Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Промени ли ви Толкин с нещо

• Please log in to reply
62 replies to this topic

Atlantis_Warrior

Atlantis_Warrior

Aragorn

• Потребители
  • 533 posts
Толкин определено оказа огромно влияние върху мен,промени всичко у мен.И все още продължава да ме променя,защото всеки път,когато го чета,гледам или просто обсъждам с приятели,откривам нещо ново и значимо!

Не турнирите ни правят Толкинисти!

What's up?

What's up?
  • Потребители
  • 1 posts
Да ли ме промени? Естествено....станах по-целеустремена....Бих станала и по сантиментална......ама от това на каде?..... :passifier:

Mirror

Mirror

Dicing with the devil...

• Потребители
  • 40 posts
Мързи ме да се впускам в подробности. ^^ Толкин изобщо очерта пътищата,по които поех и ще поемам. Запознах се с творчеството му в една такава възраст, в която то се оказа определящо.
. . .сутринта била като заек от апликация на пастелен
фон с едно спираловидно око и дълги заострени зъби. . .

alricka

alricka
  • Потребители
  • 37 posts
Да, определено. Когато за първи прочетох книгите бях на 11 (ако не се лъжа) и всъщност от тогава започнах да чета фентъзи, а пък за промените в мисленето ако трябва да започна да изброявам :) . Естесвено тогава не го осъзнах толкова, но сега като погледна назад и си спомня, май преди Толкин съм била доста различен човек (ако на 11 се смята че си човек :P ).

Sleeping Sun

Sleeping Sun
  • Потребители
  • 17 posts
И аз започнах да чета фентъзи след Толкин... И.. да, промени ме, започна да ми се иска наистина да съществува този свят.... и станах доста по-отвеяна като резултат :P
Carpe Diem

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1767 posts
Съжалявам, че закъснях: Поклон пред паметта му!
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Сенкогрива

Сенкогрива

Стрелец

• Потребители
  • 11 posts
И аз съм от онези, прочели 1та толкинова книга на 11-12г. и запалили се по фентъзи жанра (трябва да призная, че някои хора постоянно се опитват да ми втълпят "какви фантасмагории чета", дрън-дрън). Всъщност само аз мога да оценя какво удовлетворение са ми донесли всички прочетени страници. На тази възраст четях само книги, които трябваше да учим в училище (с малки изключения). Вярно, че ги прочитах всичките, но мисля, че Толкин ми отвори очите за четенето на книги и от тогава чета постоянно. Пред мен се разкри един удивителен, богат свят, който би впечатлил всяко хлапе, стига да иска да надникне в него. И освен мечтите, изпълнени с фантастични образи, този свят ми показа много добродетели, които все по-рядко срещам у реалните хора - качества като чест, доблест, самоотверженост, както и борбата в името на висши идеали. Може би в днешно време децата разбират тези неща от книгите и от старите хора. Важното е, че се научих да търся доброто у хората и да ценя истинската им същност, а не повърхностните качества. Може би дори ми повлия на мирогледа и разбиранията, въобще ценностите, които се формират в тази важна възраст, може би се научих да бъда по-малко егоистка и по-отговорна (за това майка ми би поспорила). Но по-важното е, че разбрах, че в реалността няма перфектни хора и най-хубавото, което можеш да направиш е да даваш добро и да отстояваш възгледите си.
"Земята се върти, това е всичко.
Можеш да се въртиш заедно с нея
или пък да спреш, за да протестираш,
в резултат на което да бъдеш
изхвърлен от движението й."
Ст. Кинг

alricka

alricka
  • Потребители
  • 37 posts

И аз съм от онези, прочели 1та толкинова книга на 11-12г. и запалили се по фентъзи жанра (трябва да призная, че някои хора постоянно се опитват да ми втълпят "какви фантасмагории чета", дрън-дрън). Всъщност само аз мога да оценя какво удовлетворение са ми донесли всички прочетени страници. На тази възраст четях само книги, които трябваше да учим в училище (с малки изключения). Вярно, че ги прочитах всичките, но мисля, че Толкин ми отвори очите за четенето на книги и от тогава чета постоянно. Пред мен се разкри един удивителен, богат свят, който би впечатлил всяко хлапе, стига да иска да надникне в него. И освен мечтите, изпълнени с фантастични образи, този свят ми показа много добродетели, които все по-рядко срещам у реалните хора - качества като чест, доблест, самоотверженост, както и борбата в името на висши идеали. Може би в днешно време децата разбират тези неща от книгите и от старите хора. Важното е, че се научих да търся доброто у хората и да ценя истинската им същност, а не повърхностните качества. Може би дори ми повлия на мирогледа и разбиранията, въобще ценностите, които се формират в тази важна възраст, може би се научих да бъда по-малко егоистка и по-отговорна (за това майка ми би поспорила). Но по-важното е, че разбрах, че в реалността няма перфектни хора и най-хубавото, което можеш да направиш е да даваш добро и да отстояваш възгледите си.

Напълно съм съгласна, с мен нещата стоят почти по същия начин :yes:

tranduil

tranduil
  • Потребители
  • 35 posts
Мене Толкин ме промени много. Отвори ми очите за истината.Научи ме да чета хубави книги. Показа ми светлината на литературните шедьоври. Показа ми да си подбирам книгите ,а не да чета бози като star trek ,и всичко това като прочетох една книга. Жалко за него.

Thingol

Thingol

Вожд

• Потребители
  • 63 posts
У мен Толкин промени отчасти начина ми на мислене, в книгите открих нови начини за решаване на такива проблеми, каквито досега трудно успявах да реша. Откакто започнах да чета Толкин преди около половин година, рядко се захващам с книги на други автори, също така започнах да рисувам на тематики от Средната земя. Толкиновите книги най-силно ме мотивираха да започна да чета книги в тяхния оригинал и в момента, а най-вероятно и занапред ще избягвам преводната литература.

Sunny

Sunny
  • Потребители
  • 5 posts
Смятам, че Толкин определено е оказал влияние върху мен - върху начина ми на мислене и може би дори възприемане на заобикалящият ме свят. Научих се да обръщам на малките внимание на малките неща около нас и да не преставам да вярвам в мечтите си и в това към, което се стремя. Освен това мисля, че книгите му оказаха до голяма степен влияние върху това какво чета и от какво се интересувам. Истината е, че не бих заменила времето, прекарано в четене на произведенията му за нищо. :)

wutang

wutang
  • Потребители
  • 675 posts
Съмнявам се да ме е променил или не съм го забелазъл, а и не съм толкова навътре в Средна земя като някой от вас.Може тепърва да ме промени, не се знае.
Горко на меките чела!

Pavlina

Pavlina
  • Потребители
  • 264 posts

И аз започнах да чета фентъзи след Толкин... И.. да, промени ме, започна да ми се иска наистина да съществува този свят.... и станах доста по-отвеяна като резултат :P

Дано не е off-topik но според мен няма какво да се съмняваме, под някаква форма ТОЗИ свят си съществува!

Мисля че след прочитането на такава книга нашият избор е общо взето изборът на хобитите: дали въобще ще нададем ухо към шепота, легендите, тревогите "по границата" на графството ни /нашият познат свят/, дали ще се кефим само на фойерверките на Гандалф и ще наричаме по-проницателните и силни личности преминаващи през живота ни само "странни" ...

Или като Фродо/от отговорност/, като Сам/заради любов и мечти/, като Пипин и Мери /от вярност към приятеля/ ще пресечем границата и ще повярваме че имаме своята мисия в живота.

Написах го с много любов към всички ви тук, чиито мнения прочетох в темата :love:
----------
А иначе какво в мен се промени, ами който е видял съвършени образи, остава със следи от възхищение по лицето и особено по сърцето, усетих сериозността на важните неща, чистотата на чистите и гнусотата на лошите изкристализираха до болка, и много силно мечтаех да мога да проявавам поне нещо от това, което харесвам в героите на книгата. Мисля че във всеки от нас спи такава способност, иначе защо го мечтаем...
"По-добре да бъдеш малка светлинка, отколкото голяма сянка"

EamaneAlcarin

EamaneAlcarin

Нейна Милост

• Потребители
  • 198 posts
промени отношението ми към Природата .
"А Ниена се изкачила по Езелохар и със сълзи измила скверните следи на Унголиант;и скръбна песен запяла за болките на света и Помръкването на Арда."

Niraeth

Niraeth
  • Потребители
  • 24 posts
Толкин определено промени стила ми на писане. Сега използвам повечко архаичен български. Posted Image
Почнах и да предпочитам естествено-изглеждащите неща. И да ми харесва да се разхождам из гори и поляни.
Разшири и представата ми за фентъзито като цяло.
Абе, да, доста си ме е променил. Не толкова, колкото Нарния (първото фентъзи често се помни най-добре, като първата целувка или първото гадже), но сравнително повече от някои други книги, които съм чела. А аз принципно обичам да чета и не е като да ми липсва база за сравнение.

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Не може да не ме е променил. Може би е в много повече посоки, отколкото и предполагам, но за една от тях съм сигурна - природата. След Толкин заобичах планината, равнината, морето още повече. Вече няма случай, при който да погледна към дърветата и да не търся елфи сред листата им. Няма място на Земята, което при посещение да не съм сравнявала с описаните от Толкин долини, гори, реки, скрити градове... Един вид, аз живея в Средната земя. Дори използвам думата "властелинско" като елатив на превъзходно.

veli11

veli11
  • Потребители
  • 11 posts
Толкин ме промени напълно. Промени представите ми за книгите и начина, по който възприемам нещата, написани в тях.

Еовин

Еовин

Скиталец

• Потребители
  • 75 posts
Толкин си каза думата още с първите страници, които разлистих от романа “Хобит“. От там на сетне прочетох всичко, което е писал. Отне ми около три месеца. След всичко това, като че ли започнах да размишлявам по друг начин, да се изразявам... В книгите му има много мъдрост, съчетана и с малко смях, разбира се. Започнах да си съчинявам стихчета и разкази, също. Под въздействието на Леголас (<3), започнах да се занимавам със стрелба с лък (от тогава мина вече година и нещо и още си стрелям). Честно казано, тогава открих и фентъзито като цяло. Оттогава не съм барнала друг жанр. Романите му са наистина въздействащи и вдъхновяващи. Може би месец след това не можех да хвана други книги. Препрочитане, препрочитане... Нещо забавно е, че когато се ядосам или съм нервна започвам да си мъмря нещо полугласно и хората започват да ме зяпат... Някой ми беше казал, че съм луда и аз веднага се сетих за добрия стар Гандалф с неговото “...стар навик да разговарям с най-мъдрия, който ми е под ръка“, та повече не ме закачаха :D
banner.png

konstantin cherganov

konstantin cherganov

Билбо Багинс

• Потребители
  • 589 posts
Той ме промени прекалено много. Вече не искам да чета нищо друго освен неговите творби, не искам да гледам никой друг филм освен тези по неговите творби и прочие. Той, макар и чрез Гандалф и Арагорн, и Фарамир ме научи на много неща - да не се изкушавам или да не се предавам, да не си играя със съдбите на хората (въпреки, че аз и без това нямах намерение да го правя) и една поговорка на Гандалф, ако мога така да се изразя ми е останала в главата: "Който се упари, най-добре се учи. След това като чуе за огън, жегва го по сърцето.". Толкин ме научи как да избирам пътя към доброто и че той не винаги е най-лесния. Той ми разви и въображението. Когато ме е страх се сещам за Финголфин, Турин, Сам, Арагорн и други смели персонажи и придобивам смелост. Когато съм болен си казвам: "Нима и Турин не повръщаше докато се катереше по клисурата, за да убие дракона?" и преборвам дракона на болестта. Толкин ми даде разум и ме научи да обичам доброто истински.
13turniri.png

Вил

Вил
  • Потребители
  • 395 posts
Точно в този стил бяха и моите мисли, когато преди години ме качиха на седалковия лифт за хижа Безбог. Страхът ми от високо плюс минусови температури и седалки правеше това пътуване изпитание за мен. Тогава си казах, че и Фродо, и Билбо ги е било страх, но са последвали Гандалф. През цялото време си повтарях как няма приключение, няма геройство без страх. И на мен Толкин ми даде кураж.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users