бих направил всичко, за да избегна срещата с него!

2. :" Вярвате ли,че Средната земя съществува,ама наистина някъде там,а не в умовете ни?"

Абсолютно не вярвам, че Средната земя съществува някъде там! Вярата в нещо като Средната земя е опасна! Защото това е вяра в една лъжа! И препоръчвам на всички вас, които заявявате (че даже и с гордост (!)) вярата си в Средната земя, да преосмислите тази си вяра!

И все пак какво е Средната земя за мен?

Средната земя не е нищо повече от един мислен експеримент, такъв какъвто правят учените в разсъжденията си. Средната земя и събитията в нея са просто едно мисловно хипотетично разиграване на даден сюжет, който е бил записан на материален носител. Не трябва да се вярва в реалността на самата Средна земя, а в добродетелите показани посредством различните персонажи. В този смисъл и вярата в съществуването на същества като елфи, джуджета и т.н. е също опасна! Според мен в обобщените качества характеризиращи дадена раса (или подраса), всъщност са показани само отделни добродетелни или лоши аспекти от поведението и живота на хората, но хората от реалният ни наш живот. И затова книгите на Толкин не трябва да се четат, за да се бяга съзнателно от нашата реалност, а да се четат с ясното съзнание, че това е един нереален свят, чрез който може да се покажат неща, от които можем да имаме поука. За да ме разберете ще използвам аналогия с теоретичната физика. Там има така наречените нефизични решения на дадена физична задача. И тези решения се разглеждат от учените, защото им дават поука от гледна точка например на използвания математичен апарат и т.н.

Всичко добро! :)

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Ако някой дойде и ми каже че идва от Средната земя, ще проверя това му твърдение по най-простия начин - ще му кажа да ме заведе там. Ако може да го направи без първо да ми дава да пуша "пушилист", ще се постарая да извикам и вас ;)
Да, вярвам в Средната земя. Или поне ми се иска да вярвам... А и в една друга любима моя книга се казваше, че "вярата на хората формира света и действителността", така че може би ако вярваме достатъчно силно... :rolleyes:

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
@kalinka
Да те заведе някои в Средната земя не мислиш ли че ще може само ако тя съществува физически.
Поне според мен всеки може да твърди нещо такова(и без да е луд),но проблема е че всеки си представя това нещо различно той/тq по различен от твоя начин така че ми е интересно ако някои ти излезне с такова твърдение къде ще те заведе.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Ако не е от Средната земя, или няма да ме заведе никъде, или ще ме заведе в близкия парк и ще започне да ме убеждава, че това е Лотлориен :tooth[1]: Ако наистина е от Средната земя, просто ще ме заведе там. И да, това е възможно само ако тя съществува физически, било като паралелен на нашия свят или като друга планета.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users