Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Влиянието ВЪРХУ Толкин

• Please log in to reply
51 replies to this topic

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Темата е взаимствана от дискусията, която Берен поведе на закриването на учебната година в Арменелос, но времето така и не стигна, а темата е интересна и може още много да се говори. Та така-какво е вашето мнение за нещата които са повлияли върху творчеството на Толкин (говорим за всичко свързано със Средната Земя)-религии, митологии, книги...? Всичко което се сетите-какво, как, колко, защо, къде и т.н. по този въпрос. Особено интересен е въпроса има ли или не влияние факта че е бил ревностен католик и дали в книгите по някакъв начин не са пресъздадени моменти от Библията...или от друга религия...или от някакви митологии?
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Върху Толкин са повлияли доста неща от времето в което е живял, и не само.
Според мен първа световна и втора световна войни са повлияли значително. Намя да обяснявам защо...който е запозант с войните и с творчеството му сам ще разбере.
Също така християнството до голяма степен е повлияло. Както той самия казва хобитите са обикновените английски хорица(селяните по-точно)...и така..
малко объркано ама карай :rolleyes:
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Знаеш ли...това за войните е очевидно (той участва в Първата), обаче някой ми беше казал че самият Толкин отрича участието му във войната и самата война да са му повлияли...не знам доколко е вярно...а го има и това че и на фронта е нахвърлял бележки по някои произведения...
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Финголфин

Финголфин

Върховен крал на Нолдорите

• Потребители
  • 134 posts
Да, занм, че Толкин го отрича, но според мен не е така...дори и само зарадти това, че е както ти казаваш, е нахвърля идеи за някои от произведенията на бележки още на фронта.
Хм...колкото и смешно да звучи...според мен Толкин се срамува от тази война(и че е участвал в нея). Срамува се, защото тази война е най-най-безсмислената от всички, в нея са загинали милиони, дори и той е убивал. Срамува се от това, че едно велико престъпление можеби се е отразило върху неговите произведения...
An i ú nathant
An i naun ului
A chuil, anann cuiannen
A meleth, perónen

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Започнал съм да давам информация за творбите, изучавани и вдъхновили Толкин. Или поне за най-основните от тях, колкото и общи да те:

http://endorion.org/...rces/index.html

Работата върви 'бавно, но славно' и се надявам, че с течение на времето раздела ще се разширява още повече.

Невъзможно е да се покрият всички източници, които по някакъв начин са вдъхновили Толкин, а и който и да било друг писател. Очевидно, основните области, от където е черпел вдъхновение са
- ВСИЧКИ митове, легенди и народно творчество на скандинавските народи (в по-голяма или по-малка степен - тук мога да дам стотици примери)
- средноанглийските романси (Сър Гауейн и др. легенди за крал Артур)
- християнският мироглед (монотеизъм, свободна воля, изкупление...)
- философките възгледи на негови съвременници и приятели
- - К. С. Луис
- - най-вече от кръга на Инклингите, напр. теорията за под-творчеството
- - неща като пиесата за Питър Пан (вж. The Cottage of Lost Play)
- - сборниците с приказки на Ендрю Ланг, Едмунд Спенсър и др.
(това са само тези, за които се сещам на prima vista в този късен час)

Аз лично предпочитам лично да се запозная с литературния и исторически конктест, в който Толкин е творил и сам за себе си да открия магията, осенила Професора - но най-вече като общо чувство и виждане за живота, което присъства в героическите 'ле' и неговите творби. Дисектирането на всяка дума и идея, присъстваща в творчеството му, може да е занимателна, но пък за това доста е безсмислена. Това, което искам да кажа е, че е хубаво човек да се запознае със старите ръкописи, но търсенето под вола теле е просто безвкусно.
Posted Image

Steven

Steven

Джудж

• Потребители
  • 86 posts
В последно време започвам да виждам, как всичко се повтаря по един тънък начин :)

Повлиян е от митовете, легендите и фолклора - лично според мен. В един момент е имал достатъчно знания и просто нещата са се наредили перфектно .. заредил е съзнанието си 'гориво' и от там нататък въображението върши своята работа .

Един цитат от "Царството на властелините на пръстена" - Лорънс Гарднър ( за Сам :D, че стана дума в една друга тема ) :

От около четвъртото хилядолетие пр. Хр. Пръстенът е символ най-вече на боговете Ануаки, за които е записано, че са слезли в древен Шумер и са установили градските общини и царското управление. Когато професор Толкин е бил запитан в тази връзка за света на Средната земя от "Властелинът на пръстените", той съвсем уместно отвръща, че за него това е времето около четвъртото хилядолетие пр. Хр. "Казанът от супа ( коктейлът на повествованието ) винаги е къкрил - казва той - и към него непрекъснато са добавяни нови мръвки." В това отношение корените на популярната притча на Толкин стигат ( в съответствие с неговата концепция като специалист по англосаксонска литература ) до фолклора на Англосаксония и съвсем не са нови като идея. За ранносаксонският бог Вотан(Один) - съответствие на шумерския бог Ану - казват, че властвал над Деветте свята на Пръстените и притежавал деветия Пръстен ( Единствения ), с който управлявал останалите осем.

Това е само до там до където съм прочел .. има няколко интересни момента до сега. Но са само няколко ..

П.П. Това само го давам като хипотетичен пример, честно казано нямам много доверие на тая книга, но има тук-там някоя свежа идея.

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Мерси, Steven B) . Чувствам че тази книжка може и да си я поръчам на Дядо Коледа ;) .
Шеф, знам че с дискусиите може да търсим скритото под вола теленце, но все пак това е удоволствие, а и съм далеч от идеята да направим дисекция на всяка дума и да кажем ето това Толкин го е взел оттук, а това оттам. А и ако се сещаш-на дискусията при закриването аз изразих мнение че не може да се търси конкретното влияние на католицизма в частност и християнството като цяло и същото се отнася и до митологиите...някои от които са доста по-древни от християнството. Но все пак съм сигурен че много хора като мен нямат реалната възможност и време да се запознаят с всички източници повлияли на Толкин и би било хубаво да се споделят мнения...а аз, разбира се, ще следя с удоволствие резултата на твоя труд... B)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Интересно ми е да разбера къде виждате прилики в творчеството му с двете световни войни. В смисъл освен, че и в книгата има битки.
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
През Първата епоха в същия този форум се беше разразил доста разгорещен спор по въпроса, Елерина. Не знам дали го помниш. :)
Моя милост тогава застана на страната на онези, които не откриват никакви подобни паралели и влияния. И все още е на същото мнение.

Ако ви се намират добра воля и желание (и при условие, че все още не сте го направили), запознайте се по-подробно с "Калевала", "Песен за нибелунгите", "Старата Еда", "Снора Еда", "Heimskringla", "Leabhar Laighneach", "Сър Гауейн", "The Exeter Book", "Беоулф"... Няма да ми стигне цяла нощ да изреждам.

И изобщо, Турамарт е поднесъл достатъчно изчерпателна информация.

Ама разбира се, че можем да стигнем и до Шумер! И отвъд него даже. Ако наистина много искаш да намериш нещо, то неминуемо ще го откриеш, та дори и да е мумак под балрога. =)

Естествено, че целият околен свят влияе върху човека в една или друга степен. Обаче не е ли по-съществена магическата тъкан, която се е получила в резултат от преплитанията на всички тези влияния/преживявания/емоции/познания?
защото моят гарван е зелен

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
...а, за балрозите се обръщайте към мене ;)
в интерес на истината те имаха едни много поразяващи прилики с божества от славянската (така мисля че беше) митология, но в момента ми се спи, часът е към 1,30 и не ми се рови, а и мозъка ми вече бачка на бавни обороти и не се сещам нищо повече ;)

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Господарю Самознай, във всички митологии можеш да откриеш сходни или дори еднакви митологични образи, мотиви, символи, структури... :)

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Преди две седмици си свалих няколко документални филма за нациите от Острова , а също и за Норманите.В обичаите на Островитяните има много сходства с тези на Хобитите например :) .Местните са ходели боси(шотландците и ирландците) през цялата година, воювали са храбро в нужда и най-добре са владеели лъкове или хвърляне на камъни.За езда не са имали друго, освен дребните коне - понита ( преди Острова да бъде завладян от Норманите).
И като заговорих за това веднага направих аналогия с вътрешните войни между клановете на Островитяните и тези, довели до падането на Арнор.Както Нормандците са завладели отслабената от вътрешни раздори Британия, така и Ангмарското кралство е унищожило Арнор.
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Арвен

Арвен

Слънчевка

• Потребители
  • 193 posts

Естествено, че целият околен свят влияе върху човека в една или друга степен. Обаче не е ли по-съществена магическата тъкан, която се е получила в резултат от преплитанията на всички тези влияния/преживявания/емоции/познания?

Ех, че хубаво го каза, Strider! =)
От гледната точка на пишещ човек, на мечтател, който често си живее в свой си свят :rolleyes: мога да кажа, че е изумително какво може да сътвори човешкия ум далеч от реалния живот... А Толкин винаги ще ме изумява с това, че е успял да създаде Средната земя, всички нейни народи, култури, езици и т.н. живеейки в този свят.
Но от друга страна не съм толкова изумена :rolleyes: , защото този свят е просто илюзия, а мечтите ни, които успяваме да прекроим и осъществим често са по-истински от реалния свят.
Така че евала :lol: на Толкин!
"Животът е като тънко въже, по което трябва да се придвижваме, без да губим равновесие. Задачата е да се научим да сме гъвкави, защото, ако стоим непрекъснато изпънати, ще паднем. Трябва да имаме самочувствие, да се обичаме. Пея за уникалното във всеки един от нас и за умението да сглобим различните парчета от себе си." Сара Тавареш

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Знаете ли, че Wyrm-овете са най-могъщите видове от расата на драконите...?
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Ъ-хъ, и идва от протогерманското wurmiz.
На староанглийски е wyrm, на германски е wurm, на старонорвежки е ormr, на готски - waurms, на латински - vermis и прочие. Че и в старославянския присъства.

В днешни дни имаме английското worm и немското wurm.

За онова "верени" от "Именника" не се наемам да твърдя нищо, не ми се правят чалга-хипотези.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2523 posts
Ц-ц, опасно нещо са това филолозите :P
Btw, Old Norse не е ли по-правилно да се превежда като (старо)нордски/нордически или староскандинавски, а не старонорвежки? Щото все пак се е говорел в целия ареал, не само в Норвегия, пък и по-късно има Old Norwegian, който вече би следвало да си се превежда баш старонорвежки :rolleyes:
The things one feels absolutely certain about are never true.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Старонорвежки е езикът, с който се е боравело устно и писмено от около 100 г. до към 1300 г. сл.Хр., демек в известен смисъл можем да го наречем "викингски" (период 8-13 в.).
Туй се случва преди разделението на Западeн (Норвегия и колониите, вкл. Исландия) и Източен (Дания и Швеция), така че езикът де факто е бил един и същ. :)

Името "Норвегия" значи просто "северен път". Norvegr на старонорвежки, на староанглийски Norþweg/Norweg. Общо взето "целият ареал" по онова време е бил Noruagia или Norweg. :Р Те затуй.

Преходът от старонорвежки към среднонорвежки се датира най-общо до към 1350 година, а от среднонорвежки към съвременния език - до към 16 век.

P.S. Това "нордически" е от холандското Noorsch - норвежец, което пък идва от noordsch - "северен". На староанглийски е Norðman. :)

P.P.S. Аз не съм филолог. :P

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users