Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Червенокосият Джайлс

• Please log in to reply
32 replies to this topic

Poll: Джайлс или Билбо? (36 member(s) have cast votes)

Чели ли сте "Джайлс" и "Хобита"? Ако да - кой от двамта симпатяги ви е по на сърце?

1. По-скоро Билбо. (10 votes [27.78%] - View)

Percentage of vote: 27.78%

2. По-скоро Джайлс. (5 votes [13.89%] - View)

Percentage of vote: 13.89%

3. И двамата - късметлии са си. (13 votes [36.11%] - View)

Percentage of vote: 36.11%

4. Еднакво скучни са ми. (1 votes [2.78%] - View)

Percentage of vote: 2.78%

5. Не мога да преценя. (1 votes [2.78%] - View)

Percentage of vote: 2.78%

6. Не съм чел/а "Червенокосия Джайлс". (6 votes [16.67%] - View)

Percentage of vote: 16.67%

Vote Guests cannot vote

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Това е малка книжка от Толкин, посветена на един симпатичен британски герой - оксфордширски провинциален вариант на добрия свети Георги :) На български е излизала два пъти - веднъж през осемдесетте години (с прекрасните илюстрации на Полин Бейнс) и веднъж в началото на навия век в сборника "Опасното кралство". Книжката е пълна със смехотворни диалози, с весели и идиотски приключения, с тъп великан, с комично-лукав дракон, със смешно куче (с адско име) и с един хитроват, смел и бърз селянин.

Който я е чел, да си признае. Който е заобичал късметлията Джайлс, сивата му кобила и драконовата опашка с люспи от горена захар за Коледа - да вдигне копитце :)

Който иска да се опитаме да драматизираме парче от книжката за следващия Фест - да се обади.

И разбира се, ще си говорим за предпочитаните персонажи (аз например се чупя от кеф с кучето Гарм), за имената им, за любимите лафове и случки, за двата български превода и за каквото още ни хрумне.

Sparrow

Sparrow

Not Thor, but а lightning sparrow. :D

• Потребители
  • 1102 posts
Джайлс си е уникален :), доста се радвах когато го четох. По на сърце ми е Джайлс, защото има по-забавен характер според мен. Интересен персонаж е, а и като цяло историйката си я бива.
Christ paid a debt He did not owe, because we owed a debt we could not pay.
Posted Image

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Билбо ми е някак по-близък, по-скъп. Не че не харесах Джайлс - имам предвид и самия Джайлс, и книжлето, пълно с онези весели "намигвания" от страна на Автора, които я правят да се чете леко като брошурка пред кабинета на зъболекар :tooth:

Просто Билбо ми е като приятел от детство, с него имаме особена връзка, докато Джайлс е по-скоро забавният чудак, който съм срещнал лятната ваканция. Забавен, но за него ще се сетиш ако ти го припомнят или ако отново се срещнете другото лято :)

За мен гласуването не беше труден избор.

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Аз и двамата си ги харесвам - точно защото са късметлии, но имат и щипка здрав разум. Билбо, разбира се, е по-героичен. Джайлс пък ми е по-близък с това здраво отношение към частната собственост :)

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Нека не забравяме, че тъй като темата е във форума за четенето, обсъждаме произведението, а покрай него анкетата, която сама по себе си е интересна, но не е основа на темата.
Което ме води до мисълта, че цели трима са отговорили, че не са чели книжката, а това си е пропуск, достоен за ликвидиране.

Мен страшно ме забавлява тази история. Не толкова какво точно се случва, колкото начинът, по който всичко е описано. Даже, като се замисля, по принцип нахални крале и разглезени рицари със самочувстие ме дразнят, но не и в конкретния случай. Любими моменти са ми, когато Джайлс пита кучето какво става, след като е вдигало врява, а то казва "Нищо". :D Както и всички видове оправдания, дали на Джайлс към съседите, или на рицарите към краля и въобще целия този мързел и тотална липса на героизъм, който струи от цялата работа..

Трябва да си призная, че и аз си помислих за някаква малка пиеска от Джайлс за Феста, или нещо друго, но нека не се отклоняваме от темата.

Та кой герой на вас ви е най легнал на сърцето? Кучето? Драконът? Ковачът (който много обича да казва "казах ви!"), мелничарят или пасторът? :Р Колко много ви дразни или забавлява глупостта на хората и доколко ви се струва, че историята има развитие само защото Джайлс има страшно голям късмет? И как си представяхте вие краят на тази история, докато я четохте?
The main thing in life is to know your own mind.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Може би трябва да се разясни на уважаемите нечели другари какво удоволствие са на път да изпитат, когато си отворят Джайлс в което и да е от двете български издания :)

Е, добре. Селянинът Джайлс, който има и дълго, сложно латинско име, е червендалест простак, който бачка здраво, слушка жена си и дебелее. Има и куче, от което полза няма. Една вечер заблуден великан навлиза в нивите му, сгазва любимата му крава и Джайлс от немай къде вади старото си пушкало (аркебуз, кремъклийка, шишане, тромблон) и гръмва великана в лицето с един куп пирони, натъпкани в широката цев. Великанът се подплашва и побягва към родните си планини, където почва да се хвали пред местната фауна от други великани и дракони по какви хубави места е бил - овце, крави и никакви рицари, само някаква страшна оса го ужилила по носа. Междувременно селянинът Джайлс се прочува като герой по околията, та чак и кралят му подарява меч, който, разбира се, се оказва прочут и вълшебен.
Разбира се, щом идва зимата, в планините настъпва глад и един лаком дракон се втурва към земите, за които е разказвал великанът, та барем там намери ядене. А това случайно са земите в съседство с нивите на селянина Джайлс... Кралят е в паника, на рицарите не им се занимава, Коледа идва, злият змей преяжда здраво, а Джайлс е все по-пиян...

Няма стихове, има само смешни диалози и весели селянии. Как да не прочете човек книжката? На това е отгоре е стотина страници.

Що се отнася до мен, аз съм бесен фен на дракона със смехотворното гръко-латинско име Крисофилакс Дайвс (Chrysophylax Dives - Златопаз Богатий). И на скептичната сива кобила на Джайлс, която се отказа от клетвата си за вярност към краля :D

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

за двата български превода

Това всъщност е интересно. Предполагам, че съм ги чела и двата, но не помня по какво се различаваха. Чии са?

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
На Теодора Давидова и Невена Кръстева. В първия превод любимият ни дракон Хрисофилакс Дивес (Златопаз Богатий, както спомена Манол) е наречен Крисофилакс Дайвс, а във втория - Хризофилакс Гмуреца, макар че не е много ясно що и къде би се гмуркал.

гр. χρυσός (хрисос - злато) + φύλαξ (филакс - пазител) = Хрисофилакс, демек Златопаз

лат. dives - богат
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
В по-стария превод имаше няколко чудесни хрумки (само Антоний беше станал Амфоний поради неяснотата на шрифта на писмото). Новият превод е доста странен.

Strider

Strider

Скиталец

• Потребители
  • 2954 posts
Първият превод несъмнено е много по-добър. Новият наистина е странен, на места даже нелеп.
защото моят гарван е зелен

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Имате ли си любим момент от "Джайлс"? Книжката е съвсем кратка, но може да бъде условно разделена на няколко дяла - примерно историята с глухия великан, прочуването на Джайлс, идването на дракона, преследването из нивята, първият пазарлък, гостуването на краля, походът, срещата и пазарлъкът със стария Крисофилакс, пътят към дома, срещата с краля... Комизмът е на всяка страница, самотрябва да се огледаме, за да решим къде точно е най-сочен :)

Лично аз може би съм се хилил най-шумно на преследването из нивите, където Джайлс размахва ръце и крещи, кобилата му препуска, ама без много зор, мечът се опитва да убие чудовището, а то трополи, търчи и се задъхва като пощръкляло магаре :)

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Аз най-много харесах самото начало, защото тогава обстановката е много весела и обикновена. Самите реакции на кучето и тези на Джайлс (простете, че ще цитирам втория превод):

- Помощ! Помощ! Помощ! - занарежда Джарм.
Прозорецът рязко се отвори и отвътре с добре премерен жест изхвърча бутилка.
- Ох! - извика кучето и умело отскочи встрани. - Помощ! Помощ! Помощ!
В рамката на прозореца се подаде главата на Фермера.
- Ах ти, гадно псе! Що тук правиш! - скастри го той.
- Нищо - беше отговорът.
- Ще ти дам аз на тебе едно нищо! Жив ще те одера още утре! - довърши мисълта си господарят и затръшна прозореца.
- Помощ! Помощ! Помощ! - не се отказваше кучето.
Рижата брада на Джайлс отново щръкна навън.
- Още гък и си мъртъв - рече. - Какво ти е влязло в тъпата глава?
- Нищо - повтори същия отговор кучето - Ама нещо е влязло при теб.

Най-малко ми хареса самият край, което е някак странно, сега като го препрочитах. Не си спомнях, че свършваше така, като го четох мн отдавна от онази малка книжка. И развитието пред дома на дракона също малко ме подразни, не успях да уловя промяната у Джайлс (също като кобилката) и всичко ми се виждаше някак нагласено.

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Много обичам тази книжка. Даже сканирах илюстрациите на Полийн Бейнс от нея, ако някой се интересува. Тези от вас, които обичат карти, пък могат да видят картата на земите на Джайлс.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ооо, илюстрациите са си половината чар на историйката. Толкин или някой от издателството май беше казал, че текстът е за баласт между картинките. Полин Бейнс всъщност много сериозно се е вдъхновила от немския Codex Manesse, за да ги направи.

Ellilar

Ellilar
  • Потребители
  • 12 posts
АААА Farmer Giles of Ham! Много хубава книжка. Има само един недостатък- много е малка Posted Image ! Наистина на мен много ми заприлича на "Хобит". Джайлс е почти като Билбо- живее си спокойният живот в малкото си селце, а най- накрая стига до нивото да се надхитря с ДРАКОН! Но все пак Билбо ми е по- скъп, може би защото е от Арда... незнам... но си го ценя повече. За да не обидя Джайлс ще кажа, че малко не му достига.
Историята на Джайлс е написана като древна средновековна басня (то всъщност не е ли това). Не намерих уникалността в развиващата се история. Прилича ми на българските приказки малко. Докато при "Хобит" има вече съвършен устроен свят. Там всичко беше ново, докато при Джайлс като че ли знаех какво ще се случи. Все пак Джайлс си остава една много хубава книжка за мен и не искам да бъда разбран погрешно, че не я харесвам, напротив!Posted Image

Edit: Отначалото си мислех, че книжката на английски се казва "The Redhead Gails" Posted Image

Edited by Ellilar, 14 декември 2009 - 05:36 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Би трябвало да се казва Giles the Redneck ;)

Абе, хора, на мен свещеникът там ми е любим персонаж (редом с Гарм и кобилата). "Въже, добри ми стопанино, не забравай да си вземеш въже" :) Никой друг ли си няма предпочитан герой от историйката? А че е нещо като адаптация на средновековна приказка, е вярно.

Henneth

Henneth
  • Потребители
  • 58 posts
Много любим персонаж,много любима история.Изключително приятно и леко четиво,което приповдига настроението с употребения хумор и приключенския нрав.
Аз имам "Опасното кралство" на Прозорец и не съм особено очарована от превода (то си беше и споменато в темата), наистина е меко казано нелеп на места.
Един от любимите ми моменти е следния :

"Фермера се задави с бирата си.
- Дракон ли? - попита. - Мътните те взели, дето си вреш любопитния нос навсякъде! За чий ти е да намираш дракон по това време на година, точно когато съм затънал до гуша в работа ? Къде го видя ?
- О! На север, отатък хълмовете и още по-нататък, отвъд Високите камъни и още по-далеч. - обясни кучето.
-А, чак там ! - очевидно облекчен въздъхна Джайлс ... "

"Съществувaт толковa пътищa, колкото отделни души "

Coin

Coin

faolchu gray

• Потребители
  • 659 posts
Наистина много интересна история :) Много ме зарадва, интересно ми беше и ме е много яд, че ми оставаха четири страници в 12:45 вечерта, а вече заспивах и в крайна сметка бях заспал и съвсем скоро ще си легна на спокойствие и ще прочета Джайлс отначало :) Иначе много весело впечатление ми направи кучето което постоянно викаше "Помощ" :D Самият Джайлс също е голям пичага :)

Edited by Coin, 11 януари 2010 - 03:09 .

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Ей, много се радвам, че и новите фенове четете нещата на Толкин, които не са за Средната земя :) Това си е направо утеха за старите кучета. А Джайлс е точно пичага. Бай Ганьо с тромблон :D

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
И двамата са пичове, а Джайлс с Пушкалото си е ненадминат :)
Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users