Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Кога започна всичко

• Please log in to reply
121 replies to this topic

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
[offtopic]

На стария правопис, издадена преди 1944г. Иди сега чети него. Но бащата ми обясни за Я-товата гласна, носовката и Ъ-то / а бе бая зор си беше отначало / и не след дълго я почнах...

:blink: :blink: :blink:

Вярвате ли?

Не. :lol:

[/offtopic]
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Гост_Thorin Oakenshield_*

• Гости
Защо Анар? Не знаеш ли, че е издавана. Ок. На 27 ще донеса да я видите, тази реликва.

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
На български, на английски, втори път на английски, още малко английски и т.н..

Но ще чакам срещата на 27-ми с нетърпение, имай ми вяра. Жадувам да видя какво ще донесеш. :yes:
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

• Гости
Вярно, май не съм погледнал годината. Възможно е да е и 1954г., но е на стария правопис в това 100% сигурен. Просто трябва пак да я взема от библиотеката и да я донеса.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Не, напротив, даже ми беше много интересно да я прочета. :yes:
Аз съжалявам, че първо гледах филмите, щеше да е по-добре ако първо бях прочела книгите, но какво да се прави, така са се стекли обстоятелствата :unsure: Явно съм била доста..... как да кажа...... неосведомена, след като научих за Толкин от филмите, преди това не бях чувала за него :blush:

Откакто разбрах, че Greenleaf се е запалил по Властелина след гледането на филмите, оттогава смятам, че дори само той да се е зарибил по Властелина, пак е оправдано заснемането на Трилогията. Сега вече съм убеден, че Филмът оправдава съществуването си :rolleyes: :thumb:

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Талиесин

Талиесин

Imperial

• Потребители
  • 489 posts
Не искам да всявам никакви смутове или повече спорове, но първото издание на "Властелинът на Пръстените" на български език е през 1990-1991 от изд. Народна култура. "Хобит", или "Билбо Бегинс", първото е някъде от 1975та. За по-ранни не съм чувал и не вярвам да е имало.

Преди доста години, когато бях на село се разхождах из някакво поле (?!) и на земята намерих 'Червенокосият Джайлс' , със илюстрации оцветени с фулмастери... някой май си я беше изпуснал/захвърлил, ха... бях чувала за Толкин от баща ми, прочетох я и много ми хареса... но бях доста по - малка, нищо не съм ровила след това. После излезе филма и... може да ви стане ясно... :)

Без коментар - не стига, че издраскана, ами и захвърлена. Добре поне, че е попаднала в правилни ръце. (Тук мога да мрънкам от възмущение доста, защото откровено харесвам илюстрациите на Полин Бейнс и намирам за висша форма тъпотия да бъдат издраснаи).
No one remembers the singer. The song remains.
Posted Image

Elberet

Elberet
  • Потребители
  • 7 posts
На мен приятели ми опяваха да я прочета ама все не ми оставаше време. И най-накрая в 7 клас се хванах и след 1 месец се бях побъркала вече :lol: И сега тези приятели ги е страх да подхванат темата за Толкин, защото им въодушавявам с часове после ^^
Изненада.
И аз се стреснах.
Изненада.
Досада?
Странно…

Eleril

Eleril

Полуелфчето

• Потребители
  • 17 posts
Още 6 годишен баща ми ми даде една тухла(както си мислех в началото :rolleyes: ) озаглавена Властелинът на Пръстените.От тогава загубих бройката на препрочитанията(спрях след 30тото-то вече нямаша смисъл да ги броя :tooth: ).Беше,мисля,7 клас,когато разбрах за другите книги на Професора :blush: и веднага се засилих към небезизвестния "Славейков" и си взех Силмарилион,после дойде реда на Хобита,оттам Unfinished Tales и History of Middle-earth...Сега си чакам стипендийката,за да мога да си взема и Децата на Хурин(ах,откога я чакам таз книжка :positive: )!
Baby I don't want to waste another day.Keeping it inside it's killing me.
How can I know a song I never heard
How will I know your voice when you haven't said a word
Въображението е по-силно от знанието,митът-от историята,мечтите са по-могъщи от фактите

History

History
  • Потребители
  • 135 posts
Като прочета, че някой е прочел книгата на 6 години и ми става много смешно. Почти толкова, колкото някой да тръди, че я е чел 30 пъти. Не ти ли звучи малко абсурдно това, което говориш? Ние да не пасем трева тук.

Eleril

Eleril

Полуелфчето

• Потребители
  • 17 posts
Че не пасете трева-това е повече от ясно.Но дали звучи абсурдно горното ми изказване-мисля,че тук мога да поспоря с теб.Отлично си спомням кога прочетох Властелина за пръв път.Не казвам,че още от първият прочит съм извлякъл целия смисъл от книгата,дори и сега не мога да го теърдя,но мога да твърдя,че съм я прочел за пръв път на 6.А за препрочитането-нямаше смисъл да го пиша,сега,когато си чета собствения пост ми се струва,че се хваля с това,но и в минималния брой на препрочитанията съм сигурен.В момента съм на 17,скоро и на 18 ще стана,имал съм на разположение 11 години за четене.И за да изпреваря въпроса-не,книгата не ми е омръзнала и не мисля,че скоро ще ми омръзне!
Въображението е по-силно от знанието,митът-от историята,мечтите са по-могъщи от фактите

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
Когато бях на 5 месеца една книга от рафта падна в кошарата до мен. Спомням си, че беше много обемиста, та в първия момент се зачудих какво е. Когато разбрах, че не се яде (не, че не беше вкусно - просто нямах зъби) реших, че е дошъл моментът да се насера. И се насрах. Мама разбира се ми смени памперса, но не това е най-важното. Важното е, че...
..така за първи път се запознах с "Властелина"...
<div align="center">Пълен айляк.</div>

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts

Когато бях на 5 месеца една книга от рафта падна в кошарата до мен. Спомням си, че беше много обемиста, та в първия момент се зачудих какво е. Когато разбрах, че не се яде (не, че не беше вкусно - просто нямах зъби) реших, че е дошъл моментът да се насера. И се насрах. Мама разбира се ми смени памперса, но не това е най-важното. Важното е, че...
..така за първи път се запознах с "Властелина"...

Човече, ако аз забравя, мола те, напомни ми на някоя следваща среща да те черпя за този пост. Моля те! :yes: :thumb:

Сюзън Смърт

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
History, мен са ме научили да чета на 5 години, и има книги, които съм чела по десет, двайсет, и да, дори трийсет пъти(а третия Хари Потър - към 40...), така че не виждам нищо странно в думите на Елерил, и не разбирам какво ти е толкова смешно и абсурдно. Извинявай, но това, че ТИ не можеш или не искаш да препрочиташ книги по 30 пъти далеч не означава, че никой друг нито може, нито иска. "Властелина" действително не е от най леките книги, но пък аз съм препрочитала Колелото на Времето към 7-8 пъти(без Кръстопътища по здрач, дори аз не мога да я издържа втори път без да пропускам глави).

Та по темата, аз прочетох Властелина на 10-11 години, и някъде по същото време гледах филма. Малко по-късно се сдобих със Силмарилион, който отначало не можах да прочета(тъпо десетгодишно бях, да...), но след няколко месеца пак го подхванах и го изгризках с кориците, и като че ли тогава взех наистина да се вманиачавам. Последваха Хобит и Недовършени предания, после малко английски издания, а по-късно и том-два на HoMe.
И аз не знам защо, но съм препрочитала ВнП само 3 или 4 пъти, а Симарилиона - само 2. При Силмарилион може би е защото желанието ми да чета умира заедно с Феанор, или най-късно с Финголфин, така че рядко стигам до края. Виж за Властелина нямам рационално обяснение.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1641 posts
Мисля, че повечето от пишещите тук са започнали да четат рано. И по много. Достатъчно е да видиш правописа, пунктуацията, стила на писане - това са неща, които, в следствие на четенето, се "натрупват" с времето върху това, което си учил в училище и в последствие оформят собствения ти стил на изразяване. Достатъчно е проследиш дузина поста на човек и с приблизителна точност да кажеш колко е чел. Често - и какво точно :) Затова в този форум избягвам да споделям колко съм чел - тук повечето имате заавиден брой книги и това последното изречение не го казвам с ирония, а с искрено уважение. Например към Чесън. И към повечето.

Пък и едно е да предареш фактите, друго е да се опиташ да предадеш чувството, когато си светел с фенерчето под одеалото, за да разбереш какво ще стане с Винету, с Шерлок Холмс или Билбо. Имаше период, в който четенето беше специфичен спорт - гледаш как ти расте трицепсът и си казваш: "Яко! Само как ме зяпаха онези, като си размърдах релефа! Трябва още малко да поработя, че идва лято: тениски с къс ръкав, плаж..." Сега не ми пука за общата ми кул... за културизма като цяло. Землемория? Не ми допадна, макар да бе много хвалена. Няма да търся другите части, за да дам шанс на това заглаве. Хрониките на Амбър? Изчетох първа част и няма да си купя оостаналите четири. Нищо, че може с право да я наричат "изключителна". Не ми пука, че ще имам цяла мускулна група недоразвита :) просто не ми хареса. Искам да отворя книгата и да осъмна с нея, а после цял ден да си гледам часовника, кога ще свърши работния ден, та да се прибера да чета. Може би това е едно от обясненията, че помня емоциите, свързани с дадена книга, вместо да помня родословие, година или превод от Куеня :) ; и никаква бройка препрочитания не помагат за това, само добавят нови положителни емоции.

Сигурно има "задължителни" книги, които човек трябва да прочете (фентъзи, исторически, публицистика, може би), както има задължителен списък за лятно четене в училище, но аз така или имаче си имах собствено мнение още от как ходех с униформа на училище ;) , та едва ли на стари години ще седна да чета по "списък".

Сюзън Смърт

History

History
  • Потребители
  • 135 posts

Не казвам,че още от първият прочит съм извлякъл целия смисъл от книгата

О, благодаря ти. То и това оставаше да кажеш и вече съвсем щеше да стане весело.

дори и сега не мога да го твърдя

Искаш да кажеш, че след 30 прочита на ВнП не можеш да я разбереш?!? УОУ!! Малко се оплитаме май. Дано все пак след 100тния прочит успееш да намериш себе си в книгата и да разбереш посланието на автора. Пък аз ще те посъветвам да погледнеш и други книги, защото ВнП далеч не е най-сложно написаната книга или тежка за четене.

И за да изпреваря въпроса-не,книгата не ми е омръзнала и не мисля,че скоро ще ми омръзне!

Да, това чувство ми е познато. Уви, не можа да познаеш въпроса ми, но аз ще си спестя задаването му, защото не искам да задълбавам в твоят ентусиазъм.

History, мен са ме научили да чета на 5 години

Ти малко не си ме разбрала, но да ти обясня, че явно и на теб ти се налага да четеш едно нещо по няколко пъти за да го схванеш. Никъде не съм казал, че не вярвам на това, че човек може да се научи да чете не 5 или 6 години. Аз също съм се научил да чета преди да ида на училище - баба ми си нямаше друга работа. На мен ми е смешно твърдението, че човек се опитва да ме убеди, че на 6 години е прочел или седнал да ми чете ВнП. Това ми звучи абсурдно, смешно и доста пресилено.

и има книги, които съм чела по десет, двайсет, и да, дори трийсет пъти(а третия Хари Потър - към 40...)

Да седна и да ти пляскам ли сега? Прочети ги и 100 пъти - колкото имаш нужда.

Извинявай, но това, че ТИ не можеш или не искаш да препрочиташ книги по 30 пъти далеч не означава, че никой друг нито може

Не, не че не искам или не мога - на мен не ми трябва да ги чета по толкова пъти. И да, все си мисля, че това е доста смешна работа.

"Властелина" действително не е от най леките книги, но пък аз съм препрочитала Колелото на Времето към 7-8 пъти(без Кръстопътища по здрач, дори аз не мога да я издържа втори път без да пропускам глави).

Права си, не е от най-леките. Но опитай да излезеш от този свят и ще прогледнеш, че има доста по-тежки книги. Та ти, ако ВнП не можеш да разбереш от няколко пъти прочит...то здраво си го закъсала.

Няма да коментирам темата повече, защото навлизаме в други води, а не това е целта. Всеки е свободен да (си) вярва колкото иска.

kalinka

kalinka
  • Потребители
  • 734 posts
О, Еру... ама ти изобщо не си схванал, а?
Уважаеми Хистъри, обкновено разбирам смисъла на книгите от първия прочит. Не, многократното четене не е с цел по-добро разбиране. Препрочитам книги по една единствена причина - за удоволствие. Всъщност ще откриеш, че с повечето хора е така. Ако не можеш да разбереш смисъла на това, то проблема си е лично твой.

Враг украл твою мечту,
Что ты ковал в поту -
Ведь свет своей души
В те камни ты вложил...

Eleril

Eleril

Полуелфчето

• Потребители
  • 17 posts
Хммм,за съжаление лоши работи се получиха от първия ми пост,за което съжалявам.Но все още се придържам към всяка думичка,която съм написал.Така,Хистъри,приятелю,аз посланието на автора го разбирам по свой собствен начин-така както всеки човек има различни възгледи за света,така и всеки читател извлича различни поуки и рабира по различен начин дадена книга,това,което исках да кажа е,че не съм сигурен какво е имал в предвид самия Толкин,когато е писал ВнП.Това,че се съм чел таз книжка доста пъти(не мисля,че само аз съм така :tooth: ) не значи,че не съм чел и други книжки.Не съм зацепил още само на Толкин и не смятам да става така.айде стига съм писал,че ще вземасам да се объркам и тогава ще стана за мезе :rolleyes: !

Чесън

Чесън

дама

• Потребители
  • 687 posts
Малко лирично отклонение - светът на книгите за мен бе открит на седем, и то щото татко ми дочете "Островът на съкровищата", скръбно клатейки глава - това дете не се е метнало на нас. После, обаче, нееднократно е изказвал съжаление, че тъй сериозно се заех да го опровергая.

А за самия Толкин - четох нявга в списание Дъга "Дотам и обратно", частично, защото нямах всички броеве. Да съм била на 10-12-15, не помня изобщо. Помня, че си мислех: това може би ще се окаже страхотно добра история, ако някога я прочета цялата.

После - я забравих. Докато не станах на 18 и едно момченце (на 14, за протокола) не реши, че си струва да запознае тази яка кака (скромна, както винаги :tooth: ) с една интересна история, която бил чел наскоро. Четохме заедно "Властелин" в библиотеката на село, а после.. докато я върна, библиотеката биде закрита. Хм. Жегна ме старата вина как придобих първото си копие на "Властелинът", защо ли трябваше да съм толкова подробна.

За 19-ти си рожден ден си подарих тогава само антикварно намираемия "Билбо Бегинс", изданието със "злите духове", от сбраните с мъка парички от абитуриентския ми бал :D

Айде, стига толкоз съм напрягала старческата си памет. Но за толкова години (тъй отдавна бях на 18) все съм успяла /пожелала да изчета любимия си Властелин поне 20-тина пъти.
Кво толкова се наежи History, не разбрах.

Сигурно има "задължителни" книги, които човек трябва да прочете (фентъзи, исторически, публицистика, може би), както има задължителен списък за лятно четене в училище, но аз така или имаче си имах собствено мнение още от как ходех с униформа на училище ;) , та едва ли на стари години ще седна да чета по "списък".

О, мерси, как хубаво ме извиняваш, че не съм чела много руски класици (примерно) :).

Може би това е едно от обясненията, че помня емоциите, свързани с дадена книга, вместо да помня родословие, година или превод от Куеня :) ; и никаква бройка препрочитания не помагат за това, само добавят нови положителни емоции.

Мда, напъването ми за Турнирите поразвали напоследък удоволствието да си препрочитам Толкин, затуй мисля да си дам сега почивчица.

the_paleolithic

the_paleolithic

възпламенима

• Потребители
  • 308 posts
Основната "вина" за моето "познанство" (много кавички станаха нещо) с Толкин се поделя почти по равно между:

- Любомир Николов - в качеството му на писател на книги-игри, на които преди време бях доста върл фен. В една такава книжка, той споменаваше за "Властелина" и аз като съвестно дете тръгнах да я издирвам по книжарниците. Добрах се до едно издание (даже не съм сигурна кое точно беше, защото впоследствие го потулих някъде :blush: ), което обаче не беше цялото. Прочетох я, беше ми интересна, но ми се стори някак незавършена (колко логично!). След което продължих да си чета книгите-игри...

- Един колега от университета, много запален по киното. Закара ме (почти) насила да гледам Задругата. И след като видя, че не споделям възторга му, реши да ме превъзпита, като 2 дни преди един изпит ми тръсна "Властелина" в целия й блясък (и обем) - изключително подла постъпка... Е, скъсаха ме на изпита (и на поправката също :tooth: ), но вече нямаше връщане назад... И до сега си мисля, че ако въпросният ми колега знаеше как ще се вдъхновя, щеше да се поколебае дали да ме вербува :)
- Пух - започна Заю нежно, - ти нямаш никакъв ум.
- Знам! - каза Пух смирено.

Morgoth

Morgoth

The Dark Lord himself

• Потребители
  • 235 posts
Тук явно повечето сте на доста крехка възраст като гледам, че сте започнали след 2000-та година да се запознавате с Властелина и изобщо с Толкин - не че има нещо лошо, просто ми направи впечатление. Аз - мисля, че беше 1988 година, когато за първи път четох Билбо Бегинс в списание " Дъга ". След това свърши и продължи с Властелина и за съжаление спря да излиза 89-та година, последният брой беше точно с гибелта на Боромир. Изобщо не знаех, че съществуват книги на български език и когато видях двутомното старо издание (кафява и зелена книги с твърди корици) веднага се примолих на нашите да ми ги вземат (бях 4-5 клас). И така се започна :) Имам и старото издание на Хобита - което на български всъщност се казва " Билбо Бегинс - или до там и обратно " - е това откраднах от библиотеката :blush: .
Ето линк ако искате да ги разгледате - http://www.endorion....s/bilbobaggins/
Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul, ash nazg thrakatulûk, agh burzum-ishi krimpatul.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users