Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Хобит: Генерална Дискусия

• Please log in to reply
332 replies to this topic

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Тази тема малко я изплагиатствах от Арменелос, но и този раздел все пак трябва да тръгне :)
Та, наскоро стана ясно, че филм по "Хобит" <b>ще</b> има, но Питър Джаксън няма да може да вземе участие в разработката му. Няма да се спирам на подробности около причините, делата между Джаксън и New Line и т.н. (за повече информация, може да погледнете темата на Мани). Това, което искам да ви попитам е мислите ли, че някой друг освен Питър Джаксън може да направи качествен филм по "Хобит"? Или може би смятате, че Джаксън е направил филмите толкова зле, че всякакъв друг опит за заснемане на филм по книга на Толкин би бил по-добър? Аз лично мисля, че филмът ще загуби много от отсъствието му. Вярно е, филмите му не са перфектни, но как и биха могли да бъдат? Според мен той направи най-добрата неперфектна адаптация на "Властелинът на Пръстените", която можеше да се направи. Как мислите вие, има ли бъдеще "Хобит"?
The things one feels absolutely certain about are never true.

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Ето тук има статия за това кои режисьори е възможно да филмират "Хобит". Сред имената са Сам Рейми (Злите мъртви), Ридли Скот (Пришълецът) и др. Макар и да съм сигурен, че и екранизация от друг режиьор би била добре, все пак си мисля, че двата филма по "Хобит" ще загубят най-много от непоследователността, т.е. от разликата с "Властелинът на пръстените".
Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
От ВнП на Джексъм мина много време, изприказваха се много за и против и едва ли има смисъл да се продължава, но определено могат да се кажат няколко неща. Джексън определено търпи много критики от запалени фенове като мен. От друга страна финалния вариант на филма все пак минава през продуценти и на Джексън трябва шапка да се сваля че е успял да спаси някои неща (четох например че един от продуцентите е искал един от хобитите в задругата да умре, за да станело по-драматично, пак заради драматизма характера на някои герои се променя доста, добавят се несъществуващи сцени, премахват се ключови моменти от книгата и т.н...). Така или иначе Джексън е фен и е направил каквото може според собствените си разбирания, но и според свободата, която са му отпуснали продуцентите. Все пак тяхната работа е да търсят касов успех и за целта трябва филма да бъде лесносмилаем за масовия зрител...толкова за това. Що се отнася до Хобит-качеството на филма много зависи от продуцентите и това каква свобода ще дадат на режисьора. Много зависи и от екипа-актьори, грим, костюми, оператори, спец ефекти, монтаж и т.н...
Ако новият режисьор е фен като Джексън-смятам че ще направи нелош филм, доколкото му позволят, но като запален фен аз се надявам новият филм да бъде като част от трилогията ВнП, а това може да стане само със същия режисьор, актьори, ефекти и т.н...с друг екип, просто ще стане един различен филм, който няма да има общо с трилогията на Джексън-човека си има стил който си личи (дори и в Кинг Конг)-това е моето мнение. Надявам се и на същите актьори за героите от ВнП, които участват и в Хобит-Елронд, Гандалф, Билбо...въпреки че по моему някои актьори не са най-подходящите, те вече са изградили образ, който се е набил в съзнанието на повечето от нас и е малко трудно да си представим нов човек в дадена роля...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Именно актьорският състав е едно от нещата, които ме притесняват най-много. Елронд ще го преживея ако го сменят (въпреки че аз се абстрахирам от ролята му на Агент Смит; Hugo Weaving съм го гледал и в други филм и е страшно добър актьор), но не мога да си представя например някой друг да изиграе Гандалф. В статията, към която даде линк Аданедел пише 'Who knows? Maybe Scott could bring in his Gladiator and American Gangster star Russell Crowe and recast him in the role of a younger, angrier, cheesier Gandalf… ' Omg. Много уважавам Ридли Скот и Ръсел Кроу, но... omg. Или пък ако изберат Terry Gilliam, режисьорът на "Twelve monkeys" и "Fear and Loathing in Las Vegas"? Ако не друго, комбинацията ще е... интересна :Р

В екранизацията на "Властелинът на Пръстените", направена от Джаксън наистина има какво да се критикува... но на мен филмът ми хареса най-вече заради атмосферата, която носи. Ако някой друг се хване с направата на филма по "Хобит", дори да се представи по-добре с фактологията (което много ме съмнява), не знам дали ще може да пресъздаде същата атмосфера.

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts
Филмирането на "Хобит" без Джаксън оттук нататък само по себе си се превръща в интересно предизвикателство. И за режисьора и неговия екип и за нас зрителите, които вече имаме нагласа към света, създаден от Питър Джаксън и сме си изградили някакво мнение.
За мен трилогията "Властелинът на пръстените" е уникална за мащабите на киното. Тя е толкова вълшебна, именно защото е направена от човек, който истински обича Толкиновите произведения, защото режисьорът е вложил своите лични виждания и своята обич.
Със сигурност "Властелинът на пръстените" ще остане в историята на киното като нещо грандиозно, не само заради специалните ефекти например, ами заради атмосферата и светът, които Джаксън е създал, заради незабравимите персонажи, влязли дълбоко "под кожата" на героите, описани от Толкин...
Отвлякох се. Моля да ме извините. :rolleyes:
Относно "Хобит"-ът... има много талантливи режисьори и се надявам на един от тях да се падне честта да снима филма.
Това ми харесва:

'Who knows? Maybe Scott could bring in his Gladiator and American Gangster star Russell Crowe and recast him in the role of a younger, angrier, cheesier Gandalf… '
Или пък ако изберат Terry Gilliam, режисьорът на "Twelve monkeys" и "Fear and Loathing in Las Vegas"?

Според мен Ридли Скот, както и Тери Гилиъм са добър вариант, но специално за Тери Гилиъм знам, че се е откзвал от филм, когато той е бил почти завършен и това не е много на хубаво... :rolleyes: , но пък "Дванайсетте маймуни" спокойно бих го определила като шедьовър и класика и наистина ще е интересно да видим какъв "Хобит" ще направи тази режисьор.
Но крайният продукт често се оказва различен от догадките, така че ще чакаме и ще видим какво ще се получи. :)
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Мен вариантът да изберат Terry Gilliam по-скоро ме притеснява. "Twelve Monkeys" и "Fear and Loathing in Las Vegas" са страхотни филми, но не са много-много в стила на творбите на Толкин.

Аз бих се радвал ако вземат Джери Брукхаймер за продуцент, защото мисля, че той би могъл да погледне на филма от правилната гледна точка. Бих се зарадвал и ако на режисьорското място застане Тим Бъртън, макар че имам известни колебания за него. Той ми е един от най-любимите режисьори и прави невероятни.. да ги наречем условно фентъзи филми, но прави невероятни смахнати фентъзи филми. Когато се заеме с някоя сериозна фантастика (под 'сериозна' имам предвид лишена от смахнатости) се получава "Планетата на маймуните", който си беше голямо разочарование. А също така е и адаптация, каквато ще бъде и "Хобит", а ние не искаме "Хобит" да се окаже разочарование :)

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Понеже силно се интересувам и от чисто техническата страна в правенето на кино искам да отбележа нещо което е важно за създаването на атмосферата, такава, каквато е във ВнП на Джексън. Една от характерните особености е, че за филма са използвани над 1000 миниатюри пресъздаващи ралични обекти/части от обекти и някои от тях са доста големи-този метод на работа се използва рядко-предпочитат се компютърно генерирани образи, но аз лично предпочитам живите неща-при компютрите нещата са изкуствени-разбира се те се използват навсякъде в правенето на филма, но повече за обработка и за генериране на неща, които е невъзможно да се направят наживо-примерно мумаците, харадримите върху мумаците, някои невъзможни каскади и т.н...Също така има много сложни системи за заснемане на хобитите и тук не става дума за компютри, а за няколко различни по мащаб снимачни площадки за почти всяка сцена включваща хобит и голям човек, също така и сложни технически съоръжения позволяващи в един дубъл да се заснемат едновременно хобит и човек (тук говорим все за заснемане на хобитите в лице и близък план, което не позволява използването на дубльорите-джуджета) ...и така нататък и така нататък...Та идеята ми е че каквото и да е коствало като пари, време и труд, Джексън е наложил тези методи на работа защото наистина е искал да направи нещата както трябва, защото е фен. Надявам се и новият режисьор да е фен и да се вманиачи в правенето на нещата, а не да ги претупа, като поредната продукция, която прави просто за да си упражнява професията, да трупа опит и да си вземе парите...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

elvenlord

elvenlord
  • Потребители
  • 3 posts
Нали филмът щеше да излиза тая година. Аз знам, че към 10-15 декември трябва да излезе. Някой знае ли кога излиза филмът?
So give me all your love tonight,
Give me all your love tonight
I'll do anything you want
Just give me all of your loving tonight

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

Нали филмът щеше да излиза тая година. Аз знам, че към 10-15 декември трябва да излезе. Някой знае ли кога излиза филмът?

Ако прочетеш внимателно тази тема, може би ще узнаеш изненадващия факт, че все още не се знае кой ще бъде режисьора на евентуалния "Хобит". Което от своя страна значи че всички спекулации относно дата за излизане на филма са безмислици. :)

Иначе, от предполагаемите режисьори си избирам Ридли Скот, първо, защото ми е най-познат и второ, защото филмите му имат страхотна визия. Ако успее да приложи тази своя отличителна чета и за "Хобит", комбинирано с един приятен, макар и леко детски сценарии, би се получило много добре.
От друга страна не трябва да забравяме музиката! Хауърд Шор задължително.
При всички евентуални несъвършенства на филма, породени от смяната на режисьора, музиката ще е факторът, който ще има най-голямо значение за изграждането на една позната ни вече средноземска атмосфера.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Аз също съм на мнение, че от изброените режисьори Ридли Скот би се справил най-добре (изключвайки Питър Джаксън, разбира се).
Въпреки противоречивите изказвания, "Небесно Царство" е филм, който ми е легнал на сърцето и смятам, че една евентуална адаптация по "Хобит" ще бъде най-малкото интересна и приятна за гледане.

Между другото, ако стане така, че се сменя цялостно или из основи екипа от "Властелинът на Пръстените" и се направи фаталната грешка Хауърд Шор да не бъде композитор, то си мисля, че една много добра (макар и нежелана, защото всички искаме Шор :р) алтернатива би бил Хари-Грегсън Уилямс - човекът, писал музиката за "Небесно Царство". Хем, ако приемем, че Скот е режисьор, ще си паснат, защото вече са работили заедно, хем.. soundtrack-ът към Царството е велик. :р

..важното обаче е, че надеждата П. Джаксън да поеме "Хобит" ще гори в сърцата ни докато не видим нечие друго име в официален сайт, седмица преди пускането на филма или нещо такова. ;D

Oh, Eru! Give PJ back!
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
За Грегсън-Уилсън съм абсолютно ЗА, както и за Шор. А аз ли съм в грешка или правилно съм разбрал че в края на работата по ВнП Джексън и Шор нещо са се скарали? Някъде бях чул нещо такова...

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

За Грегсън-Уилсън съм абсолютно ЗА, както и за Шор. А аз ли съм в грешка или правилно съм разбрал че в края на работата по ВнП Джексън и Шор нещо са се скарали? Някъде бях чул нещо такова...

Правилно си разбрал, ама скарването е станало покрай Кинг Конг, не покрай Властелина.

В интерес на истината, аз като че имам разни съмнения относно това до колко е подходящ Ридли Скот. Нека не забравяме, че Небесно кралство все пак беше огромна крачка назад спрямо Гладиатор, Блек Хоук също не беше кой знае какво, а като се сетя колко далеч от оригинала беше Блейд Рънър навремето (не че филмът е лош, тъкмо напротив, но ключовия момент е "далеч от оригинала") - запазвам известни резерви...

Като музика - ми аз съм си фен на Ханс Цимер, та защо не той? Или дори Джеймс Хорнър, стига да не си прави автокавъри...
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

ама скарването е станало покрай Кинг Конг...

Уф, верно бе (цапва се по кратуната, чува се кухо кънтене...). Само да не е Джон Уилямс-не че е лош композитор, но е с прекалено характерен и натрапчив стил и няма да пасне според мен...

Vehement

Vehement

Child of the KoЯn

• Потребители
  • 12 posts
Пак ли ще се дъвчи тази тема.Щом е казано че ще има филм(детско направо да го кажем)ще има.Въпросите кой,как,кога и защо го правят е най-добре да не се задават за да трепнем със още по-голямо очакване.Аз лично не очаквам много от филм по детска приказка,но още има чудеса на този свят ;)
"I refuse your reality and substitute it with my own."
Adam Savage,Mythbuster

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Аз очакването си го имам така и така, но ме интересува и 'кой, как, кога', така че не виждам защо да се подъвчем малко ;)
Аз вече казах кой са ми най-големите опасения, това че "Хобит" е книга, предназначена за деца не ме притеснява толкова. Защото в него има достатъчно потенциал за да се направи филм от калибъра на "Властелинът на Пръстените" и мисля, че от New Line няма да решат да направят филма по детски, най-малкото за да спечелят по-голяма аудитория.

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
А аз четох някакво писмо от New Line Cinema, в отговро на една подписка на толкин феновете. Та...в това писмо пишеше, че те знаят колкото и ние нещо за този филм...е, все пак не беше толкова скоро...
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Между другото, точно по повод тази прословута подписка (която, ако се сещате, бурно нафлудихме в предния БГТФ) да ви питам - имаше ли резултат някакъв от всичките хиляди гласове? Някой знае ли дали се е случило нещо значимо или поне забележимо в следствие на въпросната петиция? :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Lobelia

Lobelia

Крадла на лъжички

• Потребители
  • 23 posts
New Line Cinema и П. Джаксън окончатаелно са прекратили отношенията си и някъква продуцентска компания щяла да купи правата от Tolkien enterprices след 1 януари 2007. А директора и е споменал, че със сигурност Джаксън ще режисира "Хобит", но нещата е много вероятно да се забавят още година , две. Дано това да е само слух, но ще видим и ще се надяваме нещата да станат по-скоро. :huh:
En Taro Adun

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Защо, аз предпочитам филмът да се режисира от Питър Джаксън и да се забави с година-две, отколкото от New Line да го дадат на някого другиго.

А за въпроса на Анар - подписките никога не са имали някакъв ефект, така че се съмнявам и тази да е помогнала.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts

Защо, аз предпочитам филмът да се режисира от Питър Джаксън и да се забави с година-две, отколкото от New Line да го дадат на някого другиго.

:thumbsup3:
Абсолютно съгласен.
1-2 години не са нищо. Пък и все още си имаме анимационното филмче :lol:

Lobelia, откъде тази информация? Покажи някакъв източник за по-сигурно, че слухове - много.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users