Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Силмарилион - филм

• Please log in to reply
126 replies to this topic

Закнафейн

Закнафейн

Телепатично зомби

• Потребители
  • 209 posts

Аз пък бих се радвал да видя екранизация по "Силмарилион" чисто и просто заради визията. Иначе историята е ясно, че няма как да се адаптира. По-скоро е възможна екранизация на някоя от основните истории - Берен и Лутиен или Децата на Хурин или евентуално Падането на Гондолин.

Нима ? Не съм съгласен, че коя да е отделна история от "Силмарилион" може да просъществува сама по себе си, така че да е достатъчно интересна за широката публика, без да е нужно да се придаде достатъчно обемна част от цялостаната история на Първите епохи. Ако искаш, вземи точно наскоро излязлата книга "Децата на Хурин". Нима тя би ти говорила нещо или би те пленила по този начин, ако не беше чел предварително останалите книги ?

В предговора на "Децата на Хурин" Кристофър Толкин казва именно това - че е насочена към хората, чели "Властелинът на Пръстените" и са си останали с него, защото "Силмарилион" и "Недовършени Предания" са им твърде трудно смилаеми и книгата цели именно да запознае повече хора със Средната земя от ранните епохи.

Много ще ми е интересно да видя как масовия зрител възприема някоя от тези основни истории(както знаем масовия зрител не е толкова добре запознат,дори можем да кажем си е чисто незапознат,но това е друга тема).И по специално американският зрител.

Масовият зрител най-малкото е гледал "Властелинът на Пръстените" и има бегла представа за какво иде реч. А специално историята за Берен и Лутиен (а и тази за децата на Хурин) е достатъчно развита и акцентът е конкретно върху героите, без съдбата на Средната земя да има някаква кой знае колко голяма връзка (или поне не такава, която с добра режисура и известни промени в историята да не може да бъде направена смилаема).

"Властелинът", особено филмовата трилогия няма абсолютно нищо общо с въпросните разкази и като цяло(аз между другото никога и не съм бил особен фен специално на ВнП, за мен "Силмарилион" + "Недовършените" е най-доброто, което е излязло из под ръцете на Професора, като не мога да коментирам "История на Средната Земя", защото така и до сега не съм чел книгите от тази поредица). Незнам де, може би аз съм твърде краен в преценката си, но все ми струва,че нищо няма да излезе от опит по "Силмарилион" или коя да е част от него.

New Beta 2.1 starts this Saturday(03.05.2008) at 18:00 GMT. Join us ! :)

- Имам един познат - каза Едик, - който твърди, че човекът бил само междинно звено, необходимо от природата,
за да създаде венеца на творчеството : чаша коняк с резен лимон.
~А. и Б. Стругацки

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Е аз така и така казах, че може и да се получи нещо, като нямах предвид, че това "нещо" трябва да е и сполучливо спрямо книгата и смилаемо за масовия зрител. Обикновено едното е за сметка на другото.
Пък и както казах, бих се радвал на филм по "Силмарилион" чисто и прост заради визията - като си представя Белерианд и забележителностите му на голям екран и ми потичат лигите :P Колкото до героите - да, трудно ми е да си ги представя изиграни от актьори, но пък същото е с Властелина, а ето че там що годе се получи ;)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts
Кем,искам да те питам щом масовия зрител е гледал ВнП според теб какво е разбрал ?!Мислиш ли че американския зрител (в по голямата си част) би разбрал че аджеба таз дъска дето я гледат е по произведение на Талкин и че ще зацепят нещо?Поне според мен филм дори и високо бюджетен няма да бъде оценен подобаващо.
Ónen i-Estel Edain,Ú-chebin Estel anim.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Добре, а нас какво ни интересува какво е зацепил американският зрител всъщност? Факт е, че "Властелинът на Пръстените" беше успешен и според зрителите и според критиците и съдейки по приходите. Това дали американците са разбрали за какво става дума по никакъв начин не е определящо за самия филм. А нали точно за филма говорим, не за реакцията на публиката (която съдейки по Властелина си се радва на специалните ефекти, дългокосите и дългоухи елфи, брадати гондорци и т.н. без да има идея за какво говорят въпросните). Пък и реакцията според мен би била по-положителна именно сред хората, които не са чели "Силмарилион", защото те няма да разберат ако във филма са осрали историята :P

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

Добре, а нас какво ни интересува какво е зацепил американският зрител всъщност? Факт е, че "Властелинът на Пръстените" беше успешен и според зрителите и според критиците и съдейки по приходите. Това дали американците са разбрали за какво става дума по никакъв начин не е определящо за самия филм. А нали точно за филма говорим, не за реакцията на публиката (която съдейки по Властелина си се радва на специалните ефекти, дългокосите и дългоухи елфи, брадати гондорци и т.н. без да има идея за какво говорят въпросните). Пък и реакцията според мен би била по-положителна именно сред хората, които не са чели "Силмарилион", защото те няма да разберат ако във филма са осрали историята :P

Това последното за осирането кефи :tooth: иначе аз все пак ще си остана скептичен,защото има много филми с много добри специални ефекти,но все пак мисля че не гледаме филма заради специалните му ефекти.

Mor_Hirill

Mor_Hirill

Скиталка

• Потребители
  • 200 posts
Аз бих се изкефила да гледам екранизация на "Силмарилион".Съгласна съм, че да се екранизира цялата книга е почти непосилно.По- скоро отделни истории от нея. Някои даде пример с "Децата на Хурин" Биха могли да направят някакво въведение в обстановката и да я заснемат.Например Турин го виждам като Киану Рийвс, Ниенор - Скарлет Йохансон, Финдуйлас - хм, може би Натали Портман, за Белег - май ще трябва някой хубавец <_< Том Уелинг и т.н. Не виждам какво ужасно има в това. Е, няма да е същото като "Силмарилион", но както всички казахте книгата не може да се екранизира цялата.Някои от вас я сравни с Библията.Е, аз съм гледала доста добри библейски филми, но не на цялата Библия, а на части от нея.Така, че не виждам какъв е проблема и със "Силмарилион". :rolleyes:
...Аз те виках в зори, но ти не дойде на моя зов. Луната чу твоето име, но ти не ми обърна внимание. Защото аз безчестно те напуснах и за свое собствено зло си отидох от тебе. Но въпреки всичко любовта ти винаги оставаше в мене и оставаше все тъй силна, нищо не можеше да я победи...А сега, след като си умряла, с тебе ще умра и аз...

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

иначе аз все пак ще си остана скептичен,защото има много филми с много добри специални ефекти,но все пак мисля че не гледаме филма заради специалните му ефекти.

Така си е, всички аспекти са важни (даже аз не говорех толкова за специалните ефекти, защото филмът не се нуждае задължително от CGI за да изглежда добре), но просто ако филмът да не блести с нищо друго едната добре реализирана визия все пак би ми доставила удоволствие сама по себе си (като с това не казвам, че хубавата визия е достатъчна за да се нарече филмът добър).

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Абе луди ли сме или да?
Да правят сериал направо!

Не турнирите ни правят Толкинисти!

Estel

Estel

Edain

• Потребители
  • 352 posts

иначе аз все пак ще си остана скептичен,защото има много филми с много добри специални ефекти,но все пак мисля че не гледаме филма заради специалните му ефекти.

Така си е, всички аспекти са важни (даже аз не говорех толкова за специалните ефекти, защото филмът не се нуждае задължително от CGI за да изглежда добре), но просто ако филмът да не блести с нищо друго едната добре реализирана визия все пак би ми доставила удоволствие сама по себе си (като с това не казвам, че хубавата визия е достатъчна за да се нарече филмът добър).

Тука вече стигнахме до единомислие :thumb:

Абе луди ли сме или да?
Да правят сериал направо!

Направят ли сериал баба ми може да седне да го гледа...аз поне немога да си представя сериал по "Силмарилион",ако имаш нещо идея я кажи,тук има доста хора с фантазия(даже на някои им е в повече :tooth: ),та те могат и да ти доразвият идеята.Пък след някоя година може и да гледаме сериал и ти да си неговия създател.

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Мда,аз ще съм ;)
Наистина,може да се направи сериал и не виждам защо не?
И освен това едва ли ще е някой от онези дето имат 100000 серии,ами някой по-кратичък,с около...15-20 да речем.
Даже може и по-малко.

Gilthoniel

Gilthoniel
  • Потребители
  • 10 posts
Доколкото съм се интересула и чела, за създаването на сценария към "Властелинът на пръстените" на режисьорът Питър Джаксън са му били нужни 30 години непрекъснато четене и обработване на текста. Вярно, чисто и просто като количество на метиала "Властелинът" е доста повече от "Силмарилион", но сюжетът на второто е доста по- сложен и обработката на сценария би направила текста направо неузнаваем. Може би ако се прескочат някои части, а се опростят други по- може да се получи нещо, което средностатистическият американец примерно, да разбере, затова и режисьорският екип е много важен. И ако наистина на филмирането на "Властелина" са биили нужни токолова много време и усилия, то сигурно за "Силмарилион" биха били нужни 2 пъти повече. Все пак , ако едното може да го гледаш, без да си чел книгата, то при "Силмарилион" това би станало трудно, различинтите етапи на символно развитие в книгата, така че най- много, ако евентуално някой лежисьор се наеме с тази огромна задача, сигурно филмът ще е готов след доста дълъг период от време. :unsure:
In love with the Darkness

Aresius

Aresius
  • Потребители
  • 145 posts

Доколкото съм се интересула и чела, за създаването на сценария към "Властелинът на пръстените" на режисьорът Питър Джаксън са му били нужни 30 години непрекъснато четене и обработване на текста

Това е абсолютно невярно! Джаксън прочита Властелина някъде 4-5 или май 6 години бяха, преди да започне да снима филма ;)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Доколкото съм се интересула и чела, за създаването на сценария към "Властелинът на пръстените" на режисьорът Питър Джаксън са му били нужни 30 години непрекъснато четене и обработване на текста

Това е абсолютно невярно! Джаксън прочита Властелина някъде 4-5 или май 6 години бяха, преди да започне да снима филма ;)

Аз пък бях останала с впечатлението, че въобще не го е чел... <_<
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts

То така или иначе Питър Джаксън е бил на 40 през 2001-а (когато излиза "Задругата"), така че освен ако не е почнал да пише сценария като е бил на десет, няма как това да е вярно ;)

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Аз пък бях останала с впечатлението, че въобще не го е чел... <_<

:tooth: :tooth: :tooth: :tooth:
Бе не е точно така! Чел го е!

А идеята за сериал по Силмарилион въобще не ми допада. Това да не е някакъв розов роман. Пък и самата книга е такава, че е почти невъзможно да се екранизира. Сигурна съм, че хората, които не са чели книгата нищо няма да разберат ако се направи такъв филм или сериал. Какъв е смисълът да се прави филм, който ще бъде разбран грешно, или въобще няма да бъде разбран от публиката? Който наистина иска да разбере какво се е случило в най-ранните епохи на Средната замя, няма да чака да излезе филм, а просто ще седне и ще си прочете книгата. <_<

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Абе какво е това "разбиране"? Аз така и не мога да схвана вие какво очаквате от филм, направен по книга? Нещо практически невъзможно май. Искате да се визуализира всеки ред, всяка думичка и всяка запетайка? Да, но в същото време ако може актьорите да са само черни силуети, за може вие да си ги запълните с вашите представи, нали? Даже и дърветата и другите обекти да са само силуети, че как режисьора ще ни налага неговата визия!? Светотатство си е.

Но нали затова се нарича филм? Въздействието му е много по-различно от това на книгата и това, че е невъзможно да се предаде точно и ясно всеки детайл от текста съвсем не трябва да е недостатък и не виждам защо мрънкате само.

Най-важното е филмът да е добре направен, пък ако ще и да е от онези филми, дето само са "вдъхновени от: еди-коя-си-книга"(което трябва да предполага, че си позволяват доста волности в сценария). Но то изобщо не ги прави автоматично по-нестойностни и по-неразбираеми за всички, които не са чели съответната книга.

А конкретно за филм по Силмарилион, аз смятам, че се вдигна доста шум относно Толкин като цяло, покрай излизането на трите филма, "Децата на Хурин" и бъдещия филм по "Хобит" за да има масовата публика идея какъв е Толкин и 'за какво се е борил', та ако случайно се появи заглавие за филм по "Силмарилион" то ще е точно такова: "Питър Джаксън ще режисира и филм по "Силмарилион".
Оттук нататък има няколко варианта:
1. Невинния читател се сеща, че това "Силм-нещо-си" би трябвало да е книга или нещо подобно и тук отново, два варианта:
а) "Хубаво ще е да я прочета, преди да излезе филма, за да добия по-пълна представа" - още един предполагаем представител на фендъма, чудесно!
б) "Яко, някъв нов филм по тоя Толкин ще правят, само дето тая моята пак ще ми мрънка да съм бил прочел книгата първо... Е няма пък!" - решението е взето с пълното съзнание на човека, съответно, няма защо да се тюхкаме, че ще разбере филма погрешно.

2. Невинния читател не се досеща, че филма е правен по книга, което говори достатъчно за интелекта му и ние спираме да се чудим и маем как, аджеба, тоя невинен читател ще възприема филма като влезе в киносалона.

Хайде стига толкова, че взе да ми се доспива. :)
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Kronos

Kronos

'убавец

• Маяри
  • 1078 posts

Това да не е някакъв розов роман.

Мммм, а я си представете страстна любовна (да не кажа секс-) сцена между Берен и Лутиен из горичките!
С подходящи актьори и прилична режисура ще стане чудесно! :thumb:
Най-готиния подпис

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
А аз така искам да го гледам ;(
Не е казано,че е розов роман?Кой казва,че е розов роман?
Един ден ще го екранизирам и ще бъде чудесно,повярвай!

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Ар, браво, много добре казано. :) Филмът по книга е просто израз на прочита на един отделен човек (евентуално група хора), и не е възможно да съвпада с идеите на всички, тоест, няма какво толкова да мрънкаме. Важното е прочитът да е направен с вкус и разбиране, а Питър Джаксън точно това е направил за Властелина.

А защо отхвърляте идеята за сериал толкова бързо? Знам че всички си представят нещо от рода на "Докато свят светува" или "Любов в Пустинята" в най-добрия случай, но това не е задължително. Гледал ли е някой например шестсерийния "Гордост и Предразсъдъци" на BBC? Шедьовър е, при това следва книгата много точно. Форматът си е много добър. :)

Малко off: моля ви се, стига с тоя "средностатистически американец". Не е интелигентно просто да се говори така за цели нации. :mellow: Знаете за нас как говорят, същото е.
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

sister of the elves

sister of the elves

Зелен елф

• Потребители
  • 754 posts

Най-важното е филмът да е добре направен, пък ако ще и да е от онези филми, дето само са "вдъхновени от: еди-коя-си-книга"(което трябва да предполага, че си позволяват доста волности в сценария). Но то изобщо не ги прави автоматично по-нестойностни и по-неразбираеми за всички, които не са чели съответната книга.

Ако има такива волности в сценария, за каквито ти споменаваш, то по-добре ще бъде филмът да не носи името на книгата от която е вдъхновен, да не се заблудят зрителите - гледат си те филма, решават да прочетат и книгата, но какво се оказва- "абе аз да не съм объркал книгата нещо, тук се говори за по-различни неща, отколкото във филма".
Съгласна съм, че не може всичко от сюжета да се адапира едно към едно, може някои неща да се пропуснат, но "доста волности" не мисля, че ще се отразят добре. Ако някой успее така да направи филма, както Джаксън направи "Властелинът на пръстените", ще се радвам много :yes: И ще го гледам с удоволствие ;)

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users