Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кой момента в Властелина... ви се е сторил най-ужасяващ?

• Please log in to reply
12 replies to this topic

Alatriel

Alatriel
  • Потребители
  • 11 posts
Споделете! Кой момента ви е карал да настръхнете, да се мислите, че това е краят въпреки, че сте го гледа поне десет пъти. Обзалагам се, че не е само един!;)

Аз лично настръхвам, когато Арвен и Фродо бягат от Назгулите!!!

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Хубав въпрос, на който не мога да отговоря :Р Освен ако "никой" се зачита за отговор. По-скоро напротив - има мигове, когато ми се ще (или не точно ми се ще, но предполагам разбирате за какво усещане иде реч) злите да надделеят. Това са случаите, когато добрите сили на разцепен косъм се измъкват - и със всяко следващо измъкване това мое желание се усилва. Най-вече важи за унищожаването на Пръстена. Това се отнася и за книгата. Когато я четях за пръв път (не бях гледал филма, но все пак не помня да съм имал съмнения, че накрая Пръстенът ще бъде унищожен), стигайки до това място, просто не можех да продължа да чета същата вечер.

Ако все пак трябва да помисля за положителната страна на въпроса - както е зададен - може би най-близко до "нежелание" и "съжаление" за случилото във филмите отново и отново съм (бил) при смъртта на Елендил, следвана от тази на Исилдур и може би на Деагол. Но настръхвам (буквално) на друг вид сцени във филма.

-- Алатариел, ако не си чела Силмарилиона, може би не трябва да четеш по-надолу, за да не си развалиш отчасти удоволствието --

В книгите (въобще - ако трябва само за Властелина да се напъна да измисля, ще ми е по-сложно) непоклатимо на първо място пък е смъртта на Финдуилас (и въобще неосъщественото/ата й бъдеще/съдба с Турин). И въобще пропаданията на елфите. Странно, може би, но в Силмарилиона често ми се случва да ми е "мъка" заради дадено развитие на действието в отрицателна насока, докато във Властелина това е много рядко (ако въобще го има).

Edited by bdk, 08 февруари 2012 - 01:27 .

32

bdk---rohan.jpg

Corwin

Corwin
  • Потребители
  • 1054 posts

-- Алатариел, ако не си чела Силмарилиона, може би не трябва да четеш по-надолу, за да не си развалиш отчасти удоволствието --

В книгите (въобще - ако трябва само за Властелина да се напъна да измисля, ще ми е по-сложно) непоклатимо на първо място пък е смъртта на Финдуилас (и въобще неосъщественото/ата й бъдеще/съдба с Турин). И въобще пропаданията на елфите. Странно, може би, но в Силмарилиона често ми се случва да ми е "мъка" заради дадено развитие на действието в отрицателна насока, докато във Властелина това е много рядко (ако въобще го има).

И аз съм така. Мисля, че се дължи в голяма степен и на стила на писане. И на мен ми беше мъчна цялата Туринова история...
'Humans need fantasy to be human.To be the
place where the falling angel meets the rising ape.'

Alatriel

Alatriel
  • Потребители
  • 11 posts
Честно каза мисля, че сте прави. Аз започнах, но се спрях. Според вас да продължа ли да чета Силмарилион като вече съм я започнала!?

Edited by Alatriel, 08 февруари 2012 - 08:17 .

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 979 posts
Аз имах предвид коментара. Гнигата въобще не спирай да я четеш. Напротив :)

32

bdk---rohan.jpg

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Най-ужасяващи ми бяха последните 30 минути на "Завръщането на краля" - наистина се молих да свърши по-бързо. Понякога настръхвам и на някои ултра захаросани сцени с Арвен. :P
Горко на меките чела!

Alatriel

Alatriel
  • Потребители
  • 11 posts
Добре ще продължа!:yes:

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Във филмите нямах такива моменти, просто вече познавах сюжета, така че ми беше интересно как ще бъде представен. Дадени моменти не са ми харесвали като представяне (например грозното дъвчене на Денетор в трети епизод; Денетор далеч не е някакъв вулгарен сатрап, а е благороден, но отчаян човек).
Иначе има моменти в книгата, които съм чел и препрочитал с неприятна тръпка. Думата ми е най-вече за навлизането и прехода на Фродо и Сам в Мордор. Много въздействащи, много мрачни страници. Като дете ги прочетох нетърпеливо, но ме беше страх за героите, а и самата страна Мордор едновременно ме отвращаваше и ужасяваше. Особено страшни ми се виждаха Корубана и безмълвните Пазачи на Кирит Унгол. Самите жалки орки също ме отвращаваха, но не ме плашеха толкова.
С времето силата на тези реакции естествено намаля и сега мога с удоволствие да препрочитам страниците за Мордор. И все пак, когато седна да си прегледам някоя глава, тя все е някоя друга :)

---------

Извън Властелина най-силна в тъжното си въздействие наистина е историята на Хуриновите деца. Прекрасна трагедия, която човек може да чете, ако иска да изпадне във фаталистко настроение.

Finarfin

Finarfin
  • Потребители
  • 667 posts
Като че ли дъждът от отсечени глави над Минас Тирит ме ужаси най - много. Но това се отнася за книгата. Не помня как беше пресъздаден във филма.
Rogue's Gallery

mariela

mariela
  • Потребители
  • 8 posts

И аз съм на същото мнение като Finarfin. Дъждън от отсечени глави беше наистина ужасяващ.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Стара византийска практика :) 

denidimitrova

denidimitrova
  • Потребители
  • 8 posts
Битката на Гандалф с Дракона :О Не токова ужасен момент, но много тежко ми подейства :Д
Силата на словото е в умението да се изразят много неща с малко думи http://mycar.bg/

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Смъртта на Саруман, ама и на Finarfin е носта неприятен. Бих прибавил и как Смеагол убива Деагол.
13turniri.png

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users