Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

[?] Какви лекции са изнасяни на Фестовете?

• Please log in to reply
16 replies to this topic

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Толкин Фест 2005
  • Толкин и инклингите
    лектор: Елвен, Тингол
  • Основни жалони в историята на жанра "Heroic Fantasy"
    лектор: Йордан Ефтимов – преподавател и лит. критик (yeftimov@abv.bg)
  • Толкин в съвременността
    лектор: Firefox, Талиесин
  • Елфическата писменост
    лектор: Аданедел
  • Фентъзи и неформалните младежки общества
    лектор: Светлана Стойчева, литературовед и преподавател (stoicheva_sv@yahoo.com )
  • Проучване и анализ на образа на Балрозите в произведенията на Дж. Р. Р. Толкин
    лектор: Самознай

Толкин Фест 2006
  • Толкин и Луис
    лектор: Илина Конакчиева
  • Толкин и Беоулф
    лектор: Талиесин
  • Толкин - врата към фентъзито
    лектор: Вега, Мерилиън
  • Философски факултет: Дискусия по годишната тема за морала с участие на публиката
    лектор: Арменелос / Илина?

Толкин Фест 2007

• Музиката на Айнурите
    лектор: Берен
  • Драматичен диалог "Завръщането на Беортнот, син Беортхелмов"
    лектор: Берен, Анар
  • Преводи по поезия на Толкин
    лектор: Аданедел и Крал/Менедел?
  • Толкин и Средновековието
    лектор: Талиесин, Менедел и Берен
  • Палантирите
    лектор: Балрога
  • Колодата на Толкин
    лектор:
    Арменелос /Бъдъмба, Ганима?

Толкин Фест 2008
  • Куртоазната любов в Средната земя – ритуали, жестове, поведенчески модели
    лектор: Менедел
  • Аредел, Бялата владетелка на Гондолин
    лектор: Елерина
  • Сравнение между наследствените закони на народите от Средната земя и от ранносредновековна Европа
  • Представяне с коментар на статията „Жанрът фентъзи и въобразеният средновековен град" от Емилия Карабоева
  • Как Толкин вплита живота си с този на своите герои
    лектор: Берен
  • Музиката на Толкин (според легендариума за Средната земя) с практически приложения
    лектор: Анар и Менедел
  • On Fairy Stories
    лектор: Аданедел
В синьо са лекциите, на които трябва да се намери конкретния автор - с указание къде да се търси : )
В червено са лекторите, чиито теми не сме събрали още.
В зелено са лекторите, чиито теми са налични.
В сиво ще бъдат лекциите и лекторите, с които вече всичко е наред, по които няма какво да се прави.

Обичай съдбата си

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Какви неточности виждате?

Кои от описаните горе лекции не са се състояли?

Какви неописани горе лекции е имало?

Има ли промяна в заглавията/лекторите?

Аз например се сещам, че на Толкин Фест 2005 Грах извънредно говори за орките. Или бъркам?
Обичай съдбата си

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Толкин и инклингите - лектори бяха Маргарита Ганева - Elven и Тодор (как-му-беше-фамилията-Петко-може-би-ще-каже) - Thingol
Толкин - врата към фентъзито - лектори бяха Веселин Божков - Вега и Димитър Манолов - Мерилиън
Колодата на Толкин - Отпред се бяха изперили четиримата художници(Бъдъмба, Мел, Ертан, Моргул Лорд) и Грахче, доколкото си спомням.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

Колодата на Толкин - Отпред се бяха изперили четиримата художници(Бъдъмба, Мел, Ертан, Моргул Лорд) и Грахче, доколкото си спомням.

Да, те бяха : )
Но сега ще ни трябва някой да напише представянето на Колодата. Затова съм дала Бъдъмба и Гани - като декани на Изкуства, т.е водещи на проекта.

Май е по-добре да напиша, че се търсят хората, които да финализират в писмен вид нещата? И с картинки : )

Благодаря за другите!
Обичай съдбата си

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Ох, много съжалявам, днес се скъсах да я търся лекцията за Инклингите, но ми просветна, че май я изхвърлих преди половин година в хартиените отпадъци. Ще я потърся още някъде. Георги я има обаче (ако и той не я е изхвърлил), аз му я дадох още тогава. На Тодор фамилията му е Киряков.

P.S. Глупаво съм. Забравих, че в тая къща от компютрите нищо не се трие. Лекцията е налице :)
The main thing in life is to know your own mind.

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

P.S. Глупаво съм. Забравих, че в тая къща от компютрите нищо не се трие. Лекцията е налице :)

Страхотно си! Давай я!
Обичай съдбата си

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
На Толкин Фест 2005 не помня да е говорил Йордан Ефтимов? Бели петна ли имам в паметта или наистина го нямаше? Ар, Ети, Калояне?

Иначе лекция никога не съм имал написана на хартия/файл, та ще хвана по тертипа на Ети/Манол и ще видя какво си спомням от преди. :)
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

На Толкин Фест 2005 не помня да е говорил Йордан Ефтимов?

Така е по програма. Напълно възможно е да не го е имало.

/Аз не си спомням страшно много неща. Да не говорим, че за онези фестове, на които съм участвала в организацията, лекциите са ми минавали като нещо странично : (((/
Обичай съдбата си

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Йордан Евтимов го имаше само по програма.
Аз моите лекции и преводи си ги имам - никакъв проблем с тях. Преводите на стихове не се състоя, но самите преводи ги имам :)
Posted Image

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts

Толкин Фест 2005

• Толкин в съвременността
    лектор: Умай, Талиесин

Две забележки - първо, по стечение на обстоятелствата не присъствах, и второ, съавторът беше Мая (Firefox).

По другите неща с мое участие, освен предварителен план и насочващи записки друго нямам. И не съм сигурен до колко ми се занимава да ги развивам понастоящем.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Тал, прав си (голям КОНфуз :facepalm4: )

А Фокса изнесе ли тази лекция? /това не е ли онази, която изнасяхте и .... ъъъъ.... в Ефремов /или поне в същата сграда/?
Начин да се намери?

А за другите неща - като решиш, нали ще кажеш?
Обичай съдбата си

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
До колкото си спомням ставаше въпрос за едно и също нещо с изнасяното на Булгакона (същото онова в сградата на Ефремов). И да, пак доколкото си спомням, Фокса го изнесе на феста. За намиране - не съм убеден дали изобщо съществува в цялостен писмен вид, но някъде го имам на аудио запис.
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts
Добре, Тал.

Оставям го като ваше общо, защото то си е такова.

Ако се навиеш ти (или се намери доброволец) да го напише, използвайки записа, ще го имаме.
Ако не - за съжаление няма да го имаме :/
Обичай съдбата си

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts

Ако се навиеш ти (или се намери доброволец) да го напише, използвайки записа, ще го имаме.

Аз нямам нищо против да го напиша (преди време правех такива неща и имам тренинг... при това ще е приятно да не са спомените на 100-годишен дядо, с каквито се мъчех тогава :facepalm4: ).

Колкото до моята лекция от феста, имам само бегли записки, но както бях обещала вече, ще я приведа в по-адекватен за четене вид.

В момента в офиса съм малко след отпуска и много работа :( , но ще гледам до края на седмицата да го свърша това с моята лекция. А за аудиозаписа - ако решите, ми го пратете.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Roheryn

Roheryn

ДДЗ!

• Потребители
  • 130 posts

ще гледам до края на седмицата да го свърша това с моята лекция. А за аудиозаписа - ако решите, ми го пратете.

Господи, колко Съкровища : ))))

Тал, нали ще имаш грижата?
Обичай съдбата си

Ганима

Ганима

fairy-tale

• Потребители
  • 106 posts
Рох, на представянето на Колодата на Толкин изобщо не бях.
А и знаеш, че не мога да пиша :P . Ще тормозим Бъдъмба :blush: .
"И наистина, който търси, обикновено намира, макар и не винаги точно това, което е търсил."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Браво! Много добре, че има такъв раздел. Както писах, искате ли нещата ми копи-пейстнати тук някъде? Всъщност сигурно направо можете да ги преместите.

Неточно е:
"Толкин и Средновековието
лектор: Талиесин, Менедел и Берен"

Заглавието би трябвало да е: "Гондор и Византия или Средната земя и средновековна Европа". Или направо заглавието на вече дадената от мен тема. Питайте Тал и Берен дали могат и искат да разширят нещата, които говориха тогава. Отбелязал съм с какво ме допълниха в края на темата.

В преводи на Толкинова поезия не съм участвал. Калоян беше превел покрай други неща и "Завръщането на Беортнот". Аз просто прочетох преди него превода си на оригиналната англосаксонска поема, по която Толкин е написал като продължение своя текст - за яснота на публиката, защото иначе "Завръщането..." стои някак във вакуум. Ако ви интересува предложеният от мен текст - "Битката при Мелдън" се нуждае от последен преглед. Както съм се амбицирал напоследък, ще го направя бързо и бих се радвал да видя "Битката..." и "Завръщането..." на едно място.

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users