Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Музика, вдъхновена от творчеството на Толкин

• Please log in to reply
42 replies to this topic

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
Аз днес попаднах на една групичка която се казва Valfeanor и е вдъхновена от Толкин,та в момента си ги слушам и кво да ви кажа...симпатяги :)

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

Иначе Blind Guardian май са най-известни с "Nightfall in Middle-earth". Е, аз съм им фен от сравнително малко време, а тук има къде-къде по-големи специлисти... на които ще съм благодарен да ми кажат песента "Mirror, Mirror" за кой герой се отнася ;)

Грийни, дано да го видиш, че е от преди 100 години... Та, "Mirror, Mirror" поне според мен най-общо е за предупреждението на Улмо към Ородрет и Нарготронд, макар че съм срещал и мнения, че става дума за Улмо, Тургон и построяването на Гондолин.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Винаги съм смятала, че се отнася за Улмо, Тургон и Гондолин, но всъщност не виждам защо да не е и за Ородрет и Нарготронд. Но е напълно сигурно че иде реч за Улмо и за едно от предупрежденията му(the lord of water spoke / in the darkness words of wisdom... и още няколко момента в текста ясно го показват). А всъщност ето какво ме кара да мисля за Гондолин: "It lies unknown / the land of mine / a hidden gate / to save us from the shadow fall". Не знам, звучи ми по-близко до Гондолин отколкото до Нарготронд.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Това му е веселото на този албум, много песни нямат еднозначно тълкуване и тази е една от тях. Мое тълкувание е, че става дума за Нарготронд, но това в никакъв случай не отменя версията Гондолин - приликите между двата града не са една или две, а Улмо отправя предупреждения към владетелите и на двата (той поне е сигурен, че присъства)...

А иначе, ето тук има примерно разбиване коя песен за какво се отнася. Версията им за "Mirror Mirror" е Гондолин, но проблемът са няколко натрапчиви грешки от смислово естество (например споменават в Noldor Феанор, а смислово става ясно, че всъщност се има предвид Финголфин).
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Natura Silentium

Natura Silentium
  • Потребители
  • 3 posts

Summoning ?

Любима група!!!
Чуй този хърватин, 100% ще ти допадне. (Копи-пейст стила на Съмонинг 1:1)
http://www.myspace.com/mischosenzd
"And long ago they passed away
In the forest singing sorrowless."

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Днес съвсем случайно, търсейки рисунки на Феанор из гугъла, попаднах на групата Feanor. След малко ровене открих и официалния им сайт, но не мога да намеря никакви техни песни. Случайно някой да може да помогне?

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
http://store2.data.b.....Of Feanor.MP3

Само това намерих,но не съм сигурна дали е тяхно

Не турнирите ни правят Толкинисти!

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Това е песента The Curse of Feanor на Blind Guardian ^^ Благодаря все пак. :)

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Това е песента The Curse of Feanor на Blind Guardian ^^ Благодаря все пак. :)

Много хубава песен е! :thumb:

А за група Феанор успях да намеря това. От този сайт можеш да си изтеглиш 39 секундни откъси на парчетата от албума им Invencible. :)

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Много ти благодаря :) Само дето направих ужасната грешка да кликна направо на бутона за откъса от първата песен и си прецаках плейлиста...

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Battlelore са моето ново откритие. Много приятни финландци, а ако само жената пееше щяха да са още по-добри :) Пеят само на Толкин тематика.

Edited by proudfoot.underhill, 25 август 2011 - 11:12 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

ExhumatoR

ExhumatoR
  • Потребители
  • 35 posts
SUMMONING ! Иначе доста групи си взимат имената от книгите на Толкин, но не във всички от тях се усеща самото влияние, докато Summoning си е нещо като музикален еквивалент на книгите ;д.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Lothloryen си е точно музикален еквивалент. А и много ме кефи и вокала и мелодичността, абе всичко.

Edited by Sparrow, 26 август 2011 - 10:10 .

Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Edit: Чак сега видях, че DragonSlayer е писал за Battlelore в 2-ри - 3-ти пост на тая тема. Както и да е, аз чак сега ги откривам :) Лотлориен също ме кефят, но още не съм слушал повче от 1-3 парчета

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Аз им имам 2та пълни албума, което едвам намерих. И си ме кефят.

Edited by Sparrow, 27 август 2011 - 11:21 .

Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Това не е вдъхновено от Толкин, но със сигурност би вдъхновило и вероятно е вдъхновявало Толкин: става дума за шведска планинска тролка, която иска да се омъжи за рицар :)

Edited by proudfoot.underhill, 28 септември 2011 - 02:19 .

Sasanid

Sasanid
  • Потребители
  • 223 posts
Ето тези момчета (или момче по-скоро, май е солов проект) не знам дали някой е споменавал, ама са си доста яки. Уникалното олдскъл Толкин излъчване, хаха. :)

Sparrow

Sparrow

• Потребители
  • 1102 posts
Rivendell зарибяват. Много зарибяват.
Posted Image

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
Попаднах на ето това много приятно изпълнение на песента за Нимродел:

http://www.youtube.com/watch?v=lFZbzKN4S78

На мен лично това ми харесва повече от версията на Tolkien Ensemble. Групата е Broceliande, албумът се казва The Starlit Jewel и целият е с песни по Толкин. В този торент го има, заедно с други албуми по Толкин, но трябва да имате регистрация в Демоноид. На друго място не можах да го намеря.

Освен Нимродел, доста ми харесаха Galadriel's Lament, When Spring Unfolds и песента за трола.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 992 posts
И на мен това изпълнение ми харесва повече от онова на Ансамбъла. Обаче, все още не ми звучи достатъчно елфически, древно, силно и красиво. Може би е твърде ирландско или нещо такова. Вероятно съм повлиян твърде от представянето на елфическите теми в музиката към филмите от хор и симфоничен оркестър. А действително (с или без кавички : ) песни като тази надали са изпълнявани от елфически хорове (освен когато много елфи са я подхващали и гласовете им са се сливали сред горските дебри) - по-скоро точно някой си е взимал лирата и е засвирвал и запявал.

Но както и да е, музиката е приятна сама по себе си, заслужава да се преслуша по-обстойно.

32

bdk---rohan.jpg

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users