Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Вярвате ли в Средната земя?

• Please log in to reply
125 replies to this topic

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Ми да ти кажа по-добре да не отваряме темата за паралелните светове и за планетите че ще се почне с наука и философстване,а малко по нагоре се се опитвахме да го избегнем.Сега по принцип аз говорех че това е като положение на съзнанието всеки си го представя различно всеки има различно виждане за нещата и точно поради тази причина мисля че ще му е доста трудно на човек да те заведе до Средната земя.Това с близкия парк,ако говорим за България тука немогат да те убедят че това е Мордор ,а къде отиваме ние за Лотлориен :D
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
О, аз като говоря за паралелни светове, хич не си мисля за никакви физични теории и т.н., понеже нищо не разбирам от физика. Сигурно си видял цитата, който дадох в първото си мнение - "вярата на хората формира света и действителността". Това са думи на Мерлин в книгата "Мъглите на Авалон", и точно от неговите обяснения взех цялата идея за паралелния свят, която е малко по-различна от това, което повечето хора разбират под "паралелен свят". Обаче ми е доста трудно да го обясня без да препиша цялата лекция на Мерлин...

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Хубаво е да цитираш някои и да мислиш върху цитата.Но по принцип специално тези физични теории изискват и философстване(едното без другото неможе).Сега върху самия цитат какво да ти кажа ако се захванем с него и го интерпретираме мисля че ще забием дълбоко в науките философия и психология,което тук до колкото виждам от по горните ни постове се опитваме да избегнем,макар че от друга гледна точка темата е такава че без това май неможе ...

Aelin

Aelin

Snow White

• Потребители
  • 66 posts
Напълно подкрепям andvari по тази тема, човекът си го каза:

Средната земя не е нищо повече от един мислен експеримент...

Не трябва да се вярва в реалността на самата Средна земя, а в добродетелите показани посредством различните персонажи.

Ако на мене лично някой ми каже, че идва от Средната земя, определено ще си помисля, че си прави плоска шега с мен или е душевно болен.

Аз не вярвам в съществуването на Средната земя. За мен тя е въплътеният в слова гений на един велик творец; за мен тя е самото изящество на мисълта, един от най - високите върхове на човешкото въображение, достъпен за толкова много хора; тя е вдъхновение... но не и повече.

Не мога да вярвам в джуджета, хобити, орки и елфи, колкото и да ги обичам тези последните. ^_^ Не мога да вярвам в Лотлориен, Гондор, Мраколес, Рохан, Графството, Валинор и т.н. Не мога да вярвам в сивите кораби, не мога да вярвам в Тилион и Еарендил, когато гледам нощното небе. Не мога, както не бих повярвала нито във Валарите, нито в Еру.

Лично при мен е сърцето и твърдо и гордо заявявам : I believe in...

...God. :)
Вярвам не в Еру и Валарите, а в Бог. Вярвам не в Силмарилите, а в Кръста. Вярвам не в магията на елфическите заклинания, а в силата на молитвата. Вярвам, че не природните стихии, явления и обекти са велики и могъщи, а че служат на величието на своя Създател - допълват го и го потвърждават. И това ми го казват и умът, и сърцето. По тази логика и аз съм от щастливките. ;)
A present from down below
Spreading joy with a "Howdy-Ho!"
He's seen the love inside of you
`Cause he's a piece of poo

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Искам само да попитам, тъй както всички хора са различни [някои вярват, други (за момента) - не], то не е ли логично вместо всички да бъдат устремени към един и същ извод, всеки сам да открие истината за себе си? Сам да открие своята вяра, която дори да има нещо общо с някоя от световните религии, да е.. "персонализирана"?

Вярно, че по въпроси като "вяра", "религия" и прочее не би трябвало изрично да се търси логика, да се изискват някакви доводи и т.н., но все пак ми се струва, че въпросът не е неуместен. :)

Та, нужно ли е прозренията на всички цитирани по-горе умове да са общовалидни за цялото човечество? Да са толкова общовалидни, колкото е гравитацията, колкото са всички закони на физиката, etc..? Защото докато никой не може (успешно :Р) да пренебрегне споменатата гравитация, то аз съм на мнение, че сам за себе си човек може да "пренебрегне" общоприетата вяра, да открие нещо различно, да го развие в себе си и то да не е по-малко стойностно или по-лошо.
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
За да не говоря изцяло извън официалната тема, то ще кажа, че вярата в една измислица като Средната Земя е пагубна. И мога да го сравня с времето, когато човек се събужда от сън, тогава той осъзнава, че е сънувал, и че сънуваното не е било истина. Ужасът е голям! Обаче тук не става въпрос за обикновеното събуждане, а за последното събуждане, което е по-известно като смърт на човека. Дори да оставим настрана християнството и да разгледаме източно философските глупости в лицето на индуизма и неговите многобройни секти, като будизма например, ще видим, че вярата в една лъжа е и според тях пагубна.

[Редактирано от History]

И накрая най-добре да цитирам Aelin...

А това, че всеки има абсолютното право да вярва, в каквото си поиска, е неоспорим факт. :) Човекът е психофизическо същество със свободна воля и нищо не може и не бива да променя това. И никога не бих опитала да наложа мнението си по какъвто и да е въпрос. Така че... просто си изказах виждането. ^_^

Е аз, понеже ви обичам и желая да ви покажа в по-голяма степен Истината, се опитвам може би да налагам мнението си. Извинявайте, за което!

Всичко добро! :)

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts

Разбира се, че може да откриеш нещо различно. Друг е въпроса дали то отговаря на Истината, а това се разбира от всеки на предсмъртния му одър.

Дали се разбира там или не - не мога да знам. Съгласен съм обаче, че понякога трябва да мине време, за да се осъзнаят някои неща.
Колкото до "Истината" (с или без главна буква, няма значение), то аз си държа на мнението мнението. Ако до нея е достигнато с истински, неподправени чувства и е изстрадана (по един или друг начин), ако тя се е сляла с начина на съществуване на дадения човек, то тя е въпросната Единствена Истина. (Няма нужда от спекулации за менталното състояние на някои хора, които достигат до какви да е истини - разбирате какво искам да кажа. :Д)

[Редактирано от History]

Що се отнася до Средната земя, то ми се ще само да добавя, че вярата в нея понякога се явява като щит, предпазващ от ширещото се безверие на масите. Понякога вярата в нещо илюзорно, сътворено от един ум, може да има и положителни ефекти. Но в едно съм сигурен - стигне ли се до крайност (без значение от каузата), всичко е обречено. ;)

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Всичко опира до вярата. ЩОм има хора, които наистина да вярват в нещо, без капка съмнение, значи то съществува. Ако мога да перефразирам онзи юдо-дебил Декарт - Вярвам следователно съществувам. :thumb:

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Съгласен съм напълно с теб Сиви Гандалфе ( както и да се наричаш сега ;) ) - темата твърде много е избягала, но смятам да я върна по този начин:

За тези, които не вярват в съществуването на Средната земя ще кажа така - "Не вярвате ваша си работа - свободни сте да избирате, след като Еру ви е дал този Дар!"
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Съгласен съм напълно с теб Сиви Гандалфе ( както и да се наричаш сега ;) ) - темата твърде много е избягала, но смятам да я върна по този начин:

За тези, които не вярват в съществуването на Средната земя ще кажа така - "Не вярвате ваша си работа - свободни сте да избирате, след като Еру ви е дал този Дар!"

Май някой се е вкарал в голям филм...нормално е всеки които чете Толкин да разбира,да фантазира,да си представя,да вярва,но мисля че това тука минава леко границите.Давам мило и драго някои които вярва да ме заведе там.Само както се написа в един пост малко понагоре без пушилист. :)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Мелон мелда нин Естел!Учудвам се как така си взел подобен ник, а не го оправдаваш?! :unsure:
Средната зема е навсякъде около нас, стига да знаеш къде да я потърсиш...
Най - лесно се открива на тихи и зелени места (уви такива скоро няма да останат :( ), където можеш да затвориш очи, да се вслушаш в песента на птиците, в шепота на вятъра в клоните на дърветата, в шумоленето на дъждовните капки в листата им...
И когато отново ги отвориш ти ще можеш да зърнеш макар и за кратко прекрасни елфи, забързани джуджета, полюшващи се енти, а с мъничко късмет и някой друг хобит...
"Кредендо видес - Повярвай и ще видиш!"

Когато ми е пламнала главата от малки оркчета в училище или от техните по - големи родственици в обществото :wacko: , тази магия действа с пълна сила.
А ако до теб има и любим човек, тогава е повече от сигурно :thumb: !

И най - вече - не се оставяй на думите на разни уморени от живота "пенсии" ( на по 14 -15 г. понякога :( ).
Квантови физики и теории на относителността - дрън- дрън... :passifier:
Аз самият съм привърженик на Естествения отбор и Науката и в богове не вярвам, но винаги ще вярвам в една Средна земя, защото без нея ще сме сиви, скучни и мъртви много преди да ни се е случило наистина...
940b259b91f858aa.jpg

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Хмм,я да видим както казах в предишният си пост нормално е щом пишем тук да си представяме да фантазираме и тн.Идеята ти ми харесва да отидеш някъде да затвориш очи и да видиш елфите или някои друг хобит,туко виж може да видиш и Лотлориен.Но това е просто плод на фантазията ни,което разбира се не е лошо.Дори в случея които ти казваш е много релаксиращо.Но да вярваш в нещо което е във фантазията ти е малко абсурдно.Или може би трябва да сме на принципа Credo, quia absurdum - Вярвам, защото е абсурдно.Мисля че това е малко изтъркано.
Така сега отностно ника ми,какво да ти кажа просто ми харесват и думите на маиката на Арагорн аи самото звучене.Не съм имал нищо на ум като съм го избирал.Освен това не виждам връзка Естел-надежда,не виждам на какво да се надявам че някога света ще стане като Средната земя или че някъде може би ще се появи част от нея?!Или пък ще виждам елфи ?
Aлассеа ауре Beren Erhamion!

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
А защо не...Credendo vides-който вярва вижда. ^_^
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Да,но тези думи са все на средновековни автори.За това и в поста ми казвам че е малко изтъркано да вярваме в нещо такова.Вярата не нещо хубаво,но да вярваш във фантазии е най-малкото детинско.

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Мелон мелда нин Естел!Учудвам се как така си взел подобен ник, а не го оправдаваш?! :unsure:
Средната зема е навсякъде около нас, стига да знаеш къде да я потърсиш...
Най - лесно се открива на тихи и зелени места (уви такива скоро няма да останат :( ), където можеш да затвориш очи, да се вслушаш в песента на птиците, в шепота на вятъра в клоните на дърветата, в шумоленето на дъждовните капки в листата им...
И когато отново ги отвориш ти ще можеш да зърнеш макар и за кратко прекрасни елфи, забързани джуджета, полюшващи се енти, а с мъничко късмет и някой друг хобит...
"Кредендо видес - Повярвай и ще видиш!"

Когато ми е пламнала главата от малки оркчета в училище или от техните по - големи родственици в обществото :wacko: , тази магия действа с пълна сила.
А ако до теб има и любим човек, тогава е повече от сигурно :thumb: !

И най - вече - не се оставяй на думите на разни уморени от живота "пенсии" ( на по 14 -15 г. понякога :( ).
Квантови физики и теории на относителността - дрън- дрън... :passifier:
Аз самият съм привърженик на Естествения отбор и Науката и в богове не вярвам, но винаги ще вярвам в една Средна земя, защото без нея ще сме сиви, скучни и мъртви много преди да ни се е случило наистина...

Не знам какво повече бих могла да допълня, толкова хубаво го каза :thumb: И аз мисля, че ако човек повярва в нещо, то наистина съществува, поне за него. :) Затова с ръка на сърцето заявявам, че вярвам в Средната земя, във Валинор, в Еру и всичко друго, сътворено от Професора.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Несъмнено - така си е!
А нека другите да си говорят, че сме като децата...
Анар преди време го каза на една престаряла духом ( та чак разлагаща се ) млада ( и руса ) журналистка:"Децата са най - чисти духовно!"

Деца сме си и който не харесва такива като нас - да си плете плетките или да си брои пенсията :P !

"Към Морето, към Морето! Чайки бели пак крещят,
вятър вее над вълните, пръски пяна там блестят.
Все на запад, все на запад бавно слънцето лети.
Корабите сиви, сиви, чуваш ли зова им ти,
гласовете на ония, тръгнали пред мен на път?
Ще напусна, ще напусна родния си горски кът.
Свършват дните ни честити, чезнат светли времена,
ще отплавам през простора под самотните платна.
Дълги носят се вълните към Последни брегове
и Изгубеният остров с нежни гласове зове,
в Елфодом, във Ересея, недостъпна за човек,
где листата не жълтеят - свят елфически навек!

"

940b259b91f858aa.jpg

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Съгласен съм с думите на Анар,но имам впредвид че до една степен така мислиш по детински.Освен това
"Затова с ръка на сърцето заявявам, че вярвам в Средната земя, във Валинор, в Еру и всичко друго, сътворено от Професора."
Осъзнаваш ли че така един вид ти го издигаш в нещо като божество поне за теб ?
Иначе всеки си е в правото да вярва в каквото си иска.Но в голяма степен това в което вярва човек предопределя това което му се случва.

• Гости
"Вие видяхте и повярвахте, Блажени са тия дето не са видели, а са повярвали" от Матея Свето Евангелие.

P.S.

Мае Гованен Берен Ерхамион. Не съм Гандалф, освен ако нямаш нещо в предвид ;). За разлика от други ти си заслужаваш ника напълно. Все пак силмарилът е в десницата ти. Това, че вече нямаш десница не означава, че силмарилът не е в нея. :D

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
@ Estel
Да наричаш вярата в неща като Валинор, Средна земя, Еру и т.н. "детинска" (особено след разяснението на Берен) е доста.. показателно. :ninja: Струва ми се, че не влагаш особено положителни емоции в това определение и се учудвам, защото в крайна сметка именно това "детинско" е (предполагам) причината да си тук.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Мае гованен и на теб Торине и нека брадата ти никога не изтънява :) !
Хмм, интересен диспут се заформи тук ;) .Ще ми бъде любопитно да се даде определение за "детско" или по - правилно "детинско" мислене и поведение.Защото виждам, че спорът натам отива...
Толкова ли е обидно за някого да го наричат "дечко"?Лошо ли е да бъде човек истинско дете?Накъде ще отиде Светът ако децата сред нас изчезнат?На него отговарям веднага - към много зло и насилие на първо място.Агресия, тъпотия и невежество заливат в момента тези, на които заниманието трябва да бъдат веселите и безгрижни детски дни...Децата се срамуват да бъдат "деца", дори се обиждат ако човек ги нарече по този начин!И какво ще става от тях?Чичовци и лели на по 14 -15 години... чак ми се догади... :huh:

Но нека по въпросът се произнесат нашите Админи, които може да отворят за това отделна тема.
940b259b91f858aa.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users