Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Обет/д

• Please log in to reply
34 replies to this topic

Poll: Обед (21 member(s) have cast votes)

Как обичате охлювите за обед?

1. Сурови (1 votes [4.76%])

Percentage of vote: 4.76%

2. Варени (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

3. Пържени (3 votes [14.29%])

Percentage of vote: 14.29%

4. Печени (1 votes [4.76%])

Percentage of vote: 4.76%

5. Задушени (0 votes [0.00%])

Percentage of vote: 0.00%

6. Не обичам охлюви (5 votes [23.81%])

Percentage of vote: 23.81%

7. Не съм ял/а охлюви досега (8 votes [38.10%])

Percentage of vote: 38.10%

8. друго (3 votes [14.29%])

Percentage of vote: 14.29%

Vote Guests cannot vote

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Тъй като току що пуснах поредната тема, която съжалявам, че съм написал, и след като прецених, че около 50% от постовете ми нямат НИЩО общо с Толкин, макар и да пиша в Толкин-форум, реших да дам Обет, че никога повече няма да пиша в раздел "Общи приказки".

Моля модераторите, в случай че наруша Обета, за мое добро и за доброто на целия (Толкинов) свят, да ме баннат завинаги, без да питат, и за обед никога да не ми сервират охлюви.

Spoiler

Edited by proudfoot.underhill, 20 ноември 2009 - 10:27 .

Hobbit-12_HB02-_A.gif "If in doubt, always follow your nose."

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Имам оферта: дай ни обед :D

andvari

andvari
  • Потребители
  • 320 posts
Аз гласувах с "друго", понеже не съм опитвал досега охлюви. :rolleyes: Иначе ми изглеждат гнусни. :P

Боянко, я се стегни! :blush: Аз от три хиляди години не пиша в Толкин разделите и на всичкото отгоре постовете ми дразнят ушите на баш Майсторите* от БГТФ, ама досега не са ме банвали, а няма и да го сторят ;) , пък и аз като сам съм си тръгвал (последното такова продължи хиляда години**) след това съм се връщал. Аз отдавна съм престанал да бъда тука заради чичо Джон, а ме задържат приятната компания на неговите читатели! :thumb:

Хайде напиши ми нещо, че още сега да нарушиш обета, иначе ще ми нарушиш късния обед*** от 20:40. :closedeyes:

P.S. part.2-1
* валарите и маярите (демек Администрацията и не само)
** 1000 години в Средната Земя = 1 в БГТФ
*** Още не съм обядвал, одеве в 14:00 ми беше закуската!

P.S. part.1+1
Явно не само аз днеска съм го карал само на закуска, а Маноле?...

Edited by andvari, 19 ноември 2009 - 08:27 .

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Хм абе тио знаеш ли че и аз не съм ял май охлюви... защо ли написах че не харесвам? И защо ли не дадох отговор "не съм ял Охлюви.." чакай да видим дали може да се промени... Ето стана, гласовете от "друго" отидоха за "Не съм ял охлюви досега да знаиете..."

Иначе - Обетът си е ОбеТ така че не мога да го наруша вече, то и аз съм заради хората предимно тук, не заради Толкин, но щом е така по-добре на живо да ги обсъждаме нещата от животъ. Иначе аз и обед ще дам, когато му дойде времето :) (за вас двамата цяла обекуска)

Spoiler

Edited by proudfoot.underhill, 19 ноември 2009 - 10:01 .

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Ама и аз гласувах "друго", а не си виждам гласа? :unsure:
бакалавър, бакалавър! Ганева

Posted Image

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Абе тоя форум е егати бъгавия, писна ми вече! Аааа..
The main thing in life is to know your own mind.

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Аз гласувах за "Друго" и ми го зачете, хм.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Кхъм. Охлювите трябва да бъдат бели, а не градински кафяви. Охлювът, отглеждан с кулинарна цел, разбира се, трябва да бъде френски - escargot blanc. Белите охлюви се почистват от всичко несъедобно като се оставят за около денонощие в хладка вода, най-добре в тенджера. Водата се изхвърля и процедурата се повтаря за около час. Някои варят охлюва, което според мен е безмислена вандалщина. Белият охлюв се пече. Черупката му, противно на разпространеното мнение, не се пука. Разбира се, възможно е и да бъде задушен в малко сос с чесън и бял пипер, но лично аз препоръчвам избягване на белия пипер в случая.
Задушени и начесънени, охлювите се поднасят съвсем врели на половин или цели дузини с бял хляб (няма какво да се лигавим с пълнозърнести заместители на истината) и възможно най-ароматното бяло вино, което намерите - керацуда, мускат или гевюрцтраминер. Моите предпочитания са към муската, особено ако е поморийски.
Проблемът е да се извади задушената чеснова вкусотия от черупката без да се омажем. На това са способни само французите и, както съветват Джон Ланчестър и Майкъл Мейл, човек е добре да се обзаведе с лигавниче. Трудно изваденият топъл, вкусен и покафенял къс месо с чеснов дъх се напъхва в устата с въртеливо движение, все едно ядем спагети. Към него се добавя порядъчен залък мек бял хляб. Всичко това е плътно, не е жилаво, има определено месновата консистенция и ухае на чесънче, та се не трае. Като генуезката работническа яхния е - неустоимо. Ммм!
На третото охлювче се гаврътва прилична глътка мускат, разжваква се неприлично из устата, поглъща се и упражнението се повтаря. На третата дузина се започва светски разговор с дебелия любител на охлюви отсреща.
Приложената репродукция е на обяд със стриди, но предава нещо от атмосферата, която се пораждя от муската и разговора. Разбира се, господата на картината вероятно пият младо берсьоне.

Posted Image

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Ама, Бояне, стига де, даже не успяхме като хората да се скараме. :boxed: Аз не исках да те обидя :blush: А и кой пише в Толкин разделите в днешно време.

А иначе, вдъхновена от Манол, ще оставя и аз един кратък охлювен очерк.

Охлювите, по обяд и по всяко друго време, се отглеждат в терариум, с поставен найлон с ластик отгоре, за да не излизат и с дупки, за да имат какво да дишат. Може малко пръст на дъното за по-красиво, а и като тупне някой, да не си пукне черупката. Слагат им се разни нещица за ядене, като краставички, които те огризват внимателно отвътре, без кората. Също много обичат листа от глухарчета, по-крехко зеле и тапети, когато успеят да се измъкнат. Отходният им, кхм, продукт си мени цвета в зависимост какво са яли: бял за хартия и като малки изумруди след краставички. Терариума трябва да се напръсква с вода редовно, но ако изсъхва понякога, не е фатално, защото те просто се залепват за стената и чакат да се сетиш за тях.

Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts

Ама, Бояне, стига де, даже не успяхме като хората да се скараме. :boxed: Аз не исках да те обидя :blush: А и кой пише в Толкин разделите в днешно време.

Ама ти и не си ме обидила... никой не ме е обидил, просто често след като напиша някоя подобна тема ми става после кофти и искам да я изтрия (а не мога) и си казвам КРАЙ ТОВА МИ е последната тема! Но понеже съм слабоволев трябваше да си го наложа чрез Обет :) Осен това възможно е гласът ти да се е прехвърлил от "друго" в "не съм ял/а охлюви", ако си гласувала преди да създам посоледният отговор (тогава имаше три гласа в "друго" които се прехвърлиха: моят, на Андвари и още един за мен неизвестен). За да го оправиш това трябва да си изтриеш гласа и пак да гласуваш...

...Вие сте отвратителни с тия охлюви..

Edited by proudfoot.underhill, 20 ноември 2009 - 10:38 .

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

А и кой пише в Толкин разделите в днешно време.

Пепел ти на езика! Хайде запишете се в седмите Гондорски и започвайте да четете Хобит!
The main thing in life is to know your own mind.

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Аз много ще се изложа ако се запиша на тия турнири а не мога да се мотивирам нещо да си опресня знанията...

Костенурка

Костенурка

24981

• Потребители
  • 696 posts
Аха, ето, готово. :) Бтв, да соваря още малко на плещите на админите, в "Изтрий моят глас", "моят" е без определителен член. :P

Ети, без такива шегички, моля те :P Ще се изложа като кифладжийка

Posted Image

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts
Аз никога не съм ял охлюви, но гласувах, че не обичам, защото не обичам нищо френско (освен Одри Туту* и Марион Котияр).
И бяло вино мразя. Дайте ми на мене мерло (а, ето още нещо френско, което обичам) и филе "Елена" или пъстърма, тоя мускат и тея безгръбначни въобще не ми ги хвалете. :P

* Или пък Одре Тоту, според уикипедия. Знам ли го извратеният ужасен френски как се чете...
The things one feels absolutely certain about are never true.

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts

...започвайте да четете Хобит!

I am on it! Stop presuring me!

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Наложи се да наруша обета, но се надявам да не се повтаря :Р (все пак заслужавам бан и обед без охлюви, ще приема и двете)

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
(BIG off-topic)

* Или пък Одре Тоту, според уикипедия. Знам ли го извратеният ужасен френски как се чете...

Одре Тоту
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Одри. И не охлювите са отвратителни, а готвачът, който не знае какво да ги прави.

Елерина

Елерина

Вечна белота

• Потребители
  • 1311 posts
Одре :P
A star of light and a bearer of hope...
Posted Image

proudfoot.underhill

proudfoot.underhill

* * * R.ND.R * * *

• Потребители
  • 1766 posts
Огре :) (шегувам се)

Edited by proudfoot.underhill, 26 ноември 2009 - 11:35 .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users