Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Защо Хобит се представи зле на Оскарите и другите награди?

• Please log in to reply
12 replies to this topic

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts

И последните Оскари минаха, нито една от трите части на "новата трилогия" не спечели награда. Битката на петте армии дори не се и състезаваше в много категории.

Не съм гледал почти нищо от номинираните филми през последните три години и не мога да изкажа мнение дали спечелилите награди са си ги заслужили. Защо, според вас, обаче, Хобитът не взе нищо?

Повечето хора се съгласяваме, че като цяло Властелинът е (далеч) по-добрият филм. Но ефектите и музиката си ги бива и в новите филми. Да вземем Смог примерно - той си е постижение отвсякъде! Операторското майсторство също считам, че е на доста високо равнище (странно, че само Задругата има Оскар в тази категория). А на играта на актьорите защо не се отдава заслуженото - на Фрийман, Армитидж, Къмбърбач, МакКелън, Съркис, Пейс дори?! Защо не се зачита играта във фентъзи филми, или конкретно в нашия случай, ако не говорим за "жанрова дискриминация" - това беше "проблем" и при Властелина -? Грим, костюми, декори?!

Вероятно причините са сходни и за (не)наградите на другите академии, организации и т.н., но ако смятате, че нещо е различно там, кажете какво и защо.

Edited by bdk, 27 февруари 2015 - 04:45 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Тая година имаше страшно силни филми, имам предвид идейно силни. "Хобитът" не е изненада за Академията, според мен там гледат на целия франчайз с лека кинаджийска насмешка (без значение дали са прави). Даже и много от силните филми не взеха награди. 

Моите лични фаворити бяха "Теория на всичко", "Игра на кодове" и "Гранд хотел Будапеща". 
"Интерстелар" също е готин, но не ми е чак дотам изненадващ. 
Още не съм гледал "Несломен", "Левиатан" и "Американски снайпер", но и това ще стане. 

Edited by Menedhel, 27 февруари 2015 - 05:34 .

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts

Да, тази година почти всички от номинираните филми ме заинтригуваха, че и много ми харесаха.

"Хобит" за мен си е готин филм и отделните компоненти са добри, но не са толкова добри. Трудно ще продължат да дават награди на Питър Джаксън за още от същото, особено когато въпросното "също" не е чак толкова добро, колкото беше първото.

The things one feels absolutely certain about are never true.

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts

Добре, ако приемем тезата за "още от същото", това е някакво обяснение. Нищо, че в дадена година по принцип още от същото би могло все още да е по-добро от останалото.

Е, възможно е да е обективно надминат Хобитът през тези три години от останалите филми. Във всяка от категориите му, средно за трите години съм гледал по един друг филм. И общо за трите години, от 119 други номинирани съм гледал 11 (и донякъде съжалявам, че не съм все още гледал едни 8). 

Трудно ми е вече да преценя дали миналата година вторият Хобит беше "по-слаб" по звук и зрителни ефекти от "Гравитация" (а пък от звукообработка не разбирам). Или пък по-миналата "Животът на Пи" дали беше по-добър пак откъм зрителни ефекти. В тези случаи обяснението за "загубите" може да е наистина в това "също", от което получихме още, защото въпросните 2 филмa действително си ги спомням като много добри във въпросните отношения. Но "още от същото", само по себе си, не е много обективна причина.

Да речем, че "още от същото" се отнася и до операторското майсторство, музиката, грима, декорите и костюмите. Режисурата така и не мога да я възприема колко, аджеба, е важна и защо, та ми е трудно да говоря за нея. Считам за най-важна съставка от даден филм сценария. Също много важно е операторското майсторство, за проявата на което от своя страна са важни декорите. Режисурата вероятно е съшиването на всички тези съставки в едно. Но как се съди за тази работа? И как се разграничава от цялостната категория за "най-добър филм". И случаите с трите части на Властелина как биха били обяснени от някоя теория?  :)

А за друго много важно нещо, което те кара да се потопиш във филма - или да се дразниш и да не го направиш - актьорската игра, въпросът стои. Толкова ли е незначително как ще изиграеш Билбо, Торин, Смог (или Фродо, Сам, Ам-гъл, Арагорн, Гандалф), в сравнение с някакви други пресонажи от не-фентъзи трагедии и комедии? От шестте филма само Гандалф има номинация за поддържаща роля в Задругата. От времето на Хобита съм гледал само "Джанго без окови" от другите филми с номинации за актьор или поддържащ актьор. А от времето на Властелина - "Красив ум", "Пиратски Кариби" ( :P), "Последният самурай" и "Чикаго", май. В този параграф ( :D) (се) питам защо смятате, че актьорите от Хобита и Властелина - с едното изключение на Гандалф - не са сред колегите си на заслужените си места? Или пък защо нямат всъщност такива места, ако така смятате?

Edited by bdk, 27 февруари 2015 - 10:32 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Нови роли, нови задачи. "Още от същото" е и синдром. Академията направо си е казала: "Аман от джуджета. елфи и фентъзи-лиготии". 

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts

Добре, но що се отнася до актьорската игра, Академията (почти) не оцени и онази във Властелина!? А и сега актьорите да не са надминали по майсторство изпълнението на онези от първата трилогия (което не е ясно, особено гледайки Билбо, че и Торин), пак биха могли да са достатъчно добри за награди. Но дали е така кой ще ни каже?

Edited by bdk, 28 февруари 2015 - 01:02 .

32

bdk---rohan.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts

Е, то е нормално като кажеш на кинокритици, че някой играе магьосник, кинокритиците да си вирнат носовете :) 

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2520 posts

Между другото, Академията се състои от около 6000 души, като само малка част от тях са критици. Повечето са актьори, режисьори, сценаристи, продуценти, дизайнери и т.н. Не малка част от членовете са печелили или са били номинирани за Оскар в миналото, но далеч не всички са някакви кой знае какви специалисти (Джей Ло например), а още по-малко гледат всички номинирани филми преди да гласуват.

Така че от кинокритическа гледна точка, по-важни са Critics' Choice Movie Award, Златен Глобус, БАФТА... а Оскарите доста често копират победителите от тях. :D

Иначе Манол е прав, фентъзито като цяло е пренебрегвано, освен когато става дума за някоя анимация. Иначе и трите Хобита имаха доста номинации за наградите Сатурн.

The things one feels absolutely certain about are never true.

Beren Erhamion

Beren Erhamion

Скиталец

• Потребители
  • 485 posts
Оскар ли?! Че дори да се абстрахирам от факта, че си беше истинска компютризирана ларпаджийщина, няма награда, която да е достойна за тази велика история!
Но ето, че дойде Берен, пребродил планини безброй...
940b259b91f858aa.jpg

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Берения, "Хобитът" е великолепна книжка и страниците около смъртта на Торин наистина са изключителни, но това все пак не е единствената красива, величествена и вълнуваща литература на света :) Самият Толкин вероятно би посочил собствените си предпочитани книги, например двете Еди и сагите като много по-хубави. Опитът трябва да се разширява, не бива да се тъпче на място. "Джайлс", "Хобитът", "Властелинът" и "Силмарилион" напоследък са ми по-сладки в сравнение с други добри книги, например със "Землемория", "Амбър", класическите неща като "Беоулф" и Омировата "Одисея", "Смъртта на Артур", "Мабиногион", "Песен за Ролан", дори Евангелието. Светът е широк и литературни удоволствия дебнат отвсякъде :)

Luthien Tinuviel

Luthien Tinuviel
  • Потребители
  • 14 posts
Като се има предвид, че са направени 3 филма по една малка детска книжка, отговорът е повече от ясен.

За да стане по-голямо по обем, половината действие е бойни сцени и освен това са добавени всички възможни клишета - badass момичето, което се влюбва в лошото момче, героят, който не вярва в любовта, след като е загубил своята, старият враг, връщащ се буквално „от гроба”...

Издразни ме и това, че от толкова добавяне на нови герои и развиване на старите не е ясно кой е главният. Торин, Кили&Тауриел (броят се за 1😉), Леголас са сериозни претенденти.

Единствените неща, които ми харесаха повече във филма, отколкото в книгата, са бойните сцени (знам, че си противореча) и „героизирането” на джуджетата и елфите (наивното хлапе в мен крещи!!!).

Питър Джаксън е добър режисьор и прави яки филми, не отричам; но да редактира Толкин... хайде де!

Edited by Luthien Tinuviel, 07 октомври 2017 - 09:52 .

bdk

bdk

Лосото-роханец

• Потребители
  • 989 posts
"Хобит" не считам за детска книга по същество.

П.П. по темата - а и филмите съвсем не са детски, каквато и ще да е книгата.

Edited by bdk, 07 октомври 2017 - 02:39 .

32

bdk---rohan.jpg

Luthien Tinuviel

Luthien Tinuviel
  • Потребители
  • 14 posts
Не е точно детска, но е подходяща за деца. Някое 7годишно хлапе би разбрало всички послания на книгата - те са показани ясно. Докато във Властелина има по-сложни метафори като тази за пръстена.

Edited by Luthien Tinuviel, 07 октомври 2017 - 06:39 .

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users