Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Трандуил

• Please log in to reply
10 replies to this topic

Kixo

Kixo

Нещо

• Потребители
  • 128 posts
От известно време започнах да се чудя,защо Трандуил не получава пръстен.Та,ако случайно някой знае,нека сподели. ^_^ :passifier:
Ashton Kutcher killed my cat!

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Не стигат! Елфите са най-ощетени откъм пръстени :tooth: Хората се уредиха, джуджетата се уредиха, а за елфите - каквото остана след тях :ninja:

Всъщност, не съм мислил конкретно, но като погледна, пръстените отиват или преминават в трима от бележитите личности на своята епоха. Без да обиждам Трандуил, но в една класация за вероятни притежатели на пръстен не би се наредил в челната тройка. :rolleyes:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Ми защото е Горски Елф(насмалко да напиша дух...)
Не е Елдар,доколкото знам,а пък май само Елдари получаваха пръстени...Или нещо се лъжа...
Горските елфи са описани като по-низши от Елдарите...
Помня,че имаше нещо такова в 'Хобит' и в Приложенията...

Не турнирите ни правят Толкинисти!

Finrod

Finrod
  • Потребители
  • 37 posts
Дали е елдар е въпрос на гледна точка. Баща му Орофер е синдар от Дориат. Ако Елдари са всички, които са тръгнали след Ороме, Трандуил е с елдарско потекло. Не е получил пръстен, защото Келебримбор избира да ги повери на най - могъщите сред елфите - Гил - Галад(на него са дадени червения Нария и синия Виля) и Галадриел, която получава Нения. Трандуил по това време е само един от елфическите принцове и то на не толкова могъщото кралство на горските елфи. Ако някой в Зеленогор е можело да получи пръстен, това би трябвало да е баща му Орофер. Но и дори някой от носителите да му предложил пръстен, мисля че Орофер едва ли би се съгласил да го стопанисва.Преди да стане владетел на Зеленогор той е бил един от водачите на изгнанници от Дориат, които не искали да имат нищо общо с нолдорите и точно затова се завърнали към живота на елфите преди призива на Валарите. Получавайки пръстен всеки се задължавал първо да го пази в пълна тайна и след това да използва силата, което било възможно едва след победа на Последния съюз. Защо след смърта на Гил-Галад на червения пръстен пазител станал Кирдан, а на синия Елронд си го обяснявам така: Кирдан и Елронд били наследници на Гил-Галад, последния Върховен крал на Нолдорите в изгнание. Кирдан владеел Линдон и пристанищата откъдето елфите напускали Средната земя. Сивите заливи били сред най - сигурните обиталища на елфите в Средната земя през Втората и Третата епоха, а и Кирдан се бил доказал като мъдър владетел. Фактът че той дава поверения му пръстен на Гандалф, защото усетил че е най - мъдър сред пратениците на Валарите и единствен ще изпълни задачата, с която пристигал в Средната земя е красноречив. Ако Кирдан не беше пазител на Нария, Гандалф никога не би го получил(е, поне не от Кирдан).
Защо Галадриел и Елронд стават пазители на другите два елфически пръстена ? От елфите останали в Средната земя те са най - могъщи мъдри и т.н. и най - добре биха пазили и използвали пръстените - единия в Имладрис, другия в Лориен.
Да се върна на Трандуил. Заслужавал ли е Трандуил да му бъде поверен един от Трите? Имал ли е силата да го опази в горското си кралство, особено след завръщането на Саурон в Дол-Гулдур и знанието как да го използва? Мисля че не. Макар и синдар(всъщност не съм срещал дата за рождението на Трандуил) по произход, той и онези които дошли с баща му на изток от Андуин се отказали произхода си и се включили в битките срещу Саурон, само защото знаели че нямат друг избор. Трандуил и народът му искали само да живеят обикновен и спокоен живот в горското си кралство и да не се месят в делата на другите народи(освен когато ставало дума за търговийка и съкровище на дракон :tooth: )
Не ми се вижда подходящ избор в сравнение с Елронд, Галадриел или Кирдан

Kixo

Kixo

Нещо

• Потребители
  • 128 posts
Благодаря ви за отговорите :blush:
Ashton Kutcher killed my cat!

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Имам въпрос-защо Гил-Галад е получил 2 пръстена?

Finrod

Finrod
  • Потребители
  • 37 posts
Имам смътни спомени, но мисля че в самото начало Гил-Галад даваше Червения пръстен на Кирдан, а малко преди двубоя със Саурон поверяваше Синия на Елронд. Другата версия е, че Кирдан получава пръстена за съхранение без "посредничеството" на Гил-Галад. Защо два? Защо само един за Галадриел? Не си спомням конкретно обяснение за това и мога само да гадая. Но освен че е трябвало да бъдат дадени на най - мъдрите и могъщи елдари, ако не са се събирали на едно място е било по - сигурно, а кралството на Гил-Гилад е обхващало цял Ериадор, на изток е достигало Зеленогор, а на запад Линдон - имало е къде да ги скрият. Всъщност сам не вярвам особено на последното, но за друго не се сещам. Но пък и какъв избор е имал Келебримбор, на кого да повери творенията на живота си?

Mellindor

Mellindor

невидима

• Потребители
  • 592 posts
По това време Гил-Галад е бил Върховния крал на Елдарите. Мисля, че това обяснява нещата :)
Освен това не си спомням аз да съм чела някъде, че той е имал два пръстена първоначално - не беше ли само един, а другият направо на Кирдан?

Posted Image
"Очите й бяха небесни - отразяваха и синевата на деня, и жарта на изгрева, и тъмата на нощта"

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
И на мен така ми се струва

Finrod

Finrod
  • Потребители
  • 37 posts
Понеже не мога да намеря точно този текст в книгите, ще дам източник от нет-а:

"S.A.3431. Gil-galad hands over the red ring Narya to Círdan and leaves for Imladris and the war."
тук

"
Narya ( Nar = Fire ) is the red ring "Ring of Fire" with a red stone of Ruby, this ring was given to Gandlaf/Olorin by Cirdan the Shipwright who had it from Gil-galad who again had received Narya and Vilya from Celebrimbor. Cirdan thought Gandalf might have better use of it in his quest than himself."
тук

S.A.1600. Celebrimbor revolted against Sauron and went to Lorien to take councel with Galadriel. Galadriel councelled him to hide the Rings of Pover outside Eregion and never use them. She recieved the White Ring; Nenya, from Celebrimbor and he followed her councel and entrustet the Blue ring Vilya and the Red ring Narya to Gil-Galad in Lindon.
тук

Намерих текста :thumb:

"Недовъешени предания", IV"Историята на Галадриел и Келеборн" стр.304 и стр.305:
"Галадриел го посъветвала Трите Пръстена на елфите да не се използват никога и да бъдат укрити поотделно, надалеч от Ерегион, където Саурон смятал, че се намират. По онова време тя получила от Келебримбор Белия пръстен.....
Келебримбор послушал нейния съвет да прати Въздушния и Огнения Пръстен извън Ерегион; поверил ги на Гил-галад от Линдон. (Тук е казано, че по онова време Гил-галад дал Червения Пръстен Нария на Кирдан от Заливите, но по - късно в повествованието срещаме допълнителна бележка, според която той лично е задържал Пръстена до времето на Последния съюз)."

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Аз винаги съм мислел следното. Гил-галад получава синия пръстен Вилия, Кирдан - червеният Нария, а Галадриел е пазителка на белия Нения. Но Елронд получава пръстена на водата от Гил-галад, а Гандалф взима пръстена на Корабостроителя. Така, окончателните пазители на Трите са: Гандалф - Нария, Пръстена на Огъня; Галадриел - Нения, Пръстена на Въздуха; Елронд - Вилия, Пръстена на Водата.
13turniri.png

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users