Jump to content

Welcome to Български Толкин Форум
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!
Photo

Студио Ghibli

• Please log in to reply
31 replies to this topic

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts

Studioghibli.png

Допускам, че може да не сте гледали всички филми, за които аз искам да спомена в темата, затова и искам да ви ги препоръчам, особено ако сте харесали по-популярните като Princess Mononoke и Spirited Away. Общо взето филмите си приличат по това, че анимацията е много приятна, цветовете са чудесни, музиката е много добро допълнение към всичко. Във всеки филм има някакъв магически елемент, в някои повече, в някои по-малко. Princess Mononoke е първият, който съм гледала, и дори след като видях и останалите, си е мой фаворит.

Това е линк към едно кратко филмче на студиото, от което може да добиете обща представа за стила:
On Your Mark

Howl's Moving Castle
Spirited Away
Princess Mononoke
Kiki's Delivery Service
Castle in the Sky
My Neighbour Totoro
Grave of the Fireflies
Whisper of the Heart

Това не са всички филми. В темата може да говорим за всички филми на студиото, ако някой иска да напише нещо за неспоменат филм. Последния от списъка така и не успях да намеря никъде, а много искам да го гледам, което май трябва да напиша в някоя тема за Търси се.

The main thing in life is to know your own mind.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts

Whisper of the Heart

Това не са всички филми. В темата може да говорим за всички филми на студиото, ако някой иска да напише нещо за неспоменат филм. Последния от списъка така и не успях да намеря никъде, а много искам да го гледам, което май трябва да напиша в някоя тема за Търси се.

Пробвай някои от тези:
//edit -- link no more
Поне две от тези изглеждат със задоволително качество и звук. То.... май това ще ми е единственото обаждане в темата :)

Не е задължително да има смисъл във въпросите.
Това е задължително само за отговорите."

Сюзън Смърт

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Благодаря :) Толкова и съм го търсила явно.
И все пак, не за да пишеш в темата, а просто за да си доставиш удоволствие, може да гледаш някой. :rolleyes: Те не са само за малки деца, макар че главните герои общо взето са все малки деца.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
В интерес на истината аз пуснах едно, две, но просто не са "моята музика", образно казано. Винаги съм казвал, че аз съм своеобразно прасе що се отнася до т.н "Седмо изкуство" - потребявам всичко, което ми хареса, но само това, което ми харесва :) Така и не успях да открия нещо за себе си в мангата и всички останали анимации от този тип (съзнавам, че звуча леймърски, но аз си казах, че не ги разбирам, защото не ги харесвам). От друга страна съм гледал десетки пъти филми като "Мадагаскар" :thumb: , "Колите", "Играта на играчките" и другите такива, по-стари и по-нови и ще ги гледам още десетки пъти. Те явно са съвсем различен подход в анимацията от тези от линковете, затова не е редно и да ги сравнявам. Въпрос на вкус, на предпочитание, не на качествата на съответните анимации.

Сюзън Смърт

God Emperor

God Emperor

Commander

• Маяри
  • 883 posts
Гледал съм Howl's Moving Castle, Spirited Away, Princess Mononoke, My Neighbour Totoro и Grave of the Fireflies.
Не знам дали е свързано с факта, че последният не е правен от Hayao Miyazaki, а от Isao Takahata, но той изобщо не ми хареса и ми се стори ужасно скучен, безмислен и... съвсем обикновен - нещо, което няма как да кажа за другите анимации. Не че в My Neighbour Totoro има вкаран кой знае какъв смисъл, но най-малкото като го изгледаш си оставаш с приятното усещане, че си изгледал нещо хубаво и 'магическо'. :-)

А специално Spirited Away ми е един от най-любимите филми изобощо - сюжет, анимация, музика, всичко е прелестно и когато го изгледах за първи път не знаех къде се намирам и в кой свят съм попаднал.
Вероятно за Howl's Moving Castle и за Princess Mononoke бих се изказал по същия начин, ако бях попаднал изпървом на тях, а не на Spirited Away. Сега просто ми харесват ужасно много.
I have a very low tolerance level for stupid bullshit.

DragonSlayer

DragonSlayer
  • Маяри
  • 1632 posts
Знам колко сектантски звучи, но аз пък харесах Advent Children (но то едва ли е за тази тема, нищо че е анимация) - може и след третото гледане да не разбрах за какво става дума, но пък ми хареса чисто визуално. Леймър!

Сюзън Смърт

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Време е да си призная- Влюбен съм в Мононоке!
Дали имам шанс? :)
===
Хей, а къде забравихте Наушка от долината на вятъра? :P
(Освен това си личи, че Наушка е прототип на Мононоке... :) )
I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Гост_Montreux_*

Гост_Montreux_*
  • Гости
Колкото и да са велики Мононоке и Hawl, най-забавен и интересен ми е един от по-несериозните (поне на пръв поглед) филми на Miyazaki Porco Rosso

Posted Image

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Е как да няма смисъл точно в My Neighbour Totoro? Двете деца се броят по свой начин с тревогата от това, че майка им е в болница и т.н. И всичко около горския дух и саденето на дървета си е послание.
Аз днес изгледах The Cat Returns и с него приключих всички филми, които успях да намеря, с изключение на Grave of the Fireflies. За него май трябва да събера сили. Наистина се различава от останалите, които обещават лек сюжет и щастлив край и много положителни персонажи, които ходят наоколо и са добри едни към други.
Гледах и Porco Rosso, който не ми се стори несериозен, даже на моменти ми беше мрачноват, заради проклятието на главния герой и цялата работа с мъртвите пилоти. А Nausicaä of the Valley of the Wind от долината на вятъра беше чудесен. Характерът на принцесата напомняше малко този на Сан, вярно.

А това е клипче, което представя три от филмчетата, които могат да се гледат само ако отидете в самото студио в Токио: Yadosagashi, Mizugumo Monmon и Hoshi wo Katta Hi. :Р

А Whisper of the Heart се оказа изключително приятен за гледане. В него няма почти нищо "магическо" и въпреки това се нарежда в моя топ три на филмите на студиото.

Spec0

Spec0

monster slayer

• Потребители
  • 795 posts
Posted Image
The Truth! :boogie1qw:
(не случайно си повтарям поста :tooth: )

Edited by Elven, 31 декември 2009 - 10:30 .
и тук

I'a I'a Cthulhu Fhtagn!!!

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Преди малко изгледах Ghibli: The Miyazaki Temple. Можете да го изтеглите и гледате, ако сте почитатели на Hayao Miyazaki и неговите филми. В самото начало показват малко и студио Ghibli.
Изтеглих си и най-новото филмче, Gake no ue no Ponyo или Ponyo on the Cliff, където става дума за малко момче, което се запознава с една принцеса на златните рибки, която иска да бъде човек. Всъщност все още не съм сигурна за какво точно става дума във филмчето, но ако човек може да вярва на imdb..

Vincente

Vincente

Ace

• Потребители
  • 346 posts
Визията на Мононоке на моменти доста силно ми повлия на детското съзнание... Howl's Moving Castle, а пък Spirited Away съвсем не се нуждаят от коментар.

Quáco

Quáco

a mime from Hell

• Потребители
  • 305 posts
аз преди няколко месеца се сдобих с Princess Mononoke и Nausicaä of the valley of the wind...Mononoke си я купих най-вече защото я бях гледал като малък и наистина много ми хареса и въобще не ми се стори детски филма (макар че аз си бях дете тогава и не знам колко обективен съм бил :rolleyes:), но не знам дали ако я гледам сега ще ми хареса толкова колкото тогава (не съм особено голям фен на анимации, освен ако не са от рода на Ice Age :D )...а Nausicaä все още не съм гледал макар че имам dvd-то от няколко месеца...та в тази връзка някой ако е гледал Nausicaa да каже дали е хубав и дали си струва да го гледам?
Suddenly I heard a tapping, as of someone gently rapping, rapping at my chamber door.

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Днес гледах Tales from Earthsea на Goro Miyazaki. Не е от най-добрите филми на студиото, които съм гледала, но пак много ми хареса как добре е разпределена историята и как са развити характерите на героите. Рядко един филм успява да си позволи дълги сцени с красиви пейзажи и хубава музика, без да жертва от нещо друго. Иначе не съм чела книгата/ите и следователно не знам дали е преразказано добре. Феновете да кажат :Р
А освен това Ponyo on the Cliff, което съм споменала по-горе, е едно от най-сладките детски филмчета.
Posted Image

Menedhel

Menedhel

Yeşil kuzgun paşa

• Потребители
  • 4797 posts
Дракончето на картинката е много симпатично. А Tales from Еarthsea го гледах навремето в Дома на киното и не съжалявам. Чудесно филмче, макар че, разбира се, книгите са още по-чудесни.

Lomelind

Lomelind

Final Fantasy

• Потребители
  • 18 posts
http://nakama-bg.com...-ghibli-v-sofia
:blush:
Forgotten Path

Elven

Elven

iPuh

• Валари
  • 861 posts
Я, колко интересно. От всички тези не съм гледала само Pompoko: the Racoon War. Изглежда странно :Р

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts
Изглежда има известна опасност да закрият студиото. :(

http://news.devianta...article/126919/

http://www.geekosyst...ghibli-closing/
The things one feels absolutely certain about are never true.

Darth Amidala

Darth Amidala
  • Потребители
  • 28 posts
Spirited away е един от любимите ми филми
направи ми впечатление, че в имдб е сред най-добрите филми (между първите 200 мисля)

но явно ще има и други да гледам, от тези (изброените най-горе) съм имала щастието да видя само три:)

Адвент чилдрън май не е в тая класация, но наистина чисто визуално е страхотен. Историята са я променили спрямо играта, но са се справили чудно въпреки това.

Кемендил

Кемендил

Contemplator

• Маяри
  • 2518 posts

Пък Миадзаки се пенсионира...

The things one feels absolutely certain about are never true.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users