Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Художници

• Please log in to reply
36 replies to this topic

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
От едно известно време исках да пусна тази тема, та се радвам, че най-накрая я пускам.

"Вдъхновението" ми, така да го нарека, дойде от творбите на Catherine Karina Chmiel. Има нещо в рисунките на тази жена, което по специален начин се доближава до някои от образите, които имам в главата си и които аз съм дал на героите, четейки книгите на Толкин.

За вас има ли автор, чийто молив/четка/лазерна мишка + Photoshop CS2, etc. показват малка или голяма част от виждането ви за Средната земя, Белерианд, Валинор.. ?

Можете ли с чисто сърце да кажете: "Ей това си го представях така, велико е!"? Похвалете някой художник, ако се сетите за такъв. :) (За вдъхновение -> click me)
Въобще, споделете всичко, което смятате, че си струва да бъде споделено относно художниците като такива. :)

П.П. Ако слагате снимки в постовете си, btw, моля :), нека не са безбожно гигантски. :р
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Вега

Вега

Мръсна Кучка

• Маяри
  • 165 posts
Просто искам да споделя удивлението си от този арт.
Уникално пресъздадени образи! Особено този на Морвен!
С чисто сърце казвам: Това е по-добро отколкото си го представях!
<div align="center">Пълен айляк.</div>

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
Аз лично се възхищавам на един български художник -Юлиан Манев.
Видях няколко негови неща и с изненада установих, че изглеждат по същия начин както аз ги виждам.
Малко по-късно ще пусна линк към негови работи.
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Nerdanel

Nerdanel

Runic Kabbalist

• Потребители
  • 28 posts
Опредлено Джени Долфен е авторката, която най-много ме е впечатлила с творбите си по книги на Толкин, а и не само. Просто неините картини като че ли най-много се доближават до представата ми за героите. А това са двете ми любими
http://endorion.org/...normaedhros.jpg
http://endorion.org/...useoffeanor.jpg
I will bring them keys to eternity, on this ladder they all will come back to me
When they rise up, soon they will fall again like the angels, waiting for a descent

Цък

Greenleaf

Greenleaf

An Elf

• Потребители
  • 390 posts

Просто искам да споделя удивлението си от този арт.
Уникално пресъздадени образи! Особено този на Морвен!
С чисто сърце казвам: Това е по-добро отколкото си го представях!

Картината наистина е страхотна, както и повечето на Катерине Шмиел. И Морвен, и Турин са направени просто прекрасно - погледа на малкият Турамбар ме удиви, когато я видях за пръв път - сякаш предварително знае каква съдба го чака... горделивостта на Морвен също е много правдоподона.

А Шмиел явно е голяма фенка на Боромир - има рисунки на гондорският капитан, а редом с тях и тия комиксчета

Разглеждах ги, докато бях на работа и предполагам колегите ми ме мислеха за лееко мръднал - постоянно си хихиках :D

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Определено рисунките на Джон Хоу се доближават най-много до представата ми за Средната земя, а някои и направо се припокриват.

Също така някои от рисунките в този сайт направо ми обраха точките!
Ето за кои точно говоря:
Амрод
Амрас
Карантир
Келегорм
Куруфин
Фингон
Маеглин
Нердaнел
Тургон (това всъщност е арта от аватара на Финголфин, т.е. може и да не е Тургон, а Финголфин :Р
Диор

Келегорм и Фингон специално са ми абсолютни фаворити!

Нямам представа кой е авторът, никъде другаде не съм попадал на тези картини. Ако някой знае на кого са, къде могат да се намерят в по-голям размер или каквато и да е друга информация, нека каже :)
The things one feels absolutely certain about are never true.

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Хаха.. тези последните сякаш са взети от някоя глем група от 80-те :)

Аз лично намирам по нещо от Средната земя във всеки илюстратор на Толкин. Алън Лий, например много точно описва местностите в "Хобит" и "Властелинът на пръстените" (или поне така както си ги представям аз). Джон Хоу пък рисува един невероятен Гандалф, а също дракони и др. същества. Нека го нарека любимият ми илюстратор на Толкин. Стилът на Анке Катрин Айсман също ми е много любим, както и този на Джени Долфен.

Сотир Гелев (от Дъга) сигурно е художникът, който най-много ми е повлиял относно хобитите и орките. Докато четях "Хобит" и "Властелинът на пръстените" не спирах да си представям хобитите като русокосото човече от "Билбо Бегинс" и тези сладки орки
Posted Image

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

не спирах да си представям хобитите като русокосото човече от "Билбо Бегинс" и тези сладки орки

Шеф, не си разбрал-това са зли духове, не орки :lol:
Иначе на мен ми е много забавен стила на Гелев, но тези които наистина ме изпращат в Средната земя са Джон Хоу, Алън Лий и Тед Нейсмит...трудно ми е да подбера конкретни картини...А Катерине Шмиел е особено добра в изобразяването на някои образи...особено нолдорски
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Layrelin

Layrelin
  • Потребители
  • 83 posts
Картината ,която истински ме плени. Възхищението ми е толкова голямо, че незнам какво да кажа...... :)
Ná Elbereth veria le, ná elenath dín síla erin rád o chuil lín.

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
Ето обещаните картини на Юлиян Манев - за жалост не мога да покажа най добрите му но скоро доста от толкинистите ще ги видят ;)
Posted Image

Posted Image

Posted Image

Най отляво дракона е негов-правен е за по малко от час
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Adanedhel

Adanedhel
  • Потребители
  • 120 posts
Уау... не ги бях виждал тези. Благодаря!

За жалост са доста повлияни от филма, но при все това са много добри.
Posted Image

АнарНирнает

АнарНирнает

Elnahir

• Потребители
  • 1497 posts
Тъкмо щях да питам дали са рисувани преди или след филмите, таейки малка надежда за положителен отговор, но едва ли.
Но настрана това - картините са наистина майсторски. Има ли още? :Р
Celebrate the hour of madness
Ride the wave that turns the tide

Mike

Mike

Джудже

• Потребители
  • 121 posts
Мога само да кажа, че ще има рискунки на този художник в Колодата на Толкин. Не всички негови творби са повлияни от филма... Долкото знам той е чел книгата преди пускането на филма-образа на джуджето, който е в колодата няма нищо общо с гимли на джаксън,има и един страхотен Глаурунд, и арвен е рисувал (за моя радост не прилича на лив :lol: - според някой е прекалено разголена но ...) Вие ще си кажете мнението когато видите колодата.
Иначе човека е студент в Арменелос :rolleyes:
Не върви пред мен,
не мога да те следвам;
не върви зад мен,
не мога да те водя;
върви до мен
и ми бъди приятел;

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts
Понеже Колодата се засегна, айде да се обадя и аз като дизайнер и отговорник за препечатната подготовка...
Не знам колко от вас следят какво става в Арменелос, но там направихме един проект - Колодата на Толкин. Това е стандартно тесте карти за игра, като на всяка карта има рисунка на някой герой от Средната Земя. Художници са въпросният Юлиан Манев (a.k.a. Morgul Lord), Калина Атанасова (a.k.a. Бъдъмба)-по моему страхотен художник, Ертан Мусов (a.k.a. Umbriel), Любомира Стоянова (a.k.a. Mellindor) - и четиримата са направили страхотни рисунки, но в този момент по договорка с издателя нямаме право да ги пускаме или да даваме повече информация. Съвсем скоро картите ще бъдат факт и тогава ще разберете за какво иде реч...(усмихна се много значително той B) )
Една трета от живота си прекарваме в леглото...а другите две трети в опит да вкараме още някой там!

Lili

Lili
  • Потребители
  • 2 posts
Здрасти,както си ровех в Интернет,случайно попаднах на това.Тази графика на Еладан много ме впечатли,надявам се да ви хареса :D Но за жалост не зная кой е авторът :blush:

Attached Files

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts

Калина Атанасова (a.k.a. Бъдъмба)-по моему страхотен художник,

(офтопик за което се извинявам) Че ти от къде познаваш Калина? Тя ми е братовчедка, а до вчера изобщо не знаех, че се интересува от Толкин!??
:thumb:
Колкото до художниците, добри има много, но най си харесвам илюстрациите от самия Професор и то по простата причина, че той си е представял героите така и това ги прави най-реалистични, колкото и добри да са дотук изброените.
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

Самознай

Самознай

Ziltoid The Omniscient

• Потребители
  • 580 posts

Че ти от къде познаваш Калина? Тя ми е братовчедка, а до вчера изобщо не знаех, че се интересува от Толкин!??

Ха! Ами с Калина (или както си я наричаме Бъдъмба) сме членове на клуба за фантастика Землемория. Интересува се от Толкин и даже завежда факултет Изкуства в онлайн университет Арменелос (където пък аз отговарям за Подземието и за организационни въпроси). Това стига ли ? ;)

Mocking-bird

Mocking-bird

заище

• Потребители
  • 789 posts
off Брей! Е, вярно че не сме се виждали от няколко години. :( :( Ако се видите предай й поздрави от Дани. off
"Перото движи се и нищо на света-
ни сълзи, нито знания извечни,-
не би могло да го накара да задраска
словата, що написани са вече."

balroga

balroga

Лава демон

• Потребители
  • 336 posts
На мен най-голямо влиание от художниците по Толкин ми оказал Джон Хоу.Невероятни рисунки,не само по Толкин.ВЕЛИК. :D

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Днес по новините казаха, че на Салона на Книгата във Варна ще има изложба на рисунки по книгите на Толкин. Предполагам Землеморци имат пръст в това? :)

Напоследък съм се заел да си попълня галерията с рисунки по Толкин и днес разглеждах творбите на Ted Nasmith, които бях позабравил. Персонажите му са горе-долу - има някои сполучливи, други пък (особено хобитите) не ми харесват. За сметка на това, пейзажите му са умопомрачителни! Има просто невероятни неща!
The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users