Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Музика, вдъхновена от творчеството на Толкин

• Please log in to reply
42 replies to this topic

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Тъй като видях, че няма такава тема, а има доста добри банди, които правят цели албуми на "Толкин-тематика", та реших да пусна :D И понеже си падам по Прогресив Рок, веднага мога да ви препоръчам например Mostly Autumn: "Music, inspired by Lord of the Rings". На места този албум надминава саундтрака на Кинотрилогията (който си е върхът!), а самите Mostly Autumn са много добри и дори са похвалени от самия Дейвид Гилмор...
Разбира се има и доста други прогресив групи, свирещи по тази тематика, но не съм ги проверил още :D Общо взето фентъзито се тачи от почитателите на Прог Рока... Има даже едно интернет радио deliciousagony.com, където всеки понеделник около полунощ мисля има една рублика, наречена "Bilbo's Prog Show" :lol: Иначе от Хеви-метал-сцената не мога да не спомена Blind Guardian например... ;)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts
Толкин е вдъхновяващ, няма спор ;) Доста групи са използвали разни неща от неговото творчество за имена - "Burzum", "Gorgoroth", "Cirith Ungol"... ъм... "Лотлориен" ;)

Иначе Blind Guardian май са най-известни с "Nightfall in Middle-earth". Е, аз съм им фен от сравнително малко време, а тук има къде-къде по-големи специлисти... на които ще съм благодарен да ми кажат песента "Mirror, Mirror" за кой герой се отнася ;)

А има една група - Battlelore - те явно също за фенове на Толкин и то големи. Трите им албума са изцяло(е, да речем без 2-3 песни максимум) посветени на творчеството на Професора. Препоръчвам на феновете на... хм не знам какъв метъл са, така и не мога да се оправя с хилядите жанрове :huh: все пак - намерете и чуйте, на мен лично ми харесват ;)

Kalandor

Kalandor

Stormlord

• Потребители
  • 197 posts
Summoning ?
I fly with teardrops in my eyes.
Will I ever return, to places I have been?
For years and years I tried.
I'll finally arrive.
Thunderous the winds will blare my name.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Battlelore се водят Power, Epic Metal, дори са ми посветили една песен на мен във "Sword's Song" от 2003 година B) . Момчетата са фенове, то им личи, а и девойките не им отстъпват:)
Posted Image
Иначе групи с имена, вдъхновени от творчеството на Толкин - бол! Само че не всяка такава група е и тематично свързана и с подобаваща лирика. Примерите пак са много:)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
По горе се споменаха доста интересни банди и няма смисъл да ги повтарям. Отделно от това има много банди, които като цяло не са повлияни, но имат някакви парчета със свързана тематика.
Що се отнася до тези дето не са пряко свързани...ами аз видях едно име Лотлориен, които са новозеландско трио (има още някои с такова име), но също така има и една българска група чийто член съм аз (айде минутка за реклама :blush: ) - ние се изписваме Лот Лориен и въпреки че нямаме текстове свързани с Толкин сме фенове и сме непряко инспирирани...ама да не каже някой че си правя реклама-ако някой се интересува-повече инфо има примерно в новия брой на Starlighter, както и в собствения ни сайт http://www.lot-lorien.com/ (в момента се преработва), както и на много други места в интернет...(търсачка)
Искам също да спомена и групата Мория-наистина връзката е най-вече в името и вдъхновението, но момчетата правят много интересна музика (мелодичен/епичен блек метъл) и заслужават да им обърнете внимание, още повече че търсят повече връзка и с българската история...това е от мен засега...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Тази Мория да не се бърка с другата Moriah, които по начало са doom metal.

Сюзън Смърт

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Тази Мория да не се бърка с другата Moriah, които по начало са doom metal.

Говорех за българската група... :)
А то ясно че много имена може да се повтарят в световен мащаб...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
:a055:

Сюзън Смърт

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
Ей да не забравяме и емблематичните Цепелин.Те имам няколко песни свързани с тематично с Толкин-Misty Mountain Hop,Battle of Evermore, Over the hills and far away и донякъде емблематичната Stairway to heaven :speciali45[1]:
I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

Ран

Ран
  • Потребители
  • 160 posts
Не разбирам от рок , но аз лично поне не съм усетил нищо , свързано с Толкин в песните на Цепелин :) .. иначе групи , инспирирани от Средната земя наистина бол .. Galadriel (gothic/black) , Saruman (жалък опит за класически death) , Arwen (много добра prog/power група, препоръчвам) , Lorien (много здрав power , също препоръчвам) и Wutering Heights (пак някакъв power) и разбира се Amon Amarth , които май само името са взаимствали , но иначе имат много здрави текстове, свързани с норвежката митология :metal[1]: ..най-вероятно има още стотици (поне) групи , които творят такава музика, както и такива, дето музиката им по-скоро ще накара Професора да направи циганско колело в гроба :P
Walking through the dark mists of the enchanted sea garden forest of Burgazm

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
А, тука една приятелка от форума (няма да кажа коя е, само ще посоча с пръст ;) :P ) отдавна ми е обещала Амон Амарт и Арвен и други, ама сега е доста заета, та чакам търпеливо да се освободи :) , че да чуя и аз какви са тези групи. А снощи, не че го направих нарочно, но преди да легна четох Силмарилион, а после си пуснах Nightfall of Middle Earth на Blind Guardian...много въздействащо-по моему много хубаво са предали атмосферата в песните.
А да попитам-някой да разполага със записи на Илуватар? Бяха ми попаднали 1-2 парчета на тази банда-много як прогресив рок, но нищо повече не можах да открия...

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

А да попитам-някой да разполага със записи на Илуватар? Бяха ми попаднали 1-2 парчета на тази банда-много як прогресив рок, но нищо повече не можах да открия...

Веднъж чух Iluvatar по deliciousagony.com и много ми харесаха. Сега ще се опитам да намеря нещо тяхно :) Иначе онзи ден се запознах с Glass Hammer (отново Прог Рок), които имат доста добри неща на Толкин-тематика :band:

А някой чувал ли е за българската прогресив рок банда Nargothrond? :D

Edit: Вече се сдобих с албума "Children" на Iluvatar и сега го преслушвам; ако някой иска да му го пратя - да пише :speciali45[1]:

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

А някой чувал ли е за българската прогресив рок банда Nargothrond? :D

Уау! Аз уж се интересувам от такива банди, а не съм ги чувал. Дай нещо повече за тях? Сайт, инфо, линкове?

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Уау! Аз уж се интересувам от такива банди, а не съм ги чувал. Дай нещо повече за тях? Сайт, инфо, линкове?

:lol: Всъщност Нарготронд е била аматьорска банда, в която е свирил братчеда, и имат цял албум, който си е як! Но мисля че вече не съществуват... Жалко, понеже българските прогресив групи се броят на пръстите на копитото на КОН :(

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Жалко, понеже българските прогресив групи се броят на пръстите на копитото на КОН :(

Малко офтопик, ама някой да има представа какво става с прогресив групата Фулмакс? Имаше едно време една такава група, не помня от Плевен или Пловдив бяха-издадоха един яко албум Memento Mori, ама полсе не съм чувал нищо за тях...

Liery

Liery
  • Потребители
  • 124 posts
Свирят още.И са от Пловдив.Имаха концерт преди един месец в Мармалада
Даже Фулмакс свири в момента в Пъзела ама кофти,грипясъл съм.Пък и сега заедно с Фулмакс правят последен концерт и Кингдом-тъй като се разпадат сега с вокалиската им ще правя нова група. :speciali45[1]: Да живеят самобитните ъндъграунд групи!!!
I can't remember anything
Can't tell if this is true or dream
Deep down inside I feel the scream
This terrible silence stops me

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
бту имаше едни "The Tolkien Ensemble", даже Кристофър Лий пееше с тях...

Ireth Alcaril

Ireth Alcaril

Ентруга

• Потребители
  • 16 posts

бту имаше едни "The Tolkien Ensemble", даже Кристофър Лий пееше с тях...

Вмомента прослушвам техния албум At Dawn In Rivendell и ми харесва. :)

Щом пролет идва в нива, в двор и расне житен злак,
щом Цвят обсипе плоден клон като внезапен сняг,
щом слънце грее и дъждец в лъчите му играй,
не чакай да се върна аз — красив е моят край.

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Толкинисти, Narsilion да сте слушали ?

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Тук има информация за връзката между Толкин и Zeppelin :)

А тук има доста пълен списък с групи, чието творчество е по някакъв начин инспирирано от Толкин. Включително хардкор, рап, техно и др. чудесии :lol:
The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users